21 zastępów straży pożarnej, w tym specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego brało udział w gaszeniu pożaru budynku gospodarczego w Jasienicy. Pożar powstał w sobotę ok. godz. 9.30.

Kiedy jednostki straży pożarnej przybyły na miejsce, płoną garaż o powierzchni 100 mkw, w którym znajdowały się cztery zbiorniki DPPL z olejem napędowym o poj. 1000 litrów każdy. Garaż znajdował się w budynku gospodarczym o wymiarach około 50 m x 20 m. Zbiorniki uległy rozszczelnieniu, wyciekający olej napędowy wydostał się przez płonący garaż, a następnie paląc się, płynął zewnętrznymi kanałami deszczowymi docierając do granicy posesji, gdzie zapaliły się zarośla oraz jeden ul z pasieki należącej do sąsiada.

Strażacy sprawili linie gaśnicze i przystąpili do gaszenia płonących zarośli i oleju napędowego, ponadto podawano prądy wody w obronie budynku gospodarczego i obory. Po ugaszeniu zarośli wykonano zastawkę w celu zbierania emulsji wodno-olejowej, której zebrano 1500 litrów. Jednocześnie rota ratowników udzieliła pomocy medycznej trzem osobom poszkodowanym. Dwie osoby poszkodowane z oparzeniami dłoni i tułowia zespół ratownictwa medycznego odwiózł do szpitala celem dalszej hospitalizacji. Trzecia osoba poszkodowana 83 letnia kobieta, której udzielono wsparcia psychicznego nie wymagała hospitalizacji.

Pomieszczenie garażu oraz podwórko gospodarstwa dodatkowo zneutralizowano za pomocą neutralizatora sintan oraz sorbentu sypkiego. Do zbierania emulsji wodno-olejowej wykorzystano odkurzacz oraz sorbent sypki. Do zbierania zanieczyszczonego gruntu wykorzystano koparkę oraz sprzęt rolniczy należący do właściciela gospodarstwa. Pomieszczenia budynku gospodarczego oddymiono oraz sprawdzono kamerą termowizyjną. Działania zakończono o godz. 14.