Gra ulicznaW dniu dzisiejszym Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne zorganizowało grę uliczną: "W granicach odrodzonej Rzeczypospolitej - Śladami dziedzictwa Bielska i Białej okresu międzywojennego". To już trzecia odsłona zabawy edukacyjnej mającej na celu przybliżenie historii Bielska i Białej. Akcja gry umieszczona jest w okresie międzywojennym (1918-1939). W tym czasie Bielsko i Biała, w granicach odrodzonej Rzeczypospolitej, przeżywają okres intensywnego rozwoju. Powstaje tu wiele nowych, monumentalnych obiektów architektonicznych, a także nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych. Jednym z takich obiektów jest gmach strażnicy, który stanął w Bielsku u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Parkowej (obecnie Listopadowej).

Budynek zaprojektowała spółka A. Wiedermann @ A. Muller, a budowę rozpoczęto w sierpniu 1928 roku. Na wniosek inspektora pożarowego i szkolnego Klemensa Matusiaka podzielono ją na trzy fragmenty, wykonane przez firmy: "Karol Korn Budowlana S.A.", Karola Gamrota oraz konsorcjum firm Adolfa Łukawskiego i Juttner @ Bolek. Budowę zakończono we wrześniu 1930 roku, ale już 3 lipca tego roku nowy obiekt został uroczyście przekazany bielskiej straży pożarnej przez burmistrza Józefa Kobielę. W tym miesiącu nastąpiła przeprowadzka strażaków ze starej strażnicy z ul. Sobieskiego.

Podczas dzisiejszej gry ulicznej startujące drużyny odwiedzą także ten budynek, bowiem przed jego garażami od strony ul. Grunwaldzkiej strażacy przygotowali specjalne zadania. Uczestnicy zabawy mają do zaliczenia strażacki tor przeszkód, a także muszą odpowiedzieć na kilka pytań testowych.

Więcej informacji o grze oraz jej wynikach w serwisie Bielsko-Bialskiego Towarzystwa Historycznego

Gra ulicznaGra ulicznaGra ulicznaGra uliczna