1 a Do 16 lutego 2020 r. można zgłaszać kandydatów do III edycji nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ANIMUS FORTIS (Mężny Duch), nawiązującej do najlepszych tradycji służb medycznych, której celem jest uhonorowanie osób i instytucji mających szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach. W kategorii indywidualnej („Osobiste męstwo”) – osobie, która w roku poprzedzającym przyznanie nagrody wyróżniła się w znaczący sposób w akcji ratowniczej (może to być osoba pełniąca służbę lub zatrudniona w instytucji realizującej zadania ratownicze); w kategorii instytucjonalnej – przedstawicielowi instytucji, która znacząco wpłynęła swoimi działaniami na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie. Laureatami mogą zostać osoby będące funkcjonariuszami lub pracownikami instytucji, które realizują bezpośrednio, bądź współuczestniczą w realizacji szeroko pojętych zadań ratowniczych (np. w wojsku, policji, straży pożarnej, służbie zdrowia, WOPR, TOPR, GOPR).

kampania 4u sliderCentrum Prewencji Terrorystycznej działające przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przygotowało kampanię społeczną 4U!, której celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania i reagowania na zdarzenia o charakterze terrorystycznym.

Kampania składa się z filmu promocyjnego i czterech animacji edukacyjnych, prezentujących procedurę (4U!) – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! i Udaremnij atak! Procedura pokazuje zalecany sposób zachowania w przypadku wystąpienia ataku terrorystycznego i jest dostępna na stronie https://4u.tpcoe.gov.pl/.

2aca86a64b7eac20bb68f6adf41a9d4a L5479 razy interweniowali bielscy strażacy w 2019 roku, w tym przy 789 pożarach, 4 016 miejscowych zagrożeniach oraz 674 fałszywych alarmach. W porównaniu z rokiem 2018 liczba interwencji wzrosła o 1119.  

Na wzrost ilości zdarzeń przyczyniło się m.in. usuwanie skutków silnych wichur, które miały miejsce  w dniu 11 marca (260 interwencji) oraz interwencje związane z intensywnymi opadami deszczu w dniach 23-24 maja (650 zdarzeń).

Wieczór i noc sylwestrowa minęła dość spokojnie.  Około godziny 18 strażacy gasili pożary traw w Porąbce oraz Kaniowie. W nocy trzykrotnie wyjeżdżano do pożarów koszów ze śmieciami w Bielsku-Białej, Czechowicach-Dziedzicach oraz Iłownicy.

baner

Fajerwerki to materiał łatwopalny i wybuchowy – o wysokiej temperaturze palenia i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. To nie zabawka, którą można dać dziecku! Zwróć uwagę, że producent (nie bez przyczyny) wskazuje, iż fajerwerków mogą używać tylko osoby powyżej 18 roku życia.  

Dzieci są zawsze bardzo zainteresowane fajerwerkami i petardami. Zwróć uwagę na swoje dziecko! Nie pozwól mu odpalać wyrobów pirotechnicznych, nawet jeśli bardzo Cię o to prosi! Przypilnuj, by trzymało się z dala od miejsca odpalania fajerwerków. Na pociechę możesz dać mu dużo bezpieczniejsze zimne ognie, ale niech bawi się nimi zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.

 

23 grudnia 123 grudnia 2019 roku w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Bielsku - Białej odbyło się przedświąteczne spotkanie Zastępcy Komendanta Głównego PSP st. bryg. Arkadiusza Biskupa i Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Bogdana Jędrochy ze strażakami.

Podczas spotkania przedstawiciele jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych odebrali z rąk Zastępcy Komendanta Głównego PSP promesy na zadanie pod nazwą „Zakup sprzętu i wyposażenia, niezbędnego do prowadzenia działań ratowniczo – gaśniczych”. Promesy otrzymało osiemnaście jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z miasta Bielska-Białej oraz powiatu bielskiego oraz jedna z Jastrzębia-Zdroju. Łączna wartość promes, finansowanych ze środków Komendy Głównej PSP (pochodzących ze składek z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia, przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej) opiewała na kwotę 95 000 zł. Spotkanie to było również okazją do złożenia podziękowań strażakom, którzy brali udział w akcji ratowniczej po zawaleniu się budynku jednorodzinnego w wyniku wybuchu gazu w Szczyrku.

christmas 3864540 1920

baner czujka choinka 800x600 v4.0Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas który spędzamy w gronie najbliższych, w domu gdzie każdy z nas powinien czuć się najbezpieczniej.

