W dniu wczorajszym w godzinach wieczornych do Polski dotarł orkan Ksawery. Najsilniej wiało w zachodniej i centralnej Polsce, natomiast skutki huraganowego wiatru odczuliśmy także na Podbeskidziu. Od około godziny 2030 do Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Bielsku-Białej zaczęły wpływać zgłoszenia o zagrożeniach. W sumie do godzin porannych dnia dzisiejszego bielscy strażacy odnotowali 27 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru.

 

Większość z tych zdarzeń (22 zdarzenia) dotyczyła usuwaniu drzew i konarów z dróg i chodników. Strażacy również zabezpieczali uszkodzone dachy, budynki i ogrodzenia posesji. Około godziny 2250 w Bielsku-Białej na ul. Bestwińskiej samochód osobowy najechał na powalone drzewo na jezdni. Na ul. Wyzwolenia, około godziny 2205, strażacy zabezpieczali blaszany garaż, który przemieszczając się uszkodził ogrodzenie posesji, a na ul. Startowej, około godziny 2235, zabezpieczali uszkodzony dach na budynku jednorodzinnym mieszkalnym. Podobnie w powiecie bielskim. W Kalnej powalone drzewo spadło na płot posesji, a w Świętoszówce wiatr zerwał część poszycia dachu budynku jednorodzinnego.

Najwięcej zdarzeń związanych z silnym wiatrem odnotowano w: mieście Bielsko-Biała i gminie Jasienica (po 7 zdarzeń) i gminie Czechowice-Dziedzice (6 zdarzeń). Strażacy także usuwali skutki wiatru w gminach: Buczkowice, Jaworze, Kozy, Porąbka, Wilkowice, a także w mieście Szczyrk.