11O dużym szczęściu może mówić jeden z mieszkańców kamienicy przy ulicy Stefana Batorego w Bielsku-Białej, którego dzisiaj przed południem zbudzili strażacy wraz z sąsiadem.

Dzisiaj po godzinie 10 straż pożarna otrzymała zgłoszenie od mieszkańca kamienicy przy ulicy Stefana Batorego w Bielsku-Białej, który po wejściu do swojego mieszkania poczuł dziwny zapach. Mężczyzna od razu zaalarmował straż pożarną.

Po przeprowadzeniu pomiarów przez strażaków okazało się, że w jego mieszkaniu występuje podwyższone stężenie tlenku węgla. Przystąpiono do wietrzenia pomieszczeń i lokalizacji źródła gazu. Ponieważ mieszkaniec miał wygaszony piec, przyczyny szukano w mieszkaniu na niższej kondygnacji. Strażacy zbudzili lokatora dobijając się do jego drzwi. Jak się okazało, w pomieszczeniu w którym spał 60-letni mężczyzna stężenie tlenku węgla wynosiło 270 ppm (z ang. parts per million – jednostka określająca ilość cząsteczek związku chemicznego przypadająca na 1 milion cząsteczek roztworu). Przyjmuje się, że stężenie tlenku węgla na poziomie 400ppm powoduje bóle głowy, otępienie, a nawet utratę przytomności u dorosłych. Mężczyźnie podano tlen, a następnie poszkodowanego przekazano załodze Karetki Pogotowia. Właścicielowi mieszkania zakazano użytkowania pieca CO do czasu udrożnienia przewodów kominowych i kontroli kominiarskiej. Na miejsce zdarzenia wezwano przedstawiciela zarządcy budynku.

STRAŻ POŻARNA OSTRZEGA: Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Przypominamy, że w myśl przepisów przeciwpożarowych w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  1. od palenisk opalanych paliwem stałym - co najmniej cztery razy w roku,
  2. od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej dwa razy w roku.