Archiwum artykułów za lata 1999-2012

Spis treści
Archiwum
rok 2012
rok 2011
rok 2010
rok 2009
rok 2008
rok 2007
rok 2006
rok 2005
rok 2004
rok 2003
rok 2002
rok 2001
rok 2000
rok 1999
Wszystkie strony

Nowsze artykuły w Aktualnościach

artykul

Dnia 12 września 2012 roku o 1430 z budynku Zespołu Szkół Rzemieślniczych przy ulicy Gorkiego w Bielsku-Białej ewakuowano sześćdziesięciu jeden uczniów i pracowników przebywających w placówce.
Przyczyną ewakuacji była niezidentyfikowana substancja chemiczna unosząca się w szkole, w wyniku której czterech uczniów w wieku od 17 do 18 lat po wstępnym rozpoznaniu przez zespół Bielskiego Pogotowia Ratunkowego zostało przewiezionych do szpitala celem dalszej obserwacji.

artykul W dniu 7 września 2012 roku na stadionie GKS "Czarni" w Czarnym Dunajcu odbył się XV Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej dla zawodowych strażaków w ramach Euroregionu Beskidy. Turniej zorganizowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Wzięło w nim udział 10 drużyn, w tym 3 ze Słowacji oraz drużyna reprezentująca Komendę Miejską PSP z Bielska-Białej.
Po bardzo emocjonującym turnieju zwyciężyła ponownie drużyna KP PSP Żywiec, a nasza drużyna zajęła III miejsce.

artykul W dniu 4 września 2012 roku w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej zostały przeprowadzone eliminacje do III Mistrzostw woj. śląskiego Strażaków w Piłce Siatkowej. Eliminacje są rozgrywane w 4 grupach. W naszej grupie mecze rozgrywały drużyny z komend w Cieszynie, Żywcu, Jastrzębiu Zdroju oraz Bielsku-Białej. Po zaciętej walce zwyciężyli strażacy z KM PSP Bielsko-Biała przed kolegami z Żywca.
Drużyny grały w systemie każdy z każdym, do dwóch wygranych setów, każdy do 25 punktów (ewentualnie tie break do 15 punktów).

artykul W dniu 3 września 2012r. ok. godz. 1200 dyżurni Stanowiska Kierownia Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej przyjęli zgłoszenie od dyżurnego pogotowia gazowego o pożarze rurociagu średnioprężnego doprowadzającego zasilanie do budynku Zieleni Miejskiej Sp. z o.o. w Bielsku-Białej przy al. Armii Krajowej.
Po przyjeździe na miejsce zastano wydobywający się płomień z wykopu o głębokości około 1m. Po dokonaniu rozpoznania ewakuowano mieszkańców i pracowników z przyległych budynków (27 osób). Jednocześnie rozpoczęto wykonywanie pomiarów stężeń wybuchowych w okolicznych studzienkach i budynkach. Wyniki pomiarów wskazywały na obecność mieszaniny wybuchowej w studzienkach kanalizacyjnych.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa na odcinku 200 metrów alei Armii Krajowej Policja zamknęła ruch drogowy organizując objazd.
W celu zamknięcia wypływu gazu z rurociągu pracownicy Pogotowia Gazowego zamknęli rurociąg zaciskiem po przeciwnej stronie drogi. W tym samym czasie ratownicy wykonywały ciągłe pomiary stężeń gazu w studzienkach w promieniu 200 metrów od miejsca wypływu. Miejsce wydobywania się gazu było zabezpieczone jednym prądem gaśniczym. Po zamknięciu przepływu gazu płomień wydobywający się z wykopu został zgaszony, a rurociąg odkopany w celu sprawdzenia skuteczności zamknięcia. Następnie dokonano kolejnych pomiarów, które wskazały że zamknięcie rurociągu jest szczelne a w studzienkach i budynkach nie występuje stężenie wybuchowe. Około godziny 14 30 otwarto ruch na drodze i umożliwiono powrót do budynków osobom ewakuowanym.
Miejsce zdarzenia przekazano Mistrzowi Górnośląskiej Spółki Gazowniczej z zaleceniem usunięcia awarii bezpośrednio po zakończeniu akcji i wykonania pomiarów stężeń wybuchowych w budynkach przyległych w czasie i po zakończeniu praz naprawczych.
W akcji wzięło udział 6 zastepów Państwowej Straży Pożarnej, a także Pogotowie Gazowe, Policja oraz Straż Miejska.

artykul W dniu 1 września 2012 roku ok. godz. 2110 strażacy otrzymali zgłoszenie o palącym się budynku Pizzerii w Bielsku-Białej przy ul. Żółkiewskiego.
Po przyjeździe zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte jest wnętrze restauracji oraz część dachu budynku. W trakcie rozpoznania ustalono, że osoby przebywające wewnątrz restauracji zostały ewakuowane wraz z personelem przed przyjazdem zastępów Państwowej Straży Pożarnej. Wprowadzono dwa prądy wody w natarciu do wnętrza budynku oraz jeden prąd z drabiny na palący się dach.
W trakcie prowadzenia działań z pomieszczeń kuchennych wyniesiono dwie butle 11-kg z propan-butan, które schłodzono i zabezpieczono na zewnątrz budynku. Po ugaszeniu oddymiono obiekt, a następnie przystąpiono do rozbiórki spalonej i nadpalonej konstrukcji dachowej oraz do usuwania spalonego wyposażenia budynku.
W trakcie działań na miejsce została zadysponowana Policja w celu regulacji ruchu na ulicy Piastowskiej i przyległych. Przybyłe na miejsce Bielskie Pogotowie Ratunkowe opatrzyło poparzonego jednego z pracowników lokalu.
W akcji Ratowniczo-Gaśniczej wzięło udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, zastęp Wojskowej Straży Pożarnej oraz Policja i Bielskie Pogotowie Ratunkowe.

artykul W dniu 31 sierpnia 2012 roku ok. godz. 1245 w trakcie prowadzenia robót ziemnych na jednej z prywatnych posesji przy ulicy Kupieckiej w Bielsku-Białej pracownik firmy prowadzącej prace utknął w wykopie, do pasa przysypany ziemią.
Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe i Policja.
Po przyjeździe zastępów na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania wstępnego stwierdzono, że na głębokości około 4 metrów poniżej poziomu gruntu znajduje się przysypany do pasa mężczyzna. Dostęp do poszkodowanego był bardzo trudny ze względu na obsuwający się grunt w wykopie o szerokości około 70-ciu centymetrów. Ściana wykopu została wstępnie zabezpieczona ramieniem koparki. Wykonano stabilizacje gruntu za pomocą belek oraz podpór drewnianych. Ratownicy za pomocą podręcznego sprzętu burzącego sukcesywnie wykonywali dostęp do poszkodowanego.
Na miejsce akcji zadysponowano kolejną koparko- ładowarkę. Poszkodowany zostaje zabezpieczony wykonaną przez ratowników osłoną z drewnianych kantówek, tak aby w sytuacji obsunięcia się gruntu w czasie pracy koparki nie został przysypany całkowicie. Przybyła na miejsce akcji koparko- ładowarka powiększa wykop oraz wykonuje łatwiejszy dostęp do poszkodowanego. Ostatnią fazę odkopania poszkodowanego ratownicy wykonali ręcznie uwalniając rannego. 42- letni, przytomny mężczyzna został przekazany zespołowi pogotowania ratunkowego.
Działania ratownicze strażacy zakończyli około godz. 1630.
W akcji wzięło udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Bielska-Białej, zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starego Bielska i Kamienicy oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Policja i przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.

artykul Dnia 15 sierpnia 2012 roku około godz. 20.20 wieczorem na Drodze Krajowej nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach na skrzyżowaniu z ul. Ligocką doszło do tragicznego wypadku. W wyniku zderzenia samochodu osobowego marki VW Golf z rowerem śmierć poniósł 32-letni mężczyzna. Strażacy wspólnie z zespołem Bielskiego Pogotowia Ratunkowego uwolnili z samochodu pasażera, którego ranił rower rozbijając przednią szybę pojazdu. Mężczyznę zabrano następnie na obserwację do szpitala. Kierujący pojazdem przed przybyciem do wypadku służb ratowniczych wyszedł z auta o własnych siłach.
Działania w tym miejscu zakończono po blisko trzech godzinach.

artykul Trzy osoby poszkodowane to bilans wypadku, do którego doszło 6 sierpnia 2012 roku przed godziną 16 na ulicy Krakowskiej w Bielsku-Białej koło pętli autobusowej 6-tki w ciągu drogi krajowej nr 52. Autobus PKS uderzył w bok samochodu osobowego marki Subaru Forester, który wpadł na drogowy sygnalizator świetlny, a następnie uderzył w ogrodzenie pobliskiej posesji. Uszkodzona sygnalizacja drogowa przewróciła się na samochód osobowy marki Volvo V70.

artykul Na całe szczęście nie sprawdziły się prognozy synoptyków co do gradobicia, ale i tak porywisty wiatr spowodował sporo szkód w dniu 19 lipca 2012r.. Strażacy interweniowali kilkanaście razy w związku połamanymi konarami drzew, które blokowały drogi, niejednokrotnie zrywając przy tym linie energetyczne m.in. w Jasienicy, Kaniowie, Ligocie i Bielsku-Białej przy ulicy Szerokiej na pętli MZK. Zdarzały się również przerwy w dostawie prądu.
W Hecznarowicach drzewo oparło się o szczyt stodoły uszkadzając dachówki. Strażacy zabezpieczyli uszkodzony dach plandeką.
Z kolei w Wilkowicach przy ulicy Wyzwolenia drzewo przygniotło samochód osobowy marki Fiat Punto, na szczęście nikogo nie było w tym czasie w środku pojazdu.

artykul Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej niedawno przybył nowy sprzęt- lekki samochód specjalny ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Samochód rozpoznawczy z funkcją ratownictwa ekologiczno-chemicznego, wyposażony jest w sprzęt do detekcji i identyfikacji rodzajów skażeń (testy, zestawy poboru próbek, urządzenia wykrywcze, mierniki skażeń, eksplozymetry, toksykometry, pirometry, przenośne analizatory nieznanych substancji itp.) oraz sprzęt do ich likwidacji.

artykul Kolejna gwałtowna burza z opadami gradu i silnym wiatrem przeszła nad Podbeskidziem późnym popołudniem w dniu 6 lipca 2012 roku.
O godzinie 1730 w Bielsku-Białej spadło ok.18 mm deszczu, a natężenie opadów dochodziło do 200 mm na godzinę. Grad, który towarzyszył opadom uszkodził dachy oraz elewacje budynków, a także powodował łamanie się drzew. Najwięcej pracy strażacy mieli w Bielsku-Białej, gdzie w pięciu przypadkach usuwali powalone drzewa z dróg i chodników, w trzech przypadkach zabezpieczali uszkodzone dachy i elewacje budynków oraz w jednym przypadku pompowali wodę z zalanej piwnicy domu. Największe zniszczenia burza poczyniła w budynku przy ul. Olimpijskiej, gdzie powalone drzewo uszkodziło dach i elewację budynku, a także spowodowało zerwanie linii energetycznej.
Powalone drzewo uszkodziło także linię energetyczną w Międzyrzeczu Górnym.
Strażacy pomagali właścicielom zabezpieczyć uszkodzone dachy budynków w Czechowicach-Dziedzicach i Ligocie, natomiast w Mazańcowicach i Rudzicy usuwali powalone drzewa z dróg.
Ogólnie na 23 zdarzenia tej doby zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burzy odnotowano 15.

artykul W wyniku gwałtownej burzy, która przeszła nad Bielskiem-Białą i Czechowicami-Dziedzicami późnym popołudniem w dniu 3 lipca 2012 roku dużo pracy mieli bielscy strażacy.
Spadł grad wielkość kurzych jaj, który uszkodził dachy, elewacje i okna budynków, a także szyby i karoserie samochodów. Strażacy pomagali właścicielom nakrywać dachy plandekami, żeby do domów nie dostawała się woda. Pompowali także wodę z zalanych piwnic, udrażniali przepusty oraz usuwali powalone drzewa z dróg.
Najwięcej zdarzeń odnotowano w gminie Czechowice-Dziedzice. W Ligocie strażacy zabezpieczali dachy i elewacje dziewięciu budynków, w Zabrzegu dwóch i w Czechowicach-Dziedzicach kolejnych dwóch budynków.
Ogółem wszystkich zdarzeń strażacy tej doby odnotowali 22, z czego 18 to zdarzenia związane z burzami.

artykul 500 tys zł.- na tyle szacowane są straty po pożarze, który wybuchł dnia 20 czewrca 2012 roku po godzinie 19 w Fabryce Zapałek Czechowice S.A..
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów, pracownicy zakładu skierowali strażaków na miejsce pożaru, do tzw. hali produkcji książeczek (zapałki reklamowe). Pracownicy poinformowali dowódcę o materiałach znajdujących się na hali oraz o odłączeniu instalacji elektrycznej i ewakuacji pracowników.
Pożarem objęta była powierzchnia ok. 100 m2. Równocześnie z akcją gaśniczą, prowadzono ewakuację magazynów przyległych do palącej się hali. O godzinie 1943 pożar opanowano i przystąpiono do oddymiania i dogaszania. Pomieszczenia objęte pożarem oraz ciąg wentylacyjny sprawdzono kamerą termowizyjną.

Prawdopodobną przyczyną pożaru były prowadzone prace pożarowo niebezpiecznie na terenie hali. Podczas pożaru został poszkodowany jeden pracownik – 35 letni mężczyzna, który doznał poparzeń pierwszego stopnia głowy. Obecna na miejscu pożaru policja prowadzi czynności dochodzeniowe.
Spaleniu uległo wyposażenie hali produkcyjnej oraz składowane wyroby do produkcji zapałek. Ściany i strop zostały uszkodzone przez oddziaływanie wysokiej temperatury.

W działaniach trwających ponad dwie godziny wzięły udział 23 zastępy straży pożarnej, ponad 100 strażaków, oraz przedstawiciele służb współdziałających. Na miejscu zdarzenia był obecny Komendant Miejski PSP st. bryg. Adam Caputa. Pożar zakwalifikowano jako średni.

artykul W dniach od 8 do 11 czerwca 2012r. w Wolfsburgu (Niemcy) odbywały się uroczystości związane z 60-leciem Zawodowej Straży Pożarnej w Wolfsburgu, 40-leciem Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolfsburgu oraz 40-leciem Stowarzyszenia Straży Pożarnej w Wolfsburgu. W uroczystościach tych wzięła udział także delegacja strażaków z Luton (Anglia) i Bielska-Białej.

Bielskich strażaków reprezentowali:

 • st. bryg. Zdzisław Stypuła - Zastępca Komendanta PSP w Bielsku-Białej,
 • bryg. Krzysztof Grygiel – Zastępca Komendanta PSP w Bielsku-Białej,
 • mł. bryg. Zbigniew Mizera – Dowódca JRG nr 1 PSP w Bielsku-Białej,
 • dh Czesław Jurewicz – Wice Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bielsku-Białej, członek OSP Stare Bielsko,
 • dh Tomasz Dutka – prezes OSP Stare Bielsko,
 • dh Grzegorz Broszczak – członek OSP Stare Bielsko,
 • dh Łukasz Czernik – członek OSP Stare Bielsko,
 • dh Marcin Głowiak – członek OSP Stare Bielsko,
 • dh Mirosław Graca – członek OSP Stare Bielsko.

Do miejscowości Wolfsburg delegacja dotarła w piątek około godz. 1500, gdzie w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mörse nastąpiło oficjalne przywitanie delegacji strażaków z Luton (Anglia) oraz z Bielska-Białej. Szef wolfsburskich strażaków oraz Prezes Stowarzyszenia Straży Pożarnej w Wolfsburgu Helmut von Hausen przedstawił także program uroczystości. Po spotkaniu nastąpiło rozlokowanie przybyłych gości do poszczególnych kwater, gdzie w godzinach wieczornych odbyło się spotkanie z członkami Ochotniczej Straży Pożarnej w Wolfsburgu.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się dnia 9 czerwca w sobotę.
O godzinie 1000 na Hollerplatz przed Ratuszem w Wolfsburgu uroczystego otwarcia imprez związanych z rocznicami dokonali Helmut von Hausen, Dyrektor Zawodowej Straży Pożarnej Manuel Stanke, oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Wolfsburg Werner Borcherding (Pierwszy Radca) i Michael Sothmann (Kierownik Wydziału Spraw Obywatelskich). Po otwarciu nastąpiły pokazy straży pożarnych oraz koncert w wykonaniu orkiestry „Magic Flames”. Wśród prezentujących się zastępów strażackich były m.in.: Zawodowa Straż Pożarna z Wolfsburga, Ochotnicza Straż Pożarna z Vorsfelde, Zakładowa Straż Pożarna Volkswagen z Wolfsburga, Straż Pożarna z Fallersleben i Hattorf.
Także i zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starego Bielska brał udział w pokazie akcji gaszenia przy pomocy średniego samochodu gaśniczego. Podczas pikniku na Hollerplatz można było także zobaczyć wystawę pojazdów gaśniczych (wśród nich samochód OSP Stare Bielsko GBA 2,5/16 Mercedes Atego), pokazy profilaktyki przeciwpożarowej VGH, konkursy i zabawy dla dzieci.

Wieczorem o godzinie 1930 odbyły się oficjalne uroczystości w sali Schützenhaus w Vorsfelde. Zebranych gości przywitał Helmut von Hausen. Po jego wystąpieniu retrospektywę 60 lat Straży Pożarnej z Wolfsburga dokonała Burmistrz Hiltrud Jeworrek. Przypomniała między innymi, że na początku tego okresu było 39 strażaków zawodowych, a dziś ta liczba wzrosła do 157 mężczyzn i 3 kobiet oraz 12 sanitariuszy.
Przedstawiciel delegacji z Polski bryg. Krzysztof Grygiel w imieniu całej delegacji podziękował za zaproszenie i przyjęcie na ziemi niemieckiej, oraz przekazał życzenia jubileuszowe. Przedstawicielom wolfsburskiej straży pożarnej Helmutowi von Hausen i Manuelowi Stanke wręczono także pamiątkowe deski z płaskorzeźbami i życzeniami oraz pamiątki z miasta Bielsko-Biała oraz Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. Upominki upamiętniające spotkanie z okazji uroczystości rocznicowych otrzymała także pani Burmistrz Hiltrud Jeworrek, Szef Straży Pożarnej z Luton Chris Richards oraz przedstawiciel wolfsburskich strażaków Gerold Kleinöder. W imieniu angielskich strażaków przemawiał także Chris Richards. Po wystąpieniach około 100 strażaków wraz z delegacjami zagranicznymi i zaproszonymi gośćmi brało udział w bankiecie i zabawie tanecznej.

W niedzielę od godziny 1400 delegacje strażaków z Luton i Bielska-Białej, a także wolfsburscy strażacy brali udział w pikniku, połączonym z grami i zabawami zespołowymi, w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Neindorf. Tam też mieli okazję do zwiedzenia tej dzielnicy Wolfsburga oraz zapoznania się z typowym wyposażeniem straży pożarnej.

Uroczyste pożegnanie połączone ze śniadaniem odbyło się w poniedziałek o godzinie 900 w strażnicy w Mörse. Podczas krótkich wystąpień wszystkie delegacje podziękowały za bardzo mile spędzony weekend. Bryg. Krzysztof Grygiel w imieniu całej delegacji podziękował także niemieckich przyjaciołom, a przede wszystkim goszczącym strażaków z Polski w swoich domach: Petrze i Ralfowi Menacher, Adolfowi i Sabine Sonnenberg, Ulrike Bode i Peterowi Teich oraz Geroldowi Kleinöder i Andrei Beißengroll. Wszyscy zapamiętamy te kilka dni jako spotkanie serdeczne, sympatyczne, a jednocześnie bardzo wesołe i owocne.

Delegacja wróciła do Bielska-Białej w poniedziałek wieczorem. Informacje na temat uroczystości, a także fotografie można znaleźć na stronie internetowej http://www.wolfsburger-nachrichten.de

artykul 3 czerwca 2012 roku na terenie strzelnicy wojskowej na bielskich Błoniach odbył się Strażacki Piknik Rodzinny zorganizowany w związku z niedawnymi obchodami Dnia Dziecka.
Na szczęście pogoda dopisała, a dla dzieci przygotowano szereg atrakcji. Między innymi można było zobaczyć pokazy: żołnierzy z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego, funkcjonariuszy bielskiej Komendy Miejskiej Policji, ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR i oczywiście bielskich strażaków.
Dzieci mogły pokonać strażacki tor przeszkód, poskakać na trampolinie, wsiąść do wojskowego hummer’a, wspiąć się po dmuchanej ściance, obejrzeć wojskowe i policyjne uzbrojenie, obejrzeć panoramę miasta z nowej 41-metrowej drabiny jaką zakupiono w zeszłym roku, a także razem z rodzicami posilić kiełbaską z grilla. Przez cały czas trwania imprezy uczestników muzycznie bawił DJ.

artykul Obchody 20-lecia PSP trwają w całej Polsce. Z tej okazji 31 maja 2012 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej odbył się uroczysty apel w trakcie którego wręczono medal, odznaczenia resortowe, dyplomy okolicznościowe, a także pożegnano pięciu funkcjonariuszy, którzy przechodzą na świadczenie emerytalne.
Dowódca uroczystości mł. bryg. Witold Inerowicz złożył meldunek przybyłemu na obchody jubileuszowe nadbryg. Markowi Rączce, Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP. W trakcie uroczystości zasłużonym strażakom został wręczony medal nadany przez Prezydenta RP, a także odznaczenia resortowe i dyplomy nadane przez komendanta głównego PSP. Złotym Medalem Za Długoletnią Służbę nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej został odznaczony mł. bryg. Grzegorz Szlósarczyk. Złotą Odznaką Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej nadanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych uhonorowany został mł. bryg. Czesław Miodoński, a Brązową Odznaką asp. Paweł Błasiak i asp. sztab. Władysław Kastelik.
Dyplomy okolicznościowe z okazji 20-lecia powołania PSP przyznane przez Komendanta Głównego PSP z wyrazami uznania i podziękowania za działalność na rzecz ochrony przeciwpożarowej otrzymało 62 funkcjonariuszy.
Śląski Komendant Wojewódzki PSP - nadbryg. Marek Rączka, pogratulował wszystkim wyróżnionym i podziękował za minione 20 lat wspólnej służby na rzecz bezpieczeństwa.
Następnie odbyło się „pożegnanie ze sztandarem” odchodzących na emeryturę pięciu funkcjonariuszy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2. Nowym emerytom Komendant st. bryg. Adam Caputa życzył zdrowia i wszystkiego dobrego na „nowej drodze życia”.

artykul Kilka minut przed północą 29 maja 2012 roku dwie jednostki straży pożarnej jechały na sygnałach na ulicę Cieszyńską, gdzie samochód osobowy marki Citroen Berlingo, uderzył w tył samochodu ciężarowego marki Mercedes Atego wbijając się pod jego podwozie.
Strażacy przy pomocy sprzętu hydraulicznego uwolnili z samochodu osobowego 25 letniego kierowcę, uwięzionego wewnątrz pojazdu. Przed przyjazdem straży na miejscu obecne było Pogotowie Ratunkowe udzielające pomocy poszkodowanym, których przewieziono do szpitala celem dalszej obserwacji – 25 letni kierowca Citroena i 40 letnia kierowca Mercedesa. Strażacy przy pomocy sorbentu zneutralizowali plamę oleju oraz płynów eksploatacyjnych rozlanych na jezdni. Działania zakończono o drugiej w nocy.

artykul Pięć zastępów straży pożarnej, w tym jednostka OSP Czechowice-Barlickiego, prowadziło 29 maja 2012 roku przed południem akcję gaśniczą w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Żeromskiego, gdzie z mieszkania na parterze jednokondygnacyjnego budynku wielorodzinnego wydobywał się dym.
Właścicielka mieszkania znajdowała się na zewnątrz budynku. Strażacy po wyłączeniu prądu na bezpiecznikach w mieszkaniu, ugasili palącą się wersalkę, komputer i część meblościanki. Po ugaszeniu oddymiono i przewietrzono mieszkanie. Sprawdzono również mieszkania na pierwszym piętrze.
Równocześnie z trwającą akcją gaśniczą prowadzono tlenoterapię właścicielki mieszkania i przekazano ją przybyłemu na miejsce zespołowi pogotowia ratunkowego. Po przebadaniu jej przez lekarza karetki 41-letnia pacjentka zdecydowała, że zostaje w domu. Spalone wyposażenie mieszkania strażacy usunęli na zewnątrz budynku.

artykul Dziewiętnaście zastępów gaśniczych z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego walczyło z pożarem lasu, który płonął w rejonie rezerwatu Rotuz w Landeku, gm. Jasienica. Przyczyną pojawienia się ognia był rzucony niefrasobliwie niedopałek papierosa, zaś skutkiem – zniszczenie ok. 2 ha młodnika.
Ten wielce prawdopodobny scenariusz to na szczęście tylko ćwiczenia przygotowane przez bielską Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej, które odbyły się 23 maja 2012 roku.

artykul 23 maja 2012 roku o 1045 dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrał zgłoszenie o pożarze drewnianego obiektu gastronomiczno-mieszkalnego znajdującego się w Szczyrku na przełęczy Biały Krzyż.
Pierwszy zastęp dotarł na miejsce akcji już po 12 minutach od zgłoszenia, pożarem objęta była znaczna część poddasza drewnianego budynku, a ogień przedostawał się na dach. Budynek znajdował się w bliskim sąsiedztwie dużego zajazdu, w związku z czym strażacy równocześnie z prowadzoną akcją gaśniczą, prowadzili działania w obronie tego obiekt, które utrudniał silny wiatr. Na czas prowadzonych działań droga łącząca Szczyrk z Wisłą była nieprzejezdna.
Po ugaszeniu ognia przystąpiono do niezbędnych prac rozbiórkowych spalonych elementów konstrukcyjnych oraz usunięcia tlących się pozostałości na zewnątrz. W trakcie prowadzonej akcji doszło do ukąszenia przez żmiję zygzakowatą jednego z ratowników OSP Rybarzowice, który został zaopatrzony, a następnie przewieziony przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały jeszcze trzy osoby cywilne prowadzące działania gaśnicze przed dojazdem na miejsce ratowników (głównie podtrucie gazami pożarowymi).
Spaleniu uległa części konstrukcji nośnej wraz z poszyciem dachu oraz wyposażenie poddasza stanowiącego część mieszkalną wraz z instalacjami. W wyniku prowadzonej akcji gaśniczej zalany został parter wraz z wyposażeniem części gastronomicznej budynku. Przyczynę pożaru ustala Policja. Działania straży pożarnej trwały blisko pięć godzin.

artykul Dnia 8 maja 2012 roku w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej odbyły się uroczystości związane z obchodami "Dnia Strażaka". Wydarzenie związane jest z przypadającym 4 maja dniem św. Floriana - patrona strażaków. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Bielsku- Białej Leszczynach. Właściwe obchody rozpoczęły się o godz. 1500 w budynku Komendy Miejskiej PSP przy ulicy Leszczyńskiej.

W uroczystościach wzięli udział oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, także strażacy emeryci oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, przedstawiciele służb współdziałających, przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych.

Podczas ceremonii wręczono odznaczenia resortowe i związkowe, m.in. medale za zasługi dla pożarnictwa, odznaki okolicznościowe z okazji 20-lecia powołania PSP, odznaki honorowe.
Śląski Komendant Wojewódzki PSP - nadbryg. Marek Rączka wraz z Komendantem Miejskim PSP w Bielsku- Białej st.bryg. Adamem Caputą wręczył także akty nadania wyższych stopni służbowych dla jednego aspiranta, dwudziestu siedmiu podoficerów i siedmiu strażaków Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.
Dyplomem Komendanta Głównego PSP za szczególne osiągnięcia w służbie wyróżnieni zostali: st.ogn. Bogusława Czerwonka, st.ogn. Kazimierz Jodłowiec, asp. Grzegorz Temel oraz ogn.Tadeusz Piela.

Ponadto „Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza” nadanym Uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczono dh Krzysztofa Kuś.

Po zakończeniu części oficjalnej Komendant Miejski PSP st.bryg. Adam Caputa podziękował wszystkim za liczne przybycie oraz złożył gratulacje odznaczonym strażakom, a także zaprosił wszystkich na tradycyjną "strażacką" grochówkę i koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Pisarzowic.

Uroczystości wojewódzkie z okazji Dnia Strażaka odbędą się dnia 10 maja w Katowicach. Zostaną na nich przyznane odznaczenia i awanse także dla bielskich strażaków. Akty nadania wyższych stopni oficerskich otrzymają bryg. Lidia Barteczko, mł. bryg. Paweł Krzowski, mł. bryg. Czesław Miodoński, mł. bryg. Ryszard Somerlik, mł. bryg. Krzysztof Szary, st. kpt. Krzysztof Kozłowski, kpt. Roman Marekwica, kpt. Michał Pokrzywa, kpt. Patrycja Pokrzywa i kpt. Łukasz Sztafiński.

artykul W 2012 roku mija 20 lat istnienia Państwowej Straży Pożarnej, której głównym zadaniem jest walka z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.
W związku z tym jubileuszem Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej chciałby zaprosić chętnych przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych, a także ponadgimnazjalnych na Dni Otwartych Strażnic realizowanych w naszych Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych, gdzie dzieci i młodzież będą miały okazję zapoznać się z pracą strażaków oraz podstawami ratownictwa medycznego w zakresie opatrywania ran i poparzeń, a także wzywania pomocy na miejsce zdarzenia.

artykul Strażacy z bielskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych zmagający się na co dzień z pożarami, rozegrali dnia 27 marca 2012 roku turniej piłkarski o Puchar Komendanta Miejskiego PSP na hali sportowej komendy. W futsalowych zmaganiach brali udział strażacy z JRG nr 1 i 2 oraz reprezentacja Komendy Miejskiej. Strażacy, których praca w czasie akcji oparta jest na współpracy, mieli okazję podjąć sportową rywalizację.
W turnieju, po zaciętej i wyrównanej walce zwyciężyli strażacy ze zmiany służbowej III Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Drugie miejsce zajęła zmiana II z JRG nr 1. Na kolejnych pozycjach uplasowali się strażacy ze zmiany I z JRG nr 1 i reprezentacja z JRG nr 2. Ostatnie piąte miejsce przypadło reprezentacji Komendy Miejskiej. Królem strzelców został asp. Mateusz Warda, który strzelił 13 bramek.
Dekoracji zwycięzców dokonał zastępca Komendanta Miejskiego PSP bryg. Krzysztof Grygiel dziękując uczestnikom za zaciętą walkę oraz zapraszając jednocześnie na kolejną edycję w przyszłym roku.

artykul W dniu 15 marca 2012 roku w Istebnej odbyły się VI Mistrzostwa Strażaków Województwa Śląskiego w Narciarstwie Alpejskim. Drużyna Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej w składzie: mł. bryg. Andrzej Osojca, st. ogn. Andrzej Konig, st. ogn. Jan Sałamun, st. str. Andrzej Gawlas zajęła II miejsce. Zwyciężyła drużyna Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie, a trzecie miejsce zajęła drużyna Komendy Powiatowej PSP w Żywcu.
W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył reprezentujący Komendę Powiatową PSP w Żywcu Kamil Konieczny, przed reprezentantem Komendy Powiatowej PSP w Cieszynie Januszem Cieślarem i reprezentantem Komendy Miejskiej PSP w Bytomiu Arturem Rachelem. Andrzej Gawlas zajął w zawodach 5 miejsce, siódmy był Andrzej Konig, ósmy Andrzej Osojca, a Jan Sałamun zajął 48 miejsce.

artykul Przedwiośnie oraz wiosna jest okresem szczególnie trudnym dla strażaków ze względu na palące się zarośla, trawy na nieużytkach, wałach przeciwpowodziowych, łąkach oraz w przydrożnych rowach. Tylko od początku marca Bielska Straż Pożarna odnotowała 15 takich pożarów. Utrzymuje się moda na bezmyślne podpalanie wszystkiego, co porośnięte jest usychającą trawą. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowią doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniach od 2 do 4 marca 2012 roku w Szczyrku odbyły się Zimowe Zawody w Ratownictwie Górskim. Strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 PSP w Bielsku-Białej st. sekc. Łukasz Kubala, st. str. Andrzej Gawlas, reprezentujący Państwową Straż Pożarną zajęli 5 miejsce w klasyfikacji końcowej w kategorii I.
Więcej na stronie Grupy Beskidzkiej GOPR.

artykul W dniu 17 lutego 2012 roku o godzinie 1400 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Bielsku odbyła się narada roczna, podsumowująca wyniki uzyskane przez bielskich strażaków w 2011 roku. W spotkaniu wziął udział Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzki PSP w Katowicach st.bryg. Jeremi Szczygłowski, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult, a także przedstawiciele władz samorządowych i służb współdziałających – m.in. Policji, Jednostki Wojskowej 1328, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, GOPR.


 

artykul Komisja Zakładowa Pożarnictwa NSZZ "Solidarność" działającego przy Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej w związku z narastającym niezadowoleniem i pogarszającą się sytuacją w służbie związaną z brakiem waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, postanawia z dniem 23 grudnia 2011r. przystąpić do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej organizowanej przez Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Komisja powołała Zakładowy Sztab Protestacyjny. Pierwszym etapem akcji jest oflagowanie strażnic i pojazdów.
Przystąpienie do akcji protestacyjnej nastąpiło zgodnie z Uchwałą Nr 2/2011 Rady Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ”Solidarność” w sprawie Akcji Protestacyjnej KSP NSZZ "Solidarność" oraz Uchwałą Nr 2/2011 Komisji Zakładowej Pożarnictwa NSZZ "Solidarność".

artykul W wyniku silnych wiatrów, które wystąpiły na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego w dniu 16 grudnia 2011 roku i w nocy z 16 na 17 grudnia, dużo pracy mieli bielscy strażacy.
W dniach 16 i 17 grudnia Straż Pożarna odnotowała ponad 100 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków wichury.

artykul W dniu 14 grudnia 2011 roku późnym wieczorem doszło do tragicznego w skutkach pożaru w jednym z budynków mieszkalnych w Międzyrzeczu Górnym, gdzie w wyniku zatrucia się gazami pożarowymi poniosła śmierć 64- letnia kobieta. Pożar zauważyła mieszkanka domu, która po powrocie z pracy zauważyła pożar na pierwszym piętrze. W mieszkalnej suterenie przebywało jej roczne dziecko, a na piętrze w pokoju znajdującym się za kuchnią babcia, która opiekowała się wnuczkiem. Po wydostaniu dziecka kobieta poinformowała dyżurnego straży pożarnej o zaistniałym zdarzeniu. Strażacy w pierwszej kolejności przeszukali mieszkanie, gdyż otrzymali informację, że w budynku przebywa poszkodowana. Ratownicy ewakuowali kobietę na zewnątrz i przystąpili do reanimacji do czasu przejęcia jej przez obsadę zadysponowanej wcześniej karetki pogotowia. Mimo trzydziestominutowej reanimacji nie udało się uratować poszkodowanej. W trakcie działań została na miejsce zadysponowana następna karetka która przebadała dziecko. Dziecko trafiło na obserwację do szpitala pediatrycznego. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Z ustaleń biegłego wynika, że do pożaru mogło dojść na skutek zwarcia jednego z urządzeń elektrycznych w kuchni.
W działaniach trwających blisko 4 godziny wzięło udział 47 strażaków.

artykul W dniu 23 listopada 2011 roku w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odbyła się uroczystość przekazania do "podziału bojowego" Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 samochodu specjalnego drabina mechaniczna Magirus SD-40. Nowa, 41-metrowa drabina, jest w pełni skomputeryzowania. Możliwości jej wysuwu ocenia komputer, który bierze pod uwagę warunki wietrzne, sposób ustawienia podpór, nachylenie powierzchni, itp.

Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Dnia  16 listopada 2011 roku w sali sportowej Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej odbył się III Turniej Służb Mundurowych w Piłkę Siatkową O Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
Wystartowało 8 drużyn z Bielska-Białej i powiatu bielskiego.

Turniej o godz. 900 otworzył Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult oraz Komendant Miejski PSP st. bryg. Adam Caputa, a w rozpoczęciu turnieju wzięli udział m.in. Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ryszard Radwan, Komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień w Bielsku-Białej ppłk Andrzej Rajczyk, Dyrektor Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej ppłk Dariusz Cader, Naczelnik Grupy Beskidzkiej GOPR Jerzy Siodłak. Sędzią zawodów był Robert Nowicki.

Wyniki Turnieju

Miejsce

Drużyna

1

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

2

Komenda Miejska Policji

3

Urząd Celny

3

18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy

5

Beskidzka Grupa Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

5

Straż Miejska

7

Areszt Śledczy

7

Wojskowa Komenda Uzupełnień

Zakończenie Turnieju odbyło się o godzinie 1730, kiedy to Naczelnik Ryszard Radwan i Komendant Miejski PSP st. bryg. Adam Caputa złożyli gratulacje oraz wręczyli puchary wszystkim drużynom.

Drużynę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej reprezentowali: Artur Muzyk, Robert Hernik, Witold Inerowicz, Adam Mika, Michał Pokrzywa, Paweł Krzempek, Mateusz Warda, Stanisław Tracz.

artykul W dniach od 29 września do 2 października 2011 roku strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej gościli strażaków z zaprzyjaźnionego miasta Szolnok (Węgry) na czele z Komendantem Straży Pożarnej w Szolnoku András'em Pluhár. Równolegle do wizyty delegacji węgierskiej, gościliśmy przedstawiciela Straży Pożarnej z zaprzyjaźnionego niemieckiego miasta Wolfsburg Gerolda Kleinöder.

artykul W dniu 1 października 2011 roku na stadionie sportowym w Rudzicy odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze dla drużyn seniorów Ochotniczych Straży Pożarnych.
Do zawodów zostało zakwalifiowane 30 drużyn, z czego wystartowało 8 drużyn żeńskich i 21 drużyny męskie, 1 drużyna żeńska nie przystąpiła do zawodów.
Zwycięzcami zawodów zastały drużyny: OSP Pisarzowice (wśród kobiet) i OSP Komorowice Śląskie (wśród mężczyzn).

artykul W dniu 22 września 2011 roku w Hali Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach odbył się Turniej Finałowy II Mistrzostwa woj. śląskiego Strażaków w Piłce Siatkowej. Po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu finałowym Mistrzami Województwa zostali strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, którzy pokonali strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.
W meczu o 3 miejsce drużyna z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie pokonała ubiegłorocznych zwycięzców turnieju drużynę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowskich Górach.

artykul W dniu 20 września 2011 roku w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej zostały przeprowadzone eliminacje do II Mistrzostw woj. śląskiego Strażaków w Piłce Siatkowej. Eliminacje są rozgrywane w 4 grupach. W naszej grupie mecze rozgrywały drużyny z komend w Cieszynie, Żywcu, Jastrzębiu Zdroju oraz Bielsku-Białej. Po zaciętej walce zwyciężyli strażacy z KM PSP Bielsko-Biała przed kolegami z Cieszyna. Dwie najlepsze drużyny z każdego z turniejów eliminacyjnych przechodzą do finału, który rozegrany zostanie na obiektach AWF w Katowicach w dniu 22 września 2011r.

artykul W dniu 15 września 2011 roku w Gimnazjum im. Juliana Fałata w Bystrej w czasie lekcji Z-ca Komendanta Miejskiego PSP bryg. Krzysztof Grygiel w obecności dyrektora szkoły Pana Michała Kunce wręczył List Gratulacyjny i „misia strażaka” uczniowi, który w poniedziałek 12 września wieczorem powiadomił dziadków i rodziców o pożarze kotłowni i zgłosił pożar do straży pożarnej. Komendant pochwalił trzynastolatka za wzorową postawę, życzył każdemu takiego opanowania w czasie pożaru, jakim wykazał się uczeń.

artykul 21 sierpnia 2011r. na boisku do siatkówki plażowej na terenie przed Centrum Handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej odbył się I Turniej Służb Mundurowych w Siatkówce Plażowej Gemini Cup 2011. Drużyna Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej zajęła w nim II miejsce, ulegając w meczu finałowym drużynie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

artykul W wyniku gwałtownych opadów deszczu bardzo pracowity wieczór i noc z 30 czerwca na 1 lipca 2011 roku mieli bielscy strażacy. Ogółem na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała odnotowano 140 zdarzeń zawiązanych z likwidacją skutków tych opadów.
Działania zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Sraży Pożarnej polegały na udrażnianiu przepustów i zatkanych studzienek kanalizacji burzowej, zabezpieczaniu koryt wezbranych potoków, zabezpieczaniu posesji przy pomocy worków z piaskiem oraz wypompowywaniu wody z zalanych piwnic.

artykul W dniach od 24 do 25 czerwca 2011r. w Rybarzowicach miały miejsce IV Beskidzkie Zintegrowane Ćwiczenia Służb Ratowniczych, których celem była współpraca środowisk ratowniczych tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo- Gaśniczy podczas zdarzeń.
Uczestnikami ćwiczeń były grupy ratownictwa medycznego PCK oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu bielskiego, żywieckiego, oświęcimskiego oraz z Zabrza. Organizatorami była Ochotnicza Straż Pożarna Rybarzowice i Stowarzyszenie Ratownicze Rescue z Bielska- Białej.
Grupy ćwiczące uczestniczyły w kilku epizodach symulujących wypadki komunikacyjne oraz w szkoleniu związanym z zakresem podejmowanych działań ratowniczych. Głównym elementem ćwiczeń była pozoracja masowego wypadku komunikacyjnego, w którym brały udział samochody przewożące ludzi, motocyklista oraz samochód z niebezpieczną substancją. W związku z powyższym na terenie ćwiczeń działania prowadziły zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych, Państwowej Straży Pożarnej oraz uczestnicy ćwiczeń.
IV Beskidzkie Zintegrowane Ćwiczenia Służb Ratowniczych „Wypadki komunikacyjne” były dobrą okazją dla ich uczestników, aby wymienić się doświadczeniami, a zdobytą w ten sposób wiedzę możnaby wykorzystać podczas działań ratowniczych.

artykul W dniu 22 czerwca 2011r. na stadionie WKS Tempo w Białce koło Suchej Beskidzkiej odbył się XIV Międzynarodowy Turniej w Piłce Nożnej dla zawodowych strażaków w ramach Euroregionu Beskidy. Turniej zorganizowała Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Suchej Beskidzkiej. Wzięło w nim udział 10 drużyn, w tym 3 ze Słowacji oraz drużyna reprezentująca Komendę Miejską PSP z Bielska-Białej. Po bardzo emocjonującym turnieju nasza drużyna zajęła II miejsce.

artykul Około tysiąc z czterech tysięcy przewożonych do uboju kurcząt zginęło w wypadku dwóch samochodów ciężarowych na Drodze Krajowej nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach. Do zderzenia doszło około godziny 310 dnia 15 czerwca 2011r. Działania zastępów straży pożarnej zadysponowanych na miejsce zdarzenia polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na wspólnym z zespołem Pogotowia Ratunkowego wydobyciu poszkodowanego z uszkodzonego pojazdu.
Na miejsce oprócz czterech zastępów PSP zadysponowano Powiatowego Lekarza Weterynarii, Pogotowie Ratunkowe i Policję. Podczas przeładunku kurcząt lekkiemu wypadkowi (uraz lewej ręki) uległ jeden ze strażaków. Zastępy strażackie wróciły do jednostek ok. godz. 730.

artykul W dniu 11 czerwca 2011r. na terenie strzelnicy wojskowej na bielskich Błoniach odbył się Strażacki Piknik Rodzinny. Impreza zorganizowana i przygotowana przede wszystkim z myślą o najmłodszych, w związku z Dniem Dziecka rozpoczęła się około godziny 1100. Przez ponad 4 godziny uczestnicy Pikniku mogli zobaczyć pokazy: żołnierzy z 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień, funkcjonariuszy bielskiej Komendy Miejskiej Policji, ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR, kadetów Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki "Mago" i oczywiście bielskich strażaków.
Dzieci mogły pokonać strażacki tor przeszkód, poskakać na trampolinie, pojeździć na quadach i samochodach wojskowych, obejrzeć wojskowe uzbrojenie, a także razem z rodzicami posilić się grochówką i daniami z grilla. Przez cały czas trwania imprezy uczestników muzycznie bawił DJ z Radia Bielsko.

artykul W dniu 25 maja 2011r. około godziny 1600 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie o pożarze lasu w okolicach szlaku turystycznego na górę Palenica w Bielsku- Białej. Dyżurny Stanowiska Kierowania dysponuje na miejsce zdarzenia zastęp Państwowej Straży Pożarnej i 3 zastępy miejscowych Ochotniczych Straży Pożarnych.
Tak rozpoczęły się coroczne ćwiczenia taktyczno-bojowe dla Kompanii Gaśniczej Ochotniczych Straży Pożarnych nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej.

artykul 24 maja 2011 roku ok. godz. 1645 wybuchł pożar w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym w Bielsku-Białej przy ul. Damrota. Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej na miejsce zadysponował 5 zastępów gaśniczych straży pożarnej.
Po przyjeździe na miejsce podano dwa prądy wody: jeden przez okno z zewnątrz do mieszkania, z którego wydobywał się dym i płomienie ognia oraz drugi od wewnątrz po klatce schodowej do tego lokalu. Jednocześnie prowadzono przeszukiwanie pomieszczeń w celu znalezienia osób poszkodowanych. W toalecie strażacy odnaleźli nieprzytomnego mężczyznę, którego ewakuowali na zewnątrz budynku. Po wstępnym badaniu stwierdzono oddech i tętno. Poszkodowanemu podano tlen. Drugą osobę znaleziono na końcu korytarza przy oknie i ewakuowano na zewnątrz budynku. Trzecią osobę ewakuowano z mieszkania znajdującego się obok lokalu objętego pożarem. Obydwu osobom, które były przytomne z oznakami podtrucia produktami spalania, został podany tlen. Nastepnie zostali oni przekazani Zespołowi Pogotowia Ratunkowego, przez który zostali przetransportowani do szpitala.
Na miejsce akcji zostali zadysponowani także Policjanci, Pogotowie Energetyczne oraz przedstawiciel Administratora obiektu.
Około godz. 1830, po ugaszeniu pożaru i przekazaniu obiektu strażacy wrócili do koszar.

artykul W dniu 10 maja 2011 roku bielscy strażacy obchodzili swoje święto "Dzień Strażaka".
Uroczystości rozpoczęły o godz. 800 Mszą Świętą w Kościele Parafialnym Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach.
Właściwe obchody rozpoczęły się o godz. 1500 na placu przed budynkiem Komendy Miejskiej PSP przy ulicy Leszczyńskiej.

W uroczystościach wzięli udział oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, także emeryci strażacy oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, przedstawiciele służb współdziałających, przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych.
Podczas akademii wręczono odznaczenia resortowe i związkowe, m.in. Odznaki Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej, Złoty Znak Związku, Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa.
Komendant Miejski PSP w Bielsku- Białej st.bryg. Adam Caputa wręczył także akty nadania wyższych stopni służbowych dla sześciu aspirantów, szesnastu podoficerów i ośmiu strażaków Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.

Dyplomem Komendant Głównego PSP za szczególne osiągnięcia w służbie wyróżnieni zostali: mł. bryg. Bogdan Kraus, st. kpt. Paweł Krzowski oraz mł. kpt. Łukasz Łaciok. Ponadto 25 osób zostało odznaczonych medalem „Zasłużony dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego” nadanym Uchwałą Kapituły Medalu.
Pięciu druhów ochotników otrzymało "Odznakę za wysługę lat" nadaną przez Prezydium Zarządu Oddziału Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku-Białej.
Wiceprezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Marek Trombski i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku-Białej dh Jan Cholewa uhonorowali tytułem "Strażaka Roku 2010" nadanym przez Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku-Białej dh Stanisława Nycza oraz dh Mateusza Kubika.
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku-Białej doceniając wieloletnią aktywną działalność społeczną w ochotniczym pożarnictwie wpisał do Księgi Zasłużonych dla ochotniczego pożarnictwa powiatu bielskiego dh Pawła Waloszczyka. Wypis z księgi odebrał jego wnuk dh Zbigniew Waloszczyk.

Uroczystości były także okazją do złożenia gratulacji z okazji awansu Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP nadbryg. Markowi Rączce.

Po zakończeniu części oficjalnej Komendant Miejski PSP st.bryg. Adam Caputa podziękował wszystkim za liczne przybycie oraz złożył gratulacje odznaczonym strażakom, a także zaprosił wszystkich na tradycyjną strażacką grochówkę i koncert Orkiestry Dętej z Ligoty.

Podczas uroczystości krajowych i wojewódzkich przyznano odznaczenia i awanse także bielskim strażakom, m.in. dokonano wręczenia aktu nadania stopni oficerskich mł. bryg. Danielowi Pietruszce, st. kpt. Mariuszowi Irauth, kpt. Tomaszowi Gotkowski, kpt. Krzysztofowi Maguda, mł. kpt. Robertowi Hernik, mł. kpt. Łukaszowi Łaciok i mł. kpt. Jarosławowi Polak.

artykul Około godz. 1640 dnia 23 kwietnia 2011 roku strażacy otrzymali zgłoszenie pożaru śmieci i szmat w opuszczonym budynku magazynowym PKP w Bielsku-Białej przy ul. Okrzei. Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów nastąpiło gwałtowne rozgorzenie, co spowodowało wyjście ognia na zewnątrz budynku.
Podano dwa prądy wody w natarciu i wezwano dodatkowe siły i środki. Ogień gwałtownie rozprzestrzeniał się na pozostałe elementy budynku.
Po dojeździe kolejnych wozów bojowych budowano następne stanowiska gaśnicze. Poprzez Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa w Katowicach zadysponowano także wsparcie w postaci ciężkich wozów z Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z Pszczyny, Tychów i Żywca. Po zgromadzeniu większych sił i środków teren akcji podzielono na trzy odcinki bojowe, których zadaniem było: podawanie prądów wody do wewnątrz pomieszczenia; podawanie prądów wody na zewnątrz pomieszczenia, w tym z drabin mechanicznych oraz zaopatrzenie wodne.
Ogółem podano 14 prądów gaśniczych wody oraz 6 prądów piany.
Podczas pierwszej fazy gaszenia pożaru lekkiemu podtruciu produktami spalania uległo dwóch strażaków Wojskowej Straży Pożarnej. Pierwszej pomocy w postaci tlenoterapii udziela im zabezpieczający akcję zespół Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Po konsultacji lekarskiej i chwili odpoczynku strażacy powrócili do dalszych działań.

Po opanowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania, przeszukiwania pomieszczeń oraz niezbędnej rozbiórki grożących zawaleniem elementów konstrukcyjnych hali.
Do ww. prac użyto koparko-ładowarki firmy DROMIL wraz z operatorem. Sukcesywnie przeszukiwane i przelewane jest pogorzelisko składające się w znacznej części z odpadów i dużych ilości szmat. Koparko-ładowarka zakończyła pracę w godzinach porannych 24 kwietnia.
W trakcie prowadzonej akcji z jednego z pomieszczeń udało się wyprowadzić samochód Multicar oraz wózek widłowy. Obecny na miejscu właściciel zabezpieczył uratowany sprzęt we własnym zakresie.

Około godz. 2030 zastępy Państwowej Straży Pożarnej spoza powiatu bielskiego kończą działania i wracają do swoich jednostek natomiast pozostałe odsyłane są z miejsca akcji stosownie do panującej sytuacji.

W wyniku pożaru spaleniu uległy w całości drewniane elementy konstrukcji dachu pokrytego papą oraz ściany wewnątrz budynku.

W godzinach porannych 24 kwietnia nastąpiła podmiana obsad ratowników. Zabezpieczono północną ścianę budynku, która grozi zawaleniem. Dalsze czynności polegały na usuwaniu materiałów z pomieszczeń hali magazynowej i przelewaniu pogorzeliska. Około godz. 1050 na miejsce ponownie przybyła koparka z firmy DROMIL, która zaczęła usuwać odpady ze środka budynku na zewnątrz. Ratownicy w dalszym ciągu przelewają pogorzelisko.

W godzinach porannych dnia 26 kwietnia powiadomiono o sytuacji Inspektora Dyżurnego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska delegatura w Bielsku-Białej, który także udał się na miejsce akcji.
Dozór i przelewanie pogorzeliska trwa tego dnia do godz. 1030, kiedy miejsce zdarzenia przekazano drukiem z zaleceniami przedstawicielowi Zakładu Gospodarki Nieruchomościami PKP oddział w Katowicach- zarządcy obiektu, a ostatnie zastępy z terenu akcji udały się do koszar.

W akcji ratowniczo-gaśniczej udział wzięło: 27 zastępów Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych PSP, 13 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych, zastęp Wojskowej Straży Pożarnej, razem ok. 145 ratowników.
Dodatkowo: 2 karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, 12 Policjantów, Strażnicy Miejscy, przedstawiciele Służby Ochrony Kolei i Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także przedstawiciele zarządcy obiektu

Pożar zaklasyfikowano jako bardzo duży, a jego powierzchnia to ok. 2500m3.

Materiał Telewizji Bielsko (1)---> www.tv.bielsko.biala.pl
Materiał Telewizji Bielsko (2)---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul 15 kwietnia 2011 roku w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ulicy Leszczyńskiej dokonano wręczenia nagród laureatom etapu powiatowego (miasto Bielsko-Biała) XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Powódź, pożar, dniem czy nocą – straż przychodzi ci z pomocą"” organizowanym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich.

artykul 6 kwietnia 2011 roku w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ulicy Leszczyńskiej dokonano wręczenia nagród laureatom etapu powiatowego XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Powódź, pożar, dniem czy nocą – straż przychodzi ci z pomocą"” organizowanym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z Wydziałami Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędów Wojewódzkich.

artykul Jedenaście zastępów straży pożarnej, łącznie 48 strażaków dnia 13 marca 2011 roku od godziny 210 rano walczyło z pożarem stodoły wraz z przyległymi budynkami gospodarczymi w Bielsku-Białej przy ul. Łuczników.
W momencie dojazdu pierwszych zastępów zastano całkowicie objęte pożarem obiekty gospodarcze. Przystąpiono do działań gaśniczych, podając prądy wody na budynki. Zorganizowano dowożenie wody z hydrantu przy ul. Karpackiej.
Utrudnieniem w działaniach gaśniczych był porywisty wiatr, który powodował błyskawiczne rozprzestrzenienie się pożaru, a także roznosił zarzewia ognia na odległość ok. 400 metrów powodując kolejne pożary suchych traw, zarośli i drzew. Działania gasnicze prowadzono do wczesnych godzin porannych, ostatni zastęp wrócił do bazy o godz. 535. Pożar zakwalifikowano jako średni.

artykul Do tragicznego wypadku doszło na Drodze Krajowej nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach dnia 12 marca 2011 roku tuż przed godziną 500 rano na pasie w kierunku Katowic. Kierowca volkswagena polo wypadł z drogi, wpadł do rowu i uderzył w drzewa. Na miejscu zginęli trzej mężczyźni w wieku od 20-26 lat. 22-letnia pasażerka w ciężkim stanie trafiła do szpitala.
Działania zastępów straży pożarnej polegały na wycięciu dachu samochodu i pomocy pogotowiu ratunkowemu w dotarciu do poszkodowanych.

artykul Siedem zastępów straży pożarnej, łącznie 26 strażaków przez blisko pięć godzin działało dnia 23 lutego 2011 roku wieczorem od godziny 2047 podczas pożaru boksów piwnicznych w bloku mieszczącym się w Bielsku-Białej przy ul. Andrychowskiej.
Ponieważ w budynku panowało bardzo duże zadymienie dowódca akcji podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców z parteru i I piętra – łącznie 20 osób. Na miejsce zadysponowano autobus MZK dla ewakuowanych osób.
Strażacy podali dwa prądy wody do piwnicy. Po ugaszeniu pożaru ratownicy przystąpili do wyrzucania na zewnątrz spalonych i nadpalonych konstrukcji drewnianych z piwnic. Na miejsce zadysponowano Pogotowie Gazowe, Energetyczne oraz przedstawicieli spółdzielni wraz z elektrykiem i hydraulikiem spółdzielni. Odcięto dopływ gazu oraz prądu do budynku. Po sprawdzeniu pomieszczeń strażacy dokonali pomiarów tlenku węgla wynik wskazywał 0ppm, a dowódca akcji zezwolił na powrót lokatorów do mieszkań. Do godziny 100 w nocy pozostawiono zastęp z OSP Stare Bielsko w celu dozorowania pogorzeliska.
Straty oszacowano wstępnie na 10 tys. zł. i wynikają one z uszkodzenia instalacji wodnej, elektrycznej, opalonych ścian, odkształcenia dwóch plastikowych okien piwnicznych.

artykul Do groźnego wypadku doszło rano dnia 23 lutego 2011 roku w Bielsku-Białej na ulicy Janowickiej, gdzie samochód ciężarowy przewożący piasek wypadł z zakrętu na śliskiej nawierzchni drogi i uderzył w drzewo miażdżąc kabinę kierowcy. Na miejsce zadysponowano trzy zastępy straży pożarnej.
Kierowca został całkowicie zakleszczony w samochodzie. Kolumna kierownicy oraz pedały uniemożliwiały jego wyciągnięcie dlatego strażacy podzieli się na dwa zespoły, jedna rota próbowała się dostać do środka pojazdu, a druga prowadziła działania od zewnątrz. Ratownicy udzielali pierwszej pomocy poszkodowanemu przy jednoczesnym odginaniu kolumny kierownicy przy pomocy nożyc i rozpieraczy hydraulicznych. Kolejna rota od zewnątrz wycinała pedały aby uwolnić nogi poszkodowanego. Kierowca bez poważniejszych obrażeń został przekazany zespołowi karetki pogotowia.

artykul W dniu 18 lutego 2011 roku o godzinie 1400 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej odbyła się narada roczna podsumowująca działalność bielskiej straży pożarnej w roku 2010.
W spotkaniu wziął udział Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek Rączka, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult, Członek Zarządu Powiatu Bielskiego Stanisław Pięta, a także przedstawiciele władz samorządowych i służb współdziałających – m.in. Policji, Jednostki Wojskowej 1328, Straży Miejskiej, Pogotowia Ratunkowego, GOPR.
W trakcie narady, jako pierwszy zabrał głos Komendant Miejski PSP st. bryg. Adam Caputa, który przywitał serdecznie wszystkich przybyłych gości. Następnie Z-ca Komendanta bryg. Krzysztof Grygiel przedstawił sprawozdanie z udziału jednostek ochrony przeciwpożarowej w akcjach ratowniczo-gaśniczych w 2010r.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Od tego roku na wyposażeniu bielskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych znajdują się dwie kamery termowizyjne. Nowoczesna technologia obrazowania posiadanych kamer termowizyjnych umożliwia obserwację zarówno obiektów o wysokich temperaturach, jak i całego otoczenia (niższa temperatura). Kamery te umożliwiają bardzo dobrą widoczność obrazu termalnego w pomieszczeniach o dużym zadymieniu, dzięki czemu ratownicy są w stanie odnaleźć i wyprowadzić poszkodowanego znajdującego się np. wewnątrz obiektu objętego pożarem. Kamery termowizyjne w znacznym stopniu ułatwią prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych.
Są one wykorzystywane podczas pożarów, kiedy zlokalizowanie źródła pożaru jest utrudnione ze względu na zadymienie.
Miało to miejsce np. dnia 15 lutego 2011 roku podczas akcji ratowniczo-gaśniczej przy ulicy Mazańcowickiej w Bielsku-Białej, gdzie stwierdzono zadymienie w piwnicy budynku wielorodzinnego.
Dowódca akcji wprowadził ratowników w aparatach oddechowych do wnętrza obiektu. Po rozpoznaniu przeprowadzonym przy pomocy kamery termowizyjnej stwierdzono, że palą się przedmioty składowane w jednym z piwnicznych boksów. Strażacy przystąpili do oddymiania i podano jeden prąd wody w natarciu na palące się przedmioty. Po ugaszeniu budynek dokładnie sprawdzono i przewietrzono. Przyczyną pożaru było zaprószenie ognia przez osobę nieustaloną.
Również dzięki temu urządzeniu strażacy szybko zlokalizowali zarzewia ognia na poddaszu w czasie pożaru budynku mieszkalnego przy ulicy Orzeszkowej w Bielsku-Białej kilka dni wcześniej.

artykul W piątek 11 lutego 2011 roku o godz. 1840 w Bielsku-Białej przy ulicy Orzeszkowej palił się budynek mieszkalny. Powstały pożar zakwalifikowano jako średni.
Po przeprowadzeniu wstępnego rozpoznania, stwierdzono, że pożarem objęta jest wiata przylegająca do budynku oraz część konstrukcji dachowej. Podano prąd wody na palącą się wiatę i przystąpiono do otwierania drzwi wejściowych do budynku przy pomocy sprzętu hydraulicznego. Po wyważeniu drzwi wprowadzono do wewnątrz ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych z nawodnioną linią gaśniczą. Przy pomocy kamery termowizyjnej zlokalizowano zarzewia ognia. W trakcie gaszenia pożaru na miejsce przybywały następne zastępy i wprowadzono kolejne prądy wody w natarciu.
Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji więźby dachowej oraz pomieszczeń poddasza.
Straty oszacowano wstępnie na 150 tys. zł., a spaleniu uległa wiata wraz z drewnem do kominka, komplety opon, uszkodzeniu uległy taczki, rusztowanie oraz drabina aluminiowa.
Straty budowlane to stopione ocieplenie budynku, nadpalona konstrukcja więźby dachowej, stopione rynny, uszkodzona dachówka.
W działaniach trwających blisko 3 godziny wzięło udział 6 zastępów straży pożarnej: 4 zastępy PSP, 1 zastęp OSP, 1 zastęp Wojskowej Straży Pożarnej.

artykul Prawie trzy godziny trwało gaszenie pożaru stajni, który wybuchł kilka minut po północy dnia 1 lutego 2011 roku w Szczyrku. Po dojeździe pierwszych zastępów stwierdzono, że pożarem jest objęty w całości drewniany obiekt stadniny koni. Strażacy podali trzy prądy wody w natarciu na palący się obiekt oraz jeden prąd w obronie na obiekt sąsiedni. W trakcie akcji gaśniczej prowadzono ewakuację koni, którą rozpoczęli właściciele. Ze względu na słabe zaopatrzenie wodne zorganizowano punkt czerpania wody z rzeki Żylica.
Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do przeszukania pogorzeliska z jednoczesnym dogaszaniem zarzewi ognia.
Spaleniu całkowitemu uległo wyposażenie stajni: siodła, uprzęże, myjka wysokociśnieniowa, spawarka, piła spalinowa do drewna oraz pokarm dla zwierząt.
Straty oszacowano wstępnie na 120 tys. zł. i wynikają ze spalenia się całkowitego budynku wraz z wyposażeniem. Prawdopodobną przyczyną pożaru było podpalenie, dochodzenie w tej sprawie prowadzi Policja. W działaniach wzięło udział 10 zastępów straży pożarnej, łącznie 54 strażaków, w tym Wojskowa Straż Pożarna.

artykul W dniach od 27 do 30 stycznia 2011 roku na terenie miasta Szczyrk odbyły się VI Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym organizowane przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe pod honorowym patronatem Minister Zdrowia Ewy Kopacz, Wojewody Śląskiego Zygmunta Łukaszczyka oraz Powiatu Bielskiego. W zawodach wzięło udział 61 załóg, w tym 16 zagranicznych z Grecji, Ukrainy, Rumunii, Litwy, Niemiec, Anglii, Belgii oraz Stanów Zjednoczonych.

artykul W piątek 28 stycznia 2011 roku o godzinie 2100 w centrum handlowym Gemini Park w Bielsku-Białej odegrały się sceny niczym z sensacyjnego filmu. Wszystko rozpoczęło się od włączenia alarmu przy pomocy ROP’a przez niezidentyfikowaną osobę i podjęciu decyzji o ewakuacji wszystkich osób mieszczących się w centrum handlowym. Strażacy po otrzymaniu zgłoszenia z monitoringu pożarowego, ruszyli dwoma zastępami do CH Gemini Park, celem ustalenia przyczyny powstania alarmu.
Kolejnym założeniem do ćwiczeń był atak zamaskowanego mężczyzny , który biegł na oślep wzdłuż galerii sklepów z bronią w ręku, raniąc osoby robiące zakupy.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W okresie "Sylwestra" i Nowego Roku bielska straż pożarna interweniowała 14 razy!
Większość zdarzeń dotyczyła pomiarów tlenku węgla wynikających z wad urządzeń grzewczych oraz nieszczelności przewodów kominowo-wentylacyjnych. Odnotowano również dwa pożary.


 

artykul Od 14 grudnia 2010 roku strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej wspomagają działania ratowników w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie tworzące się zatory lodowe i następujące po nich roztopy przyczyniają się do gwałtownego wzrostu poziomu wód w rzekach w następstwie czego dochodzi do lokalnych podtopień. Strażacy przy pomocy wysoko wydajnej pompy wspierają działania gorzowskich ratowników w walce z żywiołem.
Do bazy powrócili dnia 6 stycznia 2011 roku, natomiast w Gorzowie Wielkopolskim nadal pracuje zestaw pompowy wysokiej wydajności z Bielska-Białej.

artykul Dnia  14 grudnia 2010 roku w sali sportowej Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej odbył się turniej eliminacyjny do Mistrzostw woj. śląskiego Strażaków w Piłce Siatkowej. Wystartowało 4 drużyny, z których najlepsza była drużyna Komendy Miejskiej PSP z Bielska-Białej, która awansowała do turnieju finałowego.

artykul Straż Pożarna przypomina, że w razie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, mogących spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, właściciele i zarządcy są zobowiązani do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. – prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. nr 156 poz. 1118 z późn. zm.). Dotyczy to m.in. hipermarketów, hal produkcyjnych lub hal wystawienniczych, gdzie zagrożenie to jest największe ze względu na duże powierzchnie połaci dachowych.

artykul W dniu 25 listopada 2010r. o godzinie 815 rozpoczął się I Turniej Zawodowych Strażaków w Halowej Piłce Nożnej o Puchar Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. W turnieju wystartowało pięć drużyn, a zwyciężyła drużyna reprezentująca zmianę 3 Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1.

artykul Dnia  16 listopada 2010 roku w sali sportowej Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej odbył się II Turniej Służb Mundurowych w Piłkę Siatkową O Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
Wystartowało 7 drużyn z Bielska-Białej. W turnieju miała wystartować jeszcze drużyna Beskidzkiej Grupy GOPR, ale ze względu na ich obóz kondycyjny nie uczetsniczyła w zawodach.

Turniej o godz. 900 otworzył Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult oraz Komendant Miejski PSP st. bryg. Adam Caputa, a w rozpoczęciu turnieju wzięli udział m.in. Naczelnik Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej Ryszard Radwan, Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Ireneusz Szwarga i Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bielsku-Białej mł. insp. Krzysztof Chrobak, Komendant Wojskowej Komisji Uzupełnień w Bielsku-Białej ppłk Andrzej Rajczyk, Zastępca Dowódcy 18 Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego mjr Robert Kruz, Dyrektor Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej mjr Dariusz Cader, Naczelnik Urzędu Celnego w Bielsku-Białej Krzysztof Kasztura. Sędzią zawodów był Robert Nowicki.

Wyniki Turnieju

Miejsce

Drużyna

1

Komenda Miejska Policji

2

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

3

18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy

3

Areszt Śledczy

5

Urząd Celny

5

Wojskowa Komenda Uzupełnień

7

Straż Miejska

Zakończenie Turnieju odbyło się o godzinie 1715, kiedy to Naczelnik Ryszard Radwan złożył gratulacje oraz wręczył puchary czterem najlepszym drużynom i dyplomy dla każdej z drużyn.

Drużynę Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej reprezentowali: Artur Muzyk, Robert Hernik, Witold Inerowicz, Tomasz Tomiak, Adam Mika, Michał Pokrzywa, Paweł Krzempek, Bartłomiej Ćwiertnia, Mateusz Warda, Witold Biela.

artykul Od początku roku na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego odnotowano 703 pożary z czego 170 to pożary w budynkach mieszkalnych, co stanowi 24% wszystkich pożarów!!!
Obowiązkiem zarządców budynków mieszkalnych jest przeprowadzanie przeglądów przewodów dymowych i spalinowych co najmniej raz na 3 miesiące w budynkach opalanych węglem lub drewnem, w obiektach ogrzewanych gazem co najmniej raz na 6 miesięcy. Przewody wentylacyjne powinno się poddać kontroli co najmniej raz w roku!
Dostosowanie się do powyższych przepisów w wielu przypadkach może uchronić od tragedii, jednakże to nie jedyne przyczyny większości zaczadzeń. Bardzo często zamykamy szczelnie okna, „zalepiamy” kratki wentylacyjne tuż po przeprowadzonym przeglądzie co powoduje niepełne spalanie gazów, a w konsekwencji powstawanie śmiercionośnego, bezwonnego gazu, jakim jest tlenek węgla. W Polsce w okresie od 1 grudnia 2009r. do 15 marca 2010r. w wyniku zaczadzenia zmarło 75 osób, a ponad 1400 osób przewieziono do szpitala z objawami podtrucia. Jak pokazują statystyki na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego w samych budynkach jednorodzinnych odnotowano od początku roku 115 pożarów.

artykul W dniu 13 listopada 2010 roku w budynku mieszkalnym w Czechowicach-Dziedzicach przy ulicy Hutniczej znajdującym się na terenie firmy Ambra odbyły się ćwiczenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Czechowice-Dziedzice, w których gościnnie wzięła udział jednostka z OSP Bielsko-Biała Lipnik.
Założeniem do ćwiczeń był pożar wewnętrzny niezamieszkałego budynku przy ulicy Hutniczej. Ponadto obok obiektu znajdował się magazyn palet – bezpośrednio zagrożony pożarem.

artykul 5 listopada 2010 roku rozpoczęła się akcja prowadzona wspólnie przez Fundację na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Akcja pod nazwą „Bezpieczne zachowanie na drodze podczas i po wypadku” ma na celu nauczenie dzieci i młodzież, jak zachować się w trudnej sytuacji z jaką mamy do czynienia przy różnego typu kolizjach i wypadkach.
Pierwsze zajęcia akcji odbyły się w Szkole Podstawowej nr 37 w Bielsku-Białej, a rozpoczęły się od prezentacji sprzętu ratownictwa technicznego znajdującego się na wyposażeniu Państwowej Straży Pożarnej, strażacy pokazywali działanie nożyc i rozpieraczy hydraulicznych, które wykorzystywane są przy większości zdarzeń w przypadkach gdy pojazd jest mocno zdeformowany utrudniając tym samym dostęp do poszkodowanego. Niewątpliwe furorę wśród szóstoklasistów zrobiły poduszki pneumatyczne, które są wykorzystywane np. do podnoszenia samochodu aby wyciągnąć poszkodowanego nim przygniecionego.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Dnia 30 października 2010 roku ok. godz. 1220 na drodze krajowej nr 1 w okolicy ul. Królewskiej doszło do zderzenia samochodu osobowego z autokarem.
Po dojeździe na miejsce wypadku działania zastępów polegały na ewakuacji 46 obywateli Ukrainy oraz 2 polskich kierowców, uczestników wycieczki objazdowej z Ukrainy z przechylonego autokaru Mercedes przez okna za pomocą drabin. Jednocześnie uwolniono za pomocą sprzętu hydraulicznego pasażerów samochodu osobowego VW Polo. Poszkodowanych obywateli Republiki Czeskiej z samochodu osobowego przekazano załogom karetek Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

artykul W dniu 28 października 2010 roku ok. godz. 823 do Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej wpłynęło zgłoszenie o silnym zadymieniu na parterze i klatce schodowej w trzykondygnacyjnej kamienicy w Bielsku- Białej przy ul. Słowackiego 7. W momencie dojazdu pierwszych zastępów Państwowej Straży Pożarnej stwierdzono dym wydobywający się z uchylonych okien na klatce schodowej.
Wprowadzono rotę w aparatach powietrznych z linią gaśniczą do wnętrza budynku w celu zlokalizowania źródła pożaru.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul 28 września 2010 roku w sali sesyjnej Zamiejscowej Placówki Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej przy ul. Piastowskiej 40 odbyło się spotkanie dotyczące nadchodzącego sezonu grzewczego i wynikającymi z tego obowiązkami nałożonymi na zarządców budynków mieszkalnych.
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Bielska-Białej pani Maria Przybyła przywitała wszystkich uczestników spotkania.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 25 września 2010 roku na stadionie sportowym Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała.
Wystartowało 6 drużyn dziewcząt oraz 16 drużyn chłopców. Sędzią Głównym Zawodów był bryg. Grzegorz Piestrak.

artykul Bielscy strażacy w dniu 22 września 2010 roku brali dzisiaj udział w ćwiczeniach organizowanych na wypadek wykrycia wirusa grypy u ptaków. Ćwiczenia odbyły się w Bielsku-Białej Hałcnowie na terenie fermy drobiu przy ulicy Zagrody.
W ćwiczeniach oprócz Strażaków Grupy Ratownictwa Chemicznego JRG nr 1 Bielsko-Biała wzięli udział Policjanci, Straż Miejska, Wojsko, Powiatowy Lekarz Weterynarii, przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a także pracownicy Miejskiego oraz Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Celem ćwiczeń było pokazanie sposobów walki z rozprzestrzenianiem się wirusa grypy ptaków, a także zademonstrowania metod dekontaminacji ludzi i pojazdów oraz odkażania kurników, w których doszło do wykrycia wirusa.
Zadaniem zastępów straży pożarnej było rozstawienie mat sorpcyjnych nasączonych roztworem wodorotlenku sodu o stężeniu 2 % na wyjazdach ze strefy niebezpiecznej aby pojazdy które opuszczały tzw. strefę zapowietrzoną (do 3 km) nie rozprzestrzeniały wirusa poza strefę. Obok mat rozstawiono dodatkowo kabinę dekontaminacyjną celem dezynfekcji osób które opuszczały strefę niebezpieczną.
Ćwiczenia pokazały, iż współpraca pomiędzy służbami współdziałającymi przebiegała bez zarzutu i że jesteśmy przygotowani na wypadek wystąpienia realnego zagrożenia.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W okresie od 31 sierpnia do pierwszych dni września 2010 roku w wyniku intensywnych opadów na terenie części miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego kolejny raz w roku bieżącym wystąpiły nadmierne wezbrania rzek powodujące powstanie poważnego zagrożenia powodziowego. Tym razem szczególnie zagrożone zostały gminy Wilamowice i Porąbka. Gminy Buczkowice, Szczyrk, Wilkowice, Jasienica, Czechowice-Dziedzice oraz Bielsko-Biała również zostały dotknięte skutkami opadów.
Od 31 sierpnia do 3 września na najbardziej zagrożonym obszarze obowiązywał alarm przeciwpowodziowy ogłoszony przez Wojewodę Śląskiego. Podobnie jak poprzednio, do akcji powodziowej włączono prawie wszystkie służby ratownicze i niektóre podmioty gospodarcze z terenu miasta i powiatu. Zwrócono się o wsparcie pomocowe z województwa śląskiego.
W okresie tym strażacy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych podjęli łącznie 208 interwencji.

