konkurs 8Wczoraj o 10 rano strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku węgla w bloku mieszkalnym w Bielsku-Białej przy ulicy Jesionowej.

Przed przyjazdem straży, matka właściciela mieszkania 87-letnia kobieta została odtransportowana przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Po dokonaniu pomiarów przy włączonym piecyku gazowym w łazience, urządzenie wykazało występowanie tlenku węgla. Strażacy zalecili wietrzenie mieszkania oraz nieużytkowanie pieca gazowego i przewodów spalinowych do czasu przeglądu przez osobę uprawnioną.

Za oknami coraz cieplej więc sezon grzewczy powoli dobiega końca, w związku z czym czas na podsumowania. Od października do kwietnia Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała na terenie miasta i powiatu bielskiego 84 zdarzenia, w których strażacy byli wzywani do pomiarów tlenku węgla, w których 85 osób, w tym 27 dzieci zostało przetransportowanych z objawami zatrucia tlenkiem węgla do szpitala. W porównaniu z poprzednim sezonem liczba zdarzeń wzrosła o 14 interwencji.

 

Co roku straż pożarna organizuje kampanię „NIE dla czadu” . Jeśli dzięki tej kampanii chociaż jedno życie zostanie uratowane to na pewno można powiedzieć że warto. W tym roku w ramach tej kampanii Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białe wraz z Beskidzkim Cechem Kominiarzy zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem "NIE dla czadu czujnik tlenku węgla w każdym domu" dla dzieci i młodzieży, który spotkał się z bardzo dużym odzewem. Do komendy wpłynęło aż 491 prac. Pisaliśmy o tym w artykule: http://straz.bielsko.pl/aktualnoci/677-wrczenie-nagrod-laureatom-konkursu .

 Mamy nadzieję, że liczba osób, które poniosą śmierć na skutek zaczadzenia z roku na rok będzie malała, że ludzie zrozumieją jak niewiele tak naprawdę potrzeba, by każdy z nas mógł poczuć się bezpiecznej w swoim mieszkaniu, w swoim domu.