Wypadek Busa w ŚwiętoszówceW dniu wczorajszym (sobota, 31 stycznia) około godz. 1100 w miejscowości Świętoszówka kierowca busa Mercedes utracił panowanie nad pojazdem, zjechał do rowu, a następnie dachował. Część z 26 pasażerów zakleszczyła się w pojeździe. Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane jednostki straży pożarnej, pogotowia ratunkowego oraz policji.

Do zdarzenia zadysponowano zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 z Bielska-Białej oraz z Ochotniczych Straży Pożarnych ze Świętoszówki i Jasienicy. Po przyjeździe na miejsce zastano przewróconego busa leżącego na dachu. Wewnątrz były 3 osoby wymagające ewakuacji za pomocą deski ortopedycznej. Działania straży pożarnej polegały na pomocy zespołom ratownictwa medycznego w wyewakuowaniu ich z busa i umieszczeniu w karetkach oraz samochodach straży. Ewakuację przeprowadzono przez wybite okno w pojeździe. Pozostałym osobom została udzielana pomoc przez ratowników Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, a także strażaków Państwowej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych. Wszystkie osoby zostały zbadane przez lekarza i zostały umieszczone w pojazdach straży pożarnej, gdzie oczekiwały na przyjazd zespołów ratownictwa medycznego w celu przewiezienia do szpitala.

Ogółem na miejscu zdarzenia udzielono pomocy medycznej 19 poszkodowanym spośród 27 osób podróżujących busem (26 pasażerów i kierowca). Zostali oni przewiezieni do:

  • Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej - 8 osób (osoby niepełnoletnie),
  • Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej - 6 osób (w tym 1 w stanie ciężkim za pośrednictwem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego),
  • Szpitala Miejskiego  im. Jana Pawła II w Bielsku- Białej - 1 osoba,
  • Szpitala Śląskiego w Cieszynie - 2 osob,
  • Szpitala w Sosnowcu - 1 osoba (stan ciężki za pośrednictwem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego).

Ponadto 1 osoba poszkodowana została zabrana przez rodziców do Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Wśród pasażerów podróżowała grupa z Lidzbarka Warmińskiego (8 wychowanków w wieku 17-18 lat oraz 4 opiekunów).

Dla rodzin poszkodowanych uruchomiono telefon kontaktowy  w Bielskim Pogotowiu Ratunkowym z informacjami dotyczącymi rannych w zdarzeniu. Informację podano w lokalnych mediach.

Po udzieleniu pomocy poszkodowanym przystąpiono do sprawdzenia terenu w promieniu około 0,5 km  od miejsca zdarzenia. Nie odnaleziono innych osób lub śladów.

W transporcie poszkodowanych brały udział dwa śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zabrały dwóch ciężko rannych  z zaimprowizowanego lądowiska na pasie drogi  krajowej S-1.

Po zakończeniu działań przez Policję i Inspekcję Transportu Drogowego pomoc drogowa wyciągnęła pojazd z rowu. Przystąpiono do neutralizacji plamy oleju i uporządkowania miejsca zdarzenia. Ruch drogowy przywrócono około godz. 1500.
Dalsze czynności dochodzeniowe prowadzi Policja i Prokuratura.

Zdjęcia: Mirosław Jamro, Pressmix, bielsko.biala.pl

Wypadek w ŚwiętoszówceWypadek w ŚwiętoszówceWypadek w Świętoszówce