Mickiewicza 11Kończy się sezon grzewczy 2012/2013, a tym samym dobiega końca tegoroczna akcja prowadzona przez Państwową Straż Pożarną pod nazwą ,, Nie dla czadu”. W czasie trwania akcji Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej odnotowała 75 zgłoszeń dotyczących podejrzenia obecności tlenku węgla w mieszkaniach. W wyniku tych zdarzeń czadem podtruły się 62 osoby, w tym 22 dzieci.

 

Pomimo faktu, że ilość interwencji związana z pomiarem tlenku węgla zmniejszyła się w stosunku do lat ubiegłych, to jednak w dalszym ciągu nasze miasto jest w ścisłej czołówce miast województwa śląskiego, gdzie najczęściej dochodzi do zatruć tlenkiem węgla.

Niestety, w tym sezonie z powodu zatrucia czadem śmierć poniosła jedna osoba. Do tego tragicznego zdarzenia doszło 20 grudnia w Mikuszowicach.

W większości przypadków przyczyną powstawania czadu był niezdrożny przewód kominowy, bądź wentylacyjny. Przypominamy, że tlenek węgla powstaje zazwyczaj w wyniku niepełnego spalania, bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynków i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. W trosce o własne bezpieczeństwo radzimy, by zaopatrzyć dom w czujniki tlenku węgla. Koszt tego urządzenia jest niewspółmiernie niski do możliwości uratowania życia ludzkiego.