Gaz na JesionowejW dniu wczorajszym około godziny 1908 dyżurny Stanowiska Kierowania przyjął zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach o wyczuwalnym zapachu gazu w pobliżu budynku przy ul. Jesionowej 14 w Bielsku-Białej. Na miejsce został skierowany wóz bojowy Państwowej Straży Pożarnej oraz Pogotowie Gazowe. Po przyjeździe strażaków na miejsce zabezpieczono teren działań. Po wstępnych pomiarach wykonanych przez pracowników pogotowia gazowego ustalono, że w jednej ze studzienek kanalizacji burzowej jest zwięksozne stężenie gazu. Wyznaczono strefę niebezpieczną o promieniu około 100 metrów. Wstrzymano ruch na odcinku ulicy Jesionowej oraz Spółdzielców.

Na miejsce zadysponowano dodatkowe siły, w tym Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemicznego, Pogotowie Energetyczne, Pogotowie Wodno-Kanalizacyjne, Bielskie Pogotowie Ratunkowe oraz Policję. Przystąpiono do ewakuacji mieszkańców z klatki schodowej od strony ulicy Spółdzielców, najbliższej studzienki. Na potrzeby schronienia się ewakuowanych osób zadysponowano na miejsce autobus z Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz namioty z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1. Strażacy, przy pomocy przyrządów pomiarowych, monitorowali pobliskie studzienki oraz budynki na obecność gazu ziemnego. Monitorowania dokonywano w aparatach ochrony dróg oddechowych. W pobliskich budynkach dokonywane pomiary nie wykazały stężeń gazu. Jednocześnie ewakuowano 54 osoby w tym przy pomocy zespołu pogotowia ratunkowego osobę w podeszłym wieku.

W tym czasie pracownicy Górnośląskiej Spółki Gazownictwa przy pomocy koparki i specjalistycznych mierników próbowali zlokalizować miejsce wycieku. Po kilku godzinach prac stężenie w studzience kanalizacyjnej spadło do 0,0%. Pracownicy Pogotowia Gazowego dokonują kolejnych pomiarów metodą „szpilowania” wbijając w grunt sondę z miernikiem. Wykonane pomiary nie wykazują stężeń gazu. Studzienki zostają zabezpieczone. Po stwierdzeniu braku zagrożenia przez pracowników Pogotowia Gazowego, po wykonaniu kolejnych pomiarów w piwnicy oraz na klatkach schodowych w budynku, gdzie nie stwierdzono obecności gazu, około północy mieszkańcy wracają do budynku, a Pogotowie Energetyczne przywraca zasilanie.

Pracownicy Pogotowia Gazowego dalsze prace w tym miejscu prowadzili także w dniu dzisiejszym. Sprawdzenia studzienek kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych oraz piwnic i mieszkań w budynku dokonali także strażacy.
Około godz. 930 nieszczelność rurociągu została zlokalizowana i usunięta.

Zdjęcia można wykorzystać z dopiskiem: Foto: Mirosław Jamro, bielsko.biala.pl

Gaz na JesionowejGaz na JesionowejGaz na Jesionowej