czujka - Jarek JędrysikWczoraj popołudniu strażacy zostali wezwani do pomiaru tlenku węgla w mieszkaniu przy ulicy Jesionowej w Bielsku-Białej.

Z informacji uzyskanej od właścicielki mieszkania pies utracił przytomność w czasie, gdy ona zmywała naczynia i działał piecyk gazowy, a jej zrobiło się słabo i duszno wiec szybko opuściła pomieszczenie. Z kolei we wtorek pogotowie ratunkowe zabrało do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla trzy osoby, w tym trzymiesięczne dziecko.

Do zdarzenia doszło o godzinie dwudziestej w bloku mieszkalnym przy ulicy Bystrzańskiej w Bielsku-Białej. Strażacy dokonali sprawdzenia wszystkich mieszkań w pionie, w kilku stwierdzono wysokie stężenie tlenku węgla. Strażacy zalecili przegląd przewodów kominowych oraz wentylacyjnych oraz piecyków gazowych przez osoby uprawnione.

Najbardziej skutecznym sposobem obrony przed tlenkiem węgla, oprócz dbałości o stan urządzeń grzewczych i instalacji z nimi związanych, jest stosowanie czujki czadu. Gdy jesteśmy najemcą mieszkania, to nie mamy wiedzy i nie zawsze mamy wpływ na stan urządzeń i instalacji, z których korzystamy. Czujka czadu może uratować nam życie! Jeśli dodatkowo zastosujemy w domu czujkę dymu, która kosztuje jedynie 20 złotych, to urządzenia te obudzą nas w chwili zagrożenia.

Dlatego jako strażacy apelujemy do mieszkańców naszego powiatu sprawcie swoim bliskim w prezencie pod choinkę urządzenie, które może uratować im życie, tj. czujkę czadu jeśli jest w domu czynny piecyk gazowy, piec kaflowy, kocioł grzewczy na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe. Sygnał dźwiękowy emitowany przez wzbudzone urządzenie na pewno ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem, nawet obudzi śpiących.

Włącz się do akcji „Czujka pod choinkę !”