Wśród odnotowanych zdarzeń szczególny wysiłek strażaków skupiał się na likwidacji następujących zagrożeń:

 • W miejscowości Kaniówek Dankowski (gmina Wilamowice), gdzie na długości ok. 300m, z uwagi na obniżenie korony wału Wisły i wysoki stan przepływającej wody, wykonano tymczasową nadbudowę z worków z piaskiem oraz rękawów przeciwpowodziowych. Stwierdzono dodatkowe rozmiękczanie wału i przecieki. Prowadzono całodobowy monitoring odcinka zagrożonego wału. W działaniach uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Wilamowice oraz Kaniowa (gmina Bestwina), a także zastępy PSP z Bielska-Białej. Na miejsce sprowadzono kontener przeciwpowodziowy z Komendy Miejskiej PSP Sosnowiec.
  Ze względu na usytuowanie zagrożonego miejsca na granicy województw, akcję prowadzono wspólnie ze strażakami z Komendy Powiatowej PSP Oświęcim, województwo małopolskie.
 • Nadmierne ilości przepływającej wody w rzece Sole spowodowały uszkodzenia i podmycie wałów w Kobiernicach (gmina Porąbka), powodując poważne zagrożenie dla okolicznych mieszkańców. W trakcie kolejnych dni prowadzono intensywne prace zabezpieczające powstałe uszkodzenia poprzez zasypywanie wyrw w podmytym wale i umacnianie zagrożonego odcinka wału kilkoma tysiącami worków z piaskiem. Po ustabilizowaniu sytuacji na miejsce zdarzenia sprowadzono ciężki sprzęt budowlany celem przywrócenia pierwotnego biegu rzeki Soła. Prowadzono również pompowanie wody z okolicznego rozlewiska celem niedopuszczenia do zalania przyległego terenu.
  Dodatkowemu zniszczeniu uległy przyczółki mostu na drodze krajowej nr 52.
  W działaniach ratowniczych uczestniczyły wszystkie jednostki OSP z terenu gminy Porąbka oraz zastępy PSP z Bielska-Białej. Na miejsce sprowadzono zestawy pompowe dużej wydajności z Bielska – Białej oraz Komendy Miejskiej PSP Katowice. Wykorzystano kilka koparek i ładowarek, w tym koparkę z Komendy Powiatowej PSP Żory. W najtrudniejszym okresie działania wspierali również okoliczni mieszkańcy angażując się w umacnianie zagrożonego wału workami z piaskiem.
 • W Iłownicy (gmina Jasienica), ze względu na obserwowany nagły wzrost poziomu wody w rzece Iłownica strażacy OSP z terenu gminy zabezpieczali odcinek wału zagrażający rozmyciem.
 • W Rybarzowicach (gmina Buczkowice) doszło do wylania potoku Bruśnik. Strażacy OSP z terenu gminy zabezpieczali workami z piaskiem okoliczne budynki chroniąc je przed zalaniem. Dodatkowe zagrożenie na terenie gminy stanowił wysoki stan rzeki Żylica wymagający miejscowego wzmocnienia brzegów rzeki.

Na pozostałym obszarze miasta i powiatu prowadzono działania polegające w większości na zabezpieczaniu posesji workami z piaskiem, pompowaniu wody z obiektów oraz usuwaniem powalonych konarów i drzew. W likwidacji skutków opadów brało udział łącznie 70 zastępów PSP i OSP.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 9 lipca 2010 roku Miejskie Stanowisko Kierowania PSP zostało przeniesione do tymczasowych pomieszczeń zlokalizowanych na II piętrze w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej 43.
Do Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP będą nadal wpływać zgłoszenia alarmowe z terenu miasta Bielska-Białej i Powiatu Bielskiego na numery:

 • 998 – z telefonii stacjonarnej i komórkowej,
 • 112 – z telefonii stacjonarnej.

artykul 4 lipca 2010 roku Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kwestowała na rzecz zakupu sprzętu ratowniczego – do usuwania skutków powodzi – dla ochotniczych i zawodowych jednostek straży pożarnej oraz innych grup i jednostek ratowniczych. Zakupiony sprzęt m.in. wysoko wydajne pompy, agregaty prądotwórcze, sprzęt pływający, itp. Orkiestra przekaże w darze dla wszystkich miejsc w Polsce, które mogą być w przyszłości w jakimkolwiek stopniu zagrożone podtopieniami, zalewami czy kataklizmem powodzi.
W Bielsku-Białej zbiórka była zorganizowana przy Centrach Handlowych Gemini, Sferze, Auchan oraz Sarni Stok. Przed CH Gemini Park, strażacy zarówno w sobotę jak i niedzielę zorganizowali wraz ze stowarzyszeniem Ratowniczym Rescue i zespołem ratownictwa medycznego pokaz technik ratownictwa drogowego polegającym na uwalnianiu osoby poszkodowanej zakleszczonej w samochodzie, a potem strażacy pokazali jak w kilkadziesiąt sekund można przerobić samochód osobowy na kabriolet. Wszystkim którzy tego dnia bawili się z nami i wsparli akcję serdecznie dziękujemy.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 27 maja 2010r. o godzinie 1600 odbyły się ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze w Szczyrku. Składały się one z dwóch niezależnych epizodów.
I Epizod zakładał, że w obrębie dolnej stacji kolejki linowej doszło do awarii, w wyniku której na wyciągu zostały uwięzione cztery osoby. II Epizod zakładał pożar w obszarze zalesionym w odległości 200 m od stacji – w pobliżu parkingu przy rzece Żylica.

artykul Pomimo wielkiej fali powodziowej, która dotknęła rejon chroniony Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej strażacy pomagają też innym rejonom województwa śląskiego.
21 maja 2010 roku doraźnie sformowana Kompania Powodziowa składająca się z siedmiu samochodów Ochotniczych Straży Pożarnych z Wilkowic, Bystrej, Mesznej, Rybarzowic, Kóz, a także z miasta Bielsko-Biała z Lipnika i Straconki pod dowództwem asp. sztab. Wojciecha Kąkola wyruszyła do Bierunia. 38 druhów-strażaków wypompowywało wodę za pomocą pomp szlamowych i pływających z rozlewisk oraz budynków, aby pomóc ludziom, którzy tak jak i w powiecie bielskim niekiedy jednego dnia stracili cały dobytek życia. Strażacy działali bez przerwy przez 2 dni, a za ich ofiarność i oddanie burmistrz złożył im najszczersze podziękowania.

artykul Nieustanne opady deszczu, które trwały już od kwietnia oraz gwałtowne opady deszczu, które zapoczątkowały się 16 maja 2010 roku spowodowały że przez region naszego miasta i powiatu przetoczyła się fala powodzi.
16 maja gwałtowne opady deszczu spowodowały że Bielska Straż Pożarna musiała interweniować aż 203 razy, w tym 75 razy na terenie miasta Bielsko-Biała.

Na terenie miasta Bielsko-Biała wypompowywano wodę z zalanych budynków głównie przy ulicach: Alabastrowa, Barkowska, Bestwińska, Drobna, Kochanowskiego, Olimpijska, Polna, Sobieskiego, Terenowa, Wakacyjna, Żeromskiego.

Lokalne podtopienia występowały praktycznie we wszystkich gminach powiatu bielskiego. Najgorsza sytuacja miała miejsce w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie w bardzo szybkim tempie zalewało ulice Waryńskiego, Wodną oraz Górniczą. Strażacy umacniali wał Wisły workami z piaskiem i wypompowywali wodę z rozlewisk.
Lokalne podtopienia odnotowano również w Wilkowicach, Szczyrku, Starej Wsi, Mesznej, Mazańcowicach, Ligocie, Kozach, Jasienicy, Dankowicach, Bystrej i Bronowie.

Rejony na terenie miasta Bielsko-Biała, gdzie powódź wyrządziła największe szkody to:

 • Plac budowy obwodnicy wschodniej w na wysokości ulicy Żywieckiej i Ks. Kusia, gdzie strażacy działali blisko 4 dni próbując ograniczyć rozlewisko i nie dopuścić do naruszenia nośności drogi. Podjęto próby udrożnienia przepustu podając pod ciśnieniem prąd wody oraz używając podręcznego sprzętu burzącego. Przepust został udrożniony, jednak ze względu na bardzo intensywne opady deszczu, objętość wody w rozlewisku zwiększała się, dodatkowo podmywając jezdnię. Na miejsce zadysponowano dodatkowo samochód wężowy z pompą Białogon i prowadzono działania związane z odpompowywaniem wody.
 • Rejon dzielnicy Wapienicy i Stare Bielsko – tutaj silne opady deszczu wyrządziły największe szkody. Strażacy nieustannie wyjeżdżali do pompowania wody w zalanych domostwach, gdzie poziom wody z minuty na minutę wzrastał - szacunkowo zalanych zostało ok. 70 budynków.
 • ul. Londzina doszło do zalania wewnętrznej stacji paliw betoniarni, zatopiony został zbiornik 40 tys. litrów oleju opałowego i 10 tys. litrów oleju napędowego. Strażacy prowadzili długotrwałą akcję, która w pierwszym etapie polegała na zebraniu oleju z powierzchni rozlewiska za pomocą mat sorpcyjnych, następnie odpompowano wodę z rozlewiska i przepompowano olej do podstawionych cystern.
 • Strażacy zużyli około 2500 sztuk worków z piaskiem do zabezpieczania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej podczas walki z żywiołem.
 • Podtopiona część budynków użyteczności publicznych i prywatnych firm (pompowanie wody):

           - MARBET ul. Chochołowska (17.05 -18.05). Strażacy wypompowywali wodę z hali i ciągów technologicznych na powierzchni 1000m2. Uratowano mienie wartości kilku milionów złotych,
           - Podtopione szkoły, banki, komisariaty policji.

W pozostałej części miasta lokalne podtopienia, niedrożne przepusty, lokalne wylewy rzek, wyrwane drzewa (m.in.CH Sfera), ogólnie na terenie miasta podtopionych zostało około 460 budynków.

Na terenie powiatu bielskiego w celu usprawnienia działań ratowniczych powołano w gminach sztaby powodziowe, do których z Miejskiego Stanowiska Kierowania przesyłano informacje o osobach potrzebujących pomocy, dzięki temu strażacy jeszcze szybciej mogli dotrzeć do osób poszkodowanych.
Prawie każda gmina została dotknięta skutkami powodzi, ratowano podtopione domostwa oraz udrażniano przepusty głównie w gminach:

 • Czechowice-Dziedzice (Czechowice-Dziedzice, Bronów, Ligota, Zabrzeg),
 • Buczkowice (Buczkowice, Godziszka, Kalna, Rybarzowice),
 • Jasienica (głównie Mazańcowice, Międzyrzecze),
 • Kozy,
 • Porąbka (Porąbka, Bujaków, Czaniec, Kobiernice),
 • Szczyrk,
 • Wilamowice (Dankowice, Wilamowice, Stara Wieś, Hecznarowice, Zasole Bielańskie),
 • Wilkowice (Bystra, Wilkowice, Meszna).

Główne rejony prowadzonych działań w powiecie bielskim

Czechowice-Dziedzice:

 • Droga Krajowa nr 1 w okolicach wiaduktu kolejowego. Pompowanie wody z rozlewiska obejmującego wszystkie pasy drogi przez zestaw pompowy z KM PSP Częstochowa.
 • Rejon ulicy Waryńskiego i przyległe: zorganizowano główny sztab dowodzenia, który prowadzi nadzór nad działaniami podejmowanymi na terenie miasta Czechowice-Dziedzice. Podczas powodzi ewakuowano przez Straż Pożarną ok. 200 osób oraz 400 sztuk żywego inwentarza (bydło, trzoda chlewna). Do ewakuacji wykorzystano łodzie z JRG nr 1 PSP Bielsko-Biała, komend PSP Toruń i Szczecinek oraz wojskowe amfibie. W dalszym ciągu na miejscu pracują agregaty pompowe z JRG nr 1 oraz z KM PSP Częstochowa celem jak najszybszego wypompowania wody z zalanych obszarów.
 • Rejon Oczyszczalni Ścieków – od 17 do 20 maja trwała nieustanna walka o niedopuszczenie do zalania oczyszczalni. Początkowo strażacy układali worki z piaskiem, a następnie prowadzili działania związane z wypompowywaniem wody, do tego celu wykorzystano zestawy pompowe z PSP Sosnowca i Jaworzna. Wieczorem 19 maja uruchomiono oczyszczalnię, która w początkowej fazie była zasilana przez agregaty prądotwórcze z PSP Bielsko oraz BCK Bielsko-Biała. Strażakom udało się ocalić oczyszczalnię.
 • Kopalnia Silesia ul. Górnicza - strażacy wypompowują wodę z terenu kopalni do pomocy mają dwie pompy wysokiej wydajności Rossenbauer z Fiat Auto Poland oraz pompę z KWK Bolesław Śmiały.
 • ul. Ligocka Burzej – zalanych zostało około 45 budynków oraz gospodarstwa rolne strażacy za pomocą łodzi rozwozili żywność i wodę do domów, gdzie mieszkańcy nie zdecydowali się na ewakuację.

Kaniów gm.Bestwina

 • Rejon ulicy Łabędziej i Rybackiej - ewakuowano 85 osób z 53 budynków. Pracują zestawy pompowe z Rydułtowy, Katowic, Żywca – strażacy cały czas pompują wodę z zalanych obszarów.

Gmina Porąbka

 • Kobiernice – stacja Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego - pompowanie wody przy pomocy pomp wysokiej wydajności- zabezpieczenie przed zalaniem urządzeń automatyki przemysłowej.
 • Ośrodek Wypoczynkowy Bukowiec: ewakuacja dzieci niepełnosprawnych przebywających w ośrodku na Zielonej Szkole.
 • Kobiernice - uszkodzony most na rzece Soła na drodze Bielsko-Biała - Kraków.

Gmina Jasienica

 • Ewakuowano 30 osób z sołectw Iłownica, Mazańcowice, Międzyrzecze Dolne, prowadzenie licznych akcji związanych z wypompowywaniem wody z zalanych domostw.

Gmina Wilamowice

 • Dankowice i Kaniówek Dankowicki - ewakuacja ludzi z zalanych obszarów razem w dniach 17 i 18 maja 71 osób, powstały 2 duże rozlewiska, strażacy wypompowują wodę z rozlewisk i dowożą żywność.

Podsumowanie:
Od 16 maja do 23 maja podczas usuwania skutków powodzi codziennie brało udział ok. 380 strażaków PSP i OSP.
Szczególne podziękowania należą się strażakom z Ochotniczych Straży Pożarnych, którzy pracowali wytrwale dzień i noc. Brali wolne w pracy i przyjeżdżali pomagać ludziom nie tylko w swoich gminach ale także w mieście i w innych powiatach.

W dniu 25 maja do Bierunia (rejon chroniony KM PSP Tychy) została zadysponowana łódź płaskodenna z JRG nr 1 (2 strażaków). W ten sam rejon 26 maja została zadysponowana druga łódź (kolejnych 2 strażaków). Łodzie wróciły do Bielska-Białej 4 czerwca.

28 maja zakończono działania związane z wypompowywaniem wody z rozlewisk powstałych w Czechowicach-Dziedzicach.

Dnia 7 czerwca w Kaniowie przy ulicy Rybackiej w dalszym ciągu są prowadzone działania związane z ograniczeniem rozlewiska powstałego w czasie powodzi. Na miejscu nieustannie działają trzy pompy wysokiej wydajności: dwa zestawy pompowe z KP PSP Żywiec oraz KM PSP Dąbrowa Górnicza (który dnia 9 czerwca zastąpił zestaw z KM PSP Zabrze) oraz pompa NIL OSP Kaniów. Ponadto strażacy na bieżąco kontrolują stan wałów przeciwpowodziowych.
Podobna sytuacja ma miejsce w Bieruniu, gdzie zadysponowani 7 czerwca strażacy z Bielska-Białej pomagają mieszkańcom z zalanych domostw. Na miejscu działa zestaw pompowy oraz samochód wężowy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Zastępy wróciły do bazy dnia 25 czerwca.
W Bielsku-Białej, gminie Czechowice-Dziedzice, Buczkowice, Jasienica, Wilamowice, Porąbka i Bestwina trwa pompowanie wody z piwnic i studni.

Podsumowanie działań powodziowych za okres od 16 maja do 16 czerwca 2010r.

Strażacy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych miasta Bielsko-Biała oraz powiatu bielskiego w okresie od 16 maja 2010r. do 16 czerwca 2010r. odnotowali 1372 zdarzenia związane z sytuacją powodziową jaka miała miejsce w naszym regionie.
Działania strażaków polegały przede wszystkim na:

 • uszczelnianiu i umacnianiu wałów przeciwpowodziowych,
 • wypompowywaniu wody z zalanych budynków,
 • docieraniu z pomocą do mieszkańców gospodarstw odciętych przez wodę, która wystąpiła z koryt rzek,
 • instruowaniu mieszkańców o sposobach zachowania się podczas powodzi,
 • organizowaniu sztabów przeciwpowodziowych,
 • pompowania studni zalanych przez powódź

Na terenach gmin dotkniętych skutkami powodzi ratownicy organizowali patrole wałów przeciwpowodziowych oraz prowadzili całodobowy monitoring tych patroli. Pomimo zwiększonych obsad osobowych w Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych funkcjonariusze KM PSP w Bielsku-Białej również brali czynny udział w całodobowych pracach doraźnie zorganizowanych sztabów powodziowych.
W okresie największego przyboru wody tj. 16 – 25 maja otrzymano informacje o wielu miejscach gdzie zagrożone było zdrowie i życie ludzi. Do działań ratowniczych natychmiast skierowano wszystkie siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz większości sił i środków Ochotniczych Straży Pożarnych. Do niesienia pomocy stawili się nawet ci strażacy, którym woda zalewała właśnie ich domy. Ze względu na ogromną ilość wezwań o pomoc w ratowaniu życia podjęto decyzję o prowadzeniu wyłącznie działań mających na celu ratowanie zdrowia i życia ludzi. W miejsca potencjalnie zagrożone wysłano strażaków, których zadaniem było wyłącznie ratowanie ludzi znajdujących się w stanie zagrożenia życia oraz obrony obiektów budowlanych pod względem pełnienie ich roli m.in. prowadzono długotrwałe działania związane z wypompowywaniem wody na terenie oczyszczalni ścieków w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Czystej.

Ewakuacja zagrożonych ludzi prowadzona była w wyjątkowo trudnych i niebezpiecznych warunkach. Pokonując głęboki i porywisty nurt rozlanych na ogromnych terenach wód ratownicy nieśli pomoc wszystkim, którzy jej potrzebowali. Na terenie powiatu uaktywniły się również osuwiska ziemi, które w kilku miejscach zniszczyły budynki mieszkalne i konieczna była ewakuacja ludzi.

W działaniach ratowniczych udział brało 182 strażaków PSP, 1122 strażaków OSP. Jeszcze w ostatnich dniach czerwca prowadzone były działania związane z wypompowywaniem wody z przydomowych studni.

Ilości odnotowanych zdarzeń w tym okresie przedstawiono w poniższej tabeli.

Lp.

Powiat/Gmina

Zdarzeń

1. miasto Bielsko-Biała
339
2. powiat bielski
1033
3. gmina Bestwina
52
4. gmina Buczkowice
109
5. miasto i gmina Czechowice-Dziedzice
228
6. gmina Jasienica
171
7. gmina Jaworze
10
8. gmina Kozy
31
9. gmina Porąbka
152
10. miasto Szczyrk
22
11. gmina Wilamowice
133
12. gmina Wilkowice
125

artykul W dniu 7 maja 2010 roku bielscy strażacy obchodzili swoje święto "Dzień Strażaka".
Uroczystości rozpoczęły o godz. 800 Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Bielsku- Białej.
Właściwe obchody rozpoczęły się o godz. 1500 w budynku Komendy Miejskiej PSP przy ulicy Leszczyńskiej.

artykul 21 kwietnia 2010 roku ok. godziny 1010 na ulicy Świtezianki w Bielsku-Białej doszło do wypadku samochodowego. Kobieta kierująca pojazdem utraciła panowanie nad samochodem i wjechała do stawu hodowlanego. W samochodzie, który znalazł się w pozycji kołami do góry została uwięziona 30 letnia kobieta z dwuletnim dzieckiem.
Na całe szczęście tą ulica przejeżdżali dwaj strażacy ochotnicy z Ochotniczej Straży Pożarnej Bestwina (gmina Bestwina) i Ochotniczej Straży Pożarnej Stara Wieś (gmina Wilamowice), którzy natychmiast udzieli pomocy poszkodowanym, rozcięli pasy bezpieczeństwa i wyciągnęli poszkodowanych z samochodu na brzeg stawu.
Gdyby nie oni wypadek ten mógłby skończyć się tragicznie!
Druhowie- strażacy wykazali się dużą odwagą i bez namysłu wskoczyli do wody by ratować kobietę z dzieckiem.
Przybyłe na miejsce zdarzenia zastępy Państwowej Straży Pożarnej zajęły się wyciągnięciem pojazdu z wody. Na miejsce zadysponowano także samochód ratownictwa chemicznego, gdyż na lustrze wody unosił się niewielki film olejowy. Ustawiono zaporę, po czym przystąpiono do likwidacji plam oleju na zbiorniku wodnym.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul 20 kwietnia 2010 roku w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ulicy Leszczyńskiej dokonano wręczenia nagród laureatom etapu powiatowego (dla miasta Bielsko-Biała) XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda” organizowanym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Na posiedzeniu Komisji Konkursowej w dniu 12 kwietnia 2010 roku dokonano oceny 62 prac. Wyróżniono 1 pracę z grupy wiekowej I oraz po 5 prac z pozostałych grup, które wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich Konkursu.

artykul 13 kwietnia 2010 roku w budynku Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ulicy Leszczyńskiej dokonano wręczenia nagród laureatom etapu powiatowego XII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda” organizowanym przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Na posiedzeniu Komisji Konkursowej w dniu 22 marca 2010 roku dokonano oceny 129 prac wybranych w eliminacjach gminnych konkursu i dopuszczonych przez Komitet Organizacyjny do oceny w ramach eliminacji powiatowych. Wyróżniono po 5 prac z 3 grup wiekowych i 2 prace z grupy IV, które wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich Konkursu.

artykul W dniu 3 marca 2010 roku o godz. 440 rano sześć zastępów straży pożarnej zostało zadysponowanych do pożaru mieszkania w budynku wielorodzinnym na terenie Czechowic-Dziedzic przy ul. Niepodległości, gdzie w wyniku nagromadzenia lotnych produktów spalania doszło do rozerwania pieca kaflowego.
Jako pierwszy na miejsce zdarzenia dotarł zastęp PSP z Posterunku w Czechowicach-Dziedzicach. Stwierdzono dym wydobywający się z okien mieszkania położonego na III piętrze. Wprowadzono dwójkę strażaków po klatce schodowej w aparatach powietrznych i linią gaśniczą celem zlokalizowania źródła pożaru w mieszkaniu. Po dojeździe następnych zastępów strażacy przeprowadzili ewakuację 18 mieszkańców. Zadysponowano na miejsce pogotowie ratunkowe do właściciela mieszkania, który będąc w szoku sam próbował ugasić pożar, w wyniku czego podtruł się dymami pożarowymi oraz poparzył sobie ciało.
Po wejściu do mieszkania podano prąd wody na palące się wyposażenie pokoju - meble, dywan, wieżę stereo, okno pcv. Po ugaszeniu pożaru oddymiono i przewietrzono mieszkanie oraz klatkę schodową. Usunięto na zewnątrz budynku spalone wyposażenie mieszkania. Uszkodzeniu uległa instalacja elektryczna w mieszkaniu, odpadła część tynków wewnętrznych, spaleniu uległo okno pcv. Stary wyniosły blisko 50 tys zł. a strażacy prowadzili działania blisko 3 godziny.

artykul W dniu 8 lutego 2010 roku o godz. 1300 w świetlicy Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej odbyło się podsumowanie współpracy Państwowej Straży Pożarnej ze służbami współdziałającymi przy akcjach ratowniczych na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała za rok 2009.
W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych.
Spotkanie było okazją do podsumowania współpracy, do wymiany poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń, a także do wytyczenia kierunków współpracy na rok 2010.

artykul Zdarzenia losowego, jakim jest pożar albo wada urządzenia grzewczego nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100%. Możemy jednak starać się zapobiegać takim sytuacjom poprzez okresowe kontrole instalacji grzewczych oraz zaopatrzenie się w czujkę tlenku węgla (CO).
Państwowa Straż Pożarna przestrzega przed zagrożeniami związanymi zatruciem tlenku węgla (czadem). W materiale znajdą Państwo informacje, co może być przyczyną zaczadzeń i w jaki sposób im zapobiegać.

artykul W dniach od 28 do 31 stycznia 2010 roku na terenie miasta Szczyrk oraz gmin Łodygowice i Porąbka odbyły się V Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym organizowane przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe. W zawodach wzięło udział 59 załóg, w tym 9 zagranicznych z Ukrainy, Litwy, Grecji, Włoch, Turcji i Niemiec.

artykul W dniach od 26 do 27 stycznia 2010 roku w bielskiej komendzie PSP odbywa się turniej eliminacyjny grupy drugiej do XXVII Mistrzostw Polski Strażaków w Piłce Siatkowej.
Wszystkie mecze są rozgrywane w sali gimnastycznej Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. W turnieju udział weźmie pięć zespołów reprezentujących województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie oraz Centralną Szkołę Pożarniczą w Częstochowie i Szkołę Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie.

artykul Około godziny 430 w niedzielę 24 stycznia 2010 roku rano doszło do pożaru poddasza Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy ulicy Pałacowej w Jaworzu.
W pierwszej kolejności zadysponowano pluton gaśniczy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 2 z Wapienicy. Podczas dojazdu można było zauważyć ogromną łunę ognia rozpościerającą się na niebie, sygnalizując o bardzo rozległych rozmiarach pożaru. Już w tym momencie zostały zadysponowane kolejne zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 oraz okolicznych Ochotniczych Straży Pożarnych i Wojskowej Straży Pożarnej.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniach od 11 do 15 stycznia 2010 roku bielscy strażacy stacjonowali w Złożeńcu w powiecie zawierciańskim, gdzie 24 godziny na dobę przez 5 dni pomagali lokalnym mieszkańcom w dostawie bieżącej wody.
Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 za pomocą agregatów prądotwórczych zasilali w bieżącą wodę, pompy sieci wodociągowych gminy Pilica, które w wyniku braku zasilania energetycznego nie były w stanie zaopatrzyć mieszkańców w wodę.
Z kolei 18 stycznia jeden zastęp około godziny 800 został zadysponowany do powiatu myszkowskiego do miejscowości Niegowa, gdzie od ponad tygodnia mieszkańcy są pozbawieni energii elektrycznej, a często także ogrzewania i wody. Zastęp wrócił do bazy dnia 22 stycznia ok. godz. 1600.


 

artykul Charakter zdarzeń do jakich są dysponowane jednostki straży pożarnej w okresie zimowym, nieco różni się od zdarzeń w innych porach roku. Strażacy wyjeżdżają do pomiarów tlenku węgla oraz pożarów związanych z wadami instalacji oraz urządzeń grzewczych, itp. Jednakże czasami zdarzają się wyjazdy do zdarzeń na jeziorach, bądź też rzekach gdzie dochodzi do załamania struktury lodu.
Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl- dotyczący wypadków na akwenach wodnych, przedstawiający krótko ogólne zasady bezpieczeństwa jakie należy zachować wchodzenia na zamarznięte zbiorniki wodne aby nie stała się tragedia.

artykul Silny wiatr halny, który wiał na Podbeskidziu od godzin popołudniowych 22 grudnia 2009 roku powoduje liczne zdarzenia. W związku z tym "pełne ręce roboty" mieli bielscy policjanci i strażacy. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej do dnia 23 grudnia odnotowała 23 zdarzenia związane z usuwaniem skutków wiatrów (z czego 18 w mieście Bielsko-Biała).
W Bielsku-Białej przy ul. Żywieckiej wiatr uszkodził dach i komin budynku mieszkalnego. Podobnie przy ul. Bohaterów Warszawy i ul. Rychlińskiego, a także w Buczkowicach przy ul. Strażackiej i w Bystrej Śląskiej przy ul. Brzozowej.
W Czańcu przy ul. Wysokiej oderwana blacha z dachu budynku uszkodziła linię energetyczną i wybiła okno w sąsiednim budynku.
W Bielsku-Białej przy ul. Tuwima połamane drzewo uszkodziło linię energetyczną.
W Jaworzu uszkodzona wiata uszkodziła samochód osobowy.

artykul 5 grudnia 2009 roku przed bielską strażą pożarną zaroiło się od dzieci, które wraz ze swoimi rodzicami podziwiali gmach nowej jednostki. Po uroczystościach 5 października kiedy to nastąpiło uroczyste otwarcie nowego budynku Komendy Miejskiej PSP przyszedł czas na rodziny bielskich strażaków.

artykul W nocy z 30 listopada na 1 grudnia bielscy strażacy zmagali się z pożarami. Równocześnie płonęły dwa budynki - w Wilamowicach i Czańcu. W akcjach gaśniczych uczestniczyło łącznie kilkadziesiąt osób. Straty są poważne.

artykul Dnia 28 listopada 2009 roku ok. godz. 454 Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej otrzymało zgłoszenie o palącym się kurniku w Międzyrzeczu Górnym.
Po dojeździe na miejsce stwierdzono że pali się wewnątrz kotłowni i dach budynku, podano dwa prądy piany ciężkiej do wewnątrz kotłowni palącego się kurnika, schładzając zbiornik z olejem opałowym o pojemności 2000 litrów. Trzeci prąd gaśniczy wody podano na dach obiektu.
Po dojeździe kolejnych zastępów podano kolejne prądy w natarciu na palący się budynek oraz prądy w obronie sąsiednich kurników.
Po lokalizacji przystąpiono do dogaszania i rozbiórki części konstrukcji.
Podczas działań oparzeniu dłoni doznał jeden ze strażaków.
Wskutek pożaru całkowitemu spaleniu uległ kurnik o powierzchni 1350 m2 i kubaturze 5400 m3 oraz 20300 piskląt.
W akcji gaśniczej wzięło udział: 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (18 strażaków), 13 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Jasienica i miasta Bielsko-Biała (60 druhów- strażaków) oraz służby współdziałające Pogotowia Ratunkowego, Pogotwia Energetycznego i Policji. Na miejsce zdarzenia przybył także Wójt Gminy Jasienica.
Pożar sklasyfikowano jako bardzo duży.

artykul Dnia 18 listopada 2009 roku w sali sportowej Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej odbywa się I Turniej Kadry Dowódczej Bielskich Służb Mundurowych w Piłce Siatkowej o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej.
Wg regulaminu turnieju w każdej z drużyn co najmniej trzech zawodników to przedstawiciele kadry dowódczej.

artykul Dnia 15 listopada 2009 roku około godziny 1648 straż pożarna została zadysponowana do pożaru mieszkania w Bielsku-Białej, przy ul. Wyspiańskiego.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęte jest całe poddasze budynku wielorodzinnego, w związku z czym strażacy niezwłocznie przystąpili do działań mających na celu ograniczenie źródła zagrożenia.

artykul W miniony weekend znowu odnotowano znaczną ilość zdarzeń związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych. Najpoważniejszym z nich było zdarzenie z dnia  15 listopada 2009 roku na terenie Czechowic– Dziedzic, kiedy to strażacy zostali zadysponowani do budynku mieszkalnego mieszczącego się przy ul. Barlickiego na prośbę Pogotowia Ratunkowego w celu dokonania pomiarów tlenku węgla.
Przed przybyciem Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe zabrało 5 osób do szpitala na obserwację.

artykul Około godz. 135 w nocy dnia 10 listopada 2009 roku straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym socjalnym w Bielsku-Białej przy ul. Sobieskiego.
Po przyjeździe pierwszego zastępu na miejsce zdarzenia stwierdzono, iż pożarem objęte jest całe mieszkanie na parterze. Działania polegały na podaniu jednego prądu wody po klatce schodowej. Jednocześnie rozpoczęto ewakuację wszystkich mieszkańców budynku. Ewakuację osób prowadzono po drabinie przystawnej 10 metrowej oraz klatką schodową.

artykul 5 listopada 2009 roku Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej otrzymała z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach nowy specjalistyczny kontener kwatermistrzowski. Będzie on stanowił zaplecze podczas długotrwałych akcji ratowniczych, gdy niezbędne jest zapewnienie ratownikom odpoczynku oraz schronienia. Ponadto może być wykorzystany na tymczasowe schronienie dla ewakuowanej ludności w przypadku zdarzeń masowych.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 30 października 2009 roku odbyła się uroczystość pożegnania wieloletniego pracownika Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej pana mł. bryg. Jerzego Jurczaka, który przez ostanie lata pełnił funkcję Dowódcy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej (nie istniejącego już JRG nr 2, mieszczącego się na Pl. Ratuszowym).
Mł. bryg. Jerzy Jurczak został przyjęty do służby 28 kwietnia 1980r., jako pracownik cywilny Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej.

artykul Dnia 23 października 2009r. w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odbyło się rozstrzygnięcie VII edycji konkursu „Dziś płonie trawa, jutro twój dom”. Organizatorami konkursu była Komisja Ochrony Przyrody Oddziału PTTK w Bielsku-Białej, Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej oraz Urząd Miejski w Bielsku-Białej, przy współpracy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, Lasów Państwowych Nadleśnictwa Bielsko.

artykul W dniu 22 października 2009 roku około godz. 2303 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku jednorodzinnym w Bielsku-Białej przy ul. Mieszka I.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pali się poddasze budynku jednorodzinnego, a ogniem objęty jest cały dach budynku. Dzięki informacji w zgłoszeniu telefonicznym od sąsiadów, że w budynku mogą przebywać osoby, dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania zadysponował natychmiastowo niezbędną liczbę sił i środków, które po dojeździe na miejsce akcji niezwłocznie przystąpiły do przeszukiwania wnętrza budynku, w celu odnalezienia potencjalnych osób poszkodowanych.

artykul Dnia 22 października 2009 roku w zakładzie żywieckiego Browaru odbyły się ćwiczenia Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 z Bielska–Białej wraz z zastępami Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej z Żywca oraz kadrą Komendy Powiatowej PSP z Cieszyna.

artykul Pierwszy atak zimy- obfite opady śniegu, śniegu z deszczem oraz silne wiatry jakie przeszły nad Polską w dniu 14 października 2009 roku dały się we znaki także i mieszkańcom Podbeskidzia.
Zwiększoną ilość zdarzeń odnotowali także bielscy strażacy. Do godzin porannych dnia 15 października 2009 roku akcji ratowniczych, związanych z usuwaniem skutków ataku zimy było 46, a najwięcej w mieście Bielsko-Biała- 19, w mieście Szczyrk- 10, w gminie Wilkowice- 7, w gminie Kozy- 5 oraz w gminie Jaworze- 3.

Materiał Telewizji Bielsko---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul 5 października 2009 roku to kolejna ważna data w historii bielsko-bialskiego pożarnictwa. Tego dnia dokonano otwarcia nowego obiektu Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, który będzie zastępował dwie poprzednie remizy: przy Placu Ratuszowym oraz na ul. Grunwaldzkiej. Okazały, czterokondygnacyjny obiekt należy do największych budowli strażackich w Polsce. Nowoczesne wyposażenie oraz bogate zaplecze techniczno-logistyczne stawia go w rzędzie najlepiej uzbrojonych jednostek w Polsce.
Uroczystość jest uwieńczeniem wieloletnich starań o nową strażnicę. Wyjątkowy charakter tej uroczystości wynika również z faktu, że dokładnie 125 lat temu, także 5 października 1884 roku oddano do użytku w naszym mieście pierwszą, własną strażnicę dla straży pożarnej na ul. Sobieskiego, w której aktualnie mieści się siedziba Polskiego Czerwonego Krzyża.

Obchody uroczystości rozpoczęły się od przejazdu „Poczty Strażackiej” z budynku poczty przy dworcu PKP poprzez zabytkowe obiekty PSP do nowego obiektu przy ul. Leszczyńskiej.
O godz. 1100 Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek Rączka wraz z Dyrektorem Oddziału Poczty Polskiej w Bielsku-Białej Janem Chrząszczem dokonali otwarcia wystawy strażackiej, w której zostały przedstawione walory filatelistyczne, hełmy strażackie, jak i również naszywki strażackie z różnych rejonów Polski i świata ze zbiorów Zdzisława Wigłasza. Wystawę jeszcze przez kilka dni można w dalszym ciągu podziwiać w nowym obiekcie KM PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej.
O godz. 1200 w kościele p.w. Chrystusa Króla w Bielsku-Białej odbyła się msza święta, w intencji wszystkich strażaków.
O godz. 1400 dokonano uroczystego otwarcia obiektu, w którym Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy oraz Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Paweł Anweiler dokonali poświęcenia jednostki. W uroczystości otwarcia wzięli udział m.in :

 • Wiceminister MSWiA Zbigniew SOSNOWSKI
 • Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Wiesław LEŚNIAKIEWICZ
 • Wojewoda Śląski Zygmunt ŁUKASZCZYK
 • Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek RĄCZKA
 • Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Adam CAPUTA
 • Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Józef GALICA
 • Poseł na sejm RP Mirosława NYKIEL
 • Poseł na Sejm RP Jacek FALFUS
 • Poseł na Sejm RP Stanisław SZWED
 • Poseł na Sejm RP Adam WYKRĘT
 • Poseł na Sejm RP Kazimierz MATUSZNY
 • Senator RP Rafał MUCHACKI
 • Senator RP Sławomir KOWALSKI
 • Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek KRYWULT
 • Starosta Bielski Andrzej PŁONKA
 • Przewodniczący Rady Powiatu Bielskiego Roman MIGDAŁ
 • Przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej Jarosław KLIMASZEWSKI
 • Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej ks. bp. Tadeusz RAKOCZY
 • Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp. Paweł ANWEILER
 • Wiceprezes Zarządu Głównego OSP RP prof. dr hab. Marek TROMBSKI
 • Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej z Żyliny (Republika Słowacka) plk. JUDr. Stanislav STAŚIK
 • były Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. w st. spocz. Piotr BUK
 • Delegacje z Ukrainy oraz Niemiec

Podczas uroczystości dokonano także odznaczeń osób, które przyczyniły się do szczęśliwego ukończenia inwestycji.

