W środę, 19 czerwca na boiskach sportowych Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem odbył się XXII Międzynarodowy Turniej Zawodowych Strażaków w piłce nożnej Euroregion Beskidy.  W zawodach wzięło udział 10 drużyn, które reprezentowały komendy ze słowackiej Żyliny i Cadcy, z Jastrzębia Zdroju, Katowic, Bielska-Białej, Żywca, Suchej Beskidzkiej, Krakowa, Nowego Targu i Zakopanego.

Po zaciętej rywalizacji w fazie grupowej wyłoniono półfinalistów turnieju. W pierwszym półfinale zmierzyły się drużyny z Żywca i Nowego Targu, w drugim ekipy z Bielska-Białej i Jastrzębia Zdroju. Pierwsze spotkanie zakończyło się zwycięstwem Drużyny z Żywca wynikiem 2:1, w drugim spotkani padł wynik 2:0 dla drużyny z Jastrzębia Zdroju. Zwycięzcą turnieju została drużyna z Jastrzębia Zdroju, która w meczu finałowym pokonała Żywiec 1:0. Trzecie miejsce ostatecznie zajęła drużyna z Bielska-Białej, tryumfator ubiegłorocznego turnieju.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został reprezentant Żyliny Martin Samaj, najlepszym bramkarzem Marcin Musioł z Jastrzębia Zdroju, a królem strzelców Wojciech Kołek z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej. Zawody zaszczycili  swoją obecnością małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Bębenek, płk Jaroslav Kapusniak – komendant wojewódzki straży pożarnej z Żyliny, starosta tatrzański Piotr Bąk, małopolski kapelan strażaków ks. bryg. Władysław Kulig oraz komendanci z komend, których drużyny brały udział w zawodach. Gościem specjalnym turnieju był 57- krotny reprezentant Polski w piłce nożnej Jan Urban, który wziął udział w dekoracji zwycięzców.

Oprócz rywalizacji sportowej, zawody miały na celu integrację środowiska strażackiego z Polski i Słowacji, a także wymianę swoich doświadczeń i pomysłów zawodowych. Kolejna edycja Turnieju odbędzie się za rok w słowackiej Čadcy.

Ostateczna klasyfikacja wszystkich drużyn:

  1. KM PSP Jastrzębie Zdrój
  2. KP PSP Żywiec
  3. KM PSP Bielsko-Biała
  4. KP PSP Nowy targ
  5. KR HaZZ Żylina
  6. KP PSP Zakopane
  7. OR HaZZ Čadca
  8. KW PSP Katowice
  9. KW PSP Kraków
  10. KP PSP Sucha Beskidzka

Opracowanie i zdjęcia pochodzą ze strony www.psp.zakopane.pl.

euro region 1euro region 3euro region 4euro region 5euro region 6