ŚBO16 jednostek straży pożarnej, duży pożar w trudnodostępnym kompleksie leśnym, osoba ranna, to tylko niektóre elementy ćwiczeń, które odbyły się wczoraj na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko.

Wczoraj o godzinie 15.00 syrena zawyła w 15 jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych, dając znak rozpoczęcia corocznych ćwiczeń doskonaląco – szkoleniowych dla Kompanii Gaśniczej OSP nr 2 Śląskiej Brygady Odwodowej. Na miejsce koncentracji wybrano budynek KM PSP na ul. Leszczyńskiej, skąd po krótkiej odprawie zastępy udały się alarmowo do działań.

W tym roku ćwiczenia zostały zorganizowane na terenie kompleksu leśnego Nadleśnictwa Bielsko w rejonie zbiorników „małej retencji” Leśnictwa Lipnik. Scenariusz zakładał pożar pół hektara młodnika. Ogień rozprzestrzenia się i obejmuje przyległy teren leśny.

Zastępy rozwinęły ponad kilometrową linię wężową i na zasadzie przepompowywania woda dotarła do prądownic strażaków bezpośrednio gaszących pożar. Z chwilą połączenia ostatnich odcinków węży, motopompy pływające znajdujące się w punkcie czerpania wody, z pełną mocą rozpoczęły pompowanie wody, która po chwili dotarła do zbiorników samochodów gaśniczych, a następnie pojawiła się na prądownicach. W tym momencie zrealizowany został plan, bieżącego dostarczania wody do źródła ognia i rozpoczęło się natarcie na palący się las. Poza jednostkami z OSP, w ćwiczeniach brał również udział zastęp z JRG nr 1 , który przy pomocy potężnego agregatu pompowego zasysał wodę z drugiego zbiornika retencyjnego. W trakcie ćwiczeń dokonano niewielkiej pozoracji, której nie zakładał wcześniejszy scenariusz. Na drodze leśnej uległ lekkiemu wypadkowi jeden z turystów, druhowie od raz ruszyli na pomoc poszkodowanemu.

Przebieg ćwiczeń obserwowali m.in. przedstawiciele służb współdziałających, Leśnictwa Lipnik, Leśnictwa Straconka, Nadleśnictwa Bielsko, Policji, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz przedstawiciele mediów. Podsumowania ćwiczeń dokonano na terenie OSP Lipnik. Podziękowano druhom za profesjonalizm i dobre przygotowanie do prowadzenia działań na wypadek realnego zagrożenia.

{phocagallery view=category|categoryid=48}