SREBRNĄ ODZNAKĘ „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymał:

 • Jacek KRYWULT

BRĄZOWĄ ODZNAKĘ „ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ” nadaną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, otrzymali:

 • Stanisław GÓRNY
 • Wiesław MAŚKA
 • Andrzej PŁONKA
 • Grzegorz SZLÓSARCZYK

ZŁOTĄ ODZNAKĘ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJ. ŚLĄSKIEGO nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego, otrzymał:

 • Sztandar Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej

ZŁOTĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJ. ŚLĄSKIEGO nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego, otrzymali:

 • Adam CAPUTA
 • Zdzisław STYPUŁA
 • Grzegorz SZLÓSARCZYK

SREBRNĄ ODZNAKĄ HONOROWĄ ZA ZASŁUGI DLA WOJ. ŚLĄSKIEGO nadaną przez Sejmik Województwa Śląskiego, otrzymali:

 • Marcelina HERNIK
 • Zbigniew KRZEMIEŃ
 • Andrzej WIECZOREK

ZŁOTYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA nadanym Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. śląskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali:

 • Tadeusz KUKOTKO
 • Krystyna MARCISZ
 • Wiesław MAŚKA
 • Jerzy POLAK
 • Igor ŚMIETAŃSKI
 • Leszek SMAJDOR

SREBRNYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA nadanym Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. śląskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali:

 • Karol JURZAK
 • Jarosław KLIMASZEWSKI
 • Janusz KOZULA
 • Roman MIGDAŁ
 • Dariusz TOKARCZYK
 • Andrzej WIECZOREK

BRĄZOWYM MEDALEM ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA nadanym Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. śląskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczona zostali:

 • Urszula BYLOK

W uznaniu szczególnych zasług, w zakresie pomocy w realizacji zadania, wyróżnienia Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej otrzymali:

 • Mirosława NYKIEL
 • Tomasz TOMCZYKIEWICZ
 • Stanisław SZWED
 • Kazimierz MATUSZNY

Uwieńczeniem uroczystości były występy kapeli z Bielska Białej, która posiada swoją siedzibę w Bielskim Centrum Kultury oraz Orkiestry Dętej z Ochotniczej Straży Pożarnej Stara Wieś, która na 777 strażackich orkiestr dętych w Polsce znajduje się w pierwszej piątce.
Podczas uroczystości wyświetlono film pt. „STRAŻACY”, który opowiadał historię bielskiego pożarnictwa, jak i wspomnienia strażaków z JRG przy ul. Grunwaldzkiej i Placu Ratuszowym. Na koniec firma Fire-Max oraz Air Press przedstawiła nowe techniki użycia sprzętu w ratownictwie drogowym. Uwieńczeniem otwarcia nowego obiektu była strażacka grochówka i przysłowiowy napój z pianką.

Historia bielskiej Straży Pożarnej to przede wszystkim historia wielu pokoleń ludzi, którzy poświęcili swój czas, siły i  umiejętności na niesienie pomocy innym. Bezinteresowna służba na rzecz drugiego człowieka, często z narażeniem życia, to największy dar, jaki można komuś ofiarować.
Bielscy strażacy robią to już od 145 lat…

Zdjęcia z uroczystości w Galerii
Materiał na stronie Komendy Głównej PSP---> www.straz.gov.pl
Materiał Telewizji Bielsko ze spotkania w obiekcie w dniu 2 października 2009r.---> www.tv.bielsko.biala.pl
Materiał Telewizji Bielsko z uroczystości otwarcia strażnicy---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Około godz. 820 dnia 3 października 2009 roku straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku mieszkalnym w Bielsku-Białej przy ul. Poprzecznej.
Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że pożarem objęte jest całe mieszkanie na V piętrze z oznakami pożaru rozprzestrzeniającego się na zewnątrz budynku, niszczącego elewację i okna powyżej płonącego mieszkania.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 26 września 2009 roku na stadionie sportowym w Rudzicy odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze dla drużyn seniorów Ochotniczych Straży Pożarnych wg regulaminu z 2006 roku.

Do zawodów zostało zakwalifiowane 32 drużyny, z czego wystartowało 10 drużyn żeńskich i 22 drużyny męskie.

artykul Dzień 15 września 2009r. jest kolejną ważną datą w historii bielskiego pożarnictwa. To właśnie w tym dniu odbyła się pierwsza uroczysta zmiana służby w nowo-wybudowanym obiekcie Komendy Miejskiej i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 PSP w Bielsku-Białej. Zmianę służby przeprowadził Komendant Miejski st. bryg. Adam Caputa w towarzystwie Zastępcy Komendanta st. bryg. Zdzisława Stypuły oraz Dowódcy JRG nr 1 mł. bryg. Zbigniewa Mizery i Zastępcy Dowódcy JRG nr 1 mł. bryg. Witolda Inerowicza.
Uroczystość poprzedził przejazd kolumny samochodów z dotychczasowych obiektów z ul. Grunwaldzkiej 20 i pl. Ratuszowego 9 do nowego zlokalizowanego przy ul. Leszczyńskiej 43.
W tym samym czasie odbyła się uroczysta zmiana służby w obiekcie Posterunku Zamiejscowego w Czechowicach-Dziedzicach, którego obsadę od tego dnia będą stanowili strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 oraz w obiekcie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Wapienickiej 12, która do dnia poprzedniego była Jednostką Ratowniczo-Gaśniczą nr 3. Tam zmiany służby dokonał Zastępca Komendanta bryg. Krzysztof Grygiel w towarzystwie Dowódcy JRG nr 2 bryg. Grzegorza Piestraka.

artykul Około godziny 2020 dnia 26 czerwca 2009 roku w Wilkowicach na wyjeżdżający z zatoczki autobus wpadł samochód ciężarowy TIR, w którym pękła opona.
Na miejsce zostały zadysponowane wozy bojowe straży pożarnej, Bielskie Pogotowie Ratunkowe oraz Policja. Jako pierwsze na miejsce dotarły zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Wilkowic. Zastęp przystąpił do zabezpieczenia miejsca zdarzenia i udzielania pierwszej pomocy 29 osobom poszkodowanym w wypadku. Nie było osób uwięzionych, większość wyszła z autobusu o własnych siłach.
Po dojeździe następnych zastępów straży pożarnej oraz karetek pogotowia w dalszym ciągu udzielano pomocy poszkodowanym polegającej na opatrywaniu ran, unieruchamianiu podejrzeń złamań, tlenoterapii i postępowaniu przeciwwstrząsowemu oraz przystąpiono do transportu poszkodowanych do bielskich szpitali: Szpitala Wojewódzkiego, Szpitala Pediatrycznego, Szpitala nr 1 i Szpitala nr 3.
Policja zabezpieczyła objazdy. Na miejsce przybył prokurator i Inspekcja Transportu Drogowego.
Wszyscy poszkodowani do ok. godz. 2140 znaleźli się już w karetkach, po czym przystąpiono do likwidacji skutków wypadku drogowego.

W akcji ratowniczej wzięły udział 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej (11 strażaków), 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej (9 druhów strażaków), zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (5 żołnierzy strażaków) oraz 5 karetek Bielskiego pogotowia Ratunkowego oraz 15 Policjantów.
Ostatni zastęp strażacki wrócił do bazy około godz. 410.

Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Dnia 24 czerwca 2009 roku w godzinach wieczornych na terenie miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego wystąpiły obfite opady deszczu. W początkowym okresie objęły one zachodnią część powiatu (gminę Jasienica i Jaworze), później zaś kumulacja opadów skierowała się przez miasto Bielsko-Biała w kierunku północno-wschodnim z głównym natężeniem na miasto Czechowice-Dziedzice i gminę Bestwina.
Kolejne fale opadów, które nastąpiły w dniach 27 czerwca (szczególnie w gminie Jasienica) i 30 czerwca (Bielsko-Biała - Wapienica) spowodowały, że strażacy walczyli z lokalnymi podtopieniami do późnych godzin wieczornych dnia 30 czerwca, a w Kaniowie przy ul. Rybackiej akcja pompowania wody z rozlewiska trwała do 10 lipca.
Podczas działań strażacy usuwali powalone konary drzew, pompowali wodę z zalanych budynków, rozlewisk i studni, udrażniali przepusty lokalnych potoków, umacniali wały i zabezpieczali domy przed wodą. Ogółem od 24 do 30 czerwca odnotowano 649 zdarzeń. Skutki ulew strażacy usuwali jeszcze do 10 lipca, a w sumie za okres od 24 czerwca do 10 lipca odnotowano 682 tego typu akcje.
Ilości zdarzeń, związanych z usuwaniem skutków nawałnicy, w dniach od 24 czerwca do 10 lipca 2009 roku, w poszczególnych gminach przedstawiono w poniższej tabeli.

Powiat/Gmina usuwanie konarów drzew pompowanie wody z budynków udrażnianie przepustów umacnianie wałów i zabezpieczanie budynków pompowanie rozlewisk pompowanie studni razem
Bielsko-Biała 11 93 19 5 3 10 141
powiat bielski 22 389 78 19 17 16 541
Bestwina 3 96 7 5 3 3 117
Buczkowice 1 - - - - - 1
Czechowice-Dziedzice 1 143 6 5 13 3 171
Jasienica 10 63 36 2 1 3 115
Jaworze 1 21 5 - - 1 28
Kozy 1 19 6 1 - - 27
Porąbka 1 15 14 5 - 6 41
Szczyrk - - - - - - -
Wilamowice 1 32 3 1 - - 37
Wilkowice 3 - 1 - - - 4
razem KM PSP 33 482 97 24 20 26 682

W tym czasie na terenie miasta Bielska-Białej i powiatu bielskiego straż pożarna odnotowała ogółem 778 zdarzeń. Rozkład ilości wszystkich zdarzeń w poszczególnych dniach przedstawiono w poniższej tabeli.

dzień pożarów miejscowych zagrożeń alarmów fałszywych razem zdarzeń
24.06 1 220 4 225
25.06 1 196 1 198
26.06 0 71 0 71
27.06 1 46 1 48
28.06 0 79 0 79
29.06 1 22 0 23
30.06 0 30 1 31
1.07 2 17 0 19
2.07 0 11 1 12
3.07 1 7 0 8
4.07 4 9 1 14
5.07 0 2 0 2
6.07 1 11 0 12
7.07 2 10 0 12
8.07 1 7 0 8
9.07 2 6 0 8
10.07 1 7 0 8
razem 18 751 9 778

Podczas działań ratowniczych związanych z podtopieniami strażacy ewakuowali 5 osób.
Zalanych zostało wiele ważnych obiektów, a m.in.: Hotel Vienna w Bielsku-Białej, Dworzec oraz nastawnia PKP w Czechowicach-Dziedzicach, Zakład Energetyczny w Czechowicach-Dziedzicach, Poczta Polska w Czechowicach-Dziedzicach, Ośrodek Zdrowia w Kaniowie, budynek PKP w Bielsku-Białej, Szkoła w Wilamowicach, kotłownia Sanatorium Jaworze, Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Czechowicach-Dziedzicach, Gminna Oczyszczalnia Ścieków w Kaniowie, wiele hal produkcyjnych i magazynowych, a także uszkodzony został mostek na rzece Łękawka w Bestwince.
W działaniach ratowniczych na terenie powiatu bielskiego działały także zastępy z województwa śląskiego, w tym pompy szlamowe wysokiej wydajności m.in. z Tychów, Częstochowy, Rybnika, Żywca, Gliwic, Zawiercia, Radzionkowa, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Katowic, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca i Raciborza.

Materiał Telewizji Bielsko "Żywioł wody"---> www.tv.bielsko.biala.pl
Materiał Telewizji Bielsko "Tu płynęła rzeka"---> www.tv.bielsko.biala.pl
Materiał Telewizji Bielsko "Krajobraz po ulewach"---> www.tv.bielsko.biala.pl
Materiał Telewizji Bielsko "Wnioski po ulewach"---> www.tv.bielsko.biala.pl
Materiał Telewizji Bielsko o zalanym Kaniowie---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 18 czerwca 2009r. ok. godz. 1644 strażacy dostali zgłoszenie o palącej się hali magazynowej w Bielsku-Białej przy ul. Piekarskiej.
Po przybyciu na miejsce pożaru stwierdzono wydobywający się gęsty dym oraz płomienie z dachu budynku. Pożar wybuchł w części hali przeznaczonej na magazyn podręczny na potrzeby bieżącej produkcji.
Przystąpiono do wywarzenie drzwi oraz podania jednego prądu piany do wewnątrz hali. Równocześnie podano drugi prąd piany przez okna dachowe do wewnątrz budynku. Wykorzystując hydrant wewnętrzny w obiekcie pracownicy podjęli również akcję gaśniczą. Po przybyciu kolejnych zastępów przystąpiono do zasilania samochodów, podano kolejny prąd wody z drabiny mechanicznej przez okna dachowe.
Przeprowadzono równocześnie ewakuację ludzi z sąsiednich pomieszczeń oraz ewakuację mienia gotowych wyrobów meblowych.
Na miejsce wezwano Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który zakazał użytkowania właścicielowi hali w terminie natychmiastowym.

W akcji gaśniczej wzięło udział 8 wozów bojowych Państwowej Straży Pożarnej, 7 wozów bojowych Ochotniczej Straży Pożarnej oraz siły służb współdziałających Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Policji i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Ostatni zastęp straży wrócił do bazy około godziny 2110, pożar zakwalifikowano jako duży.

artykul Około godz. 035 dnia 15 czerwca 2009 roku straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w Szczyrku przy ul. Podmagurą.
Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowanych 9 wozów bojowych straży pożarnej.

artykul Około godz. 12 w dniu 10 czerwca 2009 roku nad Bielskiem-Białą zebrały się nagle czarne chmury. Wkrótce potem nastąpiły ulewne opady deszczu, którym towarzyszył silny wiatr i opady gradu. Nawałnica trwała zaledwie kilkanaście minut, ale pozostawiła po sobie ogromne spustoszenie.
Silny wiatr łamał drzewa, które spadały na drogi, chodniki, samochody i budynki. Do godziny 2400 straż pożarna odnotowała 90 zdarzeń związanych ze skutkami ulewy, z czego w Bielsku-Białej 73. W powiecie bielskim najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w gminie Wilamowice i Jasienica (po 6 zdarzeń).
W 69 przypadkach strażacy usuwali drzewa z chodników i dróg, z czego w mieście Bielsko-Biała w 57 przypadkach. W 5 przypadkach usuwali drzewa, które uszkodziły samochody. Ogółem uszkodzeniu uległo około 26 samochodów.
Powalane drzewa niszczyły także dachy na budynkach, m.in. uszkodzeniu uległ dach na Przedszkolu w Bielsku-Białej przy ul. Chopina
Do większych zdarzeń doszło w Bielsku-Białej przy ul. Piastowskiej, gdzie powalone drzewo uszkodziło samochód oraz raniło przebywającego w nim mężczyznę.
W wyniku nawałnicy nastąpiło zawalenie dachu i komina na budynku mieszkalnym przy ul. Słowackiego. Nadzór Budowlany wyłaczył z użytkowania 3 mieszkania, w których zamieszkiwało 8 osób.
Na ul. 3-go Maja drzewo upadło na autobus komunikacji miejskiej. Na szczęście w autobusie nie było pasażerów.
Powalone drzewa uszkodziły także budynki mieszkalne w Mazańcowicach i Jaworzu.
Wszystkich zdarzeń w tym dniu bielska straż pożarna odnotowała 97.

artykul W dniu 23 maja 2009 roku w Jasienicy rozegrany został V Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Dyrektora Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej pod patronatem Zarządu Terenowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
W turnieju wzięła udział także drużyna z KM PSP Bielsko-Biała, która zajęła V miejsce. Zwyciężyła drużyna Zakładu Karnego w Raciborzu przed drużyną Zakładu Karnego w Wojkowicach i drużyną 18 Batalionu Desantowo-Szturmowego. W zawodach wzięło udział 13 drużyn.

artykul W dniu 20 maja 2009r. około godziny 1600 Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie o pożarze młodnika w kompleksie leśnym ok. 3 km od leśniczówki w Bystrej, przy szlaku prowadzącym do schroniska Klimczok.
Dyżurny MSK dysponuje na miejsce zdarzenia zastęp Państwowej Straży Pożarnej i 4 zastępy miejscowych Ochotniczych Straży Pożarnych.
Po przybyciu na miejsce pożaru Komendant Gminny OSP informuje, że pali się młodnik, a pożar dynamicznie rozprzestrzenia się, zagrożony jest przyległy obszar leśny wraz z nielicznymi zabudowaniami.
Prosi o zadysponowanie dodatkowych samochodów gaśniczych. Dyżurny MSK dysponuje dodatkowo 2 zastępy PSP z pompą wysokiej wydajności i powiadamia Komendanta Miejskiego PSP o zaistniałym zdarzeniu, który poleca alarmować Kompanię Gaśniczą Ochotniczych Straży Pożarnych nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej, celem zorganizowania zaopatrzenia wodnego z punktu czerpania wody na bazie zbiornika p.poż przy leśniczówce w Bystrej.

Tak rozpoczęły się coroczne ćwiczenia taktyczno-bojowe dla Kompanii Gaśniczej Ochotniczych Straży Pożarnych nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej.
Tematem ćwiczeń było gaszenie wielkoobszarowego pożaru lasu oraz dostarczanie wody na duże odległości w warunkach leśnych.
W ćwiczeniach uczestniczyli: strażacy PSP, OSP, służby współdziałające Nadleśnictwa Bielsko, Policji oraz Zespół Reagowania Kryzysowego Powiatu Bielskiego.
Ogółem w ćwiczeniach wzięło udział 23 zastępy (samochody pożarnicze), w tym 18 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych.

artykul W dniu 15 maja 2009 roku bielscy strażacy obchodzili swoje święto "Dzień Strażaka".
Uroczystości rozpoczęły się już dnia poprzedniego o godz. 1700 Mszą Świętą w Kościele Garnizonowym pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej w Bielsku- Białej.
Dnia 15 maja o godz. 1530 w Bielskim Centrum Kultury rozpoczęła się akademia połączona z wręczeniem odznaczeń i awansów.
W uroczystościach wzięli udział oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, także emeryci strażacy oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, przedstawiciele służb współdziałających, przedstawiciele władz samorządowych i administracyjnych.
Podczas akademii wręczono odznaczenia resortowe i związkowe, m.in. Odznaki Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej, Odznaki Honorowe, Złoty Znak Związku, Medale im. Bolesława Chomicza, Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa.
Śląski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Marek Rączka oraz Komendant Miejski PSP w Bielsku- Białej bryg. Adam Caputa wręczyli także akty nadania wyższych stopni służbowych dla trzynastu aspirantów, dwudziestu siedmiu podoficerów i dziewięciu strażaków Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.
Śląski Komendant Wojewódzki PSP wręczył Dyplomy Komendanta Głównego PSP za szczególne osiągnięcia w służbie czterem strażakom: mł. bryg. Zbigniewowi Błażkiewiczowi, kpt. Mariuszowi Irauth, st. ogn. Krzysztofowi Grajcarowi i st. ogn. Mirosławowi Grajcarowi.
Święto strażaków uświetnił występ Miejskiej Orkiestry Dętej przy Bielskim Centrum Kultury pod kierownictwem Jarosława Grzybowskiego oraz Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Bielsko z solistami.

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka odbyły się dnia 11 maja 2009 roku Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach. Podczas uroczystości odznaczeni i awansowani zostali także i bielscy strażacy. Srebrną Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymał st. bryg. w st. spocz. Zbigniew Pęzioł, Dyplomem Komendanta Głównego PSP został wyróżniony komendant miejski bryg. Adam Caputa.
Dokonano także wręczenia aktów nadania wyższych stopni służbowych pięciu bielskim oficerom: st. bryg. Zdzisławowi Stypule- zastepcy komendanta miejskiego, mł. bryg. Bogdanowi Kraus- starszemu specjaliście w Wydziale Kontrolno- Rozpoznawczym, mł. bryg. Zbigniewowi Mizerze- dowódcy JRG nr 1, mł. bryg. Grzegorzowi Szlósarczykowi- naczelnikowi Wydziału Kwatermistrzowsko- Technicznego i kpt. Piotrowi Midorowi- dowódcy sekcji w JRG nr 1.

artykul W dniu 28 kwietnia 2009 roku ok. godz. 1900 wybuchł pożar na składowisku odpadów w Bielsku-Białej przy ul. Krakowskiej. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowane 6 zastępów PSP (15 strażaków) i 9 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych (50 druhów).

artykul W dniu 28 kwietnia 2009 roku ok. godz. 356 rano strażacy dostali zgłoszenie o pożarze składowiska palet w Bielsku-Białej przy ul. Piekarskiej.
W momencie dojazdu pożarem objęte było całe składowisko o wymiarach ok. 30m x 12m x 2,5m. Podano prąd wody na palące się drewniane palety oraz drugi w obronie na położoną niedaleko halę produkcyjną. Ze względu na brak zaopatrzenia wodnego w okolicy miejsca pożaru zorganizowano dowożenie wody.
Osiem zastępów straży pożarnej, które brały udział w pożarze, sklasyfikowanym jako duży, wróciło do bazy po godzinie 7 rano.

artykul W dniu 26 kwietnia 2009 roku ok. godz. 2153 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze poddasza w budynku mieszkalnym w Bielsku-Białej przy ul. Langiewicza.
Po przyjeździe na miejsce pierwszych zastępów poddasze budynku było całe w ogniu, podano trzy prądy wody dwa do wewnątrz jeden na zewnątrz.

artykul W dniu 22 kwietnia 2009 roku o godz. 1200 na placu Chrobrego w Bielsku-Białej odbył się happening pt. „Wypalanie zabijanie”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Fundacja Ekologiczna ARKA, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego i Straż Miejska.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 15 kwietnia 2009r. w świetlicy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 odbyło się rozstrzygnięcie etapu powiatowego XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Klęska - powódź czy huragan - straż pożarna ci pomaga". Jury ocenie poddało 120 prac.

artykul W dniu 30 marca 2009 roku około godz. 715 siedem zastepów straży pożarnej zostało zadysponowanych do pożaru mieszkania domu przy ul. Orzeszkowej w Bielsku-Białej.
Po przybyciu na miejsce pożaru stwierdzono zadymienie na klatce schodowej na pierwszym piętrze na którym znajdowały się cztery mieszkania, w mieszkaniach znajdowało się osiem osób. Rozpoczeto ewakuację mieszkańców z czterech mieszkań i równocześnie do palącego się mieszkania podano jeden prąd wody. Z jednego z mieszkań ewakuowano dwie nieprzytomne osoby kobietę oraz mężczyznę, jedna osobę reanimowali strażacy, a drugą przekazano pogotowiu ratunkowemu. W międzyczasie podano drugi prąd wody do palącego się mieszkania. Po zakończeniu reanimacji trwającej około 40 minut lekarz pogotowia stwierdził zgon kobiety, a mężczyznę zabrano do szpitala. Pogotowie Ratunkowe zabrało jeszcze trzy osoby w celu zbadania zawartości tlenku węgla w organizmie.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniach od 10 do 12 marca 2009 roku na stokach Skrzycznego w Szczyrku na trasie FIS odbyły się I Zimowe Mistrzostwa Służb Mundurowych i Ratowniczych podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji w Narciarstwie Alpejskim. W zawodach tych w drużynie reprezentującej Państwową Straż Pożarną wystartowali przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej: Marcelina Hernik i Andrzej Konig.
Więcej na stronie Beskidzkiej Grupy GOPR ---> http://www.gopr-beskidy.pl

artykul W dniu 11 marca 2009 roku około godz. 1100 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w Bielsku-Białej przy ul. Marynarskiej.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia, stwierdzono wydobywający się dym z całego poddasza budynku gospodarczego. Po przeprowadzeniu rozpoznania, ewakuowano kozę, 2 kaczki oraz 8 kur. Dalsze działania polegały na podaniu prądów wody i piany na palącą się konstrukcję dachu, oraz siano, składowane na całej powierzchni poddasza.
Pożar zakwalifikowano jako średni.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 5 marca 2009 roku na stoku Dolomity Sportowa Dolina w Bytomiu odbyły się III Wojewódzkie Mistrzostwa Strażaków woj. śląskiego w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.
W ramach zawodów odbyły się dwa przejazdy slalomu giganta. W zawodach udział wzięli strażacy z województwa śląskiego reprezentujący 12 komend powiatowych i miejskich.
Zawody zostały rozegrane w klasyfikacji indywidualnej i drużynowej. W Klasyfikacji indywidualnej o kolejności zajętych miejsc decydował najlepszy łączny czas dwóch przejazdów, natomiast w klasyfikacji drużynowej łączny czas 3 najlepszych zawodników z danej drużyny.
Komisja sędziowska sklasyfikowała 52 zawodników i 11 drużyn.
Komendę Miejską PSP w Bielsku-Białej reprezentowali: Adam Hałat i Bogdan Kraus (pracownicy systemu codziennego komendy) oraz strażacy Jednostki Ratowniczo- Gasniczej nr 1- Andrzej Konig, Andrzej Osojca i Jarosław Rodak, z których najlepszy był Andrzej Konig zajmując VII miejsce .
W zawodach zwyciężył Bronisław Pinkas reprezentujący Komendę Powiatową PSP w Cieszynie, a drugie miejsce zajął reprezentujący Komendę Miejską PSP w Bytomiu Artur Rachel.
W klasyfikacji drużynowej I miejsce zajął zespół z Bytomia, wyprzedzając strażaków z Cieszyna i Żywca. Drużyna z Bielska-Białej zajęła IV miejsce.

artykul W dniu 4 marca 2009 roku około godz. 1245 strażacy dostali zgłoszenie o uwięzionych sarnach na tafli lodu na stawie hodowlanym w Ligocie w okolicach ulicy Zabrzeskiej.
Zadysponowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Posterunku w Czechowicach-Dziedzicach i Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 oraz łódź z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Po dojeździe zastępu z łodzią zwodowano ją na stawie i wyciągnięto dwie bardzo osłabione i jedną martwą sarnę z wody. Po wyciągnięciu ich na brzeg dwie żywe o własnych siłach opuściły miejsce zdarzenia. Martwą sarną zaopiekował się przedstawiciel Koła Łowieckiego z Zabrzega. Działania koordynował przedstawiciel Powiatowego Lekarza Weterynarii.
Akcja trwała prawie 3 godziny.

artykul W nocy dnia 2 marca 2009 roku około godz. 030 wybuchł pożar mieszkania na parterze w budynku wielorodzinnym w Bielsku-Białej przy ul. Lipnickiej.
Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy przystąpili do działań ratowniczo-gaśniczych, jednocześnie prowadząc ewakuację lokatorów z przyległych mieszkań. Bielskie Pogotowie Ratunkowe zabrało 3 osoby, w tym dziecko do szpitala z podejrzeniem przytrucia się dymami pożarowymi.
Akcja trwała 1 godzinę i 30 minut.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Obfite opady śniegu jakie przeszły nad Polską od dnia 12 lutego 2009 roku dały się we znaki wszystkim, także i mieszkańcom Podbeskidzia.
Także i bielscy strażacy odnotowali większą ilość zdarzeń związanych z usuwaniem skutków opadów. Do dnia 1 marca 2009 roku tego typu akcji ratowniczych było 101.

artykul W dniu 23 lutego 2009 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej nawiązała współpracę w temacie wypalania traw z Fundacją Ekologiczną ARKA.

artykul W dniu 30 stycznia 2009 roku o godz. 1400 w sali szkoleniowej III Komisariatu Policji w Bielsku-Białej odbyło się podsumowanie współpracy Państwowej Straży Pożarnej ze służbami współdziałającymi przy akcjach ratowniczych na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała za rok 2008. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych.
Spotkanie było okazją do podsumowania współpracy, do wymiany poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń, a także do wytyczenia kierunków współpracy na rok 2009.

artykul W dniu 23 stycznia 2009 roku około godziny 2115 Zintegrowane Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie o wypadku autobusu miejskiego z cysterną przewożącą nieznaną substancję , wypadek miał miejsce na ul. gen. Bora Komorowskiego w okolicach przejazdu pod wiaduktem kolejowym na pasie biegnącym od ul. Żywieckiej w stronę ul. Leszczyńskiej.
Ze zgłoszenia przyjętego przez dyspozytora wynika , że na skutek oblodzonej nawierzchni drogi kierowca stracił panowanie nad pojazdem , który uderzył w podporę wiaduktu kolejowego w wyniku czego zostały zatarasowane wszystkie pasy ruchu biegnące w stronę ul. Leszczyńskiej, kierowca jadącej bezpośrednio za autobusem cysterny przewożącej nieznaną substancję nie zdążył wyhamować i zderzył się z autobusem.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia dowódca zmiany z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 2 informuje, że w wyniku zderzenia pojazdów, w autobusie jest ponad 60 poszkodowanych osób nie mogących wyjść o własnych siłach, część pasażerów zdołało się wydostać na zewnątrz ale są w szoku i rozproszyli się po okolicy, z cysterny przewożącej surowiec do produkcji margaryny do zakładów BIELMAR w Bielsku-Białej jest niewielki wyciek. Autobus jest dość poważnie uszkodzony, a dostęp do części pasażerów jest możliwy tylko przy użyciu urządzeń hydraulicznych.
Prosi o zadysponowanie dodatkowych samochodów ratowniczych, karetek pogotowia, Policji i Straży Miejskiej do zabezpieczenia ruchu drogowego oraz poszukiwania osób, które wyszły z autobusu. W związku z ujemną temperaturą oraz dość silnym wiatrem prosi o zadysponowanie namiotów ratowniczych do budowy szpitala polowego.

Tak rozpoczęły się ćwiczenia taktyczno- bojowe zgrywające dla służb ratowniczych miasta Bielsko- Biała i powiatu bielskiego. Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach IV Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym, które odbywały się w dniach od 22 do 25 stycznia 2009 roku w Szczyrku.
W ćwiczeniach oprócz sił i środków Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej wzięli udział: strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z Bielska- Białej Lipnika i Komorowic Krakowskich, żołnierze Wojskowej Straży Pożarnej z Bielska- Białej, a także przedstawiciele służb ratowniczych i współdziałających: Komendy Miejskiej Policji w Bielsku- Białej i bielskiego Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji (razem prawie 100 policjantów), Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Straży Miejskiej Bielsko- Biała oraz ponad 50 zespołów ratownictwa medycznego- uczestników szczyrkowskich zawodów. W ćwiczeniach wziął udział także Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego.
Pozorantami podczas ćwiczeń byli harcerze ZHP Hufca Beskidzkiego oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu miasta Bielska- Białej, Bystrej i Rybarzowic.

Całość ćwiczeń koordynowali dyspozytorzy poszczególnych służb, którzy dla potrzeb ćwiczeń pracowali w Zintegrowanym Stanowisku Kierowania zlokalizowanym w nowo budowanej strażnicy PSP przy ul. Leszczyńskiej.

Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniach od 22 do 25 stycznia 2009 roku na terenie miasta Szczyrk i Bielsko- Biała oraz gmin Wilkowice i Porąbka odbyły się IV Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym organizowane przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe i Starostwo Powiatowe Bielskie.
W zawodach wzięło udział 60 załóg, w tym 7 zagranicznych z Ukrainy, Turcji i Niemiec.
Zawody wygrała drużyna Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, a kolejne miejsca zajęły zespoły: "Olmedica" Sp. z o.o. Olecko, Stacja Ratownictwa Medycznego w Chełmie, Fundacja Prometeusz Warszawa i WPR Katowice stacja Pszczyna.

artykul Zwiedzanie placu budowy nowej strażnicy z Komendantem Miejskim bryg. Adamem Caputą .
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 5 stycznia 2009 roku ok. godz. 330 rano strażacy dostali zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczo-mieszkalnego w Bielsku-Białej przy ul. Zapłocie Duże.
Po przybyciu zastępów na miejsce zdarzenia pożarem objęta była połowa dachu na obiekcie gospodarczo- mieszkalnym wraz ze znajdującym się na poddaszu mieszkaniem.


 

artykul Podsumowania okresu świątecznego w działaniach bielskich strażaków dokonał Komendant Miejski bryg. Adam Caputa w wywiadzie dla Bielskiej Telewizji Internetowej.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Jednostki Państwowej Straży Pożarnej w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, odnotowują dużą liczbę interwencji w budynkach mieszkalnych związanych z tzw. "okresem grzewczym". Zdarzenia te stanowią bardzo duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi powodowane zatruciem tlenkiem węgla.
Dodatkowe informacje na temat zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla na stronie Komendy Głównej PSP ---> Czad- cichy zabójca
Materiał Telewizji Bielsko z 4 stycznia 2008r. ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Po raz kolejny w tym roku dnia 30 listopada 2008r. nad Podbeskidziem przeszedł halny, który przysporzył wiele pracy m.in. bielskim strażakom. W ciągu jednej doby odnotowali oni 26 zdarzeń z czego 19 było związanych z usuwaniem jego skutków.
Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w Bielsku-Białej - 11, w gminie Jasienica - 3, po 2 zdarzenia odnotowano w gminach Jaworze i Porąbka, jedno zdarzenie odnotowano w gminie Wilkowice.
W Bielsku-Białej przy ul. Goleszowskiej upadające drzewo uszkodziło dwa samochody osobowe, a w Bielsku-Białej przy ul. Grondysa silny wiatr uszkodził komin wentylacyjny w budynku mieszkalnym.

artykul Około godz. 2020 dnia 29 listopada 2008r. Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie od dyżurnego Policji o próbie samobójczej jednego z mieszkańców budynku przy ul. Karpackiej w Bielsku-Białej. Po przybyciu na miejsce okazało się, że mężczyzna zamknął się w domu i grozi podpaleniem budynku.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Około godz. 1600 dnia 23 listopada 2008r. Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie o wydobywającym się ogniu z poddasza parterowego budynku mieszkalnego w Bielsku-Białej przy ul. Żywieckiej. Kilka minut później na miejscu zdarzenia były już zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 i Wojskowej Straży Pożarnej.
Przystapiono do gaszenia i równocześnie do przeszukiwania pomieszczeń, gdyż strażacy otrzymali informację, że w budynku mogą znajdować się jeszcze jego mieszkańcy. Podano cztery prądy wody na palące się poddasze, w tym dwa po klatce schodowej i dwa z drabin przystawnych. W trakcie działań odnaleziono dwóch lokatorów, których przekazano załodze Bielskiego Pogotowia Ratunkowego z objawami lekkiego podtrucia.
Przy pomocy zadysponowanej na miejsce akcji drabiny mechanicznej przystąpiono do rozbiórki pokrycia dachu budynku (blacha), pod którą paliła się konstrukcja dachu.
Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do rozbiórki drewnianiej konstrukcji dachu i do uprzątnięcia palnych materiałów nagromadzonych na poddaszu.
Dla dwóch poszkodowanych zorganizowano nocleg zastępczy, pozostali mieszkańcy udali się do rodzin. W sumie ucierpiało 5 rodzin.
W akcji oprócz ośmiu zastępów Państwowej Straży Pożarnej wziął udział zastęp Wojskowej Straży Pożarnej, trzy zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne i przedstawiciel Administracji budynku.
Pożar zaklasyfikowano jako średni.
Materiał Telewizji Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul 18 listopada 2008r. w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach odbył się uroczysty apel związany z obchodami Święta Odzyskania Niepodległości. Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia oraz awanse na wyższe stopnie słuzbowe.
Wśród odznaczonych znaleźli się także strażacy Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.
Mirosław Data, Waldemar Dybaś, Mirosław Grajcar i Janusz Kawecki zostali odznaczeni Medalami za Długoletnią Służbę. Zdzisław Stypuła i Krzysztof Grygiel zostali odznaczeni Medalami za Obronność Kraju. Awanse do stopnia młodszego kapitana otrzymali Marcelina Hernik i Tomasz Kokoszyński.
Podczas uroczystości Naczelnik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej, były Komendant Wojewódzki PSP w Bielsku-Białej st. bryg. w st. spocz. Aleksander Radkowski odznaczony został Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszowskiego.

artykul W świetlicy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 PSP w Bielsku-Białej w dniu 31 października 2008 roku o godz. 1700 ogłoszono wyniki VI Konkursu Plastycznego "DZIŚ PŁONIE TRAWA, JUTRO TWÓJ DOM". Na konkurs organizowany w dwóch kategoriach (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) wpłynęło 58 prac.

artykul Od godzin porannych dnia 30 października 2008r. na Podbeskidziu zaczął wiać silny wiatr, osiągający w porywach 110- 120 km na godzinę.

„Pełne ręce roboty” mieli bielscy strażacy. W ciągu doby Państwowa Straż Pożarna odnotowała 112 zdarzeń, z czego 101 było związanych z usuwaniem skutków wiatrów.

Najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów odnotowano w Bielsku-Białej- 63, z czego 43 zdarzenia były związane z usuwaniem drzew z dróg, trawników. W 7 przypadkach drzewa uszkodziły samochody, a w 12 przypadkach budynki.
Około godz. 820 na ul. Karpackiej drzewo uderzyło w samochód Ford Transit. W wyniku uderzenia obrażeń doznała pasażerka samochodu.
Powalone drzewo uderzyło w trzy samochody osobowe przy ul. Łagodnej.
Upadające drzewa uszkodziły samochody osobowe zaparkowane przy ul. Krzywoustego i ul. Sempołowskiej.
Także przy ul. Traugutta drzewo uszkodziło pojazdy znajdujące się w pobliżu. Samochody zostały zabrane przez właścicieli przed przybyciem zastępu straży pożarnej.
W wyniku uderzenia konaru drzewa w autobus przy ul. Dworcowej siedem osób zostało rannych.
W Bielsku-Białej przy ul. Konopnickiej uszkodzeniu uległo poszycie dachu z blachy na powierzchni ok. 70m2, całkowitemu zniszczeniu uległy trzy kominy, uszkodzeniu uległ także samochód osobowy zaparowany na posesji, na który spadł z dachu uszkodzony komin.
Na ul. Dywizji Kościuszkowskiej drzewo spadło na budynek przedszkola, a przy ul. Traugutta uszkodziło okucie dachu na budynku Izby Skarbowej.
W budynku Domu Pomocy przy ul. Olimpijskiej strażacy zabezpieczyli uszkodzoną klapę dymową.

