czujka żebrowski66 , tyle zdarzeń związanych z czadem odnotowali od października bielscy strażacy. Wczoraj późnym wieczorem do szpitala została zabrana matka z jedenastomiesięcznym dzieckiem. Czad ulatniał się w łazience.

O godzinie 21 strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku węgla w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego przy ulicy Orchidei w Bielsku-Białej na prośbę właścicielki mieszkania, u której podczas kąpieli zadziałał czujnik CO. 30-latka uskarżała się na złe samopoczucie. Poza lokatorką w mieszkaniu znajdowało się jedenastomiesięczne niemowlę. Matkę wraz z dzieckiem zabrało pogotowie ratunkowe do szpitala na badania. Strażacy przewietrzyli mieszkanie oraz zalecili przegląd przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Sprawdzono również pozostałe mieszkania w pionie. Na pięć mieszkań, w dwóch również stwierdzono obecność tlenku węgla.

W ramach kampanii społecznej MSWiA „Czad i ogień – Obudź czujność” każda komenda Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa śląskiego otrzymała od Wojewody Śląskiego po kilkanaście sztuk czujników tlenku węgla z przeznaczeniem dla mieszkańców naszego województwa. Czujniki będą przekazywane w najbardziej zagrożonych budynkach, w trakcie prowadzenia działań ratowniczych w budynkach mieszkalnych przez strażaków. Pamiętajmy jednak, że czujnik nie ma za zadanie zapobiegać ulatnianiu się tego gazu, a wyłącznie ostrzegać przed potencjalnym zagrożeniem – „Czujnik ostrzega, nie zapobiega”.

Zdjęcie: KM PSP Bielsko-Biała