OTWPMiesiące wytężonej nauki i doświadczenie wyniesione z poprzednich konkursów zaowocowały triumfem. Kacper Głąb (na zdjęciu głównym czwarty od lewej strony w okularach), strażak OSP Kaniów wygrał 40 Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej.

Po trzydniowym "maratonie" zdeklasował rywali w kategorii szkół ponadgimnazjalnych i wrócił do Kaniowa w roli zwycięzcy, witany wielkimi brawami. Etap krajowy odbywał się w dniach 2-4 czerwca w Wieliczce i w Gdowie. Składał się z kilku etapów. Testu pisemnego (40 pytań), trzech zadań praktycznych oraz "dogrywki" ustnej. Eliminacje wyłoniły po 6 kandydatów startujących w swoich przedziałach wiekowych, zatem zadanie Kacpra nie należało do najłatwiejszych - pytania i zadania na tym poziomie przyprawiają pożarniczych weteranów o dreszcze.

"Sporo trudności sprawił mi test sprawnościowy z wykorzystaniem hydronetki - nie dość, że trzeba było dokładnie celować do tarczy nalewakowej to jeszcze musiałem samodzielnie pompować" - mówi triumfator OTWP. "Do trudnych pytań teoretycznych należy zaliczyć np. to o odległości silosu zbożowego powyżej stu ton od budynków mieszkalnych".

Organizatorem OTWP był Zarząd Główny ZOSP RP, a prezes tego Zarządu Waldemar Pawlak, w sobotę 3 czerwca spotkał się z gronem finalistów. Ze znaczniejszych członków władz pożarniczych (również wśród jurorów) i oficjeli obecni byli: dh Teresa Tiszbierek, dh Ryszard Szmaja, członek dyrekcji Lasów Państwowych Jan Kosiorowski, dh Adam Nowak, st. bryg Paweł Rochala, st. bryg. w st. sp Waldemar Baranowicz, st. kpt. Stanisław Przemczek.

W swojej skromności Kacper wyznał, że choć przygotowywał się ok. 2,5 miesiąca to musiał równocześnie uczyć się do matury - lecz o jej wynik w przypadku tak pilnego ucznia można być spokojnym. Sukces Kacpra w historii jednostek OSP gminy Bestwina zapisze się złotymi zgłoskami - nikt wcześniej nie zaszedł tak daleko, a tym bardziej nikt nie wygrał.

Opracowanie i zdjęcia z oficjalnej strony gmiy Bestwina.

OTWP 1OTWP 2