14 tego typu zdarzeń odnotowano w gminie Jasienica, z czego 12 to usuwanie drzew.
W mieście i gminie Czechowice- Dziedzice odnotowano 10 zdarzeń, w gminie Wilkowice 3 zdarzenia, po 2 zdarzenia w gminach Buczkowice, Porąbka i Wilamowice, oraz po 1 zdarzeniu w gminach Bestwina, Kozy i mieście Szczyrk.
W Kobiernicach wiatr przewrócił przyczepę samochodu ciężarowego.
W Mazańcowicach uszkodzeniu uległo ok. 60m2 dachu na hali magazynowej.
W Bystrej przy ul. Fałata uszkodzeniu uległo ok. 120m2 dachu na budynku mieszkalnym. Wiatr uszkodził także daszek na jednym z budynków Szpitala.

Spośród wszystkich zdarzeń związanych z usuwaniem skutków wiatrów aż 71 to zdarzenia związane z usuwaniem drzew z dróg, trawników itp.
W 7 przypadkach drzewa uszkodziły ponad 10 samochodów.
W 18 przypadkach uszkodzeniu uległy budynki, a w dwóch uszkodzeniu uległy linie energetyczne w Jaworzu przy ul. Bielskiej i Bielsku-Białej przy ul. Krzemionki.

Pozostałe zdarzenia to 7 pożarów i 4 miejscowe zagrożenia.

Skutki wichur strażacy usuwali jeszcze następnej doby, kiedy odnotowano 27 zdarzeń, z których 14 było następstwem halnego z poprzedniego dnia, a związanych było z usuwaniem konarów drzew z jezdni, trawników i posesji oraz w jednym przypadku strażacy zabezpieczali zerwany poprzedniego dnia dach na budynku mieszkalnym w Bystrej. Najwięcej zdarzeń tego typu było w Bielsku-Białej- 10, po jednym w mieście Czechowice-Dziedzice, gminach Wilkowice, Porąbka i Jaworze.
31 października odnotowano także 8 pożarów i 5 miejscowych zagrożeń.

Materiały Telewizji Bielsko --->
1) www.tv.bielsko.biala.pl
2) www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 28 października 2008r. w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej Hałcnowie odbyła się narada szkoleniowa integracyjna dla dyżurnych stanowisk operatorsko- dyspozytorskich Straży Miejskiej, Policji, Bielskiego Pogotowia Ratunkowego i Państwowej Straży Pożarnej. W naradzie wzięli udział także nadzorujący stanowiska kierowania oraz kierownicy służb.

artykul W dniach 22 i 23 października 2008r. odbyły się ćwiczenia dla jednostek straży pożarnej w LOTOS Czechowice S.A.
Przebieg był dwuetapowy:
Etap I - w dniu 22 października – obejmował ćwiczenia sztabowe dla kadry Zakładowej Straży Pożarnej LOTOS Czechowice S.A. oraz Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej i miał na celu zapoznanie z zagrożeniami na terenie zakładu zwiększonego ryzyka oraz dokonanie obliczeń wymaganych sił i środków w przypadku zdarzeń na terenie Zakładu.
Etap II - w dniu 23 października – organizowany w ramach ćwiczeń dla kadry kierowniczej grupy Komend Państwowej Straży Pożarnej

artykul W dniach od 15 do 16 października 2008 roku w Zabrzu odbyły się XVI Halowe Mistrzowstwa Śląska Strażaków PSP w piłce nożnej. W zawodach wzięło udział 21 drużyn, a drużyna z Bielska-Białej zajęła 6 miejsce.

artykul Na polecenie Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa PSP w Katowicach w dniu 9 października 2008 roku ok godz. 1138 do Skoczowa udał się pluton ratownictwa chemicznego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 z Bielska-Białej.
Na stacji LPG przy ul. Katowickiej w Skoczowie rozszczelnił się zbiornik z gazem o poj. 9,15 m3. Istniało niebezpieczeństwo, że w każdej chwili dojdzie do eksplozji. Policja wprowadziła objazdy, w promieniu kilkuset metrów strażacy ewakuowali mieszkańców oraz pracowników pobliskich zakładów, m.in. stacji benzynowej, łącznie ewakuowano 52 osoby. Przystąpiono także do ewakuacji butli z gazem oraz trzech samochodów osobowych, które znajdowały się na stacji LPG. Wprowadzono cztery kurtyny wodne w celu ograniczenia wycieku.
Po dojeździe grupy ratownictwa chemicznego z Bielska-Białej przystapiono do uszczelniania wycieku, monitoringu stężeń wybuchowych w pobliżu stacji oraz w okolicznych budynkach. Po uszczelnieniu wycieku, przystąpiono do przepompowania gazu do zastępczej cysterny, po czym napełniono uszkodzony zbiornik azotem.
Podczas uszczelniania wycieku trzech strażaków, którzy pracowali najbliżej uszkodzonego zbiornika, doznali lekkich odmrożeń kolan.
Zastępy z Bielska-Białej wróciły do jednostki o godz. 2209.

artykul W dniu 9 października 2008 roku ok godz. 1327 Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej otrzymało zgłoszenie o uwięzionej krowie w korycie górskiego potoku w Szczyrku przy ul. Cichej. Na miejsce zadysponowano zastęp gaśniczy oraz dźwig samojezdny.
Krowa leżała na dnie potoku, wysokość do potoku z drogi około15 m. Ze wzgledu na górzysty teren nie można było skutecznie sprawić dźwig. Za pomocą prowizorycznych szelek wykonanych z kilku odcinków węży strażackich oraz drewnianych drągów przystąpiono do wynoszenia krowy z potoku na utwardzona drogę, a następnie za pomocą zadysponowanej przyczepki samochodowej z GOPR-u przewieziono zwierzę na posesję właściciela. Przy przenoszeniu wykorzystano pomoc okolicznych mieszkańców.
Akcja trwała 2 godziny i 30 minut.

artykul W dniu 27 września 2008 roku na stadionie lekkoatletycznym Klubu Sportowego Sprint w Bielsku-Białej Wapienicy odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała.
Zwyciężyły drużyny z OSP Porąbka (w kategorii dziewcząt) i OSP Bronów (w kategorii chłopców).

artykul W wyniku burz, które przeszły nad Polską w nocy z 15 na 16 sierpnia 2008r., zginęły trzy osoby, kilka osób zostało rannych, zostało zerwanych ponad sto dachów, zostało powalonych tysiące drzew.
Także wichury połączone z opadami deszczu i wyładowaniami atmosferycznymi przeszły od około godz. 1900 nad Podbeskidziem, a największe straty odnotowano w północnej części regionu. Około godziny 2200 opady ustały.
Od godz. 1900 do godzin rannych bielscy strażacy odnotowali 26 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów i opadów (na 33 wszystkie zdarzenia w tym czasie).
Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w mieście i gminie Czechowice-Dziedzice (9 zdarzeń), ponadto 6 zdarzeń odnotowano w gminie Bestwina, 5 w mieście Bielsko-Biała, 4 w gminie Wilamowice oraz po 1 w gminach Jasienica i Porąbka. Dodatkowo o godzinie 500 rano dnia 16 sierpnia zastęp ratownictwa technicznego SRT z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 (3 strażaków) został zadysponowany do pomocy przy usuwaniu skutków nawałnic do Mykanowa, powiat częstochowski. Zastęp wrócił do koszar o godz. 2140.
Większość zdarzeń była związana z usuwaniem powalonych drzew. W jednym przypadku strażacy zabezpieczali budynek szkoły w Starej Wsi, gdzie po zerwaniu plandeki z remontowanego dachu zalewało pomieszczenia oraz w jednym przypadku pompowali wodę z zalanej piwnicy w Bielsku-Białej.
W wyniku spadających konarów drzew zostały uszkodzone trzy samochody osobowe, dwa ogrodzenia posesji oraz dwa dachy w budynkach jednorodzinnych.
Podczas jednego ze zdarzeń skręcenia nogi doznał jeden ze strażaków PSP.

W akcje ratownicze związane z usuwaniem skutków burz do godzin porannych dnia 16 sierpnia było zaangażowane: 4 zastępy PSP (20 strażaków), 20 zastępów OSP (93 druhów) i zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (5 żołnierzy).

artykul Ok. godz. 2251 dnia 14 sierpnia 2008r. wybuchł pożar niezamieszkałego budynku w Bielsku-Białej przy ul. Sempołowskiej.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy zauważyli ogień wydobywający się z okna na pierwszym piętrze. Podano jeden prąd wody z drabiny przystawnej do okna, wprowadzając jednocześnie strażaków do wewnątrz celem przeszukania pomieszczeń. Ze względu na fakt, że wszystkie okna były zabezpieczone płytami OSB, wewnątrz budynku panowało bardzo duże zadymienie przez co utrudnione było zlokalizowanie pożaru, który w bardzo krótkim czasie rozprzestrzenił się na dach budynku.
Po dojeździe kolejnych zastępów sukcesywnie wprowadzano nowe prądy gaśnicze, aż do sześciu.
Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do oddymiania, dokładnego przeszukiwania pomieszczeń i dogaszania.
Akcja trwała do godz. 245, a wzięło w niej udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (17 strażaków), 6 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych (26 druhów- strażaków) i zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (5 żołnierzy- strażaków).
Pożar sklasyfikowano jako średni.

artykul Dnia 12 sierpnia 2008r. ok. godz. 1053 samochód osobowy Fiat Cinquecento zjechał z drogi i przełamał barierę mostu spadając z wysokości ok. 5 metrów do koryta potoku Pisarzówka w Pisarzowicach.
Samochodem podróżowały cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Jako pierwsi pomocy poszkodowanym udzielili przypadkowi przechodnie, którzy postawili samochód na koła i wydobyli z niego 3 osoby. Działania zastępów straży pożarnej polegały na wydobyciu z samochodu czwartej osoby (kierowcy) przy użyciu narzędzi hydraulicznych oraz przetransportowaniu poszkodowanych do karetek pogotowia.
Po zakończeniu oględziń prowadzonych przez Policję uszkodzony samochód wydobyto z koryta rzeki przy pomocy dźwigu HIAB znajdującego się na samochodzie ratownictwa technicznego oraz zneutralizowano plamę płynów eksploatacyjnych.

artykul Groźny pożar wybuchł w niedzielę 3 sierpnia 2008r. ok. godz. 750 w hali na terenie Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej. Ogień objął ok. 230 m2 hali.
Halę wynajmowała firma zajmująca się sprzątaniem. W środku składowano między innymi nasączone olejem szmaty, tworzywo sztuczne, puszki, drewniane palety.

artykul Do groźnego wypadku doszło w dniu 2 sierpnia 2008r. ok. godz. 2210 w Bielsku-Białej przy ul. Warszawskiej. Z nieznanych przyczyn samochód osobowy Fiat Punto uderzył w słup sygnalizacji drogowej. Kierowca opuścił samochód o własnych siłach, natomiast dwóch zakleszczonych w pojeździe poszkodowanych, za pomocą narzędzi hydraulicznych uwolnili strażacy. Poszkodowanych przekazano załodze, przybyłej na miejsce zdarzenia, karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

artykul W dniu 25 lipca 2008r. odbył się konkurs dla kierowców Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Organizatorem konkursu oraz fundatorem nagród dla zwycięzców był Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bielsku-Białej.
23 strażaków z bielskich Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych zmagania rozpoczęło od pisemnego testu, po którym do następnego etapu praktycznego komisja zakwalifikowała 15 z nich. Po dwóch konkurencjach praktycznych (jeździe w poślizgu samochodem osobowym i jazda samochodem ciężarowym) wyłoniono laureatów.
Zwycięzcą konkursu został kierowca JRG nr 1 Rafał Kasperek, który wyprzedził Łukasza Mędrzaka z JRG nr 1 i Łukasza Mikę z JRG nr 3.

artykul Jak co roku w lipcu 2008r. w Bielsku-Białej gościła grupa dzieci pochodzenia polskiego z obwodu brzeskiego na Białorusi. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej włączyła się także do pomocy przy organizacji obozu.
Dzieci zwiedziły Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą nr 1, a także podbeskidzkie miejscowości Wisłę, Cieszyn, Ustroń i Pisarzowice.

artykul Po raz kolejny tego lata w dniu 13 lipca 2008r. po godz. 1600 nad Podbeskidziem przeszła ulewa połączona z wyładowaniami atmosferycznymi i silnym wiatrem.
Odnotowano 19 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burzy, z czego 18 było związanych z usuwaniem powalonych lub uszkodzonych drzew i 1 z pompowaniem wody z zalanej piwnicy.
Najwięcej zdarzeń odnotowano w Bielsku-Białej (7 zdarzeń), nieco mniej w gminie Czechowice-Dziedzice (6 zdarzeń) i gminie Jasienica (5 zdarzeń). Odnotowano także 1 zdarzenie w Jaworzu.

artykul W dniu 11 lipca 2008 roku w Bielsku – Białej, w Ochotniczej Straży Pożarnej Bielsko-Biała- Lipnik odbyło się uroczyste przekazanie kluczyków do 5 nowych samochodów dla KM PSP.
Relację przedstawiła Telewizja Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 2 lipca 2008 roku ok. godz. 240 w nocy strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w hali magazynowej surowców wtórnych w Międzyrzeczu Górnym, gmina Jasienica.
Po przyjeżdzie pierwszych zastępów okazało się, że cała hala magazynowa jest w ogniu, będą potrzebne większe siły i środki.
Otwarto bramę, gdyż teren zakładu był zamknięty, i przystąpiono do podawania prądów piany ciężkiej na płonący obiekt. Dojeżdżające zastępy przystępowały sukcesywnie do działań podając kolejne prądy gaśnicze, w tym prądy w obronie budynku biurowca. Razem podano 2 prądy wody i 5 prądów piany ciężkiej.
Zadysponowano do zdarzenia oficera operacyjnego, dowódcę Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 3, o zdarzeniu poinformowano Komendanta Miejskiego. Na miejsce przybyła grupa operacyjna z KWPSP Katowice.
Pożar, zakwalifikowany jako duży, ugaszono po ok. 3 godzinach od zgłoszenia, następnie przystąpiono do oddymienia hali i przyległego budynku biurowca. Straty pożarowe oszacowano na ok. 610 tysięcy złotych, w tym ok. 600 tysięcy złotych to zniszczenie hali przeznaczonej na magazynowanie sortowanych surowców wtórnych.

W akcji gaśniczej wzięło udział 21 zastępów straży pożarnej z czego: 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (17 strażaków), w tym 1 zastęp Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach (2 strażaków), 14 zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych (81 druhów- strażaków). W akcji wzięła udział także Policja i Pogotowie Energetyczne. Podczas działań nikt nie ucierpiał.
Ostatni zastęp wrócił do bazy ok. godz. 650

artykul Od dnia 1 lipca 2008 roku nastapiły zmiany kadrowe w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.
Główny Księgowy mł. bryg. Zbigniew Krzemień został przeniesiony do pracy w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Krakowie, a zastąpiła go mł. asp. Marcelina Hernik.
Pełniącym obowiązki Zastępcy Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 został st. kpt. Krzysztof Szary, dotychczasowy Dyżurny Operacyjny Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP w Bielsku-Białej.

artykul Kilkadziesiąt minut trwała ulewa połączona z wyładowaniami atmosferycznymi jaka przeszła nad Bielskiem-Białą w dniu 30 czerwca 2008r.
Strażacy odbierali napływające sygnały od mieszkańców o podtopionych piwnicach i przejściach podziemnych w centrum miasta.
Synoptycy z bielskiej stacji meteorologicznej poinformowali, że w Bielsku-Białej w ciągu niespełna godziny spadło 18 mm deszczu.
W samym Bielsku-Białej strażacy w 15 przypadkach usuwali zagrożenia będące następstwem opadów deszczu, z czego w 9 przypadkach pompowali wodę z zalanych piwnic i obiektów, w 4 przypadkach usuwali zagrożenia od powalonych lub uszkodzonych drzew oraz w 2 przypadkach udrażniali przepływy miejscowych cieków wodnych.
W tym samym czasie odnotowano także 5 zdarzeń w sąsiednich gminach, z czego w 2 przypadkach strażacy pompowali wodę z zalanych obiektów w Buczkowicach i Rybarzowicach oraz udrażniali przepływy miejscowych potoków i rzek w Szczyrku, Mazańcowicach i Hecznarowicach.
Relację przedstawiła Telewizja Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Około godziny 1730 dnia 23 czerwca 2008 roku nad Podbeskidziem przeszły ogromne ulewy połączone z wyładowaniami atmosferycznymi.
Miejskie Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej zostało wręcz "zasypane" zgłoszeniami o powalonych drzewach i niedrożnych przepustach. Pomimo krótkotrwałej burzy, trwającej około jednej godziny, jeszcze przez następne trzy godziny odnotowano 35 zdarzeń związanych z usuwaniem jej skutków, z czego 34 w Bielsku-Białej. Strażacy w 25 przypadkach usuwali zagrożenia od powalonych lub uszkodzonych drzew, z których 13 uszkodziło stojące pod nimi samochody (7 sztuk, w tym 3 uszkodziło jedno drzewo w Bielsku-Białej przy ul. Doliny Miętusiej), ogrodzenia, garaże wolnostojące, linie energetyczne (2 przypadki) oraz inne zabudowania, ogólnie straty zostały oszacowane na ok. 40 tys. zł.
W Wilkowicach i w Bielsku-Białej strażacy udrażniali przepusty niedrożnych cieków wodnych i studzienek kanalizacyjnych.
W Bielsku-Białej przy ul. Żywieckiej od wyładowania atmosferycznego zapaliło się przyłącze energetyczne.
Najgorsza sytuacja była na ul. Babiogórskiej w Bielsku-Białej, gdzie niedrożne studzienki spowodowały zalanie niemal całej ulicy.
Pomimo tylu zdarzeń poszkodowanych Straż Pożarna nie odnotowała.
Relację przedstawiła Telewizja Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniach od 19 do 22 czerwca 2008 roku w Kurowie (powiat suski, woj. małopolskie) odbyły się IV Mistrzostwa Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym Podmiotów Tworzących i Wspierających KSRG - Ratownictwo 2008.
W konkurencjach brały udział załogi PSP, OSP, Policji, GOPR, Pogotowia Ratunkowego, PCK, ZHP oraz inne grupy ratownicze, łącznie 60 załóg.
W zawodach pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zajęła drużyna KW PSP w Katowicach reprezentowana przez strażaków Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 3 w Bielsku– Białej, w składzie: Ireneusz Sarna, Tomasz Kokoszyński, Michał Gocek oraz Józef Stec. Załoga zajęła również pierwsze miejsce w kategori ALS – zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych.
Bardzo wysoko uplasowała się również drużyna KM PSP w Bielsku– Białej reprezentowana przez strażaków Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 w Bielsku– Białej, w składzie: Michał Rzepka, Witold Ścieszka, Robert Nowak oraz Roman Marekwica, zajmując odpowiednio drugie miejsce w kategorii ALS oraz piąte w kategorii generalnej.
Materiał po zawodach przedstawiła Telewizja Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul Przedstawiciele Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej oraz Oddziału Powiatowego i Miejskiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Bielsku- Białej w dniu 15 czerwca 2008r. uczestniczyli w uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej przez Jego Ekscelecję Biskupa Diecezji Bielsko- Żywieckiej Tadeusza Rakoczego, z okazji 50- lecia erygowania Parafii p.w. Trójcy Przenajświętszej.
Podczas mszy świętej Jego Ekscelencja Biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił, znajdujący się w jednym z okien kościoła, witraż z postacią świętego Floriana. Witraż został ufundowany przez środowiska strażaków Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej z Bielska- Białej i powiatu bielskiego.

artykul W dniu 13 czerwca 2008 roku w Zakopanem odbyły się XI Międzynarodowe Zawody Strażaków w Piłce Nożnej Euroregionu Beskidy.
W zawodach wzięli także udział bielscy strażacy, którzy zajęli 7 miejsce. Zawody wygrała drużyna KP PSP Zakopane, która w finale po rzutach karnych pokonała drużynę z Żyliny. W meczu o 3 miejsce drużyna z Cadcy pokonała KP PSP Żywiec.
W zawodach wzięło udział 9 drużyn.

artykul W dniu 31 maja 2008r. na Stadionie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo- Pożarnicze Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych województwa śląskiego wg regulaminu CTiF oraz Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Sportowo-Pożarnicze wg regulaminu CTiF.
Wśród 13 drużyn chłopców w zawodach młodzieżowych OSP Bronów zajęła 2 miejsce, natomiast wśród 12 drużyn dziewcząt w zawodach młodzieżowych OSP Bystra zajęła 7 miejsce.
więcej na stronie KW PSP Katowice

artykul W dniach od 26 do 28 maja 2008r. w Ustce odbyły się V Ogólnopolskie Zawody w Plażowej Piłce Siatkowej o Puchar Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Spośród 11 drużyn najlepszy okazał się zespół składający się z Bartłomieja Baniaka reprezentującego KP PSP Strzelce Opolskie i Adama Miki reprezentującego KM PSP Bielsko-Biała.
więcej na stronie KG PSP

artykul W dniu 28 maja 2008r. około godziny 1600 Miejskie Stanowisko Kierowania PSP w Bielsku-Białej odebrało zgłoszenie o pożarze budynków gospodarczych zlokalizowanych w obrębie stacji rozrządowej PKP Zabrzeg- Czarnolesie na pograniczu kompleksu leśnego Leśnictwa Zabrzeg.
Dyżurny MSK dysponuje na miejsce zdarzenia 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 4 zastępy miejscowych Ochotniczych Straży Pożarnych.

artykul W dniu 17 maja 2008 roku w Bestwince rozegrany został IV Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Dyrektora Aresztu Śledczego w Bielsku-Białej pod patronatem Zarządu Terenowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.
W turnieju wzięła udział także drużyna z KM PSP Bielsko-Biała, która zajęła IV miejsce. Zwyciężyła drużyna Aresztu Śledczego z Bielska-Białej przed drużyną Aresztu Śledczego z Zabrza i drużyną firmy NSG Kobiałko. W zawodach wzięło udział 11 drużyn.

artykul W dniu 8 maja 2008 roku bielscy strażacy obchodzili swoje święto "Dzień Strażaka".
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 1600 w Bielskim Centrum Kultury akademią połączoną z wręczeniem odznaczeń i awansów.
W uroczystościach wzięli udział oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, także emeryci PSP oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, przedstawiciele służb współdziałających, przedstawiciele władz samorządowych oraz kościelnych.
Święto strażaków uświetnił występ Bielskiej Estrady.
Relację z uroczystości przedstawiła Telewizja Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W dniu 7 maja 2008r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów na placu budowy nowej strażnicy KM PSP w Bielsku-Białej.
Relację ze spotkania przedstawiła Telewizja Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl (1), www.tv.bielsko.biala.pl (2)

artykul W dniu 16 kwietnia 2008r. ok. godz. 1012 na skutek rozszczelnienia zaworu bezpieczeństwa wybuchł pożar zbiornika z gazem na stacji paliw w Ustroniu (powiat cieszyński). W wyniku zdarzenia jedna osoba została poszkodowana, spaliły się trzy samochody, które znajdowały się na tej stacji.
Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa Państwowej Straży Pożrnej w Katowicach na miejsce akcji zadysponowało m.in. 6 zastępów z JRG nr 1 (w tym grupę ratownictwa chemicznego) i JRG nr 3 PSP Bielsko-Biała (razem 22 strażaków).
Ogółem w akcji, która zakończyła się około godz. 2400, wzięło udział 23 zastępy PSP (60 strażaków), 26 zastępów OSP (140 druhów- strażaków).

artykul W dniu 14 kwietnia 2008r. w świetlicy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 odbyło się rozstrzygnięcie etapu powiatowego X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "112 w trudnej sprawie- nie używaj przy zabawie".

artykul W dniu 2 kwietnia 2008r. nastąpiło podpisanie umowy na wykonanie II etapu budowy strażnicy Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej 43 z konsorcjum wykonawców reprezentowanym przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego BESKID-HOLDING sp. z o.o. z Bielska-Białej.
W imieniu Komendy Miejskiej podpis złożył Komendant bryg. Adam Caputa, a w imieniu PBO Beskid-Holding Prezes Zarządu Krystyna Marcisz.
Uroczystym czynnościom asystowali: Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej bryg. Zdzisław Stypuła, Główny Księgowy Komendy mł. bryg. Zbigniew Krzemień, pracownicy Wydziału Kwatermistrzowsko-Technicznego Komendy uczestniczący w przygotowaniu dokumentacji i postępowaniu przetargowym o udzielenie zamówienia publicznego, a także Główny Księgowy PBO BESKID-HOLDING sp. z o.o..

artykul W dniu 29 marca 2008r. w obiektach Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyły się II Wojewódzkie Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.
Do zawodów zgłosiło się 18 drużyn z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i 15 drużyn z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu całego województwa, w tym drużyna Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej oraz drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych z Bystrej i Kobiernic.
Każda ze startujących drużyn miała do przeprowadzenia 3 różne akcje ratownicze z udziałem pozorantów . W klasyfikacji końcowej w kategorii drużyn z Państwowej Straży Pożarnej zwyciężyli strażacy z Dąbrowy Górniczej, przed drużyną z Bytomia i Chorzowa. Drużyna z Bielska-Białej zajęła XIII miejsce.
W kategorii drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych zwyciężyła drużyna z Suchej Góry, przed Kobiernicami i Bystrą.
więcej na stronie KW PSP Katowice

artykul W dniu 11 marca 2008 roku na stoku Skrzycznego (trasa FIS) w Szczyrku odbyły się II Wojewódzkie Mistrzostwa Strażaków woj. śląskiego w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W ramach zawodów odbyły się dwa przejazdy slalomu giganta w kategorii "open". W zawodach wystartowało 48 strażaków i emerytów Państwowej Straży Pożarnej z województwa śląskiego, w tym jedna kobieta.

artykul Wichury połączone z przelotnymi opadami deszczu i gradu przeszły po południu 1 marca 2008 roku nad Podbeskidziem. Bielscy strażacy tego dnia odnotowali 30 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów i opadów (na 31 wszystkich zdarzeń w tym czasie).

artykul W dniach od 14 do 17 lutego 2008 roku na terenie miasta Szczyrk oraz gmin Wilkowice i Słotwina (powiat żywiecki) odbyły się III Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym organizowane przez Bielskie Pogotowie Ratunkowe.
W zawodach wzięło udział 45 załóg, w tym 5 zagranicznych.

artykul W dniu 19 stycznia 2008 roku ok. godz. 512 wybuchł pożar zabudowań gospodarczych w Mazańcowicach.
Jako pierwszy na miejsce pożaru dotarł zastęp OSP Mazańcowice. W momencie dojazdu pożarem zewnętrznym objęta była stodoła, do której przylegał murowany budynek gospodarczy oraz blaszane wiaty spełniające rolę garażów samochodowych.

artykul W dniu 18 stycznia 2008 roku o godz. 1500 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej Hałcnów odbyło się podsumowanie współpracy Państwowej Straży Pożarnej ze służbami współdziałającymi przy akcjach ratowniczych na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała za rok 2007. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych.
Spotkanie było okazją do podsumowania współpracy, do wymiany poglądów, spostrzeżeń i doświadczeń, a także do wytyczenia kierunków współpracy na rok 2008.


 

artykul W dniu 19 grudnia 2007 roku w hali sportowej Jednostki Wojskowej w Bielsku-Białej odbył się Turniej Piłki Siatkowej Służb Mundurowych o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej. Zawody wygrali bielscy policjanci, drugie miejsce zajęli strażacy, a trzecie żołnierze. Zwycięzcy odebrali puchar z rąk Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jacka Krywulta.
Sędziowie przyznali wyróżnienia i dyplomy najlepszym zawodnikom. Najwszechstronniejszym siatkarzem okazał się Adam Mika, a najlepiej blokującym Witold Inerowicz- obydwaj z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej. Najskuteczniejszym atakiem wykazał się Leszek Chmiel z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Tytuł najlepszego rozgrywającego przyznano Adamowi Tlałce z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. Najskuteczniejszy w obronie był Jakub Kanik z XVIII Batalionu Desantowo-Szturmowego w Bielsku-Białej. Paweł Brańka z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej był najlepiej przyjmującym piłkę zawodnikiem. W drużynie strażaków wystąpili: Witold Inerowicz, Adam Hałat, Stanisław Tracz, Łukasz Sztafiński, Andrzej Christ, Robert Hernik, Adam Mika, Karol Pielesz.
Relację z turnieju przedstawiła Telewizja Bielsko ---> www.tv.bielsko.biala.pl

artykul W nocy z dnia 2 na 3 grudnia 2007 roku nad Podbeskidziem przeszły bardzo silne wiatry, które najwięcej szkód wyrządziły w mieście Bielsko- Biała, gdzie strażacy do rannych godzin dnia 4 grudnia odnotowali 17 zdarzeń. W tym czasie odnotowano także 3 tego typu zdarzenia w gminie Porąbka, 2 zdarzenia w gminie Jasienica oraz po 1 zdarzeniu w gminach Czechowice- Dziedzice, Jaworze i Kozy. Akcje ratownicze związane były z usuwaniem powalonych drzew z jezdni, z uszkodzonych samochodów (w dwóch przypadkach) oraz pomocy przy uszkodzonych słupach energetycznych. Najwięcej zdarzeń (16) odnotowano w godzinach od 23.00 dnia 2 grudnia do godziny 5.00 dnia 3 grudnia.

artykul W dniu 26 października 2007 roku o godz. 1424 Miejskie Sanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej przyjęło zgłoszenie o palącym się gazie wydobywającym się z gazociągu uszkodzonego podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Partyzantów w Bielsku- Białej.
Na miejsce zadysponowano dwa zastępy gaśnicze z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1. Po dojeździe na miejsce i dokonaniu rozpoznania stwierdzono, że z wykopu, w którym znajduje się uszkodzony gazociąg, wydobywa się płomień na wysokość ok. 1 metra.

artykul W dniach 25 i 26 września 2007 roku odbyły się międzywojewódzkie ćwiczenia specjalistyczne w zakresie działań wysokościowych, poszukiwawczych i wodnych na terenie powiatu bielskiego "Żar-2007". W ramach tych ćwiczeń w dniu 26 września od godz. 840 na terenie "Kozubnika" w Porąbce odbył się jeden z epizodów.
Działania polegały na likwidacji zagrożenia pożarowego w budynkach mieszkalnych i na obszarze leśnym, ewakuację osób z budynku technikami linowymi i działania poszukiwawcze terenowe osób zaginionych. W tym epizodzie brało udział: 5 zastępów PSP z Bielska- Białej (14 strażaków), 12 zastępów OSP, w tym trzy plutony kompanii gaśniczej OSP nr 5 (razem 72 druhów), Grupa Ratownictwa Wysokościowego z JRG Radzionków (5 strażaków), Grupa Poszukiwawczo- Ratownicza z OSP Jastrzebie Zdrój (5 ratowników z psami), Grupa Poszukiwawczo- Ratownicza z OSP Kęty (5 ratowników z psami) oraz służby współdziałające Beskidzka GOPR, Policja, Służba Medyczna MSWiA z Katowic.

artykul W dniu 22 września 2007 roku na stadionie sportowym LKS "Sokół" w Zabrzegu odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze dla drużyn seniorów Ochotniczych Straży Pożarnych wg regulaminu z 2006 roku.
Do zawodów zostało zakwalifiowanych 35 drużyn, z czego wystartowało 11 drużyn żeńskich i 22 drużyny męskie.
Zwycięzcami zawodów zostały drużyny: OSP Rybarzowice w kategorii kobiet i OSP Komorowice Krakowskie w kategorii mężczyzn.

artykul W nocy z 6 na 7 września 2007r. nad Podbeskidziem przeszły nawalne opady deszczu. W ich wyniku od ok. 300 rano bielscy strażacy zaczeli otrzymywać zgłoszenia o lokalnych podtopieniach, niedrożnych przepustach, wystąpieniach lokalnych rzek i potoków z koryt i innych zagrożeniach z tym związanych. Opady deszczu zanikły dopiero ok. godz. 2100 dnia 7 września, natomiast usuwanie ich skutków strażacy zakończyli dopiero 9 września. Na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała w tym czasie odnotowano 315 tego typu zdarzeń.

artykul W dniu 26 lipca 2007r. o godz. 1118 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w cegielni w Bestwinie.
Po dojeździe pierwszego zastępu na miejsce pożaru stwierdzono, że pali się dach na hali cegielni w kompleksie budynków magazynowo-produkcyjnych. Dowódca sekcji przekazał informację o bardzo dużym zadymieniu oraz, że pożarem objęta jest prawie cała powierzchnia dachu na hali produkcyjnej cegielni. Po dojeździe kolejnych zastępów, w pierwszej fazie akcji przystąpiono do obrony sąsiednich budynków cegielni oraz budynku mieszkalnego zlokalizowanego za ogrodzeniem - podając trzy prądy wody na dachy tych budynków. Na miejsce pożaru zadysponowano kolejne ciężkie samochody gaśnicze PSP i OSP oraz dwie drabiny mechaniczne. Następnie przystąpiono do natarcia na palący się dach hali produkcyjnej-podając trzy prądy piany ciężkiej oraz trzy prądy wody z drabiny przystawnej oraz z drabin mechanicznych.
W trakcie prowadzonych działań gaśniczych zadysponowano na miejsce akcji zapas środka pianotwórczego oraz działka przenośne. Zasilanie wodne prowadzone było ze sztucznego zbiornika ppoż. zakładu oraz z naturalnych zbiorników wodnych. Po zapewnieniu odpowiedniego zapotrzebowania wodnego- do działań wprowadzono przenośne działka wodno-pianowe z których podawano prądy piany ciężkiej. Na miejsce akcji zadysponowano pluton gaśniczy z Pszczyny oraz podnośnik SH 40 z JRG Żory.
Pożar został opanowany około godz. 13.00.
W trakcie trwania działań gaśniczych zawaleniu uległa drewniana konstrukcja dachu na hali produkcyjnej. Ze względu na niewygaszony piec cegielniany, wycofano wszystkie prądy wody z natarcia, przegrupowano siły i podano trzy prądy piany ciężkiej do wewnątrz hali. Na podstawie zebranych informacji stwierdzono, że zawaleniu uległ również strop drewniany na najwyższej kondygnacji a kolejne stropy na kondygnacjach ulegały miejscowemu przepaleniu. W dalszym ciągu prowadzonych działań gaśniczych dogaszano miejscowe zarzewia pożaru.
Działania gaśnicze związane z dogaszaniem trwały jeszcze do godzin popołudniowych w dniu 27 lipca.

Straty oszacowano na około 700 tys. zł.

W akcji gaszenia pożaru (określonego jako bardzo duży) wzięło udział 16 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (45 strażaków), 14 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (72 strażaków), zastęp Zakładowej Straży Pożarnej LOTOS Czechowice (1 strażak) oraz Policja, pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego, Powiatowego Inspektoratu nadzoru Budowlanego, Urzędu Gminy z Bestwiny.

artykul W dniu 29 czerwca 2007 roku w Turzovce (Republika Słowacji) odbyły się X Międzynarodowe Zawody Strażaków w Piłce Nożnej Euroregionu Beskidy.
W zawodach wzięli także udział bielscy strażacy, którzy po przegranym meczu półfinałowym w rzutach karnych 8:7 z reprezentacją KW PSP w Katowicach, w meczu o trzecie miejsce pokonali strażaków z Cadcy 2:0. Zawody wygrała drużyna KW PSP w Katowicach, która w finale pokonała drużynę KP PSP Żywiec rzutami karnymi 5:3.
W zawodach wzięło udział 9 drużyn.

artykul W dniu 29 czerwca 2007 roku w Bytomiu odbyły się Mistrzostwa Śląska Strażaków w Pływaniu.
W zawodach wzięli także udział strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 w Bielsku- Białej: Janusz Dyduch, Marek Gałuszka, Robert Hernik i Jan Sałamun.
W konkurencji styl dowolny i styl klasyczny Robert Hernik zajął 11 miejsce.
W konkurencji styl grzbietowy zajął 14 miejsce.

artykul W dniach od 22 do 24 czerwca 2007 roku w Kurowie powiat suski, województwo małopolskie odbyły się III Mistrzostwa Polski w ratownictwie medycznym i drogowym podmiotów tworzących i wspierających Krajowy System Ratowniczo- Gaśniczy..
W zawodach wzięło udział 41 drużyn. Podobnie jak i w poprzednich latach reprezentowały one cały przekrój polskiego ratownictwa.

