1488710608-1258858083Od sobotniego wieczora Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała ponad 250 interwencji związanych z silnymi wiatrami. Znacząca większość interwencji miała miejsce na terenie miasta Bielsko-Biała.

Strażacy usuwali powalone konary drzew, uszkodzone i zerwane dachy z budynków, uszkodzone trakcje kolejowe. Większość interwencji była prowadzona na terenie Bielska-Białej, m.in. w rejonie:
- ul. Armii Krajowej – działania straży pożarnej polegały na pocięciu i usunięciu z jezdni powalonego drzewa. Po zakończeniu działań zadysponowano zastęp do kolejnego zdarzenia na skrzyżowaniu ulic Bystrzańskiej i Długiej, gdzie zastano zwisający konar drzewa nad jezdnią. W trackie działań, na tył pojazdu pożarniczego z JRG nr 1 upadł konar drzewa. W wyniku zawalenia się drzewa został uszkodzony słup oświetleniowy, który usunięto za pomocą pilarki tarczowej i odstawiono w bezpieczne miejsce.


- ul. Partyzantów na wysokości skrzyżowania z ul. Bora-Komorowskiego – trzy drzewa zatarasowały dwa pasy ruchu w kierunku Bystrej.
- ul. Józefa Kustronia - wiatr zerwał około 150 m kw. blaszanego dachu, jego elementy rozrzucone w promieniu kilkudziesięciu metrów. Działania zastępu OSP i PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu poszycia dachu z budynku. Elementy poszycia dachu zostały zabezpieczone na ziemi.
- ul. Browarna - działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pocięciu i usunięciu powalonego drzewa i konarów.
- ul. Bobrowa – strażacy zabezpieczali naderwane i zerwane elementy poszycia dachu. W wyniku uszkodzeń Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o rozbiórce pozostałej części dachu oraz zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych dachu.
- ul. Maczka na wysokości ul. Piaskowej - potężne drzewo zatarasowało oba pasy ruchu.
- ul. Rychlińskiego - drzewo spadło na cztery samochody osobowe.
- ul. Dmowskiego - drzewo spadło na cztery samochody osobowe.
- ul. Żywiecka na wysokości skrzyżowania z ul. Krasickiego - wskutek podmuchów silnego wiatru nieprawidłowo zabezpieczone rusztowanie budynku przechyliło się o około 30 stopni.

Po godzinie pierwszej w nocy strażacy zostali wezwani do powalonego drzewa na obiekt Domu Opieki „Samarytanin” w Bielsku-Białej. Z jednego skrzydła budynku zostało ewakuowanych 16 podopiecznych. Strażacy za pomocą drabiny mechanicznej oraz sprzętu wysokościowego usunęli drzewo z połaci dachu.

Do poważnego zdarzenia doszło również 4 marca 2017 r. o godzinie 23:58 na ulicy Piłsudskiego , gdzie na jezdnię spadło ok. 300 mkw poszycia dachu z budynku mieszczącego się przy ulicy Cyniarskiej, zablokowane zostały oba pasy ruchu. 10 zastępów straży pożarnej przez kilkanaście godzin usuwało z dachu oraz jezdni fragmenty dachu. Zmierzwione zwały papy i innych elementów dachowych nie dawały się usunąć ręcznie, w związku z powyższym zespół zarządzania kryzysowego udostępnił kontener na odpady i za pomocą traktora będącego na wyposażeniu JRG nr 1 rozrywano połacie papy na mniejsze kawałki i załadowywano na kontener. Działania zakończono o godzinie 14 w niedzielę.

Zdjęcia:KM PSP Bielsko-Biała

 

wiatr

wiatr2