W obecnym sezonie grzewczym odnotowano już ponad 50 zdarzeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. Wczoraj straż pożarna została wezwana do pomiaru tlenku węgla w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego, mieszczącego się przy ulicy Malczewskiego w Bielsku-Białej.

Biorący kąpiel właściciel mieszkania, zasłabł tuż po kąpieli. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu PSP zabezpieczono teren akcji, a następnie przystąpiono do pomiaru stężeń tlenku węgla detektorami gazowymi. Lokator zasłabł po kąpieli, został przebadany przez zespół ratownictwa medycznego i zabrany do szpitala. Nasobne mierniki pracowników pogotowia, tuż po przybyciu na miejsce zdarzenia wskazały w mieszkaniu wynik 25 ppm.

Strażacy sprawdzili pozostałe mieszkania, nigdzie nie stwierdzono czadu. Strażacy przekazali czujkę tlenku węgla opiekunce poszkodowanego. Czujnik został ufundowany przez wojewodę śląskiego w ramach prowadzonej kampanii „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!".

Od października strażacy przekazali już 13 czujników tlenku węgla mieszkańcom domów lub mieszkań, w których była prowadzona interwencja związana z zatruciem tlenkiem węgla. Przypominamy, że takie czujniki ostrzegają przed zbyt wysokim stężeniem tlenku węgla, ale nie oznacza to, że sami nie musimy dbać o bezpieczeństwo poprzez prawidłową eksploatację urządzeń grzewczych oraz kontrolę i czyszczenie przewodów kominowych i wentylacyjnych.