W zawodach wzięły udział załogi bielskich strażaków, które zaprezentowały się bardzo dobrze.

artykul W dniu 23 maja 2007 rokuw kompleksie leśnym w Leśnictwie Wielka Łąka w Bielsku-Białej- Wapienica odbyły się coroczne ćwiczenia taktyczno-bojowe dla kompanii nr 5 Śląskiej Brygady Centralnego Odwodu Operacyjnego.
Tematem ćwiczeń było współdziałanie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych podczas działań gaśniczych na górskich obszarach leśnych oraz współdziałanie ze służbami leśnymi.
W ćwiczeniach uczestniczyli: strażacy PSP, OSP, służby współdziałające Nadleśnictwa Bielsko, Policji, Straży Miejskiej oraz Zespół Reagowania Kryzysowego Miasta Bielsko-Biała.
Ze względu na ogromną ulewę jaka przeszła nad miejscem ćwiczeń ich zakres zmniejszono do przećwiczenia dostarczania wody na duże odległości w terenie górskim.

artykul W dniu 19 maja 2007 roku ok. godz. 1530 uległ awarii napęd kolejki linowej gondolowej na "Szyndzielnię" w Bielsku- Białej. Na skutek zatrzymania się kolejki w gondolach zostało uwięzionych około 30 turystów.
Po dwóch godzinach od awarii pracownikom kolejki udało się uruchomić awaryjny, grawitacyjny napęd. Wagoniki dojechały do górnej i dolnej stacji kolejki.
W akcji wzięło udział: około 30 ratowników Beskidzkiej Grupy GOPR, 21 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 5 druhów- strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej, 5 strażaków z Wojskowj Straży Pożarnej oraz inne służby współdziałające m.in. Policja i Bielskie Pogotowie Ratunkowe.

artykul W dniu 15 maja 2007 roku bielscy strażacy obchodzili swoje święto "Dzień Strażaka".
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 1600 w Bielskim Centrum Kultury apelem, połączonym z wręczeniem odznaczeń i awansów.
W uroczystościach wzięli udział oprócz strażaków Państwowej Straży Pożarnej, także emeryci PSP oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, strażacy Zakładowych Straży Pożarnych, przedstawiciele służb współdziałających, przedstawiciele władz samorządowych oraz kościelnych.
Święto strażaków uśwetnił występ Bielskiej Estrady.
Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 8 maja 2007r. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Podczas uroczystości odznaczeni i awansowani zostali także i bielscy strażacy, m.in.: komendant miejski bryg. Adam Caputa oraz ratownik z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 3- Zenon Zahradnik.

artykul W dniu 21 kwietnia 2007r. w obiektach Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyły się I Wojewódzkie Zawody w Ratownictwie Medycznym strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych. Ogromny sukces osiągnęły w tych zawodach bielskie drużyny. I miejsce wśród drużyn PSP zajęła drużyna z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 3 PSP z Bielska- Białej, II miejsce w tej samej kategorii zajęła drużyna z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 PSP z Bielska- Białej. Wśród drużyn OSP miejsce IV zajęła drużyna z OSP Bystra.

artykul <table border=" />W dniu 2 kwietnia 2007r. przeżywszy 54 lata zmarł śmiercią tragiczną st. bryg. w st. spocz. Franciszek Kamiński - były Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w dniu 10 kwietnia 2007r. w Bestwinie

artykul W dniu 2 kwietnia 2007r. o godz. 1200 w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku- Białej przy ul. Grunwaldzkiej odbyła się uroczystość wręczenia powołania mł. bryg. Adamowi Capucie na nowego Komendanta Miejskiego.

artykul W dniu 13 marca 2007r. o godz. 1000 w świetlicy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 odbyło się rozstrzygnięcie etapu powiatowego IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Kiedy dzwonię po straż pożarną?".

artykul W dniu 28 lutego 2007r. o godz. 1400 w budynku KM PSP przy ul. Grunwaldzkiej odbyła się uroczystość pożegnania ze SZTANDAREM Komendy Miejskiej PSP dotychczasowego Komendanta bryg. Marka Rączki.
Z dniem 1 marca 2007r. bryg. Marek RĄCZKA objął stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach.

artykul W dniu 2 lutego 2007 roku o godz. 1400 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej Hałcnów odbyło się podsumowanie współpracy Państwowej Straży Pożarnej ze służbami współdziałającymi przy akcjach ratowniczych na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała za rok 2006. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych.

artykul W dniu 1 lutego 2007 roku bielscy strażacy gościli Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadrygadiera Janusza Skulicha.
Na godzinnym spotkaniu Komendant omówił obecną sytuację Państwowej Straży Pożarnej, a także zmiany "strażackich" przepisów prawa. Na koniec Komendant odpowiadał na pytania strażaków.

artykul Do groźnego wypadku drogowego doszło w pierwszy dzień intensywnych opadów śniegu roku 2007 na drodze krajowej nr 1 w Czechowicach- Dziedzicach w dniu 23 stycznia 2007 roku ok. godz. 1700. Zderzeniu uległy dwa samochody osobowe.
Trzy osoby poszkodowane zostały wydobyte z samochodu przez strażaków przy pomocy narzędzi hydraulicznych.
Pomimo intensywnej akcji reanimacyjnej jedna z tych osób niestety poniosła śmierć.

artykul W dniach od 18 do 21 stycznia 2007 roku w Szczyrku odbyły się II Międzynarodowe Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. W zawodach wzięło udział 32 załogi krajowe i 6 załóg spoza kraju.
Przy organizacji i przeprowadzeniu zawodów pomagali także strażacy Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.
W zawodach zwyciężyła załoga Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego z Suwałk, drugie miejsce zajęła załoga Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transport Sanitarny z Płocka, a trzecie załoga RM-Meditrans" z Siedlec. Załoga Bielskiego Pogotowia Ratunkowego zajęła 9 miejsce.

artykul Po południu 18 stycznia 2007 roku nad całą Polską przeszły ogromne wichury, które spowodowały śmierć 6 osób. Prędkość wiatru przekraczała 100 km/h.
Także wichury połączone z przelotnymi opadami deszczu przeszły nad Podbeskidziem.
Najwięcej zniszczeń pozostawiły one w :

 • mieście Bielsko- Biała (gdzie do 19 stycznia do godz. 2200 straż pożarna odnotowała 51 interwencji),
 • mieście i gminie Czechowice- Dziedzice (15 interwencji),

a także w gminach:

 • Wilkowice (8 interwencji),
 • Buczkowice (7 interwencji),
 • Porąbka i Bestwina (po 5 interwencji),
 • Jasienica i Kozy (po 3 interwencje),
 • Szczyrk i Wilamowice (po 2 interwencje),
 • Jaworze (1 interwencja).

Ogólnie zanotowano 102 zdarzenia związane z usuwaniem skutków wichur i deszczu, w tym:

 • 23 zdarzenia związane z zabezpieczeniem uszkodzonych budynków, w tym dachów,
 • 70 zdarzeń związanych z usuwaniem drzew z dróg, płotów, budynków,
 • 6 zdarzeń związanych z usuwaniem drzew z uszkodzonych samochodów.

Wszystkich zdarzeń na Podbeskidziu w tym czasie zanotowano 118.

artykul W dniu 2 stycznia 2007 roku ok. godz. 1215 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w hali produkcyjnej bielskich zakładów sprzętu sportowego Polsport przy ul. Wyzwolenia.
Przed przyjazdem zastępów straży pożarnej nieskuteczną próbę gaszenia pożaru podjęli pracownicy zakładu przy pomocy gaśnic proszkowych i śniegowych. Paliła się gruba warstwa zaschniętego lakieru zgromadzona pod urządzeniem do pompowania lakieru.
Wewnątrz budynku działania gaśnicze prowadzili ratownicy w aparatach powietrznych, jednocześnie prowadzono oddymianie przy pomocy wentylatorów. Prąd wody wprowadzono także z zewnątrz z drabiny mechanicznej.
W czasie pożaru pogotowie ratunkowe zabrało do Szpitala Wojewódzkiego 9 osób (pracownicy zakładu) z objawami podtrucia dymem. Wszystkie osoby po badaniach w szpitalu odesłane zostały do domów.

W akcji brało udział 10 zastępów straży pożarnej (w tym 1 zastęp Wojskowej Straży Pożarnej), pogotowie ratunkowe, Policja.
Działania zakończono o godz.1410.


 

artykul W dniu 27 grudnia 2006 roku ok. godz. 005 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze mieszkania na VIII piętrze w budynku w Bielsku- Białej przy ul. Sterniczej.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i rozstawieniu samochodu drabiny mechanicznej celem ewakuacji człowieka będącego na balkonie na ósmym piętrze. Z braku możliwości dojazdu pod budynek (parkujące samochody) drabina nie została optymalnie rozstawiona, co spowodowało ograniczenie pola pracy drabiny (zabrakło ok. pięciu metrów, aby ratownicy mogli ewakuować poszkodowanego z balkonu).
Równocześnie poprowadzono jeden prąd wody po klatce schodowej budynku. Ratownicy ubrani w aparaty powietrzne weszli do mieszkania przez palące się drzwi wejściowe i ewakuowali poszkodowanego, którego przekazali służbie medycznej Pogotowia Ratunkowego. W trakcie akcji prowadzono równocześnie ewakuację lokatorów z wyższych pięter. Po przewietrzeniu mieszkania oraz klatki schodowej przystąpiono do rozbiórki tlących się elementów mieszkania.

Po przewietrzeniu klatek schodowych oraz sprawdzeniu mieszkań i klatek schodowych na obecność tlenku węgla lokatorzy wrócili do swych mieszkań.

W akcji ratowniczo- gaśniczej wzięło udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (18 strażaków), 1 zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (6 żołnierzy- strażaków), 2 karetki Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, 2 radiowozy Policji, a także przedstawiciele Administracji.

artykul W dniu 27 października 2006 roku o godzinie 1700 w świetlicy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 przy ul. Grunwaldzkiej odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego dla dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z Bielska - Białej i powiatu bielskiego "Dziś płonie trawa, jutro twój dom".

artykul W dniu 26 października 2006 roku w "Sali Złotej" Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski uroczyście wręczył nadane przez Prezydenta RP odznaczenia.
Odznaczenie zostali m.in. mł. ogn. Waldemar Trojan oraz mł. ogn.Tadeusz Piela pełniący służbę w Jednostce Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 PSP w Bielsku Białej.

artykul W dniu 20 października 2006 roku ok. godz. 020 do Powiatowego Stanowiska Kierowania w Ustroniu wpłynęło zgłoszenie o palącym się lesie w okolicach Wisły w trudnodostępnym terenie górskim. Po dojeździe zastępów na miejsce okazało się, że pali się las w masywie góry Skrzyczne w powiecie bielskim.

artykul W dniu 7 października 2006 roku na stadionie sportowym Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała.
Wystartowało 9 drużyn dziewcząt oraz 15 drużyn chłopców. Zwycięstwa odniosły drużyny: OSP Bystra wśród dziewcząt i OSP Bronów wśród chłopców.

artykul W dniu 25 września 2006 roku o godz. 1246 bielscy strażacy dostali zgłoszenie o palącym się dachu na kościele pod wezwaniem Świętej Barbary w Czechowicach- Dziedzicach.
Na miejscu stwierdzono, że pali się odeskowanie i ocieplenie dachu kościoła na powierzchni ok. 20 m2. Przystąpiono do rozbiórki części blachy dachu celem dotarcia do źródła pożaru. Zdjęto (rozkręcono na śrubach) w sumie ok. 100 m2 blachy wokół miejsca pożaru. Podano prąd wody na palące się deski i ocieplenie. Po ugaszeniu przystąpiono do prac rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji dachu.
Spaleniu uległo odeskowanie i ocieplenie dachu kościoła na pow. ok. 30m2.

artykul W sobotę 29 lipca 2006 roku ok. godz. 1600 nad Podbeskidziem przeszły burze z bardzo silnym wiatrem. Najwięcej zniszczeń pozostawiły one w sołectwach Bestwinka, Kaniów i Dankowice, gdzie "trąba powietrzna" wyrywała drzewa z korzeniami i porywała dachy domostw. Ogólnie zanotowano 18 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz, uszkodzeniu uległo ponad 20 dachów domów mieszkalnych, z dróg, płotów i domów usunięto około 50 drzew. Domy, gdzie uszkodzeniu uległy dachy zostały zalane. Ponadto uszkodzeniu uległy linie energetyczne, a także płoty i kilka samochodów.

artykul Ok. 200 w nocy 29 czerwca 2006 roku nad Podbeskidziem przeszły burze z bardzo silnym wiatrem. Strażacy wyjeżdżali do przewróconych drzew i uszkodzonych dachów budynków. Najwięcej zdarzeń zanotowano w gminie Wilamowice (sołectwa Pisarzowice i Hecznarowice) oraz gminie Porąbka (sołectwo Czaniec).

artykul W nocy z 17 na 18 czerwca 2006 roku nad Podbeskidziem przeszły burze z nawalnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Podczas tej nocy bielscy strażacy wyjeżdżali do 20 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz, w tym 13 razy do pompwania wody z zalanych pomieszczeń, 6 razy do udrażniania przepływu miejscowych potoków i raz do usunięcia powalonego drzewa.
Najwięcej zdarzeń tej nocy zanotowano w Bielsku- Białej (7 zdarzeń) i w gminie Kozy (5 zdarzeń).

artykul W dniu 8 czerwca 2006 roku o godz. 2050 zastęp SRT (samochód specjalny ratownictwa technicznego) z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 PSP z Bielska- Białej został zadysponowany do zdarzenia w miejscowości Ochaby Wielkie, gmina Skoczów, powiat cieszyński. Na miejscu okazało się, że do zbiornika na "gnojowicę" wpadł koń.

artykul W dniu 8 czerwca 2006 roku o godz. 1000 Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej i Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą nr 1 w Bielsku- Białej odwiedziły dzieci z bielskich szkół podstawowych. Wizyta ta była związana z ogólnopolską akcją "Czytamy dzieciom", do której włączyli się także i bielscy strażacy.
Wiersz Jana Brzechwy "Pali się" przeczytał dzieciom Komendant Miejski bryg. Marek Rączka.
Dzieci zwiedziły także obiekt Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 i uczestniczyły w pokazie sprzętu pożarniczego, będącego na wyposażeniu jednostki.

artykul W dniu 11 maja 2006 roku bielscy strażacy obchodzili swoje święto "Dzień Strażaka".
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 900 uroczystym apelem, połączonym z wręczeniem odznaczeń i awansów.
Wojewódzkie uroczystości "Dnia Strażaka" odbyły się dnia 12 maja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

artykul Z dniem 30 kwietnia 2006r. został zwolniony ze służby, w związku z nabyciem prawa do zaopatrzenia emerytalnego Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej st. bryg. Franciszek Kamiński.
St. bryg. Franciszek Kamiński, jako absolwent Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, służbę rozpoczął w 1977 roku w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnych w Bielsku-Białej w Wydziale Operacyjnym. W czasie swojej służby pracował w strukturach: Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej, Wojewódzkiego Ośrodka Szkolenia Pożarniczego w Bielsku- Białej, w tym jako Komendant Ośrodka Szkolenia, Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej. Od 1 lipca 1992r. był Dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej, a 1 kwietnia 1999r. został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku- Białej.
Uroczystości pożegnania st. bryg. Franciszka Kamińskiego odbyły się w dniu 28 kwietnia 2006r. w świetlicy JRG nr 1.

artykul W dniu 5 kwietnia 2006 roku w Szczyrku odbyły się ćwiczenia taktyczno- bojowe, których tematem przewodnim była katastrofa techniczna w rejonie dolnej stacji wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne oraz pożar w Zespole Szkół Podstawowo- Gimnazjalnych.

artykul Doba z 29 na 30 marca 2006r. była bardzo pracowita dla strażaków powiatu bielskiego wskutek gwałtownych roztopów i opadów deszczu.
Zanotowano ogółem 30 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków roztopów i opadów, z czego:

 • 8 zdarzeń w mieście Bielsko-Biała,
 • 4 zdarzenia w gmienie Czechowice-Dziedzice,
 • 7 zdarzeń w gminie Jasienica,
 • 3 zdarzenia w gminach Buczkowice i Porąbka,
 • 1 zdarzenie w gminach Bestwina, Szczyrk, Kozy, Jaworze i Wilamowice.

artykul W dniu 22 marca 2006r. w świetlicy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 odbyło się rozstrzygnięcie etapu powiatowego VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci i młodzieży pod hasłem "Zapobiegam pożarom i ostrzegam przed nimi".

artykul W dniu 12 marca 2006r. ok. godz. 2215 strażacy dostali zgłoszenie o palącym się mieszkaniu na IX piętrze w Bielsku- Białej przy ul. Doliny Miętusiej.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono że palą się mieszkania na IX piętrze, a wydobywające się płomienie po dwóch stronach bloku mieszkalnego ogarniają mieszkania na X piętrze.

artykul W dniu 24 lutego 2006r. w Szczyrku na stoku Skrzycznego rozegrano I Wojewódzkie Mistrzostwa Strażaków woj. śląskiego w Narciarstwie Alpejskim o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Zawody rozegrano w konkurencji slalomu giganta- 2 przejazdy. W zawodach udział wzięło 91 strażaków i emerytów oraz gości z terenu woj. śląskiego.

artykul W nocy w dniu 14 lutego 2006r. ok. godz. 030 strażacy dostali zgłoszenie o palącym się mieszkaniu na III piętrze w bloku w Bielsku- Białej przy ul. Spółdzielców.
Strażacy ewakuowali całą klatkę schodową (ok. 40 osób) i podali prąd wody do mieszkania. Dużym utrudnieniem było nagromadzenie dużej ilości rzeczy znajdujących sie na całej powierzchni mieszkania, do wysokości ok.1,5m. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do usuwania nagromadzonych materiałów z pomieszczenia kuchni gdzie powstał pożar. Po oddymieniu kuchni stwierdzono że z odkręconego zaworu "kranu" w kuchni wylewa się woda, co było powodem zalania mieszkania poniżej.

artykul W sobotę 28 stycznia 2006r. o godz. 1715 zawalił się dach jednego z pawilonów na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w Chorzowie. W momencie tragedii była tam wystawa gołębi pocztowych. Uwięzionych zostało kilkaset osób. Akcja ratownicza trwała do niedzielnego popołudnia.
Wzięli w niej udział także strażacy z Bielska- Białej - łacznie dwudziestu ośmiu.

artykul W dniu 20 stycznia 2006 roku w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Straconce- Bielsko- Biała odbyło się III Spotkanie Strażaków Emerytów.

artykul  W dniach od 19 do 22 stycznia 2006r. w Szczyrku odbyły się I Ogólnopolskie Zimowe Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Organizatorami zawodów byli: Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Instytut Ratownictwa Medycznego Kraków, Związek Pracodawców Ratownictwa Medycznego Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej. Przy organizacji i przeprowadzeniu zawodów pomagali także strażacy Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.
W zawodach, w których wzięło udział 30 załóg zwyciężyło "Olmedica" z Olecka, drugie miejsce zajęła załoga ze Szkoły Aspirantów PSP z Krakowa, a trzecie Grupa Szybkiego Reanimowania z Krakowa. Bielskie Pogotowie Ratunkowe zajęło 9 miejsce.

artykul W dniu 5 stycznia 2006r. ok. godz. 2230 strażacy dostali zgłoszenie o palącym się budynku magazynowo- handlowym w Czechowicach- Dziedzicach przy ul. Kolejowej.
Po przyjeździe na miejsce pożaru podano dwa prądy wody do wnętrza obiektu, jeden prąd do pomieszczenia kotłowni ,drugi przez otwór okienny na poddasze. Równocześnie podjęto rozpoznanie i ewakuacje jednej osoby z mieszkania na poddaszu.
Po dojeździe kolejnych zastępów podano trzeci prąd wody do wnętrza magazynu - zaplecza sklepu spożywczego. Podjęto działania w celu dotarcia do źródła ognia (wycięcie dwóch otworów w połaci dachu), przemieszczenie prądu wody z kotłowni na poddasze po drabinie i podanie wody przez otwory. Pogotowie energetyczne odcięło dopływ prądu do obiektu.
W trakcie działań zauważono pęknięcie rury z wodą w magazynie co przyczyniło się do zalania powierzchni magazynu (ok. 15 cm wody na powierzchni podłogi). Po zlokalizowaniu zaworu wody zakręcono go uniemożliwiając wypływ. Przystąpiono również do usunięcia wody z magazynu oraz ewakuacji znajdującego się tam towaru z równoczesnym podawaniem jednego prądu wody na strop nad magazynem.
Po lokalizacji pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki stropu z równoczesnym dogaszaniem zarzewi ognia oraz oddymiano pomieszczenie strychowe i magazynowe.

W akcji, która trwała do ok. 600 rano wzięło udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (16 strażaków), 3 zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych (15 druhów- strażaków), 1 zastęp Zakładowej Straży Pożarnej w Lotos Park Technologiczny sp. z o.o. w Czechowicach- Dziedzicach (3 strażaków). Starty oszacowano na ok. 60 tys. zł., uratowano zaś mienie oszacowane na ok. 800 tys. zł.


 

artykul Silny i porywisty wiatr oraz opady atmosferyczne, to przyczyny wielu wezwań straży pożarnych do usuwania skutków miejscowych zagrożeń w dniu i nocy 16 grudnia 2005 roku. Zdarzenia zlokalizowane były zarówno w Bielsku- Białej jak i w powiecie bielskim. Najczęstszą interwencją było usuwanie powalonych drzew, konarów na drogi, które były zagrożeniem dla uczestników ruchu drogowego. Ogółem zanotowano 18 zdarzeń tego typu. Strażacy zabezpieczali również miejsca zerwanych kabli energetycznych (Czechowice- Dziedzice, Rybarzowice) do czasu przybycia ekip pogotowia energetycznego. W jednym przypadku interwencja dotyczyła naderwanej folii zwisającej nad drogą z remontowanego wiaduktu w Jasienicy, zaś w Bielsku- Białej strażacy zrywali odpadający na chodnik tynk ze starej kamienicy. Nie zanotowano większych strat materialnych ani osób poszkodowanych.

artykul W dniach od 7 do 26 listopada 2005 roku na terenie województwa śląskiego odbyły się praktyki strażaków z Tarnopola (Ukraina). Także w Bielsku- Białej na praktykach przebywała dwójka z nich.

artykul W dniu 10 listopada 2005 roku ok. godz. 1920 wybuchł pożar w Cukrowni i Rafinerii Chybie SA. (powiat cieszyński) na podeście technologicznym hali magazynowania suchych wysłodków buraczanych. Do zdarzenia zostały zadysponowane także zastępy z aparatami powietrznymi SLPGaz i drabina mechaniczna SD-37 z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 PSP z Bielska- Białej.
Strażacy powrócili do jednostki w dniu 11 listopada ok. godz. 1400.

artykul W dniu 31 października 2005 roku ok. godz. 1140 doszło do przewrócenia się samochodu ciężarowego do rowu w miejscowości Oczków, powiat żywiecki. Samochód przwoził m.in.: kwas siarkowy, kwas fosforowy, nadtlenek wodoru. Niewielka ilość substancji z rozszczelnionych zbiorników wyciekła do gleby.
O godz. 1244 do zdarzenia został zadysponowany pluton ratownictwa chemicznego z JRG nr 1 PSP Bielsko- Biała w sile 4 zastępów, 12 strażaków. Strażacy wrócili do koszar o godz. 2033.

artykul W dniu 24 września 2005 roku na stadionie sportowym w Porąbce odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze drużyn seniorów Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała.
Wystartowało 9 drużyn kobiecych, w tym 1 drużyna poza konkurencją z OSP Ustka (powiat słupski) oraz 22 drużyny męskie. Zwycięstwa odniosły drużyny: OSP Wilkowice wśród kobiet i OSP Komorowice Krakowskie wśród mężczyzn.

artykul W dniu 23 września 2005 roku ok. godz. 1130 wybuchł pożar dachu w Hotelu Gołębiewski w Wiśle (powiat cieszyński).
W akcji ratowniczo- gaśniczej brało udział także pięć zastępów z Bielska- Białej (4 z JRG nr 1 i 1 z JRG nr 3).

artykul W dniach od 17 do 19 września 2005 roku w Jastrzębiu odbyły się VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Ratowników Drogowych. Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach reprezentowali asp. Tomasz Kokoszyński z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 3 PSP w Bielsku- Białej oraz asp. Piotr Gawliński z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej PSP w Żywcu.
Strażacy z Bielska- Białej i Żywca w pokonanym polu pozostawili wiele par ratowników nawet po akademiach medycznych i wygrali zawody zdobywając Międzynarodowe Mistrzostwo Ratowników Drogowych.

artykul W dniu 17 września 2005 roku ok. godz. 1150 wybuchł pożar w zakładzie konfekcji skórzanej w Czechowicach- Dziedzicach przy ul. Legionów.
W momencie przyjazdu zastępów straży pożarnej w całym obiekcie występowało bardzo silne zadymienie. Pożarem objęte były częściowo pomieszczenia magazynu wyrobów gotowych, magazynu surowców, szatnie i pomieszczenia biurowe.
Lokalizacja pożaru ze względu na bardzo silne zadymienie nastąpiła dopiero w momencie częściowej rozbiórki dachu, co umożliwiło skuteczne podawanie prądów gaśniczych. Po zlokalizowaniu pożaru rozebrano częściowo konstrukcję dachu, oraz częściowo ścian celem dogaszenia pożaru. Równocześnie prowadzono ewakuację maszyn szwalniczych oraz surowców (skóry) z części budynku nie objętej pożarem. Z pomieszczeń biurowych ewakuowano dokumentację firmy.
W wyniku pożaru zniszczeniu uległy wyroby gotowe oraz surowce, wyposażenie pomieszczeń (biura, szatnie, jadalnie), a także w znacznym stopniu cały obiekt (dach, ściany, ścianki działowe). Uratowano pomieszczenia szwalni wraz z wyposażeniem.
Straty oszacowano na około 2500 tys. zł.
W akcji wzięło udział 9 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (24 strażaków), 12 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (62 strażaków) oraz służby współdziałające Pogotowie Ratunkowe, Policja, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe.

artykul W dniu 13 września 2005 roku ok. godz. 1425 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym w Bielsku- Białej przy ul. Broniewskiego.
Po przyjeździe na miejsce pożaru stwierdzono, że z mieszkania na parterze wydobywają się płomienie, z całego budynku wydobywa się gęsty dym, na poddaszu znajduje się jedna osoba, a dwie osoby stoją w oknie na pierwszym piętrze.
W pierwszej fazie przystąpiono do ewakuacji osób zagrożonych, które przekazano obsłudze pogotowia ratunkowego. Następnie podano dwa prądy wody w natarciu do wewnątrz palącego się mieszkania. Po dojeździe kolejnych zastępów podano jeden prąd wody po drabinę na dach budynku, a jeden prąd wody w obronie na strych sąsiedniej klatki schodowej.
W celu łatwiejszego dojścia do źródła ognia i obniżeniu temperatury na poddaszu wykonano trzy otwory w dachu.
Lokalizacja pożaru na poddaszu przebiegała w trudnych warunkach (duże zadymienie i wysoka temperatura). Po lokalizacji pożaru przystąpiono do dogaszania i częściowych prac rozbiórkowych nadpalonej konstrukcji dachu.
Poszkodowani zostali zabrani na obserwację do szpitala. Pozostałym mieszkańcom budynku zapewniono lokale zastępcze.

Straty oszacowano na około 60 tys. zł.
W akcji wzięło udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (18 strażaków), 6 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (36 strażaków), zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (6 strażaków) oraz służby współdziałające Pogotowie Ratunkowe, Policja, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Gazowe, Straż Miejska oraz administracja budynku.

artykul W dniu 13 września 2005r. w godzinach rannych nad Podbeskidziem przeszły intensywne opady deszczu.
Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom miasta Bielsko- Biała, a także gmin Jasienica, Jaworze i Porąbka. W dniu tym zanotowano 51 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków opadów. Strażacy pompowali wodę z zalanych piwnic (40 przypadków, w tym w mieście Bielsko- Biała- 19, w gminie Jaworze- 15, Porąbka- 4, Jasienica- 2), udrażniali przepływy potoków i studzienek kanalizacyjnych w miejscowościach: Bielsko- Biała (7 przypadków) i Jaworze (1 przypadek), a także umacniali pobocza dróg, pompowali studnie i zmywali drogę.

artykul W dniu 26 sierpnia 2005 roku o godz. 205 strażacy dostali zgłoszenie o przewróceniu się cysterny przewożącej asfalt do rowu przy drodze krajowej nr 1 w Czechowicach- Dziedzicach.
Na miejscu zdarzenia zastępy zastały wywróconą na prawy bok izotermiczną cysternę przewożącą płynny asfalt w ilości 24200kg - komponent do produkcji masy bitumicznej. Z zaworu wlewowego znajdującego się na górze zbiornika wylewał się asfalt, który rozlał się na powierzchni ok. 150 m2 na plac pobliskiego gospodarstwa i na skutek krzepnięcia zastygał. Ze zbiornika paliwa wyciekło ok. 40 litrów oleju napędowego przez korek- podano na niego profilaktycznie pianę ciężką.
Asfalt wylał się do poziomu zaworu, po czym zastygł i uszczelnił sam zawór. Przystąpiono do ewakuacji z placu gospodarstwa narzędzi rolniczych i różnych zgromadzonych tam materiałów. Obrzeża rozlewiska zasypywano piaskiem i ziemią, aby ograniczyć obszar rozlanego asfaltu. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń.
Na miejsce dojechała pusta cysterna, do której rozpoczęto przepompowywanie asfaltu. Około godz. 800 przystąpiono do przepomowywania asfaltu z uszkodzonej cysterny do podstawionej sprawnej przez zawór spustowy przez wpompowywanie sprężonego powietrza do cysterny. Po przepompowaniu około 8000kg asfaltu przystąpiono do wyciągania samochodu z rowu przy pomocy dwóch samochodów ciężkich pomocy drogowej.
Samochód z rowu wyciągnięto ok. godz. 1400.
Paliwo, które wylało się ze zbiornika przepompowano do beczek za pomocą pompy chemicznej i przekazano do utylizacji do Rafinerii Czechowice.

Na miejsce zdarzenia przybyli pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z Pszczyny, pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska Delegatura Bielsko- Biała, drogę zabezpieczali policjanci z Czechowic- Dziedzic i Bielska- Białej.
Strażacy wspólnie z pracownikami Inspektoratu Ochrony Środowiska czyścili rów z pozostałego oleju napędowego przy pomocy sorbentów i ustawionych zastawek do dnia 29 sierpnia.

artykul W dniu 24 sierpnia 2005r. w godzinach przedpołudniowych intensywne opady deszczu na Podbeskidziu sprawiły, że rzeki przekroczyły na Śląsku Cieszyńskim stan alarmowy i w wielu miejscach wystąpiły z koryt. Woda zalała drogi, gospodarstwa i tereny rolne.
W Cieszynie burmistrz ogłosił stan alarmowy.
Do akcji powodziowej w gminie Zebrzydowice zostali zadysponowani m.in. strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej. Na miejsce akcji udał się samochód rozpoznawczy z przyczepą z pontonem.
Do pomocy zadysponowana została także kompania gaśnicza Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu bielskigo i miasta Bielsko- Biała pod dowództwem kpt. Radosława Radkowskiego i asp. sztab. Wojciecha Kąkola, składająca się z samochodów gaśniczych OSP z: Mazańcowic, Rybarzowic, Wilamowic, Szczyrku, Bystrej, Wilkowic, Jasienicy, Kóz, Pisarzowic, Bronowa, Bestwiny oraz z Bielska- Białej: Komorowic Śląskich, Komorowic Krakowskich, Lipnika i Hałcnowa. Strażacy wrócili do jednostek około godz. 2300
Do akcji powodziowej do Cieszyna strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej zostali zadysponowani także w dniu 28 sierpnia. Udali się tam samochodem kwatermistrzowskim z zaporami sorbcyjnymi i pontonem.

Także ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom powiatu bielskiego. W nocy z 24 na 25 sierpnia zanotowano tu 25 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków opadów. Strażacy pompowali wodę z zalanych piwnic (21 przypadków, w tym w gminie Porąbka- 14, Kozy- 3, Wilamowice- 2, Czechowice- Dziedzice- 1, Bielsko- Biała- 1), a także udrażniali przepływy potoków w miejscowościach: Bujaków, Szczyrk, Pisarzowice i Porąbka.
Uszkodzenia dróg i powalone drzewa spowodowały, że miejscowość Wielka Puszcza (gmina Porąbka) jest praktycznie odcięta od reszty kraju. Kłopoty z dojazdem do miejscowości mają także strażacy, którzy walczą tam z żywiołem od godzin wieczornych 24 sierpnia. Na miejscu jest także Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej bryg. Marek Rączka z grupą operacyjną komendy.

Uszkodzeniu uległo ok. 80% dróg, gazociąg 4 km, 4 mosty, 2 samochody osobowe, na posesje woda naniosła ziemię i żwir.
Działania straży skierowane zostały głównie do pomocy miejscowej ludności (ok. 300 osób - ludność miejscowa i wczasowicze). Polegały one na dostarczaniu wody pitnej i żywności do punktu przyjmowania zgłoszeń zlokalizowanego w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej jedyną przejezdną drogą prowadzącą szlakiem turystycznym - do tego celu użyto quadów z Beskidzkiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz samochodów terenowych Land Rover z JRG 1 oraz dwa samochody z GOPR (niemożliwa inna forma komunikacji). Wywieziono z zagrożonego terenu 20 osób, które wyraziły chęć wyjazdu z miejscowości. Zapewniono dla mieszkańców opiekę medyczną przez lekarza z GOPR. Dokonywano również pompowań z zalanych piwnic. Przy pomocy samochodu technicznego i drabiny mechanicznej usuwano z podpór istniejącego mostu drzewa i gałęzie aby udrożnić przepływ wody. Pomagano ludności poprzez umożliwienie kontaktu telefonicznego z bliskimi (przekazywano informacje o stanie osób będących w Wielkiej Puszczy). Energetyka prowizorycznie naprawiła uszkodzenia - prąd dopływa do miejscowości brak prądu w siedmiu domach.
Czynione są starania aby od strony woj. małopolskiego wojsko udrożniło drogę, umożliwiając transport kołowy. W Urzędzie Gminy Porąbka utworzono sztab kryzysowy.

W dniu 26 sierpnia o godz. 855 udrożniono drogę na Targanice. Na miejsce przybyło wojsko w celu udrożnienia drogi na Kozubnik. Samochody terenowe przewożą ludność oraz niezbędne zaopatrzenie. Przy pomocy samochodu łączności i przenośnych środków łączności jest prowadzona łączność pomiędzy Wielka Puszczą a Urzędem Gminy w Porąbce. Rozpoczęto przy pomocy ciężkiego sprzętu budowlanego udrażnianie lokalnych dróg na terenie Wielkiej Puszczy. Trwa podłączanie zasilania energetycznego do ostatnich budynków. W godzinach popołudniowych pogotowie gazowe rozpocznie próbę przełączenia gazu do Wielkiej Puszczy od strony Andrychowa.
Uzgodniono udział w ewentualnych zdarzeniach zastępów z powiatu Wadowice, z uwagi na jedyny możliwy dojazd od strony Andrychowa.

W dniach następnych na miejscu pozostają samochód gaśniczy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 2 i samochód ratowniczo- rozpoznawczy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 celem zabezpieczenia mieszkańców sołectwa.

W dniu 30 sierpnia w godzinach południowych przywrócona została łączność telefoniczna. Na posiedzeniu sztabu kryzysowego podjęto decyzję o zakończeniu działań.
Dokonano wstępnej oceny strat. Straty powiatowe sięgają ok. 15 mln. zł (zniszczone drogi i mosty), a straty gminne ok. 7 mln. (zniszczone drogi i mosty).

artykul W dniu 22 sierpnia 2005 roku ok. godz. 030 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w budynku handlowo- usługowym w Bielsku- Białej przy ul. Krakowskiej.
Po przybyciu na miejsce stwierdzono, że pożarem objęte jest poddasze wraz z dachem budynku oraz z przylegającymi wiatami magazynowymi. Podano sześć prądów piany ciężkiej. Na miejsce zadysponowano dodatkowe zastępy Straży Pożarnej.

artykul W dniu 11 sierpnia 2005 roku ok. godz. 515 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w budynku jednorodzinnym w Mesznej przy ul. Prostej.
Jako pierwsza na miejsce pożaru dotarła OSP Meszna. W momencie dojazdu pożarem objęte było pomieszczenie wewnątrz budynku.

artykul W dniu 23 lipca 2005r. ok. godz. 1305 strażacy dostali wezwanie do zasypanego człowieka w wykopie na terenie budowy obwodnicy miasta Bielsko- Biała przy ul. Nad Potokiem.
Działania ratownicze polegały na wykonywaniu prac poszukiwawczych zasypanej przez ziemię i fragment fundamentu osoby wewnątrz wykopu o głębokości 5 metrów. Po przybyciu straży zaczęto wybierać ziemię i fragmenty fundamentu nieistniejącego budynku. Utrudnieniami akcji była stale napływająca do wykopu woda, którą wypompowywano pompą szlamową. Po usunięciu mas ziemi i rury kanalizacyjnej ratownicy dokopali się do fragmentów fundamentów, które oberwały się i spadły do wykopu. Po rozkruszeniu fundamentu o długości około 6 metrów, koparką usuwano cegły i beton. Po usunięciu kolejnej warstwy ziemi ok. 1 metr, odkryto zwłoki mężczyzny, które po odkopaniu wydobyto na powierzchnię.

