pożegnanie komendantaPo ponad 38 latach zakończył służbę w Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Adam Caputa, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej. Podczas uroczystości przekazano również nowoczesny samochód gaśniczy z agregatem proszkowym GBAPr Scania.

St. bryg. Adam Caputa był Komendantem Miejskim PSP w Bielsku-Białej od 1 kwietnia 2007r. W uroczystym pożegnaniu ze służbą udział wziął m.in. Śląski Komendant Wojewódzki PSP mł. bryg. Jacek Kleszczewski, Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka.

 St. bryg. Adam Caputa swoją służbę w jednostkach ochrony przeciwpożarowej rozpoczął w 1978 w Szkole Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Po jej ukończeniu został skierowany do służby w Aleksandrowickich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Allen”, a następnie w roku 1985 został skierowany do służby w Bielskich Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Lenko” na stanowisko komendanta zakładowej zawodowej SP. W roku 1990, został przeniesiony do służby w komendzie wojewódzkiej PSP w Bielsku-Białej, gdzie brał udział w wielu akcjach ratowniczo- gaśniczych na terenie byłego województwa bielskiego, a za kierowanie działaniami ratowniczymi na terenie rejonu oświęcimskiego podczas pamiętnej powodzi w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność. Po reformie administracyjnej, z dniem 1 stycznia 1999 roku został mianowany na dowódcę jednostki ratowniczo- gaśniczej nr 1 PSP w Bielsku-Białej, którą to funkcję pełnił do 2003 roku. Z dniem 1 lipca 2003 roku Adam Caputa został powołany przez śląskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach na stanowisko zastępcy komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej. W tym okresie aktywnie działał m.in. na rzecz poprawy stanu wyszkolenia i wyposażenia jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Z dniem 1 kwietnia 2007 roku mł. bryg. mgr inż. Adam Caputa został powołany na stanowisko komendanta miejskiego PSP w Bielsku-Białej. Był to okres, w którym oprócz podstawowych zadań, kontynuowana była budowa nowej strażnicy dla komendy miejskiej i jednostki ratowniczo- gaśniczej. W roku 2009, który był jednocześnie rokiem jubileuszu 145-lecia istnienia straży pożarnej w Bielsku-Białej – został otwarty nowy obiekt przy ul. Leszczyńskiej.

Lata 2009 i 2010 to także okres, w którym teren miasta i powiatu bielskiego nawiedziły katastrofalne opady deszczu i powodzie. St. bryg. Adam Caputa za kierowanie działaniami podczas powodzi w 2010 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medalem za Ofiarność i Odwagę.

W 2013 roku dzięki bardzo dobrej współpracy komendy miejskiej PSP z samorządem Czechowic-Dziedzic otwarto na terenie tego miasta nową siedzibę posterunku zamiejscowego PSP.

W latach 2014 i 2015 przeprowadzono dwuetapowo remont jednostki ratowniczo- gaśniczej nr 2 ze środków komendy głównej PSP oraz samorządów Bielska-Białej i powiatu bielskiego. W 2015 roku wybudowano także i uruchomiono w siedzibie KM PSP nowoczesne centrum zarządzania kryzysowego wspólne dla miasta Bielsko-Biała i powiatu bielskiego wraz ze stanowiskiem kierowania komendanta miejskiego PSP.

Podczas blisko 10- letniego okresu pełnienia przez st. bryg. Adama Caputę funkcji komendanta miejskiego PSP oprócz wspomnianych wyżej dużych osiągnięć inwestycyjnych w obiektach, dokonano także znaczącego postępu w poprawie wyposażenia w sprzęt. Zakupiono 14 różnego rodzaju samochodów ratowniczo- gaśniczych i specjalnych wraz z najnowocześniejszą 42 metrową drabiną mechaniczną Magirus. Wartość zakupionych samochodów to kwota kilku milionów złotych.

Z dniem 31 stycznia 2017 roku, po 38 latach służby, st. bryg. Adam Caputa kończy służbę w Państwowej Straży Pożarnej.

St. bryg. Adam Caputa w swoim przemówieniu podziękował samorządowcom, szefom służb ratowniczych i współdziałających , gościom, przyjaciołom, współpracownikom za współpracę, wzajemną życzliwość i współdziałanie . Zdaniem st.bryg. Adama Caputy dobra współpraca to podstawowy element wszelakich podejmowanych działań przede wszystkim w sferze tego co nas głównie dotyczy, czyli doskonalenia systemu bezpieczeństwa w naszym regionie.

„Cały 38 letni okres służby to dla mnie niezapomniany czas obfitujący w zdarzenia trudne, czasami tragiczne, ale również przyjemne i dające satysfakcję z realizacji zadań. Wielkim dla mnie honorem i zaszczytem było pełnić przez ostatnie blisko 10 lat funkcję komendanta miejskiego” – powiedział Adam Caputa.

Komendant podziękował również przedstawicielom OSP z naszego terenu, nadbryg. Markowi Rączce, obecnym i byłym komendantom miejskim i powiatowym z woj. śląskiego i małopolskiego za wspólne działania, zawsze rzeczową i konkretną dyskusję, ale także za przyjaźń bo tak określił wzajemne relacje.

Na sam koniec st. bryg. Adam Caputa złożył podziękowania dla najbliższej rodziny. „Lata służby i pełnienia funkcji komendanta to także częste wyjazdy, spotkania, ciągła nieobecność w domu. Dlatego w sposób szczególny chciałem za wszystko podziękować mojej żonie oraz synom z rodzinami za wyrozumiałość, a tym samym pomoc i wsparcie w wykonywaniu obowiązków służbowych” - powiedział .

Podczas uroczystości oficjalnie został przekazany do podziału bojowego w JRG 2 w Bielsku-Białej nowoczesny samochód gaśniczy wodno-pianowy z modułem GBAPr Scania, który zastąpił 40-letni samochód gaśniczy proszkowy.

Na koniec głos zabrali: Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, Śląski Komendant Wojewódzki PSP mł. bryg. Jacek Kleszczewski, Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult oraz Starosta Bielski Andrzej Płonka.

Zastępca komendanta miejskiego st. bryg. Krzysztof Grygiel w imieniu wszystkich pracowników komendy miejskiej PSP w Bielsku-Białej podziękował za wszystkie wspólne lata na rzecz poprawy stanu ochrony przeciwpożarowej.

{phocagallery view=category|categoryid=60}