Czujki czadu ratują życie. Wczoraj późnym wieczorem przekonali się o tym mieszkańcy bloku przy ulicy Łagodnej w Bielsku-Białej, których czujka czadu zaalarmowała o niebezpieczeństwie.

Zadziałanie czujki wskazało mieszkańcom właściwy sposób postępowania. Zaalarmowali oni straż pożarną. Przyjmując zgłoszenie, dyżurny straży poinformował również, co należy wykonać, aby uniknąć negatywnego wpływu tlenku węgla na organizmy mieszkańców. Strażacy dokonali pomiarów tlenku węgla w jednej z klatek bloku. Po rozpoznaniu sytuacji w kilku mieszkaniach oraz w klatce schodowej został wykryty tlenek węgla.

Na miejsce został również zadysponowany zastęp z namiotem pneumatycznym w celu stworzenia punktu medycznego, o którym zostali poinformowani wszyscy mieszkańcy bloku w celu ewentualnego sprawdzenia stanu zdrowia związanego z występowaniem CO. Łącznie ewakuowano 40 osób. Pogotowie ratunkowe przebadało 29 osób, z czego 10 osób przewieziono do szpitala. Stan jednego z poszkodowanych 3-miesięcznego dziecka był na tyle ciężki, że od razu na miejscu akcji podano chłopczykowi tlen.

 

Czujka czadu zadziała w jednym z mieszkań, w którym stężenie tlenku węgla w porównaniu do pozostałych mieszkań sprawdzanych przez strażaków nie było najwyższe, a jednak to niewielkie urządzenie przyczyniło się do uratowania pozostałych mieszkańców bloku.

Przypominamy, iż stężenie tlenku węgla nawet zdecydowanie poniżej 0,1 % objętościowego w powietrzu jest wysoce trujące, a nasze odpowiedzialne zachowanie może być czynnikiem decydującym o życiu naszym i naszych najbliższych. Dlatego straż pożarna po raz kolejny zachęca do zakupu czujników czadu. Autonomiczny czujnik tlenku węgla (zwanego popularnie czadem) jest urządzeniem do wykrywania obecności podwyższonego stężenia tego toksycznego gazu w pomieszczeniach. Ma to najbardziej istotne znaczenie w miejscach, gdzie w sposób długotrwały przebywają ludzie. Wynika to między innymi z tego, że czad kumuluje się w organizmie i nawet mniejsze jego stężenie w dłuższym okresie oddziaływania na człowieka może przynieść poważne skutki dla zdrowia. Przy większych stężeniach nawet krótkotrwała obecność w takim miejscu może spowodować poważne zatrucie lub nawet śmierć. Po wykryciu niebezpiecznej obecności tlenku węgla czujnik aktywuje się wydając głośny dźwięk, który potrafi obudzić domowników nawet w nocy.