pomiar tlenkuUtrzymujące się od kilku dni bardzo wysokie temperatury, powodują że w przewodach kominowych wentylacji grawitacyjnej zanika ciąg kominowy, gdyż na zewnątrz jest dużo cieplej, powodując brak odprowadzenia spalin, a w konsekwencji emisję węgla ze spalinami do pomieszczeń.

Wczoraj bielscy strażacy interweniowali trzy razy w podobnych przypadkach m.in. w budynkach wielorodzinnych mieszczących się w Bielsku-Białej przy ulicy Akademii Umiejętności, Goleszowskiej i Sterniczej. O 16:25 przy zdarzeniu na ulicy Sterniczej, strażacy zastali w jednym z mieszkań ulatniający się tlenek węgla z przewodu wentylacyjnego i spalinowego. Urządzenia pomiarowe wykazały, że stężenie CO w powietrzu przekroczyło 20 razy dopuszczalną normę. Strażacy sprawdzili kolejno mieszkania powyżej. W nich również był obecny tlenek węgla, a w kominach wentylacyjnych nie było ciągu. Powietrze było wtłaczane kominami.

Beskidzki Cech Kominiarzy oraz strażacy apelują o zachowanie ostrożności. Pamiętajmy o tym że tlenku węgla nie jesteśmy w stanie zobaczyć ani poczuć, gdyż jest bezwonny. Najlepszym sposobem, aby się przed nim ustrzec jest zamontowanie czujki czadu w mieszkaniu.