patelniaW jednym z mieszkań bloku przy ulicy Sterniczej w Bielsku-Białej w sobotę przed południem doszło do pożaru. We włączonym piekarniku zapalił się garnek z olejem.

Gdy strażacy dotarli na miejsce zdarzenia pożar został już ugaszony. Ratownicy przewietrzyli mieszkanie wraz z klatką schodową, następnie skontrolowano przyłącze gazu i zalecono kontrolę przez Pogotowie Gazowe.

 

Od początku roku odnotowano już 22 pożary związane z zapaleniem się pozostawionego posiłku na kuchence, bądź też w piekarniku.

Straż Pożarna apeluje o ostrożność, gdyż zwłaszcza w okresie zimowym liczba pożarów wewnętrznych wzrasta. Nie pozostawiaj włączonej kuchenki bez dozoru - odparowanie wody z garnka może doprowadzić do zwęglenia pozostałości, zapalenia ich i silnego zadymienia mieszkania, szczególnie niebezpiecznego dla śpiących osób. Nigdy nie próbujmy gasić palącego się tłuszczu wodą, gdyż może on eksplodować! W takim przypadku, aby ugasić pożar należy przykryć płonącą patelnię, bądź garnek poprzez przykrycie jej pokrywką, odcinając tym samym dostęp tlenu.

Ponadto pamiętajmy, aby przed opuszczeniem domu sprawdzić czy zostały wyłączone wszystkie odbiorniki prądu i gazu.