sobieskiegoCztery jednostki straży pożarnej gasiły w niedzielę w samo południe pożar mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Sobieskiego w Bielsku-Białej. 72 – letni mężczyzna podtruty gazami pożarowymi.

Strażacy otrzymali informację o pożarze od dyżurnego policji. W momencie dojazdu stwierdzono, że na zewnątrz budynku znajduje się nieprzytomny mężczyzna wyprowadzony z płonącego mieszkania przez sąsiadów. Strażacy przystąpili do udzielania mu pierwszej pomocy. Równocześnie wprowadzono ratowników w aparatach powietrznych do mieszkania na I piętrze celem zlokalizowania źródła pożaru.

Po wstępnym rozpoznaniu okazało się, że przyczyną pożaru są palące się gazety i ubrania składowane blisko piecyka grzewczego typu "koza". Po ugaszeniu przewietrzono mieszkanie i wyniesiono na zewnątrz spalone rzeczy. Poszkodowanego z objawami podtrucia gazami pożarowymi zabrało pogotowie ratunkowe do szpitala.

Pamiętajmy o prawidłowym składowaniu opału oraz zabezpieczeniu pieców przed wypadaniem np. rozgrzanego popiołu, żarzących się węgli. Ważnym elementem jest okresowy przegląd instalacji kominowych oraz wentylacyjnych. Użytkowane piecyki gazowe i elektryczne powinny posiadać odpowiednie atesty i świadectwo dopuszczenia do użytkowania.

Zdjęcie: Mirosław Jamro, Pressmix, portal www.bielsko.biala.pl