koparka2W piatek 31 sierpnia 2012 roku ok. godz. 1245 w trakcie prowadzenia robót ziemnych na jednej z prywatnych posesji przy ulicy Kupieckiej w Bielsku-Białej pracownik firmy prowadzącej prace utknął w wykopie, do pasa przysypany ziemią.
Na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane zastępy Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe i Policja.


Po przyjeździe zastępów na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania wstępnego stwierdzono, że na głębokości około 4 metrów poniżej poziomu gruntu znajduje się przysypany do pasa mężczyzna. Dostęp do poszkodowanego był bardzo trudny ze względu na obsuwający się grunt w wykopie o szerokości około 70-ciu centymetrów. Ściana wykopu została wstępnie zabezpieczona ramieniem koparki. Wykonano stabilizacje gruntu za pomocą belek oraz podpór drewnianych. Ratownicy za pomocą podręcznego sprzętu burzącego sukcesywnie wykonywali dostęp do poszkodowanego.
Na miejsce akcji zadysponowano kolejną koparko- ładowarkę. Poszkodowany zostaje zabezpieczony wykonaną przez ratowników osłoną z drewnianych kantówek, tak aby w sytuacji obsunięcia się gruntu w czasie pracy koparki nie został przysypany całkowicie. Przybyła na miejsce akcji koparko- ładowarka powiększa wykop oraz wykonuje łatwiejszy dostęp do poszkodowanego. Ostatnią fazę odkopania poszkodowanego ratownicy wykonali ręcznie uwalniając rannego. 42- letni, przytomny mężczyzna został przekazany zespołowi pogotowania ratunkowego.
Działania ratownicze strażacy zakończyli około godz. 1630.
W akcji wzięło udział 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Bielska-Białej, zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Starego Bielska i Kamienicy oraz Bielskie Pogotowie Ratunkowe, Policja i przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy.