SDC10678Dzisiaj w centrum Bielska-Białej niedaleko Dworca Głównego PKP pociąg uderzył w osobową Skodę, która wtargnęła na przejazd kolejowy. W wyniku zdarzenia pięć osób zostało rannych, a jedna poniosła śmierć. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń inaugurujący 9. edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej- "Bezpieczny przejazd - Zatrzymaj się i żyj!".

Do akcji ratunkowej ruszyła straż pożarna, pogotowie ratunkowe, policja oraz straż ochrony kolei. Strażacy i ratownicy medyczni w pierwszej fazie ćwiczeń udzielali pomocy medycznej rannym „wyrzuconym”- na skutek uderzenia- z samochodu osobowego. Następnie strażacy za pomocą specjalistycznych narzędzi wycinali drzwi i dach osobówki, aby zrobić dostęp do kierowcy samochodu, u którego ratownik medyczny stwierdził zgon. Po przeprowadzonej sprawnie akcji ratunkowej, służba ochrony kolei usunęła Skodę spod pociągu, a strażacy spróbowali swoich sił w odciągnięciu lokomotywy przy pomocy ciężkiego samochodu ratownictwa technicznego.

Ćwiczenia zorganizowane przez Polskie Linie Kolejowe miały na celu po raz kolejny uświadomić społeczeństwu niebezpieczeństwo związane z częstym brakiem ostrożności na przejazdach kolejowych. Pociąg nawet przy niewielkiej prędkości (w czasie ćwiczeń lokomotywa jechała z prędkością 25km/h) może całkowicie zmiażdżyć samochód...

Pamiętajmy życie mamy tylko jedno!

{phocagallery view=category|categoryid=21}