Kontrola granWyjeżdżamy 27-09-2015 z Bielska-Białej o godzinie 600 spod KM PSP ul. Leszczyńska 43. Pamiętajmy żeby mieć ze sobą ważny paszport (ważny, to taki, którego ważność kończy się nie wcześniej niż 3 miesiące od momentu przekroczenia granicy z Ukrainą), dowód osobisty nie wystarczy.
Zabierzmy ze sobą coś do jedzenia. Pierwszy planowany posiłek mamy w Przemyślu w hotelu Gloria. Jest to obfita obiado-kolacja. Zabierzmy ze sobą stroje kąpielowe gdyż w obu hotelach, zarówno po stronie polskiej, jak i ukraińskiej są baseny, z których możemy korzystać dowoli. Podobna sytuacja dotycząca posiłków będzie we Lwowie, gdzie w drugim dniu naszej wycieczki, do wieczora będziemy na własny koszt korzystać z ukraińskiej kuchni w lokalach i restauracjach lwowskich. Ale bez paniki! Tam jest bardzo tanio. „Wypasiony” dwudaniowy obiad z przystawką – ok. 18,00 zł polskich, piwo w lokalu 2,50 zł. Damy radę!

Natomiast wieczorem w hotelu Mirage w miejscowości Sudowa Wisznia pod Lwowem, mamy obfity regionalny grill w wiosce kozackiej, tańce, hulanki swawole, et cetera.
Na Ukrainie obowiązuje waluta o nazwie hrywna (UAH). 1 zł to obecnie prawie 6 hrywien (to dobry przelicznik). Polską walutę wymieniamy po stronie ukraińskiej ze względu na bardziej korzystny kurs. Przez granicę można przewieźć walutę o łącznej, maksymalnej wartości 10.000,00 Euro ... nie przypuszczam, żeby udało się taką kwotę komukolwiek tam wydać... ale...ale...?
Jedziemy do kraju poza Unią Europejską, w związku z czym, powinniśmy podporządkować się przepisom poza unijnym. Poniższe wskazówki dotyczą wszystkich nas w przypadku przekraczania granicy Ukraińskiej w obie strony!

Kilka rad dotyczących przewozu:
Możemy przewieźć produkty żywnościowe i przedmioty użytku osobistego dla własnych potrzeb.
Papierosy – najwyżej 40 sztuk na osobę (przywóz i wywóz) – to wskazówka dla palących uczestników naszej wycieczki.
Cygara - 10 sztuk na osobę.
1 litr alkoholu o mocy powyżej 22% na osobę,
2 litry alkoholu (likiery, nalewki) poniżej 22% na osobę,
4 litry wina nie musującego na osobę,
16 litrów piwa lub 2 litry alkoholu o mocy poniżej 22% również na osobę.

Za „OSOBĘ” uważamy osobę w wieku ponad 17 lat!

Zatem ... jeśli tak całkiem przypadkowo mamy ze sobą 2 litry lub więcej polskiej wódki (tak na przykład na podróż ... lub dla tego, że po prostu mamy) i będziemy przekraczać granicę ukraińską, to przed jej przekroczeniem pozostawiamy nadmiar po stronie polskiej (można gdzieś zakopać ... czy coś w tym rodzaju) lub .... szybko wypić z pozostałymi uczestnikami naszej wycieczki.
W trakcie przekraczania granicy należy zachowywać się bardzo spokojnie, nie zwracać na siebie uwagi, by nie trafić przypadkiem do kontroli osobistej, bo to znacznie opóźni planowany harmonogram wycieczki.

Bardzo prosimy o wcześniejszą informację dotyczącą ewentualnej rezygnacji z wycieczki na Ukrainę. Lista rezerwowa jest jeszcze bardzo długa.

Wszystkie dodatkowe informacje pod numerami telefonów:
Wiesław Nowak-Beskidzki 606 758 334, Marek Pacholski 504 216 191.