03 10 2012 - pożar Twórcza 3150 tys. zł strat to bilans pożaru, który wybuchł wczoraj w jednym z budynków mieszkalnych przy ulicy Twórczej w Bielsku-Białej o godzinie 21.

Mieszkańcy ewakuowali się sami z budynku przed przybyciem straży pożarnej – nikt nie odniósł obrażeń.

Pożar powstał w kotłowni i rozprzestrzenił się po klatce schodowej na górną kondygnację oraz dach budynku. W całym budynku panowało bardzo silne zadymienie. Strażacy gasili pożar zarówno od wnętrza obiektu, jak i z zewnątrz z drabin pożarniczych. Po 20 minutach ratownikom udało się opanować pożar i przystąpiono do przeprowadzenia niezbędnych prac rozbiórkowych oraz wyniesienia na zewnątrz spalonych elementów wyposażenia poddasza (głównie umeblowania).

Strażakom udało się uratować mienie o wartości 250 tys. zł. W działaniach trwających blisko 3 godziny, wzięły udział cztery zastępy straży pożarnej, w tym zastęp z Wojskowej Straży Pożarnej. Prawdopodobną przyczyną pożaru było zbyt bliskie składowanie materiału palnego od pieca c.o.

UWAGA: Straż Pożarna ostrzega przed zbliżającym się sezonem grzewczym. Tylko w ubiegłym sezonie grzewczym na terenie województwa śląskiego wybuchło 2070 pożarów w obiektach mieszkalnych, w wyniku, których śmierć poniosło 10 osób!

W celu uniknięcia zagrożenia pamiętajmy żeby:
- nie składować materiałów palnych, np. opału, makulatury, szmat, śmieci obok pieca, urządzeń grzewczych,
- nie używać przenośnych urządzeń grzewczych bez atestów bezpieczeństwa lub z uszkodzonymi przewodami elektrycznymi,
- nie pozostawiać urządzeń grzewczych bez dozoru; nie ustawiać ich bezpośrednio na podłożu palnym,
- nie pozostawiać bez nadzoru potraw na włączonej kuchence lub w piekarniku,
- nie rozpalać piecyków, kominków z zastosowaniem płynów łatwozapalnych.

Zdjęcia można wykorzystać z dopiskiem: Mirosław Jamro, Pressmix.

03 10 2012 - pożar Twórcza03 10 2012 - pożar Twórcza 103 10 2012 - pożar Twórcza 203 10 2012 - pożar Twórcza 403 10 2012 - pożar Twórcza 6