Nie dla czaduWczoraj strażacy dwukrotnie byli wzywani do dokonania pomiarów obecności tlenku węgla w mieszkaniach. W obydwu przypadkach przyczyną alarmowania były osoby poszkodowane z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla. W jednym przypadku niestety nie udało się uratować nastolatki.

O godzinie 2003 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego otrzymał zgłoszenie od dyżurnego Bielskiego Pogotowia Ratunkowego o pomiarze tlenku węgla w budynku mieszkalnym w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Barabasza. Po dojeździe zastępu na miejsce zastano ratowników medycznych, którzy przeprowadzali reanimację czternastoletniej dziewczyny. Ratownicy w aparatach oddechowych sprawdzili łazienkę oraz przyległe pomieszczenia za pomocą  mierników tlenku węgla stwierdzając 0 ppm. W momencie przybycia mieszkanie było wietrzone, a piecyk odcięty od dopływu gazu. Kolejne pomiary po 15 minutach nie wykazały zagrożenia. Sprawdzono sąsiednie mieszkania, w których także nie stwierdzono zagrożenia. Poszkodowanej niestety nie udało się uratować- lekarz stwierdził zgon. Przyczynę śmierci ustalą biegli, bardzo prawdopodobne jest jednak, że przyczyną był czad.

Kolejne zgłoszenie nastąpiło o godzinie 2252 i było spowodowane podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla u trójki dzieci, które zostały zabrane do szpitala na obserwację przez Zespół Ratownictwa Medycznego. Pomiary wykonane w przewietrzonym mieszkaniu w Bielsku-Białej nie wykazały zagrożenia.

Jak tłumaczy Paweł Waszek, rzecznik prasowy Beskidzkiego Cechu Kominiarzy – trwa wyjaśnianie przyczyn obu zdarzeń.

Były to już kolejne zgłoszenia o podejrzeniu występowania tlenku węgla w mieszkaniach w grudniu br.
2 grudnia o godzinie 243 strażacy byli wezwani do pomiaru tlenku węgla w mieszkaniu w Bielsku-Białej przy ul. Polnej, po odtransportowaniu 72- letniej kobiety do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla. Mieszkanie przed dokonaniem pomiarów było wietrzone, mierniki wykazały 0 ppm.
7 grudnia o godzinie 950 Stanowisko Kierowania przyjęło zgłoszenie od lokatora mieszkania w Bielsku-Białej przy ul. Grunwaldzkiej o uruchomieniu się alarmu czujnika tlenku węgla. Po dokonaniu pomiarów w całym mieszkaniu stwierdzono podwyższony poziom stężenia tlenku węgla (40-58 ppm). Ewakuowano dzieci mieszkańców do sąsiedniego mieszkania. Przewietrzono lokal oraz wyłączono piec gazowy. Po ponownym włączeniu pieca stwierdzono rosnące stężenie tlenku węgla.

Kolejne zgłoszenia strażacy otrzymali w dniach 7 grudnia do pomiarów tlenku węgla w budynku w Kozach, 11 grudnia w Bielsku-Białej przy ul. Wyspiańskiego i 13 grudnia w Bielsku-Białej przy ul. Jutrzenki. W tych przypadkach nie stwierdzono występowania tlenku węgla podczas pomiarów.

Większość z nas nadmiernie uszczelnia mieszkania – to podstawowy problem. Zasłaniamy kratki wentylacyjne mówiąc, że wieje zimne powietrze, zasłaniamy też otwory nawiewne w drzwiach łazienkowych. Nie robimy tzw. mikrouchyłów w oknach, niechętnie wietrzymy pomieszczenia. Te działania sprzyjają zaczadzeniom, podczas gdy wydaje się nam, że dbamy, by z mieszkania nie uciekało ciepło – mówi Paweł Waszek. I dodaje:
Unikajmy takich praktyk, a ryzyko pojawienia się tlenku węgla znacznie spadnie.

PRZYPOMINAMY !

Aby zapobiegać zatruciom czadem należy:

  • zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń, 
  • uchylić okno w mieszkaniu, w którym korzysta się z jakiegokolwiek źródła ognia (pieca gazowego z otwartą komorą spalania, kuchenki gazowej lub węglowej), 
  • stosować mikrowentylację okien i drzwi (częsty błąd – to zbyt szczelnie zamknięte okna),
  • regularnie sprawdzać, czyścić, dokonywać przeglądów okresowych – prawidłowość działania urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla, szczelność wewnętrznych instalacji gazowych, przewodów kominowych i wentylacyjnych, 
  • przy instalacji urządzeń i systemów grzewczych korzystać z usług wykwalifikowanej osoby,
  • zainstalować w odpowiednim miejscu czujki tlenku węgla.


Więcej informacji o zagrożeniach tlenku węgla w artykule

Informację przygotowaną przez Komendę Miejską PSP w Bielsku-Białej, Korporację Kominiarzy Polskich Oddział Cieszyn oraz Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego dla miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego celem przypomnienia podstawowych zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń grzewczych, na temat "Bezpieczny sezon grzewczy 2013/2014" można pobrać tutaj

Ulotkę "Nie dla czadu!" można pobrać tutaj