wentylacjaMinionej doby Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 3 pożary sadzy oraz 3 zdarzenia związane z tlenkiem węgla.

18 stycznia br. przed godziną 14, dwa zastępy straży pożarnej zostały zadysponowane do pomiaru czadu w budynku jednorodzinnym przy ulicy Szkolnej w Bestwinie. Po dokonaniu pomiarów okazało się, że stężenia tlenku węgla przekracza dwukrotnie dopuszczalną wartość. Przyczyną emisji tlenku węgla był niedrożny komin spalinowy w piecu kaflowym. Działania zastępów polegały na wygaszeniu pieca i przewietrzeniu mieszkania. W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby, które zostały zabrane przez przybyciem straży na obserwację do szpitala, była to 82-letnia kobieta, a także 52-letni mężczyzna.

 

Pamiętaj aby dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych oraz ich czyszczenia. Gdy używasz węgla i drewna należy to robić nie rzadziej niż raz na 3 miesiące. Gdy używasz gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

Zdjęcie: Ośrodek Rozwoju Edukacji ORE na potrzeby programu "Ognik".