TFA 6Po raz kolejny naszym najtwardszym strażakom udało się stanąć na podium w zawodach Toughest Firefighter Alive Poland rozgrywanych już po raz 7 na starówce Torunia. Fakt iż są to jedyne zawody na świecie, gdzie strażacy mogą zmierzyć się w bezpośredniej rywalizacji w dwóch najbardziej wymagających formułach zawodów strażackich, sprawia że cieszą się one wysokim prestiżem na świecie. Strażacy w trzy dniowych zmaganiach musieli udowodnić że są silni, dynamiczni, a do tego niezmiernie wytrzymali.

W starcie amerykańskiej formuły FCC musieli wynieść 20-to kilogramowy wąż strażacki na 3 piętro, po czym umieścić go w skrzyni. Na górze czekał zawieszony na lince ładunek o wadze 20 kg, który należy wciągnąć do góry. Zbiec na dół, pokonać symulator wywarzania drzwi, przebiec kilkunastometrowy slalom między gaśnicami, przeciągnąć nawodnioną linię gaśniczą i zasymulować gaszenie ognia, po czym na koniec wyewakuować 80-cio kilogramowego manekina na odległość 30m. Wszystko to wykonać należy w kompletnym uzbrojeniu bojowym wraz z aparatem powietrznym oraz maską ochrony dróg oddechowych.

Strażacy z Bielska-Białej wykonali to zadanie w czasach 97,78s mł.asp. Paweł Hess co pozwoliło na zajęcie 7 miejsca oraz 98,21s sekc. Daniel Góralczyk co dało 8 miesce w kategorii open. W zawodach wystartowało 229 zawodników kilku państw świata i tylko 10 uzyskało czas poniżej 100s. W drużynie pod egidą naszej komendy wystartował również st.asp. Marcin Zdziebło oraz mł.asp. Rafał Bereza, dzięki temu możliwe było stworzenie drużyny KM PSP Bielsko-Biała, która w tym składzie uzyskała 3 miejsce zawodów w klasyfikacji zespołowej oraz 3 miejsce w biegach sztafetowych. W ostatnim dniu zawodów rozstrzygnęły się starty w europejskiej formule Toughest Firefighter Alive (TFA). Do startu w tej formule zakwalifikowało się 187 zawodników tworząc 41 drużyn. Zawody te są niezmiernie wyczerpujące pod względem wytrzymałości i siły. Tu nasi strażacy również popisali się bardzo dobrymi wynikami i zajęli: 10 miejsce mł.asp. Pawieł Hess z czasem 7 min 23s oraz 20 miejsce sekc. Daniel Góralczyk z czasem 7min 49s. Tak dobre wyniki pozwoliły drużynie KM PSP Bielsko-Biała na zajęcie 2 miejsca w klasyfikacji drużyn. Duży wkład w wynik drużyny wniósł st.asp. Marcin Zdziebło na co dzień pracujący w KP PSP Żory bez którego nie można byłoby startować w klasyfikacji zespołów. TFA składają się z czterech następujących po sobie konkurencji:

  • KONKURENCJA 1 Podłączenie dwóch linii W-75 do autopompy, rozwinięcie dwóch linii W-75 (złożonych z 4 odcinków każda, zakończonych prądownica WP 75), zwinięcie dwóch odcinków W 75 (osobno każdy wąż, w pojedynczy krąg) i włożeniu ich do skrzynek.
  • KONKURENCJA 2 100 uderzeń młotem wewnątrz specjalnej konstrukcji (stelaża), bieg z dwoma pojemnikami (ok 15kg) w tunelu, przeniesienie manekina (ok 70kg) na dystansie 50 m, przejście przez ścianę o wysokości 3 m.
  • KONKURENCJA 3 przystawienie do ściany dwóch drabin o długości ok. 4,6 m, wniesienie na II kondygnację dwóch pojemników (ok. 15kg), wciągnięcie na II kondygnację węży przy pomocy liny, zejście z dwoma pojemnikami z wieży, przykręcenie pyszczka do prądownicy PW 75.
  • KONKURENCJA 4 dobiegnięcie do wieży Ratuszowej (ok. 300m) z dwoma wężami W 52, wejście na wieżę Ratuszową na wyskokość około 40m.

Naszym strażakom gratulujemy świetnych wyników i życzymy powodzenia w kolejnych startach. TFA 1TFA 2TFA 4TFA 5TFA 7