NYaaaaW dniach 6-8 czerwca 2014 roku odbyły się uroczyste obchody z okazji 150-letniej rocznicy powstania straży pożarnej w Bielsku-Białej zorganizowane przez Komendę Miejską PSP w Bielsku-Białej.

W ceremoniach udział wzięli m.in.: nadbryg. Piotr Kwiatkowski– Zastępca Komendanta Głównego PSP, druh prof. Marek Trombski- Wiceprezes Zarządu Głównego Związku OSP RP, bp. Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej, bp. Paweł‚ Anwailer z diecezji cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Andrzej Pilot- Wicewojewoda Śląski, Andrzej Kamiński- Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, nadbryg. Marek Rączka– Śląski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. mgr inż. Robert Łazaj- Zastępca Komendanta Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie, władze samorządowe Bielska-Białej na czele z Prezydentem Jackiem Krywultem i Przewodniczącym Rady Miasta Ryszardem Batyckim, władze samorządowe miast, gmin i powiatu na czele ze Starostą Bielskim Andrzejem Płonką i Przewodniczącym Rady Powiatu Romanem Migdał, Mirosław Szemla- Wiceprezes WFOŚiGW, kapelani ks. bryg. Jan Krynicki, ks. bryg. Henryk Kuczob, ks. bryg. Władysław Kulig, ks. ppłk Mariusz Tołwiński, ks. Józef Jasek, ks. Andrzej Mojżeszko, strażacy OSP miasta i powiatu z Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP dh. Janem Cholewą, strażacy PSP z Komendantem Miejskim PSP st. bryg. Adamem Caputą, a także weterani pożarnictwa. W uroczystościach wzięli udział także strażacy z zaprzyjaźnionego Wolfsburga w Niemczech oraz z Ziliny i Dolnego Kubina na Słowacji.

Oficjalne obchody rozpoczęły się w piątek od otwarcia jubileuszowej wystawy w Książnicy Beskidzkiej połączone z promocją książki o bielskiej straży pożarnej wydanej przez Urząd Miasta w Bielsku-Białej. W czasie uroczystości otwarcia informację o powstawaniu książki „150 lat historii straży pożarnej w Bielsku-Białej” przekazał jej autor dr Jerzy Polak. Następnie o godz. 16.30 w Bielskim Centrum Kultury odbyła się akademia połączona z wręczeniem odznaczeń, awansów i wyróżnień. W trakcie akademii wyświetlony został film o bielskiej straży pożarnej, który powstał specjalnie na tą okoliczność.

W sobotę 7 czerwca na terenie miasta w wyznaczonych miejscach odbywały się pokazy w wykonaniu strażaków oraz koncerty orkiestr dętych. Strażaków można było zobaczyć :

  • CH Auchan: pokaz strażaków z JRG nr 2 i OSP Kamienica, występ Orkiestry Dętej przy OSP w Dankowicach,
  • CH Sarni Stok: pokaz strażaków z OSP Stare Bielsko i Komorowice Krakowskie, występ Orkiestry Dętej przy OSP w Hecznarowicach,
  • CH Gemini Park: pokaz strażaków z JRG nr 1, występ Orkiestry Dętej przy OSP w Starej Wsi,
  • Plac Chrobrego: pokaz strażaków z OSP Komorowice Śląskie, występ Orkiestry Dętej przy OSP w Kaniowie,
  • Teren ATH: pokaz strażaków z JRG nr 1, występ Orkiestry Dętej przy OSP w Pisarzowicach.

Główne obchody odbyły się w niedzielę 8 czerwca na Placu Ratuszowym. Oficjalną uroczystość zaingurowała msza św. w intencji strażaków w Kościele Opatrzności Bożej, w czasie której wspaniałą oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Ligocie. Po mszy św. nastąpił przemarsz pododdziałów i zgromadzonych gości na miejsce uroczystości, gdzie zostały wręczone strażakom najwyższe odznaczenia państwowe oraz resortowe, awanse na wyższe stopnie służbowe i wyróżnienia. Na zakończenie oficjalnych uroczystości odbyła się defilada pododdziałów, którą tworzyli strażacy z Komendy Miejskiej w Bielsku-Białej, OSP z terenu miasta Bielsko-Biała oraz żołnierze z 18 Batalionu Powietrznodesantowego.

Następnie na palcu obok Urzędu Miejskiego zorganizowano festyn strażacki dla mieszkańców miasta i powiatu, podczas którego odbyły się pokazy w wykonaniu strażaków oraz innych służb ratowniczych, wystawy sprzętu pożarniczego oraz konkursy i zabawy dla dzieci. Przez cały czas trwania obchodów prezentowana była wystawa pojazdów pożarniczych – zarówno zabytkowych, jak i współczesnych. Zorganizowany został również koncert Orkiestry Dętej przy OSP w Wilamowicach.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się tor przeszkód dla dzieci – „Dzielny Strażak”, przed którym ustawiały się nawet kilkudziesięciometrowe kolejki najmłodszych uczestników, chcących sprawdzić swoją sprawność, siłę, wytrzymałość oraz zdolności pożarnicze. Wśród innych konkurencji, gdzie dzieci i ich rodzice mogli przetestować swoje umiejętności były m.in. stanowiska: dmuchana ścianka wspinaczkowa – „ratownik wysokościowy”, wspinaczka po transporterach po napojach, ćwiczenia z pokazami z udzielania pierwszej pomocy, pokazy gaszenia zabudowania z dawnej sikawki konnej i współczesnego pojazdu gaśniczego, pokazy zastosowania podręcznego sprzęt gaśniczego, „Strażacy w graffiti” czyli malowanie kredą po murze. Za udział w konkurencjach dzieci zostały nagradzane medalami „dzielny strażak”, okazjonalnymi breloczkami, balonami i długopisami, a także słodyczami. Duża atrakcję stanowiła prezentacja samolotów pożarniczych Dromader, które przeleciały nad miejscem ceremonii.

Krótki materiał w wiadomościach BeskidNews

Materiał podsumowujący w BeskidNews

{phocagallery view=category|categoryid=34}