Drukuj

bystra CopyWe wtorek, 19 listopada br. bielska straż pożarna przeprowadziła wykład dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku filia w Bystrej. Spotkanie, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrej poświęcone było bezpieczeństwu w domu i na drodze.

W trakcie spotkania z st. kpt. Patrycją Pokrzywa seniorzy dowiedzieli się, jakie skutki może nieść ze sobą niedokonywanie okresowych przeglądów przewodów kominowych oraz wentylacyjnych , w jaki sposób ustrzec się przed czadem, a także jak udzielić pierwszej pomocy osobie zaczadzonej. W czasie spotkania przedstawiono również zasadę działania czujnika tlenku węgla.

Z badań zleconych przez MSWiA w 2016 r. wynika, że świadomość na temat czadu i zagrożenia pożarowego jest niska. Według tych badań:

  1. 41% Polaków twierdzi, że potrafi rozpoznać czad,
  2. co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po dymie,
  3. tylko co piąty Polak wie, że czad można wykryć za pomocą specjalnych czujników,
  4. 1/4 Polaków twierdzi, że żeby uchronić się przed pożarem  wystarczy być uważnym,
  5. tylko 6% wie, że trzeba mieć sprawne instalacje elektryczne, grzewcze i gazowe.

Miasto Bielsko-Biała wraz z powiatem znajduje się na drugim miejscu w województwie śląskim pod względem ilości osób poszkodowanych w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

W czasie spotkania seniorzy zadawali pytania , na które chętnie udzielano odpowiedzi. Spotkanie było wpisane w kampanię „Czad i ogień. Obudź czujność”.