plakat2mW obecnym sezonie grzewczym bielska straż pożarna odnotowała już ponad 50 zdarzeń, gdzie wady urządzeń grzewczych lub nieszczelne przewody kominowe i wentylacyjne spowodowały uwalnianie się jakże niebezpiecznego tlenku węgla. W wyniku tych zdarzeń 34 osoby podtruły się czadem.

W sobotę 19 stycznia na szkodliwe działanie tlenku węgla byli narażeni mieszkańcy budynku przy Cieszyńskiej w Jaworzu oraz przy Spółdzielczej w Kozach . Informację o wydobywającym się tlenku węgla w budynku wielorodzinnym w Jaworzu strażacy otrzymali późnym wieczorem od zespołu Pogotowia Ratunkowego, który zabrał do szpitala na obserwację 82-letnią kobietę i 52-letniego mężczyznę. Strażacy dokonali pomiarów tlenku węgla w feralnym mieszkaniu, a także w sąsiednich mieszkaniach, jak się okazało wszędzie odnotowano występowanie groźnego czadu. W każdym z lokali strażacy zalecili dokonanie przeglądu przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych przez uprawnioną osobę.

 

Kilka minut później do podobnego zdarzenia doszło w budynku jednorodzinnym w Kozach, gdzie Pogotowie Ratunkowe zabrało na obserwację do szpitala z objawami zatrucia 63-letniego mężczyznę. Po przeprowadzeniu pomiarów przez strażaków okazało się, że najwyższe stężenie tlenku węgla panowało w łazience, gdzie znajdował się piecyk gazowy.

UWAGA: Strażacy przypominają, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Pamiętajmy aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.