Po zakończeniu akcji miejsce zdarzenia przekazono Dyrektorowi firmy, która jest wykonawcą budowy drugiego etapu obwodnicy miasta Bielsko-Biała z poleceniem zabezpieczenia wykopu oraz fragmentu ulicy Nad Potokiem. Z informacji uzyskanych od Dyrektora wynika, że wykop zostanie zasypany.
Wyłączono z ruchu fragment ulicy na wysokości wykopu.
W akcji wzięły udział 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej 14 strażaków i zastęp Wojskowej Straży Pożarnej. Na miejsce akcji przybyli: przedstawiciel Państowej Inspekcji Pracy, członkowie Beskidzkiej Grupy GOPR, Prokurator, przedstwiciele Policji, Straży Miejskiej, pogotowia ratunkowego, pogotowia energetycznego oraz wykonawcy obwodnicy. Akcja trwała około 6 godzin.

artykul W dniu 10 czerwca 2005 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Mysłowicach odbył się VIII Międzynarodowy Turniej Zawodowych Strażaków w piłce nożnej o Puchar Przewodniczącego Euroregionu Beskidy. W turnieju tym drużyna Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej zajęła II miejsce.

artykul W dniu 3 czerwca 2005 roku o godz. 900 Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej i Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą nr 1 w Bielsku- Białej odwiedziły dzieci z klas czwartych Szkoły Podstawowej nr 27 w Bielsku- Białej. Wizyta ta była związana z ogólnopolską akcją "Czytamy dzieciom", do której włączyli się także i bielscy strażacy.

artykul W dniu 20 maja 2005 roku o godz. 1600 rozpoczęły się ćwiczenia dla kompanii Nr 5 Śląskiej Brygady Centralnego Odwodu Operacyjnego.
Na miejsce ćwiczeń został wyznaczony kompleks leśny na terenie Nadleśnictwa Bielsko, w byłym kamieniołomie w Kozach.

artykul W dniu 14 maja 2005 roku bielscy strażacy obchodzili swoje święto "Dzień Strażaka".
Uroczystości rozpoczęły się o godz. 1000 Mszą Świętą w kościele pod wezwaniem Opatrzności Bożej w Bielsku- Białej. O godz. 1130 rozpoczęła się główna uroczystość na Placu Ratuszowym, połączona z wręczeniem odznaczeń i awansów.

artykul W dniu 10 maja 2005 roku ok. godz. 1545 wybuchł pożar w hali magazynowo - usługowej przy ul. Ks. Jana Kusia w Bielsku- Białej.
Halę zajmowały dwie firmy, jedna z nich magazynowała uszczelki gumowe, druga to hurtownia artykułów spożywczych. Zawartość hali oraz jej konstrukcja sprzyjały rozwojowi pożaru. Ogień szybko rozprzestrzenił się na całą powierzchnię hali ok. 4800 m2. Po pewnym czasie doszło do całkowitego zawalenia się dachu.
Do akcji zadysponowano spore siły i środki PSP oraz OSP z powiatu bielskiego oraz dodatkowo z Sosnowca, Tychów, Pszczyny i Cieszyna.
Działania ratownicze i zabezpieczające prowadziło łącznie 218 strażaków. Akcja ratownicza była niezwykle trudna. Z pożaru wydobywał się ogromny słup czarnego dymu widoczny z okolicznych miejscowości. Prowadzono również działania obronne, skierowane na sąsiednią w kompleksie, wyremontowaną świeżo bliżniaczą halę. Pozytywnym aspektem akcji ratowniczej była bliskość rzeki Białej, skąd prowadzono pełne zaopatrzenie wodne.

Straty szacunkowe wyniosły 12 mln. zł., z czego 5 mln. zł. to straty budynkowe. Uratowano mienie wartości ok. 18 mln. zł., w tym biurowiec i sąsiednią halę.

artykul W dniu 28 kwietnia 2005r. około godz. 1915 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w pomieszczeniach "kurników" w Mazańcowicach.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszych zastępów zewnętrzne oznaki pożaru wskazywały że palą się palety zgromadzone w pomieszczeniu produkcyjnym. Z informacji uzyskanych od jednego z pracowników okazało się że palącego się materiału nie wolno gasić wodą (działania gaśnicze były podjęte przez pracownika gaśnicami śniegowymi i proszkowymi - działania nieskuteczne). Strażacy podali prąd proszku z kolejnych gaśnic oraz agregatu proszkowego oraz przystąpili do wynoszenia na zewnątrz palących się palet oraz stopionego żarzącego się produktu, prowadzono oddymianie całego obiektu.
Z informacji uzyskanych od właściciela stwierdzono że jednym ze składników świec jest fosforek wapnia. Informacja z kart materiałów niebezpiecznych wynika że fosforek wapnia wchodzi w gwałtowną reakcje chemiczną po kontakcie z wodą tworząc toksyczny fosforowodór. Wyniesiony na zewnątrz częściowo spalony produkt ładowano do metalowych beczek. W związku z opadem deszczu podczas załadunku produktu do beczek nastąpiła reakcja chemiczna tworząc fosforowodór. Beczki przetransportowano do przewiewnej półotwartej wiaty odległej od budynku ok.100m, a te w których następowała reakcja zasypano piaskiem.
Na kierunku rozprzestrzeniania się toksycznych produktów prowadzono pomiary stężeń toksycznych i wybuchowych. Stężenia wybuchowe i toksyczne występowało bezpośrednio przy beczkach. Przeprowadzono również pomiary w bezpośrednim sąsiedztwie wiaty i w odległości ok. 200m nie stwierdzono stężeń niebezpiecznych. Obiekt nie był oznakowany znakami ostrzegawczymi o charakterze występującego zagrożenia podczas procesu produkcji i magazynowania świec.
Mieszkańców sąsiednich budynków (najbliższy 250m) poinformowano i ostrzeżono o ewntualnym wystąpieniu zagrożenia, nakazano pozamykać okna. Na miejsce przybyła karetka w celu przebadania właściciela, nie stwierdzono odznak zatrucia.

Przeprowadzono konsultacje z Krajowym Koordynatorem Ratownictwa Chemicznego oraz ze Stacją Ratownictwa Chemicznego Dekochem Oświęcim, które potwierdziły informacje uzyskane z kart materiałow niebezpiecznych.
W dniu 29 kwietnia o godz. 600 skontrolowano przyrządami pomiarowymi teren pod wiatą oraz terenu przyległego - brak stężeń.

O godz 900 odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli PIOŚ oraz Policji dot. organizacji transportu odpadu niebezpiecznego do utylizacji w Dekochem Oświęcim.
Do przetransportowania beczek z substancją do neutralizacji zadysponowano Grupę Ratownictwa Chemicznego DEKOCHEM z Oświęcimia.

artykul W dniu 27 kwietnia 2005 roku nad ranem powstało zadymienie w jednej z sal chorych w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku- Białej na oddziale chirurgii na III piętrze. W sali tej przebywał jeden pacjenta, który został zabrany z sali przez personel szpitala przed przybyciem zastępów straży pożarnej. Nie odniósł on żadnych poważniejszych obrażeń. Pożar został ugaszony prze pracowników szpitala gaśnicą proszkową. Działania jednostek PSP ograniczyły się do oddymienia i przewietrzenia sali szpitalnej. W akcji wzięło udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (22 strażaków) oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (6 żołnierzy).

artykul W dniu 13 kwietnia 2005 roku w kościele ewangelicko - augsburskim "Zbawiciela" w Bielsku- Białej przy placu Lutra odbyło się VII Ekumeniczne Spotkanie Strażaków.

artykul Papież Jan Paweł II odszedł do wieczności w sobotę 2 kwietnia 2005 roku o godz. 2137. Jego pogrzeb odbył się w Watykanie w dniu 8 kwietnia o godz. 1000. Strażacy uczcili jego pamięć poprzez uruchomienie wszystkich syren alarmowych oraz poprzez włączenie sygnałów alarmowych w pojazdach na 3 minuty w momencie rozpoczęcia mszy żałobnej.

artykul W dniu 28 marca 2005r. w miejscowości Zabrzeg , gmina Czechowice-Dziedzice w bagnie zlokalizowanym przy ul. Gminnej odkryto nieznaną substancję chemiczną.
O zdarzeniu powiadomił Dyżurnego Miejskiego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej Dyżurny Komisariatu Policji w Czechowicach- Dziedzicach, który otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu od pracownika PKP Stacji Zabrzeg- Czarnolesie.

artykul Nagły wzrost temperatury spowodował bardzo szybkie topnienie śniegu i lodu. Spowodowało to wzrost poziomu wody w lokalnych rzekach i potoczkach, a także lokalne podtopienia. W dniu 17 marca 2005r. w mieście Bielsko- Biała i powiecie bielskim zanotowano 28 zdarzeń z tym związanych (na 33 wszystkie zdarzenia).

artykul W dniu 7 marca 2005 roku około godz. 900 w Bielsku - Białej, przy ul. Wapienickiej doszło do pożaru budynku produkcyjno-magazynowego wytwórni desek snowbordowych.
Po przybyciu na miejsce pierwszej jednostki pożarem objęte było poddasze budynku produkcyjnego. Po przeprowadzeniu rozpoznania, wyłączeniu energii elektrycznej i ewakuacji 30 osób z budynku podano w natarciu 2 prądy wody, jeden po klatce schodowej, drugi z drabiny mechanicznej.
Po przybyciu kolejnych zastępów podano następne 3 prądy w natarciu ( po zewnętrznej klatce przeciwpożarowej prąd piany, z drabiny mechanicznej prąd wody w natarciu, z dachu sąsiedniego budynku prąd piany w natarciu ).
O godz.1034 zlokalizowano pożar, następnie wycofano 1 prąd z drabiny mechanicznej, oraz drugi z zewnętrznej klatki schodowej. W dalszej fazie akcji przystąpiono do dogaszania pogorzeliska oraz prac rozbiórkowych spalonej więźby dachowej.
W bezpośrednim sąsiedztwie przylegał dwukondygnacyjny budynek produkcyjny, który był zagrożony ogniami lotnymi. Istniało również niebezpieczeństwo przerzutu pożaru do zbiornika trocin opałowych o pojemności 250 m3. Odcięto tunel transportowy - drogę rozprzestrzeniania się pożaru. W działaniach brała udział grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach , grupa operacyjna Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej.
Na miejscu w celu dozorowania pogorzeliska pozostali pracownicy firmy.

Dużym utrudnieniem w prowadzeniu akcji były warunki pogodowe: opady śniegu, temperatura ok. -5 stopni Celsjusza, wiatr, zaspy, a także zastawiony dojazd do budynku przez samochód ciężarowy.
W akcji wzięło udział 17 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (52 strażaków), w tym plutony gaśnicze z Tych i Cieszyna, 11 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (52 druhów- strażaków) oraz zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (6 żołnierzy- strażaków). Zużyto ok. 100 m 3 wody, ok. 2000 litrów środka pianotwórczego, pożarem objęta była powierzchnia ok. 1250 m2 (ok. 3750 m3).

artykul W dniu 18 lutego 2005 roku ok. godz. 210 doszło do pożaru mieszkania na VI piętrze w budynku X- piętrowym przy ul. Goleszowskiej należącym do Beskidzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

artykul W dniu 15 lutego 2005 roku ok. godz. 1624 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w budynku mieszkalnym w Bielsku- Białej przy ul. Żeglarskiej.
Po przyjeździe na miejsce zdarzenia stwierdzono że, z mieszkania na parterze wydobywa sie dym. Wprowadzono do wewnątrz ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych celem przeszukania pomieszczeń, równocześnie podawano 2 prądy wody w natarciu do wewnątrz budynku. W pomieszczeniach znaleziono kobietę, którą wyniesiono na zewnątrz. Przystąpiono do resuscytacji do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. W tym samym czasie wyprowadzono na zewnatrz mężczyznę, który był przytomny. Po przyjeździe pogotowia ratunkowego przekazano poszkodowanych. Kobiety niestety nie udało się odratować.
Po ugaszeniu pożaru pomieszczenia oddymiono.

artykul W dniu 9 lutego 2005 roku ok. godz. 1300 nastąpiła awaria napędu głównego Kolei Linowej na Szyndzielnię. W "gondolach" zostało uwięzionych 25 osób. Na miejsce akcji została zadysponowana Beskidzka Grupa GOPR, a później do pomocy także i bielscy strażacy. Uwięzione osoby zostały bezpiecznie ewakuowane na ziemię za pomocą technik alpinistycznych i odprowadzone do dolnej stacji kolejki. Akcja trwała do ok. godz. 1730.

artykul W dniu 3 lutego 2005 roku o godz. 1400 w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Bystrej odbyło się podsumowanie współpracy Państwowej Straży Pożarnej ze służbami współdziałającymi przy akcjach ratowniczych na terenie powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała za rok 2004. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele władz samorządowych.

artykul W dniu 3 lutego 2005 roku ok. godz. 550 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w Bielskich Zakładach Obuwia "Befado" w Bielsku- Białej przy ul. Sempołowskiej.
Po dojeździe stwierdzono że pali się agregat wtryskowy i instalacja wentylacyjna na hali produkcyjnej obuwia.

artykul W dniu 30 stycznia 2005 roku ok. godz. 1145 w Bielsku- Białej na ul. Partyzantów doszło do wypadku 3 samochodów osobowych.
W wyniku wypadku 4 osoby zostały ranne, z czego 3 uwalniali strażacy przy pomocy narzędzi hydraulicznych.

artykul W dniu 28 stycznia 2005 roku ok. godz. 750 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w budynku jednorodzinnym w Szczyrku przy ul. Myśliwskiej.
Po dojeździe zastępów straży pożarnej stwierdzono że pali się w jednym pomieszczeniu na parterze budynku oraz występuje zadymienie w całym budynku. Podano jeden prąd wody do wewnątrz oraz jednocześnie przystąpiono do przeszukiwania pomieszczeń.
Właściciela budynku strażacy ewakuowali z pomieszczenia na pierwszym piętrze przy pomocy drabiny przystawnej.
W pokoju, w którym miał miejsce pożar znaleziono ciało kobiety którą wyniesiono na zewnątrz. Kobieta niestety nie żyła.
Pomieszczenia dokładnie sprawdzono i przewietrzono.
Ze względu na panujące warunki atmosferyczne (opady śniegu) dojazd na miejsce zdarzenia był utrudniony.

W akcji wzięło udział: 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej (13 strażaków), oraz 4 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej (24 druhów- strażaków).

artykul W dniu 26 stycznia 2005 roku ok. godz. 830 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w Czechowicach- Dziedzicach przy ul. Niepodległości.
Pożarem objęta była drewniana konstrukcja stropu pomiędzy parterem, a pierwszym piętrem.

artykul W dniu 21 stycznia 2005 roku ok. godz. 2300 wybuchł pożar budynku warsztatowo- garażowego w Szczyrku przy ul. Poziomkowej.
Przed przybyciem zastępów straży doszło do wybuchów butli propan-butan i butli z tlenem. Podczas zdarzenia strażacy ewakuowali i zabezpieczyli kolejną butlę z acetylenem znajdującą się w obiekcie.

artykul W dniu 19 stycznia 2005 roku w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Lipniku- Bielsko- Biała odbyło się II Spotkanie Strażaków Emerytów.


 

artykul W dniu 20 grudnia 2004 roku o godz. 1400 rozpoczęły się ćwiczenia strażaków Zakładowej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej na obiekcie Rafinerii Czechowice. W ćwiczeniach oprócz strażaków z Bielska- Białej i Czechowic- Dziedzic wzięły udział także zastępy z Cieszyna, Mikołowa, Pszczyny i Tych oraz grupa operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP z Katowic.

artykul W dniu 8 grudnia 2004 roku o godz. 1230 nastąpiło uroczyste wmurowanie Aktu Erekcyjnego pod budowę strażnicy Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej przy ul. Leszczyńskiej.

artykul W dniu 3 grudnia 2004 roku w Wilkowicach wybuchł pożar w piwnicy budynku jednorodzinnego
Po zlokalizowaniu pożaru, z pomieszczenia kotłowni strażacy wynieśli dwie butle gazowe (11 i 3 kg). Podczas zdarzenia lekkiemu zatruciu gazami pożarowymi uległ właściciel budynku, któremu pomocy przedmedycznej udzielili strażacy, a nastepnie przekazali Pogotowiu Ratunkowemu.

artykul Zima w roku 2004 na Podbeskidziu pojawiła się dość gwałtownie.
W dniu 19 listopada 2004r. około godzin południowych nad Podbeskidziem przeszły gwałtowne burze śnieżne połączone z gwałtownym obniżeniem się temperatury i silnymi wiatrami.

Nadejście zimy odczuli także i bielscy strażacy. W ciągu doby na terenie miasta Bielsko- Biała i powiatu bielskiego odnotowano 60 zdarzeń, z czego 51 wynikało z sytuacji pogodowej.
W 32 przypadkach strażacy usuwali powalone i połamane dzrewa z dróg, dachów, samochodów. W 14 przypadkach pomagali zabezpieczyć zerwane i uszkodzone dachy, w 3 przypadkach zabezpieczali pracę Pogotowia Energetycznego przy uszkodzeniach linii energetycznej oraz w 2 przypadkach pompowali wodę z zalanych pomieszczeń.
Podczas zdarzeń 2 osoby zostały ranne, w tym 1 strażak Ochotniczej Straży Pożarnej zwichnięcia i pęknięcia kości nogi.

Do największej ilości zdarzeń w ciągu doby doszło w gminach:

 • miasto Bielsko- Biała - 23 zdarzenia, z czego 1 pożar, 21 miejscowe zagrożenia i 1 alarm fałszywy,
 • Wilkowice - 8 zdarzeń, z czego wszystkie to miejscowe zagrożenia,
 • Buczkowice - 6 zdarzeń, z czego wszystkie to miejscowe zagrożenia,
 • Bestwina - 5 zdarzeń, z czego wszystkie to miejscowe zagrożenia,
 • miasto i gmina Czechowice- Dziedzice - 5 zdarzeń, z czego 2 pożary i 3 miejscowe zagrożenia,
 • Wilamowice - 5 zdarzeń, z czego wszystkie to miejscowe zagrożenia,

Do większych zdarzeń w tym czasie należały:

 • Zabezpieczenie działań Pogotowia Energetycznego przy usuwaniu awarii uszkodzonej linii energetycznej nad drogą krajową nr 1 w Czechowicach- Dziedzicach.
  Do zdarzenia doszło około godz. 1230. Prawdopodobnie na skutek kradzieży elementów stalowych słupa energetycznego oraz silnego wiatru nastąpiło przechylenie słupa energetycznego i opadnięcie linii wysokiego napięcia na drogę krajową nr 1 w okolicy skrzyżowania z ul. Legionów oraz na drogę równoległą do DK-1 (ul. Legionów). Słup energetyczny przechylił się i zawisł na pozostałych liniach energetycznych. Podczas zetknięcia linii wn. z ziemią nastąpiło wyłączenie napięcia. Przybyłe zastępy (GBA z Posterunku w Czechowicach i zastęp z JRG Pszczyna) zabezpieczyły miejsce zdarzenia, zamknęły przejazd przez DK-1 i ul. Legionów i wspólnie ze Strażą Miejską i Policją przystąpiły do organizacji objazdów. Podano informację do mediów lokalnych o utrudnieniach w przejeździe i objazdach. Do pomocy przy organizacji objazdów został zadysponowany zastęp OSP Czechowice.
  Przybyłe ekipy Beskidzkiej Energetyki potwierdziły wyłączenie napięcia na całym zagrożonym obszarze (także napięcia sieci trakcyjnej PKP, gdyż linia kolejowa znajdowała się w sąsiedztwie linii energetycznej). Przystąpiono do przecięcia linii energetycznej i udrożnienia przejazdu przez ul. Legionów.
  Nie dopuszczono do ruchu DK-1 ze względu na możliwość przewrócenia przechylonego słupa energetycznego.
  Około godziny 1500 pracownicy Beskidzkiej Energetyki zadysponowali na miejsce akcji niezbędny sprzęt do usunięcia awarii (podnośnik, 2x samochody specjalne, samochód Pogotowia Energetycznego). Na miejsce akcji została zadysponowana do pomocy także drabina mechaniczna z JRG nr 1.
  Do akcji została zadysponowana firma z Katowic, dysponująca sprzętem: dźwig 32 tony, 2x podnośniki 27m, 2x samochody technologiczne w celu opuszczenia słupa energetycznego wraz z liniami.
  Od godz. 2000, po zgromadzeniu odpowiedniego sprzętu i po zmniejszeniu się szybkości wiatru, ekipy energetyczne pracowały nad usunięciem awarii.
  Działania zastępów straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetleniu terenu.
  Utrudnieniem akcji był silny wiatr oraz opady śniegu.
  O godz 030 ekipa energetyki zakończyła swoje działania. Słup energetyczny został położony na poboczu drogi a linia wysokiego napięcia odłączona i zabezpieczona. Przebiegające nad jezdnią kable zostały podniesione nad obydwoma pasami ruchu za pomocą wysięgnika energetyki i pozostanie w tej pozycji do czasu odbudowania linii. Drogę w tym czasie dopuściła do ruchu policja.
 • Zerwane przewody elektryczne na samochodzie Ford Fiesta, w którym znajdowały się dwie osoby w Bielsku- Białej przy ul. Zuchów.
 • Uszkodzony dach hali produkcyjnej zakładu produkcji okien "Invest" w Kalnej.
  W momencie dojazdu zastępów straży pożarnej stwierdzono, że na skutek silnego wiatru została zerwana część blaszanego poszycia dachowego na jednokondygnacyjnej hali zakładu produkcji okien. Jednocześnie o dach oparło się drzewo.
  Działania zastępów wraz z pracownikami zakładu polegały na usunięciu uszkodzonego pokrycia dachu na powierzchni ok. 200m2 wraz z jego drewnianą konstrukcją.
  Następnie pocięto i usunięto nadłamane drzewo. Straty oszacowano na ok. 100 tys. zł.

Skutki silnych wiatrów strażacy usuwali jeszcze w ciągu następnej doby (20 listopada) kiedy zanotowano 14 zdarzeń- miejscowych zagrożeń, w tym 8 w mieście Bielsko- Biała i 6 w powiecie bielskiej.

artykul W dniu 15 listopada 2004r. w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku- Białej zostało podpisane porozumienie pomiędzy Komendantem Miejskim PSP w Bielsku- Białej a organizacjami związkowymi szczebla powiatowego działającymi przy Komendzie.
Porozumienie podpisali bryg. Marek Rączka- komendant miejski oraz w imieniu organizacji związkowych: Jerzy Jurczak- przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" oraz Wojciech Kąkol- przewodniczący koła Związku Zawodowego Oficerów i Aspirantów PSP.

artykul Wychodząc naprzeciw życzeniom samorządu lokalnego Czechowic- Dziedzic oraz realizując wnioski z analizy dojazdów do zdarzeń na terenie powiatu bielskiego, utworzony został w Czechowicach- Dziedzicach przy ul.Barlickiego POSTERUNEK ZAMIEJSCOWY Państwowej Straży Pożarnej, którego uroczyste otwarcie nastąpiło w dniu 4 listopada 2004r. o godz. 1000.

Nowa struktura Państwowej Straży Pożarnej zabezpiecza miasto Czechowice- Dziedzice (ok. 35 tys. mieszkańców) oraz dodatkowo wspiera gminy Czechowice- Dziedzice i Bestwinę. Jest on częścią składową Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 w Bielsku- Białej.
Na zmianie pełni w nim służbę 5 strażaków.
Bazą lokalową, zabezpieczoną przez Urząd Miasta i Gminy w Czechowicach- Dziedzicach, będzie część budynku remizy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej.
Do dyspozycji nowej jednostki jest garaż oraz 3 pomieszczenia socjalne.
Na wyposażeniu będzie samochód ratowniczo- gaśniczy GBA 2,5/24/2,5- Renault oraz sprzęt hydrauliczny do działań ratowniczych podczas wypadków drogowych (przez miasto przebiega trasa Drogi Krajowej nr 1- DK 1, na której dochodzi do wielu wypadków).
Posterunek posiada pełną łączność radiową i telefoniczną.

Jako najdalej na północ wysunięta struktura organizacyjna Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej, będzie korzystnie wpływać na skrócenie czasu dojazdu zastępu PSP do zdarzeń na tym terenie. Z racji położenia, jednostka będzie na miejscu jako pierwsza i poprowadzi akcję ratowniczą. W razie potrzeby będzie zabezpieczana przez siły i środki z Bielska- Białej.
Przedsięwzięcie utworzenia Posterunku Zamiejscowego Państwowej Straży Pożarnej w Czechowicach- Dziedzicach udało się doprowadzić do finału dzięki wielu staraniom i dobrej współpracy PSP z władzami miasta, samorządem lokalnym oraz Starostwem Powiatowym.

Mieszkańcy Czechowic- Dziedzic, będą mogli się poczuć bezpieczniej wiedząc, że straż pożarna z Posterunku PSP dojedzie z pomocą dużo szybciej niż z Bielska- Białej, kiedy musiała pokonać ruchliwą i zatłoczoną Drogę Krajową nr 1.

artykul W dniach od 5 do 6 października 2004 roku w Hali sportowej MOSiR Zabrze zostały przeprowadzone XI Halowe Mistrzostwa Śląska w piłce nożnej o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W turnieju udział wzięło 13 drużyn z jednostek organizacyjnych PSP województwa śląskiego, wśród których nasza drużyna zajęła V miejsce.
Kolejność:
1 miejsce - KM PSP Wodzisław Śląski
2 miejsce - KM PSP Chorzów
3 miejsce - KM PSP Jaworzno
4 miejsce - KM PSP Zabrze

artykul W dniu 4 października 2004 roku w budynku Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej przy Pl. Ratuszowym odbyło się zebranie założycielskie koła Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Pożarnictwa w Bielsku- Białej. Głównym celem spotkania było powołanie koła oraz włączenie nowoprzyjętych członków w struktury SITP.

artykul W dniu 25 września 2004 roku na stadionie sportowym w Czechowicach- Dziedzicach odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych wg regulaminu CTiF.
W zawodach wzięło udział 24 drużyny, w tym 9 dziewcząt.
Pierwsze miejsca w zawodach zajęły drużyny: z OSP Pisarzowice wśród dziewcząt i z OSP Kobiernice wśród chłopców.

artykul W dniu 24 września 2004 roku ok. godz. 1315 na skutek uderzenia samochodu w wiatę nad dystrybutorem nastąpiło rozszczelnienie i wyciek gazu ze zbiornika z gazem LPG na stacji paliw w Bielsku- Białej przy ul. Czerwonej.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono że został uszkodzony króciec pomiędzy zbiornikiem a zaworem. Stwierdzono ulatniający się gaz LPG ze zbiornika z dużą intensywnością.
W pierwszej fazie działania polegały na podaniu kroplistego prądu wody na ulatniający się gaz w celu utworzenia korka lodowego oraz rozrzedzenia i zbicia obłoku gazu. Następnie po dojeździe kolejnych zastępów rozłożono i uruchomiono dwie kurtyny wodne w odległości około 10 m od zbiornika od strony północnej celem nie dopuszczenia do przedostania się gazu na sąsiednie budynki mieszkalne.
W trakcie prowadzonych działań przeprowadzono ewakuację osób znajdujących się na stacji paliw oraz z budynków mieszkalnych znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie stacji.
Prowadzono pomiary które wskazywały stężenie gazu 3 do 5% DGW /5m od zbiornika/, a w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika około 25% DGW . Na miejsce zdarzenia przybyła autocysterna BP Kraków (ok. godz. 16.30). Podjęto próbę przepompowania gazu z uszkodzonego zbiornika do autocysterny, podczas próby zauważono spadek ciśnienia gazu w uszkodzonym zbiorniku. Po konsultacjach z pracownikami stacji i autocysterny podjęto działania polegające na wtłoczeniu do zbiornika azotu. Następnie podjęto próbę odkręcenia uszkodzonego zaworu. Po zerwaniu zaworu okazało się że w płaszczu zbiornika znajduje się zawór zwrotny który skutecznie zablokował wyciek gazu LPG oraz azotu. Dokonano ponownych pomiarów przy zbiorniku i w strefie zagrożenia - nie stwierdzono żadnych stężeń LPG, brak stężenia również w studzienkach kanalizacyjnych. W akcji brało udział 13 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (36 strażaków), 5 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej (20 strażaków).
Akcja trwała ok. 6 godzin.

artykul W dniu 7 września 2004 roku ok. godz. 2135 wybuchł pożar na poddaszu w kamienicy 3-kondygnacyjnej w Bielsku- Białej przy ul. Cechowej.
Podczas akcji lekkiemu wypadkowi uległo 2 strażaków.
W akcji brało udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (21 strażaków), 3 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej (16 strażaków), 1 zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (6 strażaków).
Akcja trwała ponad 4 godziny.

artykul W dniu 18 lipca 2004 roku ok. godz. 18 na podbeskidziu wystąpiły duże opady deszczu połączone z burzami. Najbardziej ucierpiały gminy Wilamowice, Kozy i Porąbka, gdzie strażacy uczestniczyli w 26 akcjach związanych z udrażnianiem przepływów lokalnych potoków, usuwaniem konarów drzew z dróg, a także z pompowaniem wody z zalanych obiektów.

artykul W dniu 20 czerwca 2004 roku ok. godz. 200 strażacy dostali zgłoszenie o pożarze w budynku drewnianym jednorodzinnym w Szczyrku przy ul. Górskiej.
Po dojeździe pierwszego zastępu drewniany obiekt pensjonatowy w trakcie remontu, był w całości objęty pożarem.

artykul W dniu 29 maja 2004 roku ok. godz. 130 straż pożarna dostała zgłoszenie o pożarze wiaty i hali produkcyjnej w Bielsku- Białej przy ul. Gałczyńskiego.
Po dojeździe na miejsce pożaru stwierdzono, iż pali się wiata magazynowa połączona dachem z budynkiem produkcyjnym.
Działania zastępów polegały na podaniu w pierwszej fazie pożaru pięciu prądów piany ciężkiej.

Ze względu na palące się produkty z gumy, ratownicy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych.
Akcja gaśnicza była utrudniona ze względu na połączenie wszystkich obiektów w jedną całość. Obiekty te posiadają konstrukcję drewnianą dachu pokrytą papą.
Aby ogień nie przedostał się na inne obiekty wykonano w dachu otwory w celu wprowadzeniu prądów wody w obronie. Spaleniu uległo: samochód Fiat znajdujący się pod palącą się wiatą, wyroby z gumy oraz maszyny do ich produkcji, wiata magazynowa.
Podczas akcji lekkiemu poparzeniu ręki uległ jeden strażak.

W akcji, która trwała około 4 godzin wzięło udział 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (27 strażaków), zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej i zastęp Wojskowej Straży Pożarnej oraz służby współdziałające: Pogotowie Ratunkowe, Pogotowie Energetyczne i Policja.

Pożar określono jako duży, jego powierzchnia to ok. 700m2, a kubatura to ok. 2100m3.

artykul W dniu 26 maja 2004 roku odbyły się ćwiczenia taktyczno- bojowe na obszarze leśnym sąsiadującym z Sanktuarium na Górce w Szczyrku.

artykul W 1864 roku została założona z inicjatywy burmistrzów Bielska i Białej oraz obywatela Zawackiego Bielsko- Bialska Ochotnicza Straż Pożarna z siedzibą w Bielsku. Dała ona początek obecnym jednostkom straży pożarnej w Bielsku-Białej. W roku 2004 mija więc 140 lat straży pożarnej w Bielsku- Białej. W związku z tym organizowane zostały następujące uroczystości:

15 kwietnia 2004 godz. 1700
Uroczyste otwarcie wystawy sprzętu strażackiego w Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku-Białej ul. Sukiennicza

15 kwietnia – 20 czerwca 2004
Wystawa sprzętu strażackiego w Muzeum Techniki i Włókiennictwa

21 maja 2004
Wystawa filatelistyczna o tematyce pożarniczej w obiekcie Poczty Głównej.

22 maja 2004 godz. 1330
Przejazd zabytkowych pojazdów pożarniczych z "Pocztą Strażacką" oraz orkiestry dętej między Urzędami Pocztowymi w Bielsku-Białej (z Poczty Głównej przy ul. 1 Maja oraz ul. 3 Maja do Urzędu Pocztowego przy Dworcu Głównym PKP). Koncert orkiestry dętej przy Dworcu Głównym PKP

22 maja 2004 godz. 1530
Msza Święta w Kościele Świętej Trójcy przy ul. Sobieskiego z okazji obchodów 140-lecia straży pożarnej w mieście Bielsko-Biała

22 maja 2004 godz. 1630
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku pierwszej strażnicy w Bielsku-Białej przy ul. Sobieskiego

23 maja 2004 godz. 1100
Koncerty orkiestry dętej z OSP Wilamowice na placu Chrobrego oraz orkiestry OSP Hałcnów w kolejce beskidzkiej na terenie osiedli mieszkalnych
(Os. Złote Łany, Oś. Beskidzkie, Os. Karpackie, C.H. Sfera)

23 maja 2004 godz. 1300
Uroczyste obchody 140-lecia straży pożarnej w mieście Bielsko-Biała (miejsce uroczystości Plac Ratuszowy) :

 • poświęcenie i wręczenie sztandaru dla Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej
 • wręczenie odznaczeń, medali, awansów w stopniach dla strażaków OSP i PSP
 • defilada pododdziałów

23 maja 2004 godz. 1530
Festyn strażacki (miejsce Plac Ratuszowy), w programie :

 • koncert orkiestr strażackich OSP Wilamowice, OSP Stara Wieś, OSP Hałcnów
 • koncert Estrady Bielskiej
 • pokazy sprzętu pożarniczego
 • pokazy sprzętu służb współdziałających z Państwowa Strażą Pożarną :
  Policji, Wojska, GOPR-u
 • konkursy i zabawy dla dzieci i młodzieży
 • finał konkursów plastycznego, wiedzy historycznej o straży pożarnej
 • rajd rowerowy dla dzieci i młodzieży

Zdjęcia z uroczystości w Galerii

artykul W dniu 19 maja 2004 roku ok. godz. 850 straż pożarna dostała zgłoszenie o wybuchu i pożarze w pomieszczeniu nauczyciela wychowania fizycznego w Zespole Szkół "Silesia" w Czechowicach- Dziedzicach.
Przed przybyciem zastępów straży gaśnicami pożar ugasili pracownicy szkoły. Osobę poszkodowaną zabrało Pogotowie przed przybyciem straży, z objawami oparzeń III stopnia.
Na miejsce zdarzenia jako pierwszy przybył zastęp z ZSP Rafineria, który przystąpił do dogaszania palącego się pomieszczenia. W związku z tym iż w pomieszczeniu nastąpił wybuch przystąpiono do sprawdzania na okoliczność wystąpienia gazów wybuchowych sąsiednich pomieszczeń oraz sprawdzenie konstrukcji budynku.
W pomieszczeniu sąsiednim stwierdzono wystąpienie gazów wybuchowych.
Przystąpiono do przewietrzania pomieszczeń z jednoczesnym poszukiwaniem przyczyn wystąpienia gazów wybuchowych w szkole. Stwierdzono wypływ z uszkodzonego rurociągu średnioprężnego, przebiegającego w odległości ok. 60 metrów od murów szkoły, do starych nieużywanych kanałów ciepłowniczych. Po określeniu strefy zagrożonej zabezpieczono teren akcji i przystąpiono do ewakuacji ludzi z zagrożonych obiektów:

 • Zespołu Szkół Silesia oraz Poczty i mieszkań znajdujących się w budynku Szkoły,
 • Przedszkola,
 • Ośrodka Zdrowia,
 • Apteki, Kawiarni, Domu Kultury oraz jednego mieszkania w nim znajdującego się.

Razem ewakuowanych zostało ok. 460 osób.
W ww. obiektach a także w czterech budynkach mieszkalnych znajdujących się w pobliżu i Urzędzie Skarbowym rozpoczęto sprawdzanie stężenia gazów wybuchowych.
Jedynym obiektem zagrożonym wybuchem był budynek szkoły w pozostałych obiektach stwierdzono jedynie śladowe ilości gazu.
Stężenia wybuchowe występowały również w studzienkach kanalizacyjnych.

Jednocześnie zadysponowane Pogotowie Gazowe przystąpiło do dokładnej lokalizacji miejsca wycieku. Po jego zlokalizowaniu zamknięto dopływ gazu do uszkodzonego gazociągu, po czym przystąpiono do otwierania nieczynnego kanału ciepłowniczego i jego przewietrzaniu. Wykonano trzy otwory rewizyjne na nieczynnym kanale ciepłowniczym (jeden w szkole, dwa na zewnątrz).
Po stwierdzeniu tendencji spadkowej stężenia gazu zabezpieczono miejsce zdarzenia i przekazano do dozoru Policji.

Na miejsce zdarzenia przybyli: V-ce Starosta Powiatu Bielskiego wraz z pracownikami Starostwa, w tym Centrum Zarządzania Kryzysowego, Burmistrz Miasta i Gminy Czechowice- Dziedzice wraz z pracownikami urzędu.

W akcji, która w dniu 19 maja 2004r. trwała ponad 8 godzin wzięło udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (16 strażaków), 1 zastęp Zakładowej Straży Pożarnej (3 strażaków) oraz 6 osób z Pogotowia Ratunkowego, 97 Policjantów, 4 strażników miejskich, 10 osób z Pogotowia Gazowego i Górnośląskiej Spółki Gazowniczej Zabrze.

W dniu 20 maja strażacy cały dzień monitorowali jeszcze miejsce zdarzenia i zabezpieczali prace prowadzone przez pracowników Górnośląskiej Spółki Gazowniczej, którzy usuwali awarię i wymieniali kilkumetrowy odcinek rury gazowej.

