FCC Od dzisiaj do czwartku w Abu Dhabi odbywają się pierwsze w tym roku zawody strażackie w amerykańskiej formule Firefighter Combat Challenge, w których udział biorą strażacy z KM PSP Bielsko-Biała : sekc. Daniel Góralczyk oraz asp. Paweł Hess.

Nasi strażacy wraz z resztą drużyny w składzie: Agnieszka Figuła (KM PSP Kraków), Szymon Jopek (KP PSP Myślenice), Rafał Bereza (KP PSP Krasnystaw) walczą o jak najwyższe miejsca. Zawody polegają na pokonaniu w jak najszybszym czasie toru z przeszkodami, odzwierciedlającego codzienne zmagania strażaków w ich pracy.

Strażacy muszą wynieść 20-to kilogramowy wąż strażacki na 3 piętro, po czym umieścić go w skrzyni. Na górze czeka zawieszony na lince ładunek o wadze 20 kg, który należy wciągnąć do góry. Zbiec na dół, pokonać symulator wyważania drzwi, przebiec kilkunastometrowy slalom między gaśnicami, przeciągnąć nawodnioną linię gaśniczą i zasymulować gaszenie ognia, po czym na koniec wyewakuować 80-cio kilogramowego manekina na odległość 30m. Wszystko to wykonać należy w kompletnym uzbrojeniu bojowym wraz z aparatem powietrznym oraz maską ochrony dróg oddechowych.