Cysterna w rowieW dniu wczorajszym około godziny 500 rano cysterna na litewskich numerach rejestracyjnych stoczyła się do rowu u zbiegu ulic Czechowickiej i Ludowej w Kaniowie. Kierowca, skręcając na łuku drogi w prawo nie zachował ostrożności, zjechał na miękkie pobocze, które osunęło się. Cysterna przewróciła się na bok, blokując jeden z pasów ruchu i łamiąc słup energetyczny. Stanowisko Kierowania o tym zdarzeniu otrzymało zgłoszenie o godzinie 546.

Po przybyciu zastępów na miejsce działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ograniczeniu wycieku paliwa z uszkodzonego zbiornika oraz odcięciu dopływu paliwa z drugiego zbiornika przewróconego ciągnika siodłowego. Cysterna wypełniona olejem rzepakowym (przemysłowym) w ilości 24 tys. kg nie została uszkodzona. Przystąpiono do wypompowania oleju napędowego do poziomu uszkodzenia. Na miejsce przybył drugi ciągnik siodłowy z pustą cysterną. Przepompowano do jego zbiorników pozostałą ilość paliwa.
W celu postawienia zestawu "na koła" rozpoczęto pompowanie oleju rzepakowego. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu przystąpiono do manewru stawiania przy pomocy samochodu ciężkiego ratownictwa drogowego z JRG nr 1 i samochodu pomocy drogowej. Po ustawieniu ciągnika z cysterną na parkingu, przepompowano resztę oleju rzepakowego.

W działaniach, które zakończono około godziny 1430, wzięło udział 6 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Bielska-Białej, w tym grupa ratownictwa chemiczno- ekologicznego, samochód ciężki ratownictwa drogowego Mega City, grupa operacyjna Komendy Wojewódzkiej PSP z Katowic, a także Policja, Pogotowie Energetyczne, pomoc drogowa oraz przedstawiciel Urzędu Gminy Bestwina.

Zdjęcia można wykorzystać z dopiskiem: Foto: Mirosław Jamro, bielsko.biala.pl

Cysterna w rowieCysterna w rowie