Przygotowując się do świat, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych najbliższych. Sprawdźmy stan techniczny urządzeń grzewczych w naszym domu, pamiętajmy o czyszczeniu przewodów kominowych i sprawdzeniu instalacji wentylacyjnej. Nie zapominajmy też o zapewnieniu dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń.

W ostatnim czasie pojawiły się informacje o oszustach, którzy podając się za funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, próbują wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców i instytucji z terenu województwa śląskiego pod pretekstem zbiórek na różne cele.

Informujemy, że żaden funkcjonariusz ani pracownik Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach oraz komend powiatowych i miejskich PSP woj. śląskiego nie prowadzi żadnej zbiórki pieniędzy, ani nie prosi o dokonywanie przelewów pieniężnych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z właściwą terytorialnie komendą Państwowej Straży Pożarnej
lub powiadomić Policję.

międzyrzecze 4 CopyWczoraj o godzinie 3:45 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej otrzymał zgłoszenie o pożarze na terenie zakładu zajmującego się zagospodarowaniem odpadów w Międzyrzeczu Górnym. Pożarem była objęta cała hala o powierzchni ok. 300 mkw. Nikt nie ucierpiał. 

Ponieważ w wyniku pożaru doszło do zawalenia się stalowej konstrukcji dachu, działania gaśnicze prowadzono m.in.  z dwóch drabin mechanicznych. Objęta ogniem hala bezpośrednio przyległa do budynku biurowego oraz drugiej hali, dlatego też strażacy prowadzili działania w obronie, celem niedopuszczenia do rozprzestrzenienia się pożaru na ww. obiekty.

szczyrk134 grudnia 2019 roku, o godz. 18.26 stanowisko kierowania Komendanta Miejskiego w Bielsku Białej otrzymało zgłoszenie o prawdopodobnym wybuchu gazu w budynku jednorodzinnym przy ul. Leszczynowej w Szczyrku. Niezwłocznie zadysponowano do działań zastępy z JRG Bielsko-Biała oraz pobliskie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia kierujący działaniami ratowniczymi potwierdził, iż na skutek wybuchu budynek mieszkalny uległ całkowitemu zniszczeniu, a gruzy objęte były pożarem. Otrzymano informację, ze w budynku mogło przebywać kilka osób. W pierwszej fazie działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów wody w natarciu na ognisko pożaru i obronie budynków sąsiednich. Zadysponowano dodatkowe siły w tym specjalistyczną grupę poszukiwawczo – ratowniczą z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju z dwoma psami do działań poszukiwawczych. Następnie niezwłocznie przystąpiono do odgruzowywania i przeszukiwania terenu katastrofy, jednakże ze względu na wydobywające się zarzewia ognia spod gruzu i elementów konstrukcyjnych zawalnego obiektu, działania poszukiwawcze były utrudnione. Działania prowadzone były ręcznie oraz przy pomocy specjalistycznego sprzętu, między innymi geofonu oraz kamer wziernikowych.

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zarządzeniem nr 289/2019 z dnia 29 listopada 2019 roku Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, 27 grudnia 2019r. (piątek) został wyznaczony dniem wolnym od pracy administracyjnej w Komendzie Miejskiej PSP w Bielsku-Białej i w tym  dniu urząd będzie nieczynny.

W zamian, dniem pracy wyznaczonym za ten dzień został 14 grudnia 2019r. (sobota). Urząd w tym dniu będzie czynny w godzinach 7.30 – 15.30.

czad oszukuje zmysłySezon grzewczy w pełni, bielscy strażacy od początku października byli wzywani do pomiaru tlenku węgla w budynkach mieszkalnych już 13 razy, w całym województwie śląskim takich interwenci było już ponad 200. W tym samym czasie w Bielsku-Białej i powiecie bielskim  odnotowano 14 pożarów wynikających z nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych, w skali województwa było ich ponad 150.

