pspOd początku października do 4 stycznia Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała 43 zdarzenia związane z ulatniającym się czadem, w których poszkodowanych zostało 11 osób, w tym 4 dzieci.

Dzisiejszej nocy strażacy byli wzywani dwukrotnie do pomiarów tlenku węgla w budynkach wielorodzinnych na osiedlu Złote Łany. W trakcie drugiej interwencji, która miała miejsce ok. godziny trzeciej w nocy, pogotowie zabrało do szpitala z objawami podtrucia czadem dwóch lokatorów. Stężenie tlenku węgla w mieszkaniu, w którym przebywali poszkodowani przekraczało 20 krotnie dopuszczalną wartość. Strażacy sprawdzili również pozostałe mieszkania w klatce – łącznie 17 mieszkań. Prawdopodobną przyczyną występowania czadu w powietrzu była awaria gazowego piecyka grzewczego.

W całym województwie śląskim w okresie od 01.10.2016 r. do 02.01.2017 r. odnotowano 492 interwencji związanych z czadem. Bielska straż pożarna przypomina o konieczności wykonywania okresowych kontroli technicznych, w tym sprawdzenia szczelności przewodów kominowych. Co najmniej raz w roku zleć profesjonalnej firmie kominiarskiej kontrolę przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

Zachęcamy również dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym do udziału w konkursie plastycznym – „Czad i ogień. Obudź czujność” , którego zasady znajdują się na naszej stronie www.straz.bielsko.pl. Konkurs ma na celu zapoznanie dzieci z zagrożeniami związanymi z ulatnianiem się tlenku węgla i niebezpieczeństwem pożarowym. Na prace czekamy do początku lutego 2017r.

Na zwycięzców czekają świetne nagrody.