SDC10395Dziewiętnaście zastępów gaśniczych z Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego walczyło z pożarem lasu, który płonął w rejonie rezerwatu Rotuz w Landeku, gm. Jasienica. Przyczyną pojawienia się ognia był rzucony niefrasobliwie niedopałek papierosa, zaś skutkiem – zniszczenie ok. 2 ha młodnika.

Ten wielce prawdopodobny scenariusz to na szczęście tylko ćwiczenia przygotowane przez bielską Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej.
23 maja 2012 roku w Landeku odbyły się organizowane corocznie ćwiczenia doskonaląco– szkoleniowe dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 2 oraz pozostałych jednostek OSP z terenu powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała.


W tym roku ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie Nadleśnictwa Bielsko w rejonie rezerwatu Rotuz. Scenariusz przewidywał wybuch pożaru na skutek zaprószenia ognia, który ze względu na niską wilgotność ściółki i silny wiatr zaczął się rozprzestrzeniać w błyskawicznym tempie.
O 1600 dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania PSP dostaje informację o pożarze i rozpoczyna alarmowanie jednostek PSP i OSP. Dowódca akcji prosi o dosłanie dodatkowych samochodów gaśniczych ze względu na brak zaopatrzenia wodnego, najbliższe źródło wody to stawy rybne w odległości ok. 2km od pożaru. Na miejsce zadysponowano Kompanię Gaśniczą oraz powiadomiono Komendanta Miejskiego PSP. Teren akcji podzielono na dwa odcinki gaśnicze oraz stanowisko do poboru wody, z którego woda była dowożona do pożaru. W wyniku skomasowanych działań gaśniczych połączonych sił straży pożarnych i nadleśnictwa pożar lasu zlikwidowano po dwóch godzinach. W ćwiczeniach wzięło udział ok. 120 strażaków.

Przebieg ćwiczeń obserwował m.in. wójt gminy Jasienica; przedstawiciele Nadleśnictwa Bielsko, Beskidzkiej Grupy GOPR, Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Starostwa Bielskiego i miasta Bielsko-Biała.
Podsumowania ćwiczeń dokonano na terenie pobliskiej Strzelnicy. Podczas omówienia Komendant Miejski st.bryg. Adam Caputa powiedział, że wspólne ćwiczenia służb ratowniczych to kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe służące zacieśnieniu współpracy i przygotowaniu się do wspólnego prowadzenia akcji ratowniczych. Ponadto Komendant podziękował wszystkim druhom, którzy kilka godzin wcześniej pomagali w ugaszeniu pożaru w Szczyrku na Białym Krzyżu.
Celem ćwiczeń było sprawdzenie stanu gotowości bojowej jednostek OSP, jak również doskonalenie współdziałania podczas dostarczania wody do pożaru na duże odległości na obszarze leśnym.