W czasie sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie nie tylko pożarowe, ale również ryzyko zatrucia tlenkiem węgla zwanego popularnie czadem. Jest on bezsmakowy i bezwonny, dlatego ciężko go rozpoznać i przewidzieć niebezpieczeństwo z nim związane. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych.

Syreny alarmowe 720x374 710x369Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej informuje, że jutro tj. 26 listopada 2019r. zostanie przeprowadzony wojewódzki trening sprawności syren alarmowych wykorzystywanych w systemie ostrzegania i alarmowania ludności.

przedszkolaki 8 CopyKtóż w wieku 6 lat nie marzy o tym, by zostać strażakiem ?  Wczoraj przedszkolaki z Przedszkola nr 25 w Bielsku-Białej odwiedzili  strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Bielsku-Białej. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą strażaka i zagrożeniami z nią związanymi.

Następnie zaprezentowano ubiór strażaka, w którym pracuje podczas zagrożeń. Kolejnym punktem było przedstawienie jak prawidłowo zachować się w czasie pożaru w domu lub w przedszkolu. Dzieci dowiedziały się, w jakich okolicznościach wzywać straż pożarną, na jakie numery alarmowe dzwonić oraz jakie informacje należy przekazać podczas rozmowy z dyspozytorem.  

bystra CopyWe wtorek, 19 listopada br. bielska straż pożarna przeprowadziła wykład dla seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku filia w Bystrej. Spotkanie, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Bystrej poświęcone było bezpieczeństwu w domu i na drodze.

W trakcie spotkania z st. kpt. Patrycją Pokrzywa seniorzy dowiedzieli się, jakie skutki może nieść ze sobą niedokonywanie okresowych przeglądów przewodów kominowych oraz wentylacyjnych , w jaki sposób ustrzec się przed czadem, a także jak udzielić pierwszej pomocy osobie zaczadzonej. W czasie spotkania przedstawiono również zasadę działania czujnika tlenku węgla.

Godziszka mini 2016 listopada 2019 roku , odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Godziszce samochodu ratowniczo-gaśniczego Iveco Eurocargo GBA 3,5/16/4.

Zakup samochodu został współfinansowany ze środków: Urzędu Gminy Buczkowice, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, środków własnych OSP  oraz środków finansowych pochodzących od firm ubezpieczeniowych.

siatkówka 58 CopyWczoraj, 14 listopada w sali sportowej Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej przy ul. Leszczyńskiej został rozgrywany XI Turniej Służb Mundurowych w Piłkę Siatkową o Puchar Prezydenta Miasta Bielska-Białej.

 

 

 

Do turnieju zgłosiło się 11 drużyn, w tym:

 1. KM PSP w Bielsku-Białej
 2. KM Policji w Bielsku-Białej
 3. 18 Bielski Batalion Powietrznodesantowy w Bielsku-Białej
 4. Zakład Karny w Cieszynie - Oddział Zewnętrzny w Bielsku -Białej
 5. Straż Miejska w Bielsku-Białej
 6. WKU w Bielsku-Białej
 7. Delegatura Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Bielsku-Białej
 8. Grupa Beskidzka GOPR
 9. Nadleśnictwo Bielsko
 10. Bielskie Pogotowie Ratunkowe
 11. Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej

jasienica 1 CopyDziewięć zastępów straży pożarnej gasiło w nocy z wtorku na środę pożar w Jasienicy. Nikt nie ucierpiał w  pożarze.

Paliły się dwa z pięciu boksów garażowych, w których produkowano części do maszyn rolniczych oraz je magazynowano. Z informacji uzyskanej od syna właściciela wynikało, iż w pierwszym boksie gdzie znajdował się ogień były butle z acetylenem i tlenem (zestaw spawalniczy). Działania zastępów polegały na podaniu trzech prądów gaśniczych: jeden do boksów garażowych (prąd piany), drugi na dach oraz trzeci celem schładzania butli z acetylenem.

