plakat1mNieszczelność przewodów kominowych może doprowadzić do zatrucia czadem, a nawet pożaru. Tak jak to miało miejsce w ubiegły piątek w Bielsku-Białej.

Dyżurny straży pożarnej odebrał zgłoszenie o 11.44 o zadymieniu na poddaszu budynku mieszkalnego jednorodzinnego przy ulicy Burzliwej. Strażacy po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzili, że w wyniku nieszczelności przewodu kominowego na paliwo stałe doszło do zapalenia się przylegającej do niego belki stropowej.

Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do przeprowadzenia prac rozbiórkowych poszycia dachowego celem dokładnego sprawdzenia występowania ewentualnych zarzewi ognia. Nadpalone elementy konstrukcji dachu wyniesiono na zewnątrz i przelano wodą. Mieszkańcy domu wyszli na zewnątrz przed przybyciem na miejsce ratowników nie odnosząc żadnych obrażeń. W działaniach wzięło udział osiem jednostek straży pożarnej.

 

Od początku grudnia strażacy odnotowali już ponad 20 pożarów związanych z nieszczelnością przewodów kominowych, bądź zapaleniem się sadzy. Przypominamy, że nieszczelne przewody kominowe mogą doprowadzić do tragedii. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami właściciel lub zarządca budynku zobowiązany jest do czyszczenia przewodów kominowych:

  • w domach opalanych paliwem stałym, czyli węglem lub drewnem zaleca się czyszczenie kominów przynajmniej cztery razy do roku
  • dwa razy do roku powinniśmy czyścić kominy, jeżeli opalamy paliwem ciekłym lub gazowym.

Przepisy zalecają także czyszczenie kominów przynajmniej raz w miesiącu w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych. Zobowiązują również przynajmniej raz do roku właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do kontroli okresowych technicznego stanu instalacji gazowych i przewodów kominowych. Niezastosowanie się do tych zaleceń może doprowadzić do zaczadzenia lub nawet pożaru.

Głównym źródłem zatruć jest właśnie niesprawność przewodów kominowych, a niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że czad jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. Ma silne właściwości toksyczne. W przypadku zatrucia czadem należy natychmiast zapewnić poszkodowanemu dopływ świeżego powietrza, w skrajnych wypadkach wybijając szyby w oknach. Poszkodowaną osobę należy natychmiast wynieść w bezpieczne miejsce po czym zawiadomić odpowiednie służby ratownicze. Jeżeli osoba nie oddycha, ma zatrzymana akcje serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie i masaż serca.