szczyrk 22 01 2015 211 zastępów straży pożarnej uczestniczyło w akcji gaszenia drewnianego domku letniskowego w Szczyrku położonego wysoko w górach. Dojazd do miejsca zdarzenia utrudniał górski teren i duża ilość śniegu.

Informacja o pożarze wpłynęła do miejskiego stanowiska kierowania o godzinie 4:30 w piątek. Z uwagi na trudne usytuowanie palącego się obiektu (teren o znacznym nachyleniu, wąska droga dojazdowa oraz duży opad śniegu) jedyną jednostką, która dotarła w pobliże miejsca pożaru była lokalna jednostka OSP Szczyrk wyposażona w auto z napędem terenowym zabezpieczona dodatkowo łańcuchami śniegowymi. Pozostałe zastępy ze względów bezpieczeństwa, a także realne obawy o całkowite zablokowanie przejazdu zostały zatrzymane w określonym wcześniej miejscu koncentracji. Dalszy dojazd ratowników i sprzętu odbywał się przy użyciu pojazdów typu Quad. Pożarem całkowitym objęty był drewniany domek letniskowy.

Czynności ratowników polegały na zabezpieczeniu terenu akcji oraz prowadzeniu działań w obronie, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pożaru na sąsiednią zabudowę. Po ustaleniu i telefonicznym kontakcie z właścicielem domku otrzymano potwierdzoną informację, że w palącym się budynku nikt nie przebywał. Przyczynę pożaru ustala policja. Spaleniu uległ w całości letniskowy budynek drewniany z wyposażeniem. Działania zakończono  po blisko 10 godzinach.

Zdjęcia: KM PSP Bielsko-Biała

szczyrk 22 01 2015szczyrk 22 01 2015 1szczyrk 22 01 2015 3