Zgłoszenie o pożarze budynku jednorodzinnego w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Dojazdowej Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej przyjęło wczoraj w nocy o godz. 2336.
Po dojeździe na miejsce zastępów straży pożarnej pożarem zewnętrznym objęte było poddasze jednopiętrowego budynku jednorodzinnego o konstrukcji drewnianej. Mieszkańcy budynku opuścili go przed przybyciem ratowników. W pierwszej fazie podano prąd wody na palące się poddasze. Po dojeździe na miejsce następnych zastępów podano następne prądy wody na palący się dach oraz wprowadzono ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych do wewnątrz budynku z linią gaśniczą. Zadysponowano pogotowie energetyczne celem odłączenia bardzo mocno iskrzącego przyłącza elektrycznego, które w pewnym momencie uniemożliwiło prowadzenie skutecznych działań ratowniczych. Podczas działań zorganizowano dowożenie wody, gdyż wszystkie pobliskie hydranty podziemne, ze względu na silny mróz, były zamarznięte. Po ugaszeniu pożaru oddymiono i przewietrzono budynek. Dokonano niezbędnych prac rozbiórkowych i dogaszono pozostałe zarzewia ognia.

Mieszkańcy budynku - dwie dorosłe osoby i troje dzieci znalazły schronienie w sąsiednim domu u rodziny. Wcześniej wszyscy zostali przebadani przez przybyłych na miejsce ratowników Bielskiego Pogotowia Ratunkowego. Na miejsce działań zadysponowano piaskarkę w związku z oblodzeniem jezdni spowodowanym akcją gaśniczą. Ze względu na niską temperaturę (-12 stopni Celsjusza) wykorzystano także termosy z gorącą herbatą dla ratowników, w które Komendę Miejską PSP doposażył w tym roku Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej.

W akcji ratowniczo-gaśniczej, która trwała do około godziny 400 rano, wzięło udział 12 wozów bojowych straży pożarnej, w tym 5 wozów bojowych Ochotniczych Straży Pożarnych. Razem w akcji wzięło udział 42 strażaków oraz służby współdziałające Pogotowie Ratunkowe, Policja, Pogotowie Gazowe i Pogotowie Energetyczne. Pożar, ze względu na jego rozmiary, zaklasyfikowano jako średni.