TERMIN NADSYŁANIA PRAC WYDŁUŻONY DO 31 STYCZNIA 2015 ROKU

Konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod hasłem: 

"NIE dla czadu czujnik tlenku węgla w każdym domu"

2Po raz pierwszy Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej oraz Beskidzki Cech Kominiarzy organizują konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Celem konkursu jest uświadomienie dzieciom i młodzieży, o zagrożeniach związanych z tlenkiem węgla i sposobami jak się przed nim ustrzec. Ponadto konkurs ten jest dobrą okazją do zainteresowania tematem dzieci i młodzież, ponieważ ich właściwa postawa oraz świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą tlenek węgla może uratować życie ludzkie.

Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym, bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą”. Do zatruć dochodzi bo nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo niebezpieczne mogą być stosowane przez nas od lat praktyki dotyczące np. uszczelniania okien czy też zaniedbania związane z przeglądem stanu technicznego przewodów kominowych i wentylacyjnych.

Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 16 lat. W konkursie przewidziane są dwie kategorie wiekowe:

  • kategoria I- dzieci w wieku od 3 do 7
  • kategoria II- dzieci w wieku od 8 do 16

 

Technika wykonania prac

Dopuszczalna technika wykonania prac: rysunek, malarstwo, kolaż, malowanie na tkaninie. Nie będą uwzględniane prace na szkle i z plasteliny, kompozycje przestrzenne oraz rzeźby. Dopuszczalny format prac konkursowych – A4, A3, B2 (największy).

Na rewersie pracy konkursowej należy podać imię i nazwisko autora pracy oraz wiek, a także imię i nazwisko opiekuna wraz z numerem telefonu.

Podział nagród

Prace nadesłane na konkurs zostaną ocenione przez Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele organizatorów Konkursu. Organizatorzy przewidują 3 nagrody rzeczowe w każdej kategorii wiekowej. Jury przysługuje prawo innego podziału nagród.

Terminarz konkursu i nadsyłanie prac

Nadsyłanie prac do 31 stycznia 2015 r. na adres:

Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej

ul. Leszczyńska 43

43-300 Bielsko-Biała

z dopiskiem Konkurs plastyczny (decyduje data stempla pocztowego)

Informacja o wynikach konkursu dostępna na stronie www.straz.bielsko.pl. Powiadomienie laureatów telefonicznie.

Wszelkich dodatkowych informacji udziela rzecznik Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej tel. (33) 812-22-33 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

GORĄCO ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU

Tylko od września 2013 do marca 2014 r., czyli w ostatnim sezonie grzewczym, strażacy w całej Polsce wyjeżdżali do 3824 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w których 2290 osób zostało poszkodowanych, a 61 poniosło śmierć. Te liczby ukazują wielkość zagrożenia związanego z przypadkami występowania tlenku węgla (czadu) na terenie kraju w minionym sezonie grzewczym. Tragedie ludzkie zazwyczaj są wynikiem niewiedzy, co może się stać , kiedy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Problem nasila się głównie w okresie jesienno-zimowym, pomimo faktu, że do pomiarów tlenku węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku.

Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla. Podstawową funkcją czujki tlenku węgla (czadu) jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję użytkownika w sytuacji zagrożenia życia. Dla własnego bezpieczeństwa i sowich najbliższych warto instalować czujki tlenku węgla, które uratowały już nie jedno życie.