Drukuj

Dziewiętnaście zastępów straży pożarnej gasiło wczoraj pożar zakładu produkującego rękodzieło artystyczne i wyroby z drewna w Buczkowicach.

Informacja o pożarze wpłynęła do stanowiska kierowania komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej o godz. 5:47. Kiedy jednostki straży pożarnej  przybyły na miejsce zdarzenia, pożarem była objęta wiata suszarni, w której znajdowały się deski i foszty oraz magazyn trocin. W stolarni nie było pracowników. 

 Pożar był trudny do opanowania i ugaszenia z uwagi na układ pomieszczeń oraz budowę obiektu. Ponadto deski składowane w pryzmach uniemożliwiały podanie prądu wody bezpośrednio na ogień.

Strażacy prowadzili również działania gaśnicze w obronie magazynu wyrobów gotowych. Z uwagi na brak możliwości ugaszenia pożaru z zewnątrz, rozłożono drabinę mechaniczną  i wprowadzono ratowników na dach budynku. Wykonano otwory, które umożliwiły gaszenie pożaru między stropami magazynu. Po zdemontowaniu części poszycia dachu magazynu materiałów gotowych ugaszono pożar. W pomieszczeniu z trocinami usunięto część składowanego tam surowca i zdemontowano fragment konstrukcji stropu, następnie ugaszono pozostałe zarzewia ognia. 

Następnie przystąpiono do wietrzenia pomieszczeń i prac rozbiórkowych spalonej konstrukcji budynków. Trociny i deski wyniesiono na zewnątrz i ponownie przelano wodą. Obiekt sprawdzono na obecność tlenku węgla. Cenne dewocjonalia (oddane do renowacji) z części nie objętej pożarem, zostały zabezpieczone przez ratowników oraz pracowników zakładu.

Na miejsce zdarzenia był również obecny zastępca komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej oraz grupa operacyjna z komendy wojewódzkiej PSP w Katowicach. Dalsze czynności wyjaśniające prowadzi policja oraz biegły z zakresu pożarnictwa. Działania zakończono o godz. 13:22.