Pięć jednostek straży pożarnej gasiło wczoraj po południu pożar w Rudzicy. Kiedy strażacy przybyli na miejsce zdarzenia dym wydobywał się z okien piwnicznych.

Pożar zlokalizowany był w pomieszczeniu piwnicy na powierzchni ok. 20 mkw. Strażacy ugasili ogień oraz oddymili budynek przy pomocy wentylatora. Ponadto dom został przeszukany i przewietrzony. Właścicielka domu została przebadana przez zespół pogotowia ratunkowego i odmówiła zabrania do szpitala.

Prawdopodobną przyczyną pożaru był niedrożny przewód spalinowy, z którego oderwał się kawałek sadzy i wpadł do pomieszczenia piwnicy. Wyczystka komina była nieprawidłowo zabezpieczona – przez kawałek szmaty, który się zapalił i spowodował pożar w całym (zabałaganionym śmieciami) pomieszczeniu piwnicznym.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu komina. Przypominamy, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać opinię dopuszczającą instalację kominową do użytku.

Zdjęcia można wykorzystać z dopiskiem: Foto: Mirosław Jamro, bielsko.biala.pl

PC020005PC020010