Osiem zastępów straży pożarnej prowadziło wczoraj działania w Pisarzowicach, gdzie miał miejsce pożar rurociągu gazowego. W trakcie zdarzenia ucierpiało dwóch mężczyzn.

Do zdarzenia doszło po godzinie dziewiątej rano. Podczas prac remontowych instalacji wodociągowej, pracownik uszkodził gazociąg średniego ciśnienia. Doszło do wycieku i pożaru wydobywającego się pod ciśnieniem gazu. W wyniku tego wypadku dwaj pracownicy firmy remontowej w wieku 45 i 49 lat doznali poparzeń rąk i twarzy II i III stopnia. Przybyłe na miejsce pogotowie ratunkowe udzieliło osobom poszkodowanym pomocy medycznej. Lekarz  zdecydował o konieczności pilnego transportu jednego z poszkodowanych mężczyzn do szpitala specjalistycznego w Siemianowicach Śląskich, dlatego też na miejsce zadysponowano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Działania zastępów PSP i OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz na rozwinięciu dwóch linii gaśniczych, celem ochrony przed promieniowaniem cieplnym emitowanym przez spalający się gaz. Jednocześnie monitowano stężenie gazu ziemnego w promieniu około 20-25 m od miejsca wycieku. Nie było zagrożenia dla okolicznych budynków. Obecna na miejscu policja zamknęła ruch i zorganizowała objazd dla samochodów. Po dotarciu na miejsce akcji pogotowia gazowego, przystąpiono do likwidacji wycieku. W tym celu założono opaski zaciskowe na gazociągu z obu stron uszkodzonego odcinka, dodatkowo zamknięto dopływ gazu na zasuwach najbliższych do miejsca zdarzenia. Po zlikwidowaniu wycieku, pożar został ugaszony i teren działań przekazano policji. Działania zakończono o godzinie 13.