List KG PSP

Futsal spala01Zgodnie z Kalendarzem Imprez Sportowych PSP w dniach 23 – 25 października 2019 r. odbyły się XXV Mistrzostwa Polski Strażaków w Halowej Piłce Nożnej. Mistrzostwa przeprowadzone zostały na terenie Centralnego Ośrodka Sportu, Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale.

W Mistrzostwach wystartowało 16 drużyn z komend wojewódzkich PSP oraz z Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie. Po zaciętej walce reprezentacja województwa śląskiego zdobyła bardzo wysokie 3 miejsce. W skład reprezentacji woj. śląskiego wchodził strażak z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej mł.kpt. Wojciech Florek.

Klasyfikacja końcowa:

 1. Miejsce          -           woj. łódzkie
 2. Miejsce          -           woj. podlaskie,
 3. Miejsce         -           woj. śląskie,
 4. Miejsce          -           woj. dolnośląskie.

Tytuł "Najlepszego strzelca" otrzymał Mateusz Olczak, z woj. łódzkiego z wynikiem 7 bramek. Tytuł "Najlepszego bramkarza" otrzymał Łukasz Groszak z woj. śląskiego, a "Najlepszym zawodnikiem" został Paweł Wasiulewski z woj. podlaskiego.

cmenatrze 3W czwartek , 31 października br. Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera wraz z zastępcą bryg. Andrzejem Gracą odwiedzili nekropolie zmarłych strażaków oraz pracowników, którzy związani byli z bielską strażą pożarną.

Znicze zapłonęły m.in. na cmentarzu komunalnym przy ulicy Karpackiej, cmentarzach parafialnych: przy ulicy Grunwaldzkiej, Św. Stanisława w Starym Bielsku, Św. Jana Chrzciciela w Komorowicach oraz w Bestwinie.

Delegacja złożyła hołd zmarłym kolegom i współpracownikom. Cześć Ich Pamięci!

Siedem zastępów straży pożarnej gasiło wczoraj w godzinach popołudniowych pożar budynku mieszkalnego w Bystrej.

Palił się dach budynku jednorodzinnego. Mieszkańcy opuścili budynek w początkowej fazie pożaru i nie wymagali pomocy medycznej. Strażacy odłączyli media od budynku, następnie przy pomocy drabiny mechanicznej podawali wodę na palącą się konstrukcję dachu. Dodatkowo  strażacy prowadzili działania gaśnicze na poddaszu, gdzie ogień przedostał się pod boazerię na klatce schodowej.

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała minionej doby dwanaście interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń było na terenie Bielska-Białej.

Większość z nich dotyczyła usuwania powalonych konarów drzew. W Bielsku-Białej przy ulicy Majakowskiego strażacy usuwali konar drzewa, który uszkodził samochód osobowy. Z kolei w Czańcu drzewo oparło się o budynek mieszkalny. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i pocięli złamany konar drzewa. Podczas działań wykorzystano koparko-ładowarkę, aby odciągnęła drzewo od budynku w celu pocięcia je na mniejsze części.

Ponadto strażacy pomagali również w zabezpieczeniu dwóch banerów reklamowych przy ulicy Górskiej i Cieszyńskiej w Bielsku-Białej, które uległy uszkodzeniu w wyniku wichur.

 

czad oszukuje zmysłyW związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej rozpoczynają kampanię społeczną „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”. 

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.

W minionym sezonie grzewczym tj. od 1 października 2018r. do 31 marca 2019r. Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej  była wzywana 103 razy do pomiarów tlenku węgla. Niestety nie obyło się bez ofiar. Dwie kobiety w wieku 17 i 32 lata zatruły się śmiertelnie czadem podczas kąpieli. Ponadto 41 osób, w tym 12 dzieci przewieziono do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. W tym samym czasie odnotowano 130 pożarów związanych z nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.

Bieg 1W dniu 12 października 2019 r. odbyły się jubileuszowe XXV Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski Strażaków PSP w Biegu Ulicznym. Mistrzostwa zostały rozegrane w ramach II Biegu Ognia i Wody na wyścigowym Torze Poznań, a współorganizatorem była Szkoła Aspirantów PSP w Poznaniu oraz ARF Agencja Prasowa Przemysław Walewski pod marką wszystkoobieganiu.pl.

W biegu przy wymarzonej pogodzie wystartowało prawie 273 zawodniczek i zawodników, w tym 131 strażaków PSP.  Pani str. Joanna Frukacz z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet ! 

Promesy 1 CopyW dniu 8 października br. w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach - Placówka Zamiejscowa w Bielsku-Białej przy ulicy Piastowskiej odbyło się uroczyste wręczenie PROMES w ramach dofinansowania 5000+ dla jednostek OSP z miasta Bielska-Białej, powiatu bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego oraz żywieckiego.  W trakcie uroczystości przekazano również promesy na zadanie „ Zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia przeznaczonego do likwidacji zagrożeń środowiska naturalnego” przyznane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku przez Zastępcę Komendanta Miejskiego PSP st. bryg. Grzegorza Piestraka dla  Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Jacka Kleszczewskiego, następnie Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera przywitał przybyłych gości.

W ostatnią sobotę, 5 października na stadionie sportowym w Rudzicy odbyły się Powiatowe Zawody Sportowo - Pożarnicze dla drużyn seniorów Ochotniczych Straży Pożarnych.

W zawodach wzięło udział 18 drużyn męskich seniorów oraz 9 drużyn kobiecych seniorów z terenu miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego, które zostały wyłonione w trakcie zawodów szczebla gminnego. Drużyny rywalizowały ze sobą w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej z przeszkodami oraz w ćwiczeniu bojowym.

Dni seniora 3We wtorek, 1 października br. st. kpt. Patrycja Pokrzywa z Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej wraz z Panem Pawłem Waszek  z Beskidzkiego Cechu Kominiarzy spotkali się seniorami w trakcie imprezy plenerowej w Parku Juliusza Słowackiego w ramach „Dni Seniora w Bielsku-Białej” zorganizowanych przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej i Radę Seniorów Miasta Bielska-Białej w dniach 30 września - 10 października 2019 r.

Ponieważ rozpoczął się kolejny sezon grzewczy strażacy i kominiarze po raz kolejny pragnęli przypomnieć mieszkańcom, jak ważne jest wykonywanie obowiązkowych przeglądów przewodów kominowych i wentylacyjnych, a także ich czyszczenia. W trakcie spotkania przedstawiono również statystykę zatruć tlenkiem węgla na terenie Bielska-Białej i powiatu bielskiego. Niestety w dalszym ciągu, nasze miasto na tle całego województwa śląskiego, jest w ścisłej czołówce miast z największą liczbą odnotowanych zatruć czadem. W styczniu i marcu tego roku dwie bielszczanki w wieku 17 i 32 lata zatruły się śmiertelnie czadem podczas kąpieli.

Bielsko OSP Czaniec 28.09.2019 5 Copy28 września 2019 roku, w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Czańcu, odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego Iveco Daily GLBA 1/0,7. Zakup samochodu został współfinansowany ze środków: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Gminnego Porąbka, środków własnych OSP oraz Rady Sołectwa Czaniec.

 W uroczystości udział wzięli:

 1. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed,
 2. Starosta Bielski Andrzej Płonka,
 3. Komendant Miejski PSP w Bielsku-Białej st. bryg. Zbigniew Mizera,
 4. Prezes Zarząd Powiatowego ZOSP RP w Bielsku-Białej dh Stanisław Nycz,
 5. Wójt Gminy Porąbka Paweł Zemanek.

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała minionej doby ponad trzydzieści interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń było na terenie Bielska-Białej i Czechowic-Dziedzic.

Większość z nich dotyczyła usuwania powalonych konarów drzew. Ponadto w Bielsku-Białej przy ulicy Pedagogicznej konar drzewa spadł na dwa jadące samochody osobowe. Na szczęście żadna z  podróżujących nimi osób nie została ranna.