Mikołaj vs kominiarzSezon grzewczy wiąże się również ze zwiększoną liczbą pożarów w obiektach mieszkalnych. Wczoraj strażacy po raz pierwszy tej jesieni wyjeżdżali do pożarów sadzy.

Do zdarzeń doszło w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych mieszczących się w Bielsku-Białej przy ulicy Świętego Floriana oraz Ślosarczyka. W obu przypadkach strażacy wygasili palenisko, a następnie ugasili palące się sadze za pomocą sita kominowego i piasku. Pomieszczenia mieszkalne przewietrzono i przeprowadzono kontrolne pomiary stężenia tlenku węgla.

 

Pożary sadzy w sezonie grzewczym zdarzają się bardzo często i najczęściej do pomocy wzywani są strażacy. Jak rozpoznać taki pożar? Jak najlepiej zapobiec? Jak postępować podczas akcji gaśniczej?

W naszych miastach wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest piecami. Użytkując je musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby ustrzec się niebezpieczeństwa pożaru sadzy w kominie. Pożary sadzy w sezonie grzewczym zdarzają się bardzo często i najczęściej do pomocy wzywani są strażacy.

Przyczyny powstania pożaru sadzy?

Po pierwsze - w piecach nie należy palić mokrym drewnem. Powoduje ono osadzanie się dużych ilości sadzy w przewodzie kominowym. Paląc dwa tygodnie świeżym, mokrym drzewem lub kiepskiej jakości węglem można stworzyć warunki do powstania takiego pożaru.

Po drugie - należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina. Przypominamy, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać opinię dopuszczającą instalację kominową do użytku.

Zdjęcie pochodzi z poradnika: "Polak mądry przed szkodą - o pożarach i innych zagrożeniach" autorstwa Aldony Dobrzyńskiej