Pierwsze osoby poszkodowane w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Wczoraj rano pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala dwie osoby z objawami zatrucia tlenkiem węgla do szpitala. Była to 15-letnia dziewczynka oraz 64-letnia kobieta.

Do zdarzenia doszło w jednym z budynków jednorodzinnych w Mesznej. Prawdopodobną przyczyną zdarzenia był brak właściwego ciągu przewodu kominowego. Strażacy dokonali pomiarów gazu w pomieszczeniach oraz przewietrzyli mieszkanie. Dowódca akcji zalecił, aby do czasu sprawdzenia stanu technicznego kuchenki, jak również przewodu kominowego przez uprawnione osoby nie korzystać z pieca kuchennego.

Nadeszła jesień, zaczęliśmy ogrzewać mieszkania, co zrobić aby nie stać się ofiarą czadu?

Ważne abyśmy pamiętali o przeprowadzeniu kontroli technicznych, sprawdzeniu szczelności przewodów kominowych, ale także o systematycznym czyszczeniu oraz sprawdzaniu dostatecznego ciągu powietrza. Pamiętajmy również, aby używać urządzeń sprawnych i przede wszystkim zgodnie z instrukcją producenta. A w przypadku wątpliwości możemy zażądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia.

Jak domowym sposobem sprawdzić ciąg powietrza.

Ciąg powietrza możemy sprawdzić poprzez przykładanie kratki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej. Jeśli nic nie zakłóca wentylacji, karta powinna przywrzeć do otworu kratki.

Czym jest czad i jakie są objawy zatrucia nim.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym i bezbarwnym o właściwościach silnie trujących. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować takich objawów, jak duszności, ból i zawroty głowy, osłabienie , wymioty, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem.