strażak wózPonad 60 pożarów sadz w kominie odnotowali od początku października bielscy strażacy. Wczoraj o godzinie 12.17 paliły się sadze w przewodzie kominowym w budynku mieszkalnym w Mazańcowicach.

Działania straży pożarnej polegały na wygaszeniu paleniska, a następnie ugaszeniu palących się sadz. Właścicielowi domu wydano zalecenie niekorzystania z instalacji kominowej do czasu sprawdzenia przez osobę uprawnioną. 

 

Pożary sadzy w sezonie grzewczym zdarzają się bardzo często i najczęściej do pomocy wzywani są strażacy. Jak rozpoznać taki pożar? Jak najlepiej zapobiec? Jak postępować podczas akcji gaśniczej?

W naszych miastach wiele domów i mieszkań ogrzewanych jest piecami. Użytkując je musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby ustrzec się niebezpieczeństwa pożaru sadzy w kominie. Pożary sadzy w sezonie grzewczym zdarzają się bardzo często i najczęściej do pomocy wzywani są strażacy.

Przyczyny powstania pożaru sadzy?

Po pierwsze - w piecach nie należy palić mokrym drewnem. Powoduje ono osadzanie się dużych ilości sadzy w przewodzie kominowym. Paląc dwa tygodnie świeżym, mokrym drzewem lub kiepskiej jakości węglem można stworzyć warunki do powstania takiego pożaru.

Po drugie - należy pamiętać o regularnym czyszczeniu komina. Przypominamy, że to na właścicielu budynku ciąży obowiązek wzywania firmy kominiarskiej. W przypadku pieców na paliwa stałe przewody kominowe powinny być czyszczone cztery razy w roku. Raz w roku uprawniony kominiarz musi wydać opinię dopuszczającą instalację kominową do użytku.

Co zrobić jak już powstanie taki pożar?

Pierwszą ważną rzeczą jest wezwanie straży pożarnej. Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienia się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar przylegających do niego części budynku oraz połaci dachu.

UWAGA: W żadnym wypadku nie należy gasić paleniska wodą ani wlewać jej do przewodu kominowego - powstająca para może spowodować wybuch komina.

Należy również pamiętać, że każdy pożar sadzy niszczy komin. Powstająca wtedy wysoka temperatura powoduje wykruszanie spoin między cegłami i w konsekwencji rozszczelnienia przewodu kominowego. To z kolei może powodować przedostawanie się dymu i trujących gazów do pomieszczeń mieszkalnych zagrażający ludzkiemu zdrowiu i życiu.