wóz strażacki 998W sezonie grzewczym może dochodzić do groźnego w skutkach pożaru sadzy, tak jak to miało miejsce ubiegłej doby w jednym z budynków jednorodzinnych w Bystrej.

Przed godziną 17 dyżurny operacyjny przyjął zgłoszenie o pożarze sadzy w kominie. Kiedy jednostki przybyły na miejsce zdarzenia okazało się, że pali się nie tylko sadza w kominie, ale doszło również do rozprzestrzenienia się pożaru na konstrukcję dachu w pobliżu przewodu kominowego. Na szczęście pożar był niewielkich rozmiarów i udało się go ugasić przy pomocy hydronetki. Następnie komin zasypano piaskiem i dokładnie wyczyszczono za pomocą wyciora kominowego. Dalsze działania polegały na sprawdzeniu komina i dachu za pomocą kamery termowizyjnej.

Jakie są jego przyczyny i jak zapobiegać temu niebezpiecznemu zjawisku? Na czym polega zjawisko pożaru sadzy?

O pożarze sadzy mówimy, gdy dochodzi do zapalenia się nagromadzonych wewnątrz przewodu kominowego pozostałości po pracy urządzenia grzewczego, czyli sadzy. Powstaje ona w wyniku niepełnego spalania się różnych materiałów stałych, jak np. mokrego drewna, śmieci i odpadów komunalnych, których nie można utylizować w ten sposób.

Kiedy dochodzi do pożaru sadzy?

Do pożaru sadzy dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, gdy urządzenia grzewcze pracują wiele godzin bez nadzoru. Bezpośrednią przyczynę tego zjawiska należy upatrywać w zaniedbaniach, których dopuszczają się właściciele lub zarządcy budynków w kwestii regularnego czyszczenia przewodów dymowych i spalinowych. Pośrednio do pożaru sadzy przyczynia się także niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych, np. wrzucanie do pieca materiałów o złożonym składzie chemicznym, jak np. śmieci. Nie powinno się ich palić nie tylko ze względów ekologicznych. Wytwarzają one wiele sadzy, która osiada na wewnętrznych ściankach komina i niewyczyszczona stanowi poważne zagrożenie dla mieszkańców domu.

Pamiętaj: przed sezonem grzewczym jak również w trakcie niego należy rzetelnie przeprowadzać kontrolę stanu technicznego przewodu kominowego.

Opracowano w oparciu o materiał z www.ekspertbudowlany.pl