W dniu 21 marca nadal trwały prace przy wymianie rurociągu, w dalszym ciągu strażacy monitorowali zagrożone obiekty.
Udostępniono Przychodnię Zdrowia dla pacjentów (bez wjazdu samochodów).
W trakcie prac pomiarowych na starym kanale ciepłowniczym stwierdzono obecność niewielkiej ilości gazu wewnątrz rur ciepłowniczych. Wykonano otwory rewizyjne w tym rurociągu i przystąpiono do ich przewietrzania przy pomocy sprężonego powietrza oraz dwutlenku węgla. Na odcinku zewnętrznym, rurociąg zalano wodą. Ponowne pomiary wskazywały na brak zagrożenia wybuchem gazu.
O godz 1200 wznowiono dostawę energii elektrycznej do budynków Domu Kultury oraz szkoły.
Pogotowie gazowe zostało zobowiązane do okresowych pomiarów stężeń gazu.
Dyrektorowi szkoły nakazano włączenie energii elektrycznej na halę sportową oraz pomieszczeń przyległych dopiero po uzyskaniu zgody uprawnionego elektryka.

artykul W dniu 29 kwietnia 2004 roku ok. godz. 2205 wybuchł pożar w opuszczonej hali fabrycznej w Bielsku- Białej przy ul. Cechowej.
W momencie dojazdu pierwszych zastępów PSP pożarem zewnętrznym objęta była trzecia kondygnacja, poddasze i dach opuszczonej hali fabrycznej przylegającej bezpośrednio do Domu Handlowego "Wokulski". W pierwszej fazie podano dwa prądy wody: jeden w natarciu do wnętrza palących się pomieszczeń, drugi w obronie na dach D.H. "Wokulski". W międzyczasie pogotowie energetyczne odcięło dopływ energii, a gazowe gazu. Po dojeździe dodatkowych sił podano dwa prądy piany ciężkiej na palący się dach z drabin mechanicznych. Zorganizowano zaopatrzenie wodne z pobliskiej rzeki Białej. Po ugaszeniu pożaru na dachu budynku przystąpiono do otwierania wejść do wnętrza budynku w celu dotarcia do źródeł pożaru. Po otwarciu wprowadzono do wnętrza ratowników w aparatach powietrznych. Po ugaszeniu pożaru oddymiono pomieszczenia oraz dokładnie je przeszukano nie znajdując osób trzecich. Rozebrano również resztki spalonego dachu i drewnianego poddasza.
Spaleniu uległ drewniany dach hali pokryty papą, drewniane poddasze oraz śmieci zgromadzone na trzeciej kondygnacji.
W akcji, która trwała do godz. 200 wzięło udział 9 zastępów Państwowej Straży Pożarnej (31 strażaków), 4 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej (16 strażaków) i zastęp Wojskowej Straży Pożarnej (6 żołnierzy- strażaków).

artykul W dniu 25 lutego 2004 roku około godz. 1000 straż pożarna została zaalarmowana o rozlanej nieznanej substancji na poboczu drogi prowadzącej do żwirowni w Kaniowie. Działania zastępu, który pierwszy dojechał na miejsce zdarzenia, polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i powiadomienia służb takich jak: Policja, PIOŚ oraz Wójta gminy Bestwina. Następnie przy pomocy beli słomy ograniczono przepływ substancji (trzy zapory), substancje zebrano do beczek, które zostały przewiezione do Rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach w celu utylizacji. Wierzchnią warstwę skażonej ziemi ma usunąć koparka.
Policja prowadzi dochodzenie w celem ustalenia sprawcy a pracownicy PIOŚ-u pobrali próbki substancji oraz skażonej wody do zbadania.

W dniu 26 lutego strażacy z miejscowych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych (Kaniów, Bestwina) pomagali i nadzorowali prace nad rekultywacją gruntu przez firmę wynajętą przez Urząd Gminy. Podczas wykonywanych czynności okazało się, że wyciek nie ustaje i w związku z tym zadysponowano grupę operacyjną z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej oraz inspektora ochrony środowiska celem rozeznania sytuacji i podjęcia decyzji o dalszym postępowaniu.
Zbudowano zastawkę z ziemi i folii w kanale melioracyjnym aby czysta woda nie napływała w rejon zanieczyszczenia. Następna zastawka ze słomy wyłapywała zanieczyszczenie ropopochodne na długości ok. 10m. Zbudowano poniżej profilaktycznie trzy zastawki ze słomy celem pełnego zabezpieczenia cieku. Podjęto decyzję o zadysponowaniu plutonu chemicznego z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 do wypompowania zanieczyszczeń do cysterny, która zawiezie ciecz do neutralizacji do Rafinerii Czechowice.
Jak potwierdziło wstępne badanie laboratoryjne w WIOŚ substancja, która zanieczyściła środowisko jest pochodzenia ropopochodnego typu asfaltowo-żywicznego o kwaśnym odczynie. Po wypompowaniu zanieczyszczenia do cysterny pozostałości zasypano sorbentem Nowapol. Następnie koparka wybierała pozostałą maź i warstwę gruntu do wcześniej przygotowanych dołów wyłożonych nieprzepuszczalną folią. Następnie przetransportowano materiał do neutralizacji do Chorzowa. Następnie do rowu melioracyjnego (z którego wcześniej wybrano zanieczyszczoną ziemię) wsypano wapno w celu zneutralizowania odczynu kwaśnego.
Sprawdzono odczyn otrzymanego roztworu- odczyn neutralny.

Zastawki ze słomy na cieku wodnym strażacy wymieniali jeszcze aż do dnia 11 marca 2004r.

artykul W dniu 19 lutego 2004 roku w sali wykładowej JRG nr 3 PSP w Bielsku- Białej odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu ratowniczego, sprzętu do oznakowania terenu akcji oraz materiałów opatrunkowych otrzymanych przez KM PSP Bielsko- Biała w formie darowizny od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bielsku- Białej oraz Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych w Bielsku- Białej.
Wśród sprzętu przekazanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego wymienić można: nożyce do cięcia, rozpieracz teleskopowy i ramieniowy oraz wspornik. Sprzęt ten będzie na wyposażeniu JRG nr 3.
Niemniej potrzebny jest sprzęt do oznakowania miejsca wypadku i pracujących ratowników, sprzęt ratownictwa technicznego oraz materiały opatrunkowe przekazane przez Stowarzyszenie Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych. Wśród tego sprzętu należy wymienić: piły ratownicze, tarcze do pił, latarki, pachołki do oznakowania miejsca wypadku i taśmy ostrzegawcze oraz kamizelki ostrzegawcze. Sprzęt ten został rozdysponowany na trzy bielskie JRG.
Za przekazany sprzęt serdecznie dziękujemy.

artykul W dniu 30 stycznia 2004 roku o godz. 1300 w świetlicy JRG nr 1 PSP w Bielsku- Białej rozpoczęło się Spotkanie Strażaków Emerytów.
W spotkaniu wzięli udział byli bielscy strażacy- emerytowani pracownicy bielskich jednostek organizacyjnych Straży Pożarnej: Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Rejonowej Straży Pożarnej, Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Ośrodka Szkolenia Państwowej Straży Pożarnej, a także emerytowani pracownicy Zakładowych Straży Pożarnych.


 

artykul W dniu 19 grudnia 2003 roku ok. godz. 1100 w wyniku gęstej mgły doszło do dużego karambolu około 30 samochodów osobowych i ciężarowych na obydwu pasach ruchu drogi krajowej nr 1 w Czechowicach- Dziedzicach.
Między innymi nastąpiło zderzenie cysterny przewożącej olej talowy z samochodem dostawczym Iveco, z którego uwalniano kierowcę przy użyciu narzędzi hydraulicznych - rannego zabrało pogotowie ratunkowe. Cysterna nie została uszkodzona, nie doszło do wycieku.
Ranni (potłuczenia, lekkie obrażenia) zgłaszali się sukcesywnie do załóg karetek pogotowia, które odwoziły ich do szpitali. Ogółem rannych zostało 11 osób.
W akcji, która trwała ponad 4 godziny wzięło udział 6 zastępów PSP (18 strażaków), 1 zastęp ZSP Rafineria Czechowice S.A. (3 strażaków) oraz 6 karetek Pogotowia Ratunkowego, 6 samochodów Policji oraz samochody pomocy drogowej.

artykul W dniu 28 października 2003 roku ok. godz. 1635 wybuchł pożar w hali produkcyjnej Fabryki Reduktorów i Motoreduktorów BEFARED S.A. w Bielsku- Białej przy ul. Grażyńskiego.
W akcji gaśniczej wzięło udział 38 zastępów straży pożarnej, 156 strażaków, zużyto 130 m3 wody i 4200 litrów środka pianotwórczego.

artykul W dniu 4 października 2003 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czechowicach- Dziedzicach odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze dla drużyn seniorów Ochotniczych Straży Pożarnych wg regulaminu z 2000 roku.
W zawodach wzięło udział 29 drużyn, w tym 8 kobiecych.
Pierwsze miejsca w zawodach zajęły drużyny: z OSP Rybarzowice wśród kobiet i z OSP Kobiernice wśród mężczyzn.
W kategorii seniorów najlepszy wynik w konkurencji ćwiczenie bojowe uzyskała drużyna OSP Komorowice Śląskie Bielsko- Biała z wynikiem 42,1.

artykul W dniu 19 września 2003 roku ok. godz. 16.00 wybuchł pożar poszycia lesnego i drzewostanu na pograniczu powiatu cieszyńskiego i bielskiego w okolicach miejscowości Zabrzeg.
Akcja gasnicza trwała do godzin popołudniowych w dniu 20 września, brało w niej udział 4 zastępy JRG (15 strażaków), 15 zastępów OSP (84 strażaków), 2 samoloty. Obszar objęty pożarem to ok. 8ha.

artykul W dniach od 10 do 12 wrzesnia 2003 roku odbyły się ćwiczenia wojewódzkie strażaków pod kryptonimem Śląsk - 2003".
Ćwiczenia obejmowały teren powiatów pszczyńskiego i bielskiego.
W dniu 10 września w siedzibie Starostwa Powiatowego Bielskiego odbyły się ćwiczenia dowódczo- sztabowe, natomiast w dniu 12 września ćwiczenia praktyczne. Na terenie powiatu bielskiego odbywały się one dwuetapowo: ćwiczenia powodziowe w gminie Bestwina i ćwiczenia ratowniczo- gaśnicze na terenie Rafinerii Czechowice S.A. w Czechowicach- Dziedzicach.

artykul W dniach od 20 sierpnia do 10 września 2003r. w pasażu Centrum Handlowo- Rozrywkowego SFERA w Bielsku- Białej przy ul. Mostowej prezentowane są cykle reportażowe z życia Wojska Polskiego, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, GOPR.
Autorem zdjęć jest Zbigniew Kubicz.
Na zdjęciach także strażacy z bielskiej straży pożarnej; więcej na stronie www.zawodowcy.bielsko.com.pl

artykul Z dniem 30 czerwca 2003r. został zwolniony ze służby, w związku z nabyciem prawa do zaopatrzenia emerytalnego Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej st. bryg. Zbigniew Cyganik.
St. bryg. Zbigniew Cyganik w ochronie przeciwpożarowej był zatrudniony od 1982 roku pracując w strukturach: Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej, Komendy Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej, w której był Zastępcą Komendanta, a następnie Komendantem, a od 1 stycznia 1999r. w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku- Białej.

artykul W dniu 18 czerwca 2003 roku o godz. 1000 na stadionie sportowym w Porąbce został przeprowadzony Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Strażaków.
W turnieju wzięło udział 10 drużyn.
W wyniku przeprowadzonych rozgrywek w dwóch grupach wyłoniono pary półfinałowe:

KW PSP Katowice

:

18 Bielski Batalion

2:2 (w karnych KW PSP Katowice)

Cadca

:

KM PSP Bielsko- Biała

0:2

Wyniki meczów finałowych
o III miejsce:

Cadca

:

18 Bielski Batalion

2:2 (w karnych 18 Bielski Batalion)

finał:

KW PSP Katowice

:

KM PSP Bielsko- Biała

2:0

Klasyfikacja turnieju:

 1. Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach,
 2. Komenda Miejska PSP w Bielsku- Białej,
 3. 18 Bielski Batalion Desantowo- Szturmowy, Bielsko- Biała,
 4. Cadca, Słowacja,
 5. Komenda Powiatowa PSP w Nowym Targu,
 6. Komenda Powiatowa PSP w Żywcu,
 7. Dolny Kubin, Słowacja,
 8. Namestowo, Słowacja,
 9. Komenda Powiatowa PSP w Suchej Beskidzkiej,
 10. Zylina, Słowacja.

artykul W dniu 23 maja 2003 roku o godz. 1600 odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe jednostek straży pożarnych na obiekcie kompleksu leśnego w Porąbce- Wielkiej Puszczy. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z JRG nr 1, nr 2 z Bielska- Białej, a także zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Porąbka i wchodzace w skład Kompanii nr 5 Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz służby współdziałające z: Jednostki Wojskowej, Policji.
Celem tego rodzaju ćwiczeń jest doskonalenie współdziałania służb ratowniczych powiatu bielskiego oraz zespołu ds. ochrony ppoż. i ratownictwa podczas akcji ratowniczo- gaśniczej prowadzonej w trudnych warunkach.

artykul W dniu 9 maja 2003 roku o godz. 900 na placu wewnętrznym Jednostki Ratowniczo- Gasniczej nr 1 odbył się uroczysty apel związany z obchodami Dnia Strażaka 2003 w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.
Awanse w stopniach służbowych odebrało 11 aspirantów i 20 podoficerów. Zasłużeni dla pożarnictwa otrzymali odznaczenia, medale i wyróżnienia.
Uroczystości ogólnopolskie odbędą się dnia 10 maja w Katowicach. W uroczystościach tych wezm± także udział bielscy strażacy, z których 6 odbierze akty nominacyjne na wyższe stopnie służbowe.

artykul Od 16 grudnia 2002 roku trwała Ogólnopolska Akcja Protestacyjna Strażaków.
W dniu 6 stycznia 2003 roku o godz. 10.00 do akcji włączyły się ostatnie cztery województwa, w tym śląskie.
Akcja polegała na oflagowaniu budynków i pojazdów służbowych, nie prowadzeniu zajęć szkoleniowych, informowaniu o proteście władz samorządowych i wojewódzkich oraz informowaniu społeczeństwa za pośrednictwem mediów.
Postulaty strażaków dotyczyły realizacji zapisów porozumienia z kwietnia 1997 roku dotyczącego wynagrodzeń strażackich.
W dniach od 8 do 10 stycznia 2003 roku w Warszawie odbyły się spotkania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z przedstawicielami central związkowych strażaków. W wyniku rozmów podpisano porozumienie, na mocy którego Ogólnopolska Akcja Protestacyjna została zakończona z dniem 15 stycznia.


 

artykul W dniach od 15 do 17 listopada 2002 roku nad Podbeskidziem przeszły silne wiatry, których prędkość sięgała 120 km/h. W wyniku tych wiatrów w ciągu trzech dni bielscy strażacy zanotowali aż 105 zdarzeń związanych z usuwaniem ich skutków.
Podczas jednego z takich zdarzeń w Bielsku- Białej przy ul. Piastowskiej dość poważnym uszkodzeniom uległ samochód drabina SD-37 z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1. Do wycinania gałęzi drzewa zagrażającego przewróceniem na drogę oraz budynek mieszkalny zastęp SD-37 został zadysponowany w dniu 16 listopada 2002r. o godz. 2340. Teren akcji zabezpieczony był z dwóch stron ulicy Piastowskiej przez patrole Policji. Do kolizji doszło 15 minut po północy, z winy kierującego samochodem FSO Polonez Caro, który jad±c w górę ulicy Piastowskiej najechał na kosz samochodu pożarniczego. W momencie kolizji kosz drabiny pozostawał na ziemi w związku z chwilowym zaprzestaniem działań na skutek mocnych podmuchów wiatru. Kierujący Polonezem w chwili zdarzenia miał 0,91 mg/l (ok. 2 promili) alkoholu w wydychanym powietrzu. Uszkodzeniu uległ kosz manewrowy drabiny SD-37.
Samochód został wprowadzony do podziału bojowego 22 listopada, ale bez kosza manewrowego, który po naprawie i wielu próbach został dopuszczony do użytkowania dopiero dnia 18 stycznia 2003 roku.

artykul W dniach od 2 do 3 października 2002 roku w Hali sportowej MOSiR Zabrze zostały przeprowadzone IX Halowe Mistrzostwa Śląska w piłce nożnej o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. W turnieju udział wzięło 17 drużyn z jednostek organizacyjnych PSP województwa śląskiego, wśród których nasza drużyna zajęła II miejsce.
Kolejność:
1 miejsce - KM PSP Zabrze
2 miejsce - KM PSP Bielsko- Biała
3 miejsce - KW PSP Katowice
4 miejsce - KM PSP Częstochowa

artykul W dniu 28 września 2002 roku na stadionie sportowym w Porąbce odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Młodzieżowych Drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych wg regulaminu CTiF.
W zawodach wzięło udział 20 drużyn, w tym 5 dziewcząt.
Pierwsze miejsca w zawodach zajęły drużyny: z OSP Bystra wśród dziewcząt i z OSP Komorowice Śląskie wśród chłopców. 

artykul W dniu 21 września 2002 roku na obiektach Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo- Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych drużyn seniorów wg regulaminu z 2000r.
W zawodach wzięło udział 40 drużyn, w tym 12 kobiet.
Pierwsze miejsca w zawodach zajęły drużyny: z OSP Pawłowice, powiat pszczyński wsród kobiet (wynik: 127,75) i z OSP Rogoźnik, powiat będziński wśród mężczyzn (wynik: 91,34).
W zawodach wzięły także drużyny z powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała, zajmujac miejsca:

 • 7. OSP Kobiernice, gmina Porąbka, wśród kobiet (wynik: 153,57),
 • 18. OSP Komorowice Krakowskie, miasto Bielsko- Biała, wśród mężczyzn (wynik: 124,56).

artykul W dniu 17 sierpnia 2002 roku o godz. 1000 do pomocy przy usuwaniu skutków powodzi w Republice Czeskiej zostały zadysponowane siły i środki z województwa śląskiego. Wśród 11 zastępów (36 strażaków) był także 1 zastęp SLRR Land Rover (2 strażaków) z pompa szlamową wysokiej wydajności z Jednostki Ratowniczo- Gasniczej nr 1 z Bielska- Białej.
Zadaniem zastępów było usuwanie rozlewisk w miescie Bohusovice nad rzeką Ohri i w okolicach.
Bielscy strażacy powrócili do koszar w dniu 28 sierpnia ok. godz. 2100.

artykul W dniu 22 lipca 2002 roku ok. godz. 1620 do akcji gaszenia palącego się szybu gazowego w Wierzchowicach (teren chroniony KP PSP Milicz, woj. dolnośląskie) została zadysponowana śląska kompania gaśnicza (7 zastępów, 24 strażaków), wśród której były zastępy GCBA Jelcz i SLRR Land Rover z Jednostki Ratowniczo- Gasniczej nr 1 w Bielsku- Białej. Podczas trwania akcji śląscy strażacy dokonywali 3 razy podmianę, ogółem w akcji wzięło udział 20 strażaków z Bielska- Białej. Do jednostek zastępy wróciły w dniu 1 sierpnia 2002r. ok. godz. 2100.

artykul W dniu 14 czerwca 2002 roku o godz. 1600 odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe jednostek straży pożarnych na obiekcie kompleksu leśnego i kolejki gondolowej w masywie góry Szyndzielnia w Bielsku- Białej. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z JRG nr 1, nr 2 i nr 3 z Bielska- Białej, a także zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład Kompanii nr 5 Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz służby współdziałające z: Jednostki Wojskowej, Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Miejskiej, GOPR i ZIAD Bielsko- Biała.
Celem tego rodzaju ćwiczeń jest doskonalenie współdziałania służb ratowniczych miasta Bielsko- Biała oraz zespołu ds. ochrony ppoż. i ratownictwa podczas akcji ratowniczo- gaśniczej prowadzonej w trudnych warunkach górskich.

artykul W czerwcu 2002r. Komenda Miejska PSP w Bielsku- Białej otrzymała 6000 zł na zakup wyposażenia ochronnego dla strażaków.
Dzięki dotacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Inspektorat Bielsko- Biała, ul. Dmowskiego 14, strażacy otrzymali nowe umundurowanie bojowe.
Serdecznie dziękujemy.

artykul W dniu 7 czerwca 2002 roku w Bytomiu odbyły się Mistrzostwa Śląska Strażaków w Pływaniu.
W zawodach wzięli także udział strażacy z Jednostki Ratowniczo- Gasniczej nr 1 w Bielsku- Białej: Andrzej Christ, Janusz Dyduch, Władysław Kastelik i Jan Sałamun.
W konkurencji styl dowolny Andrzej Christ zajął 5 miejsce.
W konkurencji styl grzbietowy Janusz Dyduch zajął 7 miejsce.
Sztafeta bielskich strażaków 4x66m zajęła 3 miejsce.

artykul Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej z dniem 21 maja 2002 roku włączył do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego 6 jednostek z województwa śląskiego. Wśród nich są także Ochotnicze Straże Pożarne z Czechowic (m. Czechowice- Dziedzice), Kaniowa (gmina Bestwina) oraz z Mesznej (gmina Wilkowice).
W chwili obecnej na terenie miasta Bielsko- Biała i powiatu bielskego znajduje się 27 jednostek OSP właczonych do ksrg.

artykul W dniu 14 maja 2002 roku o godz. 900 na placu wewnętrznym Jednostki Ratowniczo- Gasniczej nr 1 odbył się uroczysty apel związany z obchodami Dnia Strażaka 2002 w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.
Podczas apelu ksiśdz kapelan porucznik Mariusz Tołwiński dokonał poświęcenia dwóch nowych samochodów wprowadzonych do podziału bojowego w roku 2002 w jednostkach PSP Bielska- Białej:

 • samochód specjalny na podwoziu Volkswagena, wyposażony w 20 aparatów powietrznych Drager oraz butle zapasowe; samochód stanowi zabezpieczenie akcji ratowniczo- gaśniczych na terenie powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego; został przekazany z Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach,
 • samochód specjalny o napędzie terenowym Nissan Terrano II, przystosowany do prac dowódczo- sztabowych oraz łączności na terenie akcji; został zakupiony dla Komendy Miejskiej PSP z budżetu Urzędu Miasta Bielsko- Biała.

artykul W dniu 9 stycznia 2002 roku w świetlicy Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej nr 1 w Bielsku- Białej przy ul. Grunwaldzkiej 20a odbyło się spotkanie podsumowujące działalność Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej w 2001 roku. W spotkaniu wzięli udział: Prezydent Miasta Bielsko- Biała, Starosta Powiatu Bielskiego, Śląski Komendant Wojewódzki PSP, władze samorzą±dowe gminne oraz kadra kierownicza Komendy Miejskiej PSP w Bielsku- Białej.
Podczas spotkania zastępca komendanta miejskiego PSP bryg. Zbigniew Cyganik przedstawił informację z działalności KM PSP Bielsko- Biała w 2001 roku.


 

artykul W dniu 6 grudnia 2001 r. od godziny 940 odbyły się ćwiczenia taktyczno- bojowe służb ratowniczych w centrum Bielska- Białej, w tunelu kolejowym.

artykul W dniu 29 września 2001 roku na stadionie sportowym BTS "Rekord" w Bielsku- Białej odbyły się II Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych wg regulaminów z roku 2000 dla seniorów oraz CTiF dla MDP.
W zawodach wzięło udział 28 drużyn seniorów, w tym 8 kobiecych oraz 15 drużyn młodzieżowych w tym 5 dziewcząt.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania dla firm i osób prywatnych, dzięki pomocy których zawody mogły się odbyć: Rafineria Nafty Czechowice- Dziedzice, Inżynieria Samochodów Specjalnych Piotr Wawrzaszek, Polmos Bielsko- Biała, Varia s.c. z Mesznej.
Dziękujemy także: Staroście Bielskiemu, Zarządowi Miejskiemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku- Białej, Zarządowi Wojewódzkiemu z Biurem Terenowym w Bielsku- Białej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, Zarządowi Powiatowemu Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Bielsku- Białej, Urzędom Miasta Bielsko- Biała, Miast i Gmin powiatu bielskiego, Jednostkom startującym w zawodach.

artykul Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej z dniem 4 września 2001r. włączył do Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego 34 jednostki z województwa śląskiego. Wśród nich są także Ochotnicze Straże Pożarne z Komorowic Krakowskich (m. Bielsko- Biała) oraz z Rybarzowic (gmina Buczkowice).

artykul W sierpniu 2001r. Komenda Miejska PSP w Bielsku- Białej zakupiła znaczną ilość środków opatrunkowych i sprzętu używanego do udzielania pomocy przedmedycznej poszkodowanym podczas wypadków drogowych.
Było to możliwe dzięki uzyskaniu dotacji z funduszu prewencyjnego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie S.A. Inspektorat Bielsko- Biała.
Serdecznie dziękujemy w imieniu społeczeństwa powiatu bielskiego i miasta Bielsko- Biała.

artykul W dniu 16 lipca 2001r. na terenie powiatu bielskiego wystąpiła gwałtowna burza na skutek której zostało powalonych wiele drzew, zerwanych sieci energetycznych, uszkodzonych budynków. Najwięcej szkód powstało w południowej części powiatu na terenie gmin:

 • Wilkowice- powalone drzewa uszkodziły linie energetyczne co spowodowało odłączenie energii elektrycznej między innymi w szpitalu w Bystrej oraz szpitalu kolejowym w Wilkowicach,
 • Buczkowice- zerwany dach z budynku mieszkalnego, powalone drzewa na drogi, linie energetyczne.

Podobna sytuacja występowała na terenie Szczyrku i Bielska- Białej. Skutki burzy były usuwane przez jednostki Straży Pożarnej praktycznie cały tydzień, w ciągu pierwszej nocy po burzy zanotowano 68 wyjazdów do likwidacji skutków burzy w kolejny dniach występowało średnio około 30 wyjazdów. Od 16 lipca występowały również gwałtowne opady deszczu, co doprowadziło do wzrostu stanu rzek i potoków na terenie powiatu. Sytuację pogarszała duża ilość powalonych drzew, które zalegały w potokach, co przy wzroście poziomu wód powodowało zatykanie przepustów, mostów itp.

W związku z ww. sytuacją Wojewoda Śląski wprowadził w dniu 25 lipca między innymi na terenie powiatu bielskiego alarm przeciwpowodziowy. Od dnia 25 lipca br. na bieżąco były dozorowane wały rzek w powiecie.

Na podstawie tego dozorowania stwierdzono, że:
1. Na terenie powiatu nie wystąpiły przypadki wylania rzek, czy rozerwania wałów, natomiast miały miejsce lokalne zalania pól i domów (szczególnie piwnic) w wyniku nie odbierania przez rzeki wody deszczowej np.: zalanie ośrodka wczasowego "Kaprys" w Porąbce- brak przepustu pod drogą.
2. Najbardziej zagrożonymi miejscami w powiecie były:

 • Wał na rzece Soła w Kobiernicach- gdzie wciągu 1 doby woda zabrała 4m brzegu,
 • Oczyszczalnia ścieków w Wilamowicach- gdzie woda podchodziła pod budynki oczyszczalni (dla obrony budynków został ułożony wał z worków z piaskiem),
 • Dzielnica Hecznarowic gdzie zostały przygotowane 3 gospodarstwa do ewakuacji.

Stan wód oscylował w granicy stanów alarmowych, najgorzej przedstawiała się sytuacja w dniu 27 lipca gdzie zostały przekroczone stany alarmowe:

 • Wisły w Czechowicach- Dziedzicach o 90 cm,
 • Iłownicy w Czechowicach- Dziedzicach o 15 cm.

Można powiedzieć, że sytuacja była stabilna ponieważ zapory kaskady Soły jak również zapora Goczałkowicka nie przeprowadzały zrzutów wody, w przeciwnym wypadku północne gminy powiatu (Czechowice- Dziedzice, Bestwina, Wilamowice) byłyby zagrożone. Największe prawdopodobieństwo wylewu rzek w tych gminach to:

 • Kobiernice- uszkodzony wał na rzece Soła,
 • Wilamowice- okolice oczyszczalni ścieków,
 • Hecznarowice- gospodarstwa położone wzdłuż wału Soły,
 • Dzielnica Kaniowa Kaniówek- ujście rzeki Macocha do Wisły,
 • Ligota dzielnica Burzej okolice wzdłuż rzeki Iłownica.

Od 16.07 do 31.07 2001r. KM PSP Bielsko- Biała zanotowała 296 zdarzeń z czego 280 to miejscowe zagrożenia związane z usuwaniem skutków burzy i powodzi. W akcjach tych brało udział 109 zastępów Państwowej Straży Pożarnej, 183 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej i 20 ZSP (Rafineria, Fiat i Jednostka Wojskowa). Porównując ilości zdarzeń w analogicznym okresie w czerwcu 2001r. zanotowano 59 zdarzeń, a w analogicznym okresie lipca 2000 roku - 91 zdarzeń. Najwięcej zdarzeń związanych z usuwaniem skutków burz i powodzi zanotowano w gminach: miasto Bielsko- Biała - 104, Wilamowice - 42, Wilkowice - 28, Buczkowice - 24.

Koszty obejmujące zużyte paliwo oraz zużyte części (np. łańcuchy do pił do drewna) wynoszą:

 • w PSP - 11802 zł.,
 • w OSP - 14020 zł.,
 • w ZSP - 400 zł.

Od dnia 29 lipca do 2 sierpnia w akcji powodziowej w Sandomierzu brały udział siły i środki Śląskiego Batalionu Odwodowego, w skład którego wchodzą 3 zastępy (13 strażaków) z Komendy Miejskiej PSP z Bielska- Białej. Zadaniem 180 strażaków z batalionu była obrona wałów Wisły w Sandomierzu. Z powierzonych zadań śląscy strażacy wywiązali się wzorowo- wały zostały obronione.

W dniu 4 sierpnia 2001r. ok. godz. 2.45 rano do akcji usuwania skutków powodzi w okolice Opola Lubelskiego, woj. lubelskie wyjechał zastęp samochód kwatermistrzowski z dwoma motopompami (3 strażaków) z JRG nr 1 Bielsko- Biała. Strażacy brali udział w usuwaniu skutków powodzi w okolicach miejscowości Braciejowice. Strażacy powrócili do koszar 8 sierpnia.

artykul W dniu 26 maja 2001 roku o godz. 10.00 odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe jednostek straży pożarnych na obiekcie kompleksu leśnego w masywie góry Skrzyczne w Szczyrku. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z JRG nr 1 i nr 2 z Bielska- Białej, z JRG Radzionków, a także zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład Kompanii nr 5 Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz służby współdziałające z: Jednostki Wojskowej, Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Policji, GOPR i COS Szczyrk.
Celem tego rodzaju ćwiczeń jest doskonalenie współdziałania służb ratowniczych powiatu bielskiego oraz zespołu ds. ochrony ppoż. i ratownictwa podczas akcji ratowniczo- gaśniczej prowadzonej w trudnych warunkach górskich.


 

artykul W dniu 18 grudnia 2000 r. od godziny 900 odbyły się ćwiczenia taktyczno- bojowe strażaków w centrum Bielska- Białej, na obiekcie Teatru Polskiego.

artykul W dniach 29-30 listopada 2000 r. w Hali Sportowej Miejskiego Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie (przy ul.Grunwaldzkiej 80) odbywał się coroczny Halowy Turniej Strażackich 5-tek Piłkarskich o Puchar Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach.Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Jaworzna- Pan Marian Tarabuła.
W turnieju wzieło udział 12 zespołów reprezentujących Komendy Miejskie i Powiatowe PSP województwa śląskiego.
Otwarcie turnieju nastąpiło w dniu 29 listopada o godz. 9.00.
30 listopada o godz. 15.00 odbyło się uroczyte zakończenie rozgrywek piłkarskich połączone z  wręczeniem nagród : 
I miejsce zajęła drużuna z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu,
II miejsce- Komenda Miejska PSP w Jaworznie,
III miejsce-Komenda Miejska PSP w Częstochowie,
IV miejsce-Komenda Miejska PSP w Bielsku Białej.
Zwycięskie drużyny otrzymały medale,puchary oraz dyplomy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

artykul  W dniach od 15 listopada do 22 grudnia 2000 r. trwała akcja PSP związana z ogólnopolską akcją "Podaruj dzieciom słońce". Strażacy KM PSP w Bielsku- Białej w tych dniach odwiedzali dzieci w szkołach podstawowych i zapoznawali je z zagrożeniami jakie powodują oparzenia. W akcję zaangażowanych było 17 pracowników KM PSP i codziennie 16 strażaków z Jednostek Ratowniczo- Gaśniczych. Ogółem przeprowadzono spotkania w 779 klasach w 68 szkołach miasta Bielsko- Biała i powiatu bielskiego.

artykul W dniu 6 września 2000 r. o godz. 1500 przed gmachem Ratusza w Bielsku- Białej odbyła się uroczystość przekazania samochodu bojowego do działań ratowniczo- gaśniczych. Samochód Renault zasilił Jednostkę Ratowniczo- Gaśniczą nr 2 w Bielsku- Białej.

artykul W dniu 19 czerwca 2000 r. w Miejskim Stanowisku Kierowania w miejsce analogowych łączy telefonów alarmowych "998" zainstalowano łącza ISDN, do których połączono telefony cyfrowe. Na wyświetlaczu tych telefonów rejestrowane są numery telefonów abonentów wybierających numer alarmowy "998". Dzięki temu liczymy na zmniejszenie złośliwych- żartobliwych telefonów na linie alarmowe.

artykul Starą tradycją jest łączenie imienia św. Floriana ze służbą strażacką. Dzień 4 maja, to święto patrona strazaków, a także innych zawodów związanych z ogniem (kominiarzy, hutników). Życzymy wszystkiego najlepszego.

artykul W dniu 28 kwietnia 2000 roku odbyło się uroczyste otwarcie Powiatowego Centrum Ratownictwa i Reagowania Kryzysowego, którego siedziba mieści się w pomieszczeniach Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP przy ul. Grunwaldzkiej 20a.

artykul W dniu 30 marca 2000 roku o godz. 16.00 odbyły się ćwiczenia taktyczno - bojowe jednostek straży pożarnych na obiekcie PHU "DROBIARSTWO" w Kaniowie, ul. Młyńska 18. W ćwiczeniach wzięły udział zastępy z JRG nr 1 i nr 2 z Bielska- Białej, a także zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych wchodzące w skład Kompanii nr 5 Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego.
Celem tego rodzaju ćwiczeń jest doskonalenie umiejętności dowodzenia związkami taktycznymi, współdziałania podczas dostarczania wody do pożaru na duże odległości, a także sprawdzanie stanu gotowości bojowej jednostek odwodowych, sprawdzenie czasów koncentracji sił i środków.


 

artykul W dniu 25 września 1999 roku na stadionie w Jastrzębiu Zdroju odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo- Pożarnicze drużyn OSP mężczyzn (grupa III- seniorzy) i kobiet (grupa IIB- seniorzy) wg regulaminu Komendanta Głównego Straży Pożarnych 1/85, a także wg międzynarodowego regulaminu CTiF.
W zawodach tych wzięło udział 3 drużyny z naszego powiatu:

  • OSP Bystra w klasie A wg regulaminu CTiF oraz w grupie III mężczyzn wg regulaminu 1/85,
  • ZOSP "Polmos" Bielsko- Biała w grupie IIB kobiet wg regulaminu 1/85,
  • OSP Komorowice Śląskie w grupie III mężczyzn wg regulaminu 1/85.

artykul W dniu 18 września 1999 roku na stadionie sportowym LKS "Sokół" w Zabrzegu odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo- Pożarnicze Ochotniczych Straży Pożarnych wg regulaminu 1/85 Komendanta Głównego Straży Pożarnych, w 3 kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn.
W zawodach wzięło udział 55 drużyn.
Wyniki zawodów przedstawiaja się nastepująco:

Grupa I dziewczęta (12 - 15 lat)- startowało 6 drużyn:

1. OSP Pisarzowice - gmina Wilamowice - 191,9 pkt
2. OSP Bystra - gmina Wilkowice - 205,7 pkt
3. OSP Świętoszówka - gmina Jasienica - 206,0 pkt

Grupa I chłopcy (12 - 15 lat)- startowało 10 drużyn:
1. OSP Bystra - gmina Wilkowice - 176,0 pkt
2. OSP Stara Wieś - gmina Wilamowice - 178,8 pkt
3. OSP Pisarzowice - gmina Wilamowice - 190,8 pkt

Grupa IIA dziewczęta (15 - 18 lat)- startowała 1 drużyna:
1. OSP Porąbka - gmina Porąbka - 185,5 pkt

Grupa IIA chłopcy (15 - 18 lat)- startowało 11 drużyn:
1. OSP Stara Wieś - gmina Wilamowice - 100,8 pkt
2. OSP Komorowice Krakowskie - m. Bielsko-Biała - 102,6 pkt
3. OSP Czaniec - gmina Porąbka - 106,5 pkt

Grupa IIB kobiety- startowały 3 drużyny:
1. ZOSP "Polmos" Bielsko- Biała - m. Bielsko-Biała - 119,8 pkt
2. OSP Bestwinka - gmina Bestwina - 127,5 pkt
3. OSP Meszna - gmina Wilkowice - 157,6 pkt

Grupa III mężczyźni- startowały 24 drużyny:
1. OSP Komorowice Śl. - m. Bielsko-Biała - 95,0 pkt
2. OSP Bystra - gmina Wilkowice - 95,4 pkt
3. ZOSP "Polmos" Bielsko- Biała - m. Bielsko-Biała - 97,5 pkt

W kategorii seniorów najlepszy wynik w konkurencji ćwiczenie bojowe uzyskała drużyna ZOSP "Polmos" Bielsko- Biała z wynikiem 32,9 pkt.

W klasyfikacji o nagrodę Firmy Budowy Pojazdów Specjalnych Zbigniewa Szczęśniaka i Zarządu Powiatowego Zawiązku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Bielsku- Białej zwyciężyła gmina Wilamowice.

*****

Informacje z dziejów bielskiej straży pożarnej przed rokiem 1999 w Historii

Kontakt

Komenda Miejska
Państwowej Straży Pożarnej
w Bielsku Białej
ul. Leszczyńska 43, 43-300 Bielsko- Biała, woj. śląskie

tel. +48 33 812 22 33 - Sekretariat
tel. +48 33 812 60 65, +48 33 812 60 66
tel. +48 33 816 54 14, +48 33 811 38 46
fax: +48 33 812 20 64
fax: +48 33 822 83 10 - Stanowisko Kierowania
e-mail Sekretariat:
e-mail:

adres elektronicznej skrzynki podawczej na platformie ePUAP: /kmpspbielsko/SkrytkaESP

Strona którą odwiedzasz korzysta z plików cookies. Ustawienia dotyczące tych plików można zmienić w opcjach przeglądarki używanej do przeglądania Internetu. Jeśli ustawienia cookies nie zostaną zmienione, podczas przeglądania strony informacje automatycznie zapisywane będą w pamięci Twojego urządzenia. Aby dowiedziec sie wiecej na temat plikow cookie, zobacz nasza polityke prywatnosci. Polityka prywatnosci.

Nie pokazuj mi wiecej tego komunikatu:

EU Cookie Directive Module Information