IMG 0391Niewątpliwie rok 2012 kończy się wyjątkowo dla bielskich strażaków. Wczoraj odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania dwóch nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych do Komendy Miejskiej PSP w Bielsku-Białej.

Nowymi nabytkami strażaków są średni samochód gaśniczy GBA 2,5/16 Renault z napędem terenowym oraz ciężki samochód kwatermistrzowski marki Mercedes. W czasie uroczystości nastąpiło również przekazanie dotychczasowego samochodu gaśniczego GBA 2,5/24/2,5 Renault do Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Bielsko-Biała Leszczyny.

 

Nowy wóz bojowy to średni samochód gaśniczy posiadający zbiornik o poj. 2,5 tys litrów. Na samochodzie znajduje się sprzęt zarówno do zwalczania pożarów, jak i likwidacji miejscowych zagrożeń, w tym wypadków w ruchu drogowym (posiada specjalistyczne narzędzia hydrauliczne). Drugi z otrzymanych pojazdów to samochód kwatermistrzowski, który zastąpi dotychczasowego Stara z 1984 roku. Samochód ten posiada żuraw przenośny HIAB o udźwigu 3 ton oraz wywrotkę o ładowności 6 ton. Tego typu pojazd szczególnie przydaje się w akcjach, gdzie do gaszenia pożaru potrzeba dużej ilości środka pianotwórczego. Do tej pory zawsze był problem z jego przewiezieniem. Samochód ten będzie również niezastąpiony w czasie akcji powodziowych do dowozu m.in. piasku, a także innych działań prowadzonych przez jednostki straży pożarnej.

Zakup samochodu gaśniczego GBA Renault był możliwy dzięki środkom finansowym pozyskanym z:

  • Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, 
  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, 
  • Urzędu Miasta w Bielsku-Białej, 
  • Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. 

Z kolei zakup samochodu kwatermistrzowskiego był możliwy dzięki środkom finansowym pozyskanym z:

  • Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, 
  • Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W uroczystości poświęcenia i przekazanie samochodów wzięli udział: Śląski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Marek Rączka, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach Mirosław Szemla, Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult, Starosta Bielski Andrzej Płonka, Przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej Ryszard Batycki, Przewodniczący Rady Powiatu Roman Migdał, Przewodniczący Komisji Porządku Publicznego Rady Powiatu Bielskiego Józef Świerczek, Naczelnicy Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Aleksander Radkowski oraz Mikołaj Jakimowicz, Prezes Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych Adam Ząbek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP dh Jan Cholewa, V-ce Prezes Zarządu Oddziału Miejskiego ZOSP RP dh Czesław Jurewicz oraz przedstawiciele służb współdziałających.

W czasie uroczystości Komendant Miejski PSP st.bryg. Adam Caputa złożył również podziękowania na ręce prezesa Stowarzyszenia Poszkodowanych w Wypadkach Drogowych Pana Adama Ząbka oraz Dyrektora Bielskiego WORD Edwarda Płonki za zakupione do naszych samochodów ratowniczych materiały i środki opatrunkowe oraz sprzęt medyczny.

Na zakończenie Komendant Miejski podziękował wszystkim za różnorodne formy wspierania działań straży pożarnej, a wszystkim służbom mundurowym i współdziałającym za doskonałą współpracę w 2012 roku.

 {phocagallery view=category|categoryid=12}