Duży pożar na ul. GrażyńskiegoDzisiaj rano o godz. 709 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej przyjął zgłoszenie o pożarze zakładu produkującego laminaty w Bielsku-Białej przy ul. Grażyńskiego. W momencie dojazdu pierwszych zastępów stwierdzono bardzo silne zadymienie uniemożliwiające bezpośredni dojazd do palącego się obiektu. Cała hala produkcyjna była objęta pożarem, a ogień obejmował już dach budynku pokryty papą. Wszyscy pracownicy wyszli z budynku o własnych siłach przed przybyciem straży pożarnej, jednak w późniejszej fazie akcji gaśniczej jedenastu osobom została udzielona pomoc przez przybyłe na miejsce Zespoły Ratownictwa Medycznego, ze względu na podtrucie gazami pożarowymi. Sześć z tych osób zostało zabranych do szpitala na obserwację.

Po przeprowadzeniu rozpoznania podano jeden prąd piany gaśniczej od strony głównego wejścia do budynku. Drugi prąd piany gaśniczej podano od strony dziedzińca. Ze względu na niewystarczające siły zadysponowano kolejne samochody gaśnicze ciężkie z terenu miasta Bielsko-Biała, gminy Jasienica oraz, za pośrednictwem Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa, pluton samochodów gaśniczych ciężkich z Pszczyny, Żor i Tychów. W trakcie prowadzonych działań z pomieszczeń usunięto na zewnątrz trzy dwustulitrowe oraz dwadzieścia pięćdziesięcio kilogramowych beczek z substancjami do produkcji laminatów. Po przybyciu dodatkowych sił podano dodatkowe trzy prądy piany gaśniczej ciężkiej, co doprowadziło do fazy lokalizacji pożaru, czyli nie rozprzestrzeniania się ognia.

Po częściowym zawaleniu się dachu budynku, wycofano prądy gaśnicze wewnętrzne i prowadzono gaszenie pozostałej części palącego się dachu. Po ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych i dogaszania pojedynczych zarzewi ognia. W związku z tym, że hala produkcyjna stanowiła jedno z wielu pomieszczeń w kompleksie budynków połączonych ze sobą, duże zadymienie panowało także w sąsiednich lokalach, które następnie oddymiono.

W akcji gaśniczej, która zakończyła się w godzinach popołudniowych wzięło udział 16 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i 10 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej, łącznie około 100 strażaków, oraz przedstawiciele służb ratowniczych współdziałających: Policji, Straży Miejskiej, Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, Pogotowia Energetycznego, a także przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bielsko-Biała.

Zdjęcia można wykorzystać z dopiskiem: Mirosław Jamro, PressMix

Duży pożar przy ul. GrażyńskiegoDuży pożar przy ul. GrażyńskiegoDuży pożar przy ul. GrażyńskiegoDuży pożar przy ul. GrażyńskiegoDuży pożar przy ul. Grażyńskiego