plakat3mWczoraj doszło do kolejnego zatrucia tlenkiem węgla w Bielsku-Białej. Zdarzenie miało miejsce ok. godz. 16 w jednym z mieszkań bloku wielorodzinnego przy ulicy Przekop.

Gdy strażacy przybyli na miejsce, działania prowadziły dwa zespoły Ratownictwa Medycznego, które zajmowały się nieprzytomną 15-letnią dziewczynką. Poszkodowana znajdowała się w łazience w momencie utraty przytomności. Lekarz podjął decyzję o zabraniu do szpitala pozostałej trójki lokatorów (matka z dwójką dzieci) z podejrzeniem zatrucia. Strażacy po dokonaniu pomiarów tlenku węgla stwierdzili, że praktycznie w każdym z pomieszczeń znajdował się czad.

 

W lutym tego roku w tym samym mieszkaniu i w tych samych okolicznościach doszło do zdarzenia, gdzie pogotowie zabrało nieprzytomną matkę oraz jej dzieci na badania.  

Prawie 4 tysiące zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym ponad 2 tysiące poszkodowanych i 106 ofiar śmiertelnych – to liczby pokazujące żniwo, jakie czad zebrał w ostatnim okresie grzewczym, czyli od listopada 2011 do marca 2012r. w Polsce. Kampania społeczna „NIE dla czadu!”, jaką już kolejny rok prowadzi Państwowa Straż Pożarna, ma właśnie za zadanie uświadomić istnienie tego zagrożenia. Patronat honorowy nad kampanią objął Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

STRAŻ POŻARNA OSTRZEGA: Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Przypominamy, że w myśl przepisów przeciwpożarowych w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: 1. od